Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Kupując wymarzone auto, często nie myślimy o dodatkowych kosztach związanych z jego obowiązkowym ubezpieczeniem. Ale kiedy mija pierwszy entuzjazm z nowego samochodu, przypominamy sobie, że trzeba „gdzieś” ten pojazd ubezpieczyć. Tylko gdzie? W rankomat.pl znajdziesz oferty 16 firm ubezpieczeniowych, ale żeby jeszcze bardziej ułatwić poszukiwania ubezpieczyciela, podpowiemy, które towarzystwa widzą Cię w gronie swoich klientów, oferując najtańszą polisę lub najlepszy zakres ubezpieczenia. Cykl artykułów o dobrych ubezpieczeniach dla popularnych marek samochodów rozpoczynamy od poszukania najlepszej oferty ubezpieczenia OC oraz OC+AC dla Volkswagena Passata.

Szukając najlepszego ubezpieczyciela, sprawdziliśmy, co proponuje rynek ubezpieczeniowy dla posiadaczy Passatów w sześciu największych miastach w Polsce. Przeliczyliśmy oferty dla dwudziestoletniego kierowcy z niewielkim doświadczeniem bez zniżek za bezszkodową jazdę oraz dla czterdziestoletniego kierowcy z maksymalnymi zniżkami. Jeszcze parę miesięcy temu w takim wyliczeniu sprawdzilibyśmy też wysokość składki w rozróżnieniu na kobiety i mężczyzn, ale już od 21 grudnia 2012 roku wejdą przepisy, które zabronią ubezpieczycielom nierównego traktowania ze względu na płeć – panowie nie będą już dyskryminowani za swój temperament i „ciężką stopę”, więc… panie zapłacą drożej (Drogie Panie, podziękowania wysyłajcie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości). Ponadto w wyliczeniu uwzględniliśmy dwa modele Passata – starsze auto z 1995 roku o pojemności 1,6 w benzynie i nowszy model z 2005 roku o podobnej pojemności silnika.

Gdzie młody kierowca powinien ubezpieczyć Volkswagena Passata?

Nasz hipotetyczny młody właściciel nazywa się Adam, ma 22 lata, prawo jazdy od 2 lat, ale nigdy nie ubezpieczał żadnego auta na siebie. Jest mieszkańcem Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania lub Gdańska, przejeżdża autem rocznie w granicach 10 tysięcy kilometrów, studiuje, nie ma żony ani dzieci. Nie ma też żadnego współwłaściciela.

Wynik naszego porównania pokazuje, że najkorzystniejsze oferty proponuje You Can Drive Ergo Hestia. W Warszawie Adam zapłaciłby 1944 zł za polisę OC dla Passata z 1995 roku. Drogo? Gdyby nie skorzystał z porównywarki rankomat.pl, mógłby ubezpieczyć znacznie drożej – dla młodego kierowcy, który kupuje pierwsze auto, przeciętne ceny OC na ten samochód wynoszą ponad 2700zł! Ale z drugiej strony jeśli nasz bohater mieszkałby w Krakowie, za tę samą polisę w tej samej firmie zapłaciłby niecałe 1570zł:

Dyskryminacja Warszawiaków? A co ma powiedzieć mieszkaniec Gdańska (tu najtańsze ubezpieczenie jest za 2166 zł) lub Wrocławia (2262 zł)? O tym, jak wielkie znaczenie na wysokość składki ma miejsce zamieszkania, niech świadczy fakt, że mieszkaniec gminy Stawigudy w województwie warmińsko-mazurskim zapłaciłby za OC w You Can Drive 1402 zł, a zatem aż o 38% taniej niż wrocławianin.

OC dla Passata z 2005 roku jest zwykle nieco tańsze i Adam, mieszkając we Wrocławiu, zapłaciłby już tylko 1918 zł. W tym przypadku najtańszą ofertę proponuje You Can Drive z grupy Ergo Hestia. Ale uwaga, jest to oferta dostępna wyłącznie w systemie direct, a zatem możliwa do wykupienia tylko przez telefon lub internet. You Can Drive to bowiem specjalny program Hestii skierowany wyłącznie do młodych kierowców poniżej 30 lat, ale z prawem jazdy powyżej 2 lat i ta oferta nie jest dostępna u agenta Ergo Hestii. Oczywiście ubezpieczenie to można kupić na rankomat.pl.


OC dla 22-latka z prawem jazdy od 2 lat, który nie ma jeszcze żadnych zniżek
Ceny OC dla Passata 1,6 z 2005 roku: Gdzie najtaniej?

Wrocław

1 918 zł

You Can Drive

Poznań

2 048 zł

You Can Drive

Gdańsk

1 992 zł

You Can Drive

A co z Autocasco? Nie mając zniżek, najtańsze ubezpieczenie OC+AC można znaleźć za 4261 zł w Warszawie, a za 3772 zł we Wrocławiu. Z jednej strony te kwoty mogą nieco odstraszać, ale przypominamy, że Passat to najczęściej kradziony model auta w Polsce. W 2011 roku skradziono okrągłe 1800 Passatów!

Załóżmy, że zapłaciłeś za samochód 25000 zł, ze względu na oszczędności nie zdecydowałeś się na AC, a pewnego dnia zauważasz puste miejsce parkingowe, na którym jeszcze wczoraj stał Twój samochód. Przyjemnie? Dlatego podpowiadamy salomonowe rozwiązanie – może lepiej wykupić miniAC na wypadek kradzieży pojazdu. Takie ubezpieczenie oferuje na przykład You Can Drive, Moje Towarzystwo Ubezpieczeń czy Allianz:Możesz również sprawdzić ofertę Link4, które proponuje ubezpieczenie antykradzieżowe dla aut od 6 do 15 lat za 190zł rocznie, jeśli wartość auta nie przekracza 20000zł lub za 290zł dla aut powyżej tej wartości.


Gdzie doświadczony kierowca powinien ubezpieczyć Passata?

Zupełnie inaczej kształtują się oferty dla doświadczonego kierowcy z dużymi zniżkami. Sprawdziliśmy ceny ubezpieczeń dla pana Stefana, żonatego czterdziestolatka z dwudziestoletnim stażem prawa jazdy i maksymalnymi zniżkami.

OC dla 40-latka z prawem jazdy od 20 lat, który ma 60% zniżek
Ceny OC dla Passata 1,6 z 1995 roku: Gdzie najtaniej?

Kraków

365 zł

Proama

Łódź

419 zł

Proama

Wrocław

427 zł

Proama

Poznań

430 zł

Proama

Gdańsk

445 zł

Proama

Ceny OC dla Passata 1,6 z 2005 roku: Gdzie najtaniej?

Łódź

413 zł

Proama

Wrocław

420 zł

Proama

OC+AC dla 40-latka z prawem jazdy od 20 lat, który ma 60% zniżek, bez udziałów własnych w kradzieży
Ceny OC+AC dla Passata 1,6 z 2005 roku: Gdzie najtaniej?

Warszawa

898 zł

Proama

Kraków

822 zł

Proama

Łódź

956 zł

Proama

Wrocław

877 zł

Proama

Poznań

881 zł

Proama

Gdańsk

912 zł

Proama

Dla młodego kierowcy Proama proponowała nawet 3000 zł, podczas gdy pan Stefan w Krakowie zapłaciłby zaledwie 355 zł za roczną polisę. Tak tania oferta dla doświadczonego kierowcy wynika z tego, że Proama proponuje 70% zniżki za bezszkodowość klientom, którzy legitymują się maksymalnymi zniżkami w innych firmach. Im nowsza wersja, tym tańsze okazuje się ubezpieczenie Passata, dlatego w przypadku modelu z 2005 roku Proama okazuje się nieznacznie korzystniejsza jedynie w Łodzi i we Wrocławiu.

W porównaniu do ofert dla młodego kierowcy, w przypadku doświadczonego użytkownika znacznie bardziej opłacalne są pakiety OC+AC. Dzięki maksymalnym zniżkom pełna wersja ubezpieczenia kształtuje się już od 822zł. Tyle zaproponuje Proama dla mieszkańca Krakowa w tzw. pakiecie optymalnym, gdzie nie ma udziałów własnych po stronie klienta w wypadku lub kradzieży, ale jest potrącana amortyzacja części przy konieczności ich wymiany. Wersja rozszerzona z pełnym pakietem assistance na terenie całej Europy, zniesioną amortyzacją i ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oscyluje od 1154zł w Krakowie do 1310zł w Łodzi.


Volkswagen Passat – ubezpieczenie w Proama?

W naszym zestawieniu w przypadku Passata zdecydowanie najkorzystniej wypadła Proama. Ale pamiętaj, że oferty zawsze są liczone w sposób zindywidualizowany, dlatego zanim skontaktujesz się z agentami wymienionych firm, zadzwoń do nas pod nr 22 27 00000. Sprawdzimy, który ubezpieczyciel ma najlepszą polisę dla Ciebie. Bo może akurat w Twoim przypadku znajdziemy jeszcze lepszą ofertę w innej firmie ubezpieczeniowej? Pewne jest jedno, mamy w ofercie 16 towarzystw, więc na pewno Cię nie zawiedziemy, o czym w każdej chwili możesz przekonać się sam.

Uwaga! Podane w artykule ceny są aktualne na 9.10.2012 i nie są cenami gwarantowanymi, ponieważ składki ubezpieczeniowe są zmienne i zawsze liczone indywidualnie dla każdego klienta.

Jak warte uwagi,
to podziel się z innymi :)

Publikuj na Facebooku Publikuj na Twitterze Publikuj na Google+ Publikuj na LinkedIn Publikuj na Digg Publikuj na Reddit
logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego