OC komunikacyjne: klient będzie karany za kłamstwo we wniosku
Czy nie korciło Cię kiedyś lekko przekłamać rzeczywistość podczas podawania danych do ubezpieczenia? Nie tylko Ciebie…
Ministerstwo Finansów kończy właśnie prace nad regulacją, która wprowadzi sankcje za podanie nieprawdziwych informacji przy zawieraniu umowy OC komunikacyjnego.
Jest to nowość, ponieważ dzisiaj towarzystwa nie mają prawa do stosowania sankcji za kłamstwa we wniosku o ubezpieczenie OC.
Najczęściej, fałszywe informacje dotyczą zwykle zniżek za brak szkód, a także odpowiedzi na pytania o wyjazdy za granicę i udostępnianie samochodu młodemu kierowcy.
Po co są te postulowane zmiany?
W przypadku OC, możliwości sankcji w stosunku do nieuczciwego kierowcy aktualnie dopuszczanych przez prawo, są nieporównywalnie mniejsze, niż w AC.
Przede wszystkim, w OC nie można odmawiać czy ograniczać wypłaty odszkodowania.
Zadaniem OC jest bowiem ochrona poszkodowanych przez posiadacza polisy, a nie jego samego.
Co więcej, w obecnym stanie prawnym teoretycznie nie można nawet żądać opłaty zwiększonej składki, jeśli kłamstwo we wniosku wyjdzie na jaw dopiero po szkodzie z OC.
Dla towarzystw ubezpieczeń jest to dzisiaj istotny problem, ponieważ ograniczają możliwość różnicowania składki za OC komunikacyjne ze względu na przewidywany przebieg ubezpieczenia klienta.
Na szczęście, póki co większość klientów podaje we wnioskach prawdziwe informacje.
Ale problem ma ciekawe konsekwencje: już teraz można zauważyć, że kupując polisę OC w pakiecie z AC, płacimy za tę pierwszą mniej, niż gdybyśmy kupowali ją samą.
Z jednej strony jest to efekt zniżek marketingowych, mających skłonić klientów do zakupu AC (czyli ubezpieczenia, na którym towarzystwo zarabia), ale z drugiej także większego prawdopodobieństwa prawdziwości danych podanych we wniosku.
Dzieje się tak, ponieważ w przypadku umów dobrowolnych – w tym AC – kierowca własną kieszenią ryzykuje zmniejszenie wypłaty odszkodowania o procent uniknięty w wyniku nieprawdziwej deklaracji zwyżki.
Stąd też, jemu samemu zależy na podaniu wyłącznie prawdziwych danych.













