Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Jazda samochodem bez ważnej polisy OC może słono kosztować. Dlaczego kierowcy jeżdżą bez OC? Czy wynika to ze skąpstwa albo z głupoty? Otóż nie. Często nie mają polisy OC i nawet o tym nie wiedzą. Do czasu aż przyjdzie wezwanie do zapłacenia kary, zdarzy się wypadek lub trafi kontrola drogowa.

ubezpieczenie samochodu

Według danych z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl) aż 40 procent przyłapanych i ukaranych kierowców nie posiadało polisy OC z powodu… niezapłaconej raty. Zaległość spowoduje, że na kolejny rok polisa automatycznie nie przedłuży się, co jest mylące dla właściciela. Dochodzi do przerwy w ubezpieczeniu - jest zatem podstawa do ukarania.

33 procent kierowców bez ważnej polisy OC to tacy, którzy kupili auto od kogoś wraz z polisą, z której korzystali aż do jej wygaśnięcia. W takim przypadku też należy pamiętać, że polisa od zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Przegapimy termin - dostaniemy karę. Tu także trzeba mieć na uwadze, że ten, kto sprzedał nam polisę wraz z samochodem może ją po prostu wypowiedzieć. Nabywca pojazdu wypowiadając cudzą umowę OC też musi pamiętać, by tego samego dnia zawrzeć nową, inaczej dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu. Kosztownej na ogół.

13 procent ukaranych zapomniało o polisie OC rejestrując samochód po raz pierwszy w Polsce. Należy pamiętać, że od momentu zarejestrowania, pojazd musi mieć ważne OC. W Polsce pokutuje też przeświadczenie, że niesprawny, czasowo wyłączony z ruchu przez właściciela pojazd nie musi posiadać polisy OC. Tak nie jest, lepiej więc wydać kilkaset złotych na polisę niż tysiące na karę.
Aż 11 procent ukaranych to osoby przekonane o tym, że skoro auto nie jeździ, to polisa zbędna.

kolizja

Duża kara, w 2016 roku będzie większa

Ile kosztuje brak OC w przypadku samochodu osobowego? Zależy jak długo trwała przerwa w ubezpieczeniu: do 3 dni, 4-14 dni, czy więcej niż dwa tygodnie.
W 2015 roku kary wynoszą odpowiednio: 700, 1750 i 3500 zł. Ale będzie drożej: w 2016 roku za te same braki w ubezpieczeniu zapłacimy odpowiednio 740, 1850 i 3700 zł.

Kierowcy ciężarówek dotychczas płacą 1050, 2630 i 5250 zł, w przyszłym roku będą to kwoty: 1110, 2780 i 5550 zł. Brak polisy OC w przypadku samochodów uznawanych w statystykach jako ‘inne’ kosztuje w tym roku 120, 290 i 580 zł, w przyszłym kary zostaną podniesione do kwot 120 (tu bez zmian), 310 i 620 zł.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że co setny pojazd jeżdżący po naszych drogach nie ma (dłużej lub krócej) opłaconej polisy OC - to ponad 200 tys pojazdów.

Warto pamiętać, że polisa OC chroni posiadacza pojazdu i kierowcę przed koniecznością oddawania z własnej kieszeni odszkodowania dla ofiar wypadku spowodowanego nieubezpieczonym pojazdem - przypomina rzeczniczka UFG Aleksandra Biały - Świadczenia te wypłaca ofiarom Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie występuje z tzw. regresem (o zwrot wypłaconych kwot) do sprawcy wypadku i nieubezpieczonego posiadacza. Zatem koszty niefrasobliwości w przypadku niewykupienia polisy OC mogą sięgać znacznie wyżej, niż najwyższa z kar nakładanych przez UFG.

Zobacz także:
Kary za brak OC - kto cię sprawdzi
Kary za brak OC w 2017 roku

Jak warte uwagi,
to podziel się z innymi :)

Publikuj na Facebooku Publikuj na Twitterze Publikuj na Google+ Publikuj na LinkedIn Publikuj na Digg Publikuj na Reddit
logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego