Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Według danych policyjnych*, najwięcej wypadków zdarza się w sprzyjających warunkach atmosferycznych. W 2016 roku doszło do 33 664 wypadów, z czego aż 60% z nich miało miejsce przy korzystnych warunkach pogodowych.


polisa

Dobra widoczność i sucha nawierzchnia drogi powodują mocniejsze naciśnięcie na pedał gazu. Nie ma w tym nic złego, dopóki prowadzimy bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Bezpieczna jazda, to także jazda sprawnym samochodem. Jeżeli chcemy podróżować dynamiczniej, musimy zadać sobie pytanie: Czy mój samochód jest do tego przygotowany?

Wiosna, to najlepszy czas, aby sprawdzić wszystkie elementy pojazdu, które odpowiadają za jego bezpieczeństwo.

Przede wszystkim przeprowadźmy przegląd ogumienia, skontrolujmy zbieżność kół i stan poszczególnych elementów zawieszenia.


Z raportu Komendy Głównej Policji* wynika, że wypadki z powodu niesprawności technicznej pojazdu nie występują często (0,2% wszystkich zdarzeń). Jednak powinniśmy zadbać o wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu.

W ubiegłym roku doszło do 64 takich zdarzeń. Zginęło w nich 8 osób, a 81 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami wypadków były braki w oświetleniu (40,6%), ogumieniu (25,6%) oraz usterki układu hamulcowego (20%). Czyli elementy, które po zimie powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności.


Warto zauważyć, że w wadliwym pojeździe może występować nawet kilka braków technicznych jednocześnie. Tak też było w 2016 roku. Podczas 64 wypadków odnotowano w sumie 160 usterek, w tym najwięcej w oświetleniu (65), ogumieniu (41) i w układzie hamulcowym (32).

Sprawność auta a ubezpieczenie AC


Jako odpowiedzialni użytkownicy dróg musimy dbać o każdy czynnik, który zmniejszy ryzyko wypadku lub kolizji. Brak ważnego przeglądu technicznego może nas nawet pozbawić odszkodowania z autocasco. Ubezpieczyciel ma także prawo do odjęcia części świadczeń, jeśli usterka w samochodzie jest główną przyczyną wypadku.


*raport Komendy Głównej Policji Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku


Jak warte uwagi,
to podziel się z innymi :)

Publikuj na Facebooku Publikuj na Twitterze Publikuj na Google+ Publikuj na LinkedIn Publikuj na Digg Publikuj na Reddit
logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego