Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

cenyPo hucznej zabawie sylwestrowej często budzimy się z bólem głowy, a otrzeźwiającym, zimnym prysznicem okazuje się perspektywa kolejnych podwyżek, jakie czekają nas w nowym roku. Analitycy finansowi wieszczą, że nie inaczej będzie w 2013 roku, kiedy wzrost cen odczujemy niemal w każdej dziedzinie życia. Na podstawie informacji od ubezpieczycieli i nadchodzących zmian w przepisach, postanowiliśmy przewidzieć zachowania rynku ubezpieczeniowego i ocenić, czy podwyżki dotkną również ten sektor.


Ceny OC w 2013 roku

Średnia cena OC w 2013 roku z pewnością wzrośnie, a otwarte pozostaje jedynie pytanie – o ile. Żeby spróbować rozwiązać tę kwestię, trzeba przyjrzeć się, jakie argumenty przemawiają za droższym OC.

Polisy OC są zbyt tanie. Wprawdzie możemy podawać wiele przykładów właścicieli samochodów, którzy płacą za OC ponad 2000 zł, ale średnia wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie jest dużo niższa. Przeciętne OC, sprzedane przez rankomat.pl, kosztowało w 2012 roku 581zł, a zatem mniej niż 150 euro. Za taką cenę wykupujemy sobie roczną gwarancję przerzucenia odpowiedzialności za spowodowane przez nas kolizje na firmę ubezpieczeniową aż do astronomicznie wysokiej kwoty 5 milionów euro w przypadku szkody na osobie i 1 miliona euro w razie szkody na mieniu. Oczywiście w rzeczywistości spowodowanie tak spektakularnego w skutkach wypadku jest praktycznie niemożliwe, ale i tak ubezpieczyciele wypłacają coraz większe odszkodowania. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń po II kwartale 2012 roku, wartość średniej szkody wzrosła w ciągu roku o ponad 7% z 4800zł do 5160zł. Jest to efektem rosnących cen części, ale przede wszystkim zmian w całym procesie likwidacji szkody. Jeszcze kilka lat temu poszkodowany miał bardzo często potrącaną amortyzację części przy ich wymianie oraz naprawę przy wykorzystaniu zamienników, a o aucie zastępczym na czas naprawy nikt wtedy nawet nie myślał. Obecnie proces wypłaty odszkodowania stoi na znacznie wyższym poziomie, ale musi się to wiązać z wyższymi składkami za ubezpieczenie.

O tym, że składki OC są za tanie, przekonują także wyniki ubezpieczycieli. Od 2007 roku towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie notują straty i nie zarabiają na OC. 2012 rok jest pierwszym od kilku lat, kiedy rynek ubezpieczeń ma szansę wyjść na plus z tytułu sprzedaży polis od odpowiedzialności cywilnej. Tak słabe wyniki finansowe są spowodowane wojną cenową i bardzo dużą konkurencją na rynku. Firmy wolą dokładać do OC, żeby zarobić na innych, dodatkowych produktach. Takie praktyki nie podobają się jednak Komisji Nadzoru Finansowego, która 2 października 2012 roku wysłała list ostrzegawczy do ubezpieczycieli. KNF przestrzega w nim przed zaniżaniem cen polis OC i nadużywaniem chwytów marketingowych np. sprzedaży pakietów ubezpieczeniowych, w których OC jest oferowane za 1zł, co ubezpieczyciel rekompensuje sobie wyższymi składkami za pozostałe produkty składowe oferowanego pakietu.

KNF nie zgadza się na niższe OC kosztem np. droższego AC między innymi dlatego, że na bazie składki OC są ustalane zobowiązania ubezpieczycieli wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do tej pory 1% wartości polisy było przekazywane do UFG na poczet wypłat odszkodowań dla poszkodowanych, gdy sprawca nie miał polisy OC lub zbiegł z miejsca wypadku. Dlatego tak ważne jest, by składka nie była sztucznie zaniżona w wyniku działań marketingowych. W 2013 roku ubezpieczyciele oddadzą do UFG jeszcze więcej, bo 1,3% przypisu z OC, ponieważ rokrocznie rośnie liczba szkód likwidowanych przez UFG.

Nieadekwatnie niskie stawki za OC, większe odszkodowania, wzrost składki odprowadzonej do UFG i zapowiedzi większych kontroli zakładów ubezpieczeń przez KNF pozwalają przypuszczać, że w 2013 roku ceny ubezpieczeń OC wzrosną znacznie bardziej niż w minionym roku. Koszt przeciętnego, obowiązkowego ubezpieczenia sprzedanego za pośrednictwem rankomat.pl w 2012 roku był o ponad 8% wyższy niż w 2011 roku. Zatem zakładając, że teraz podwyżki będą większe, należy spodziewać się wzrostu cen nawet o 15%. I cieszmy się, że tylko o 15%, ponieważ aby zrównoważyć wszystkie koszty ubezpieczycieli związane z OC, skok cen powinien być jeszcze większy. Na szczęście silna konkurencja sprawia, że firmy ubezpieczeniowe raczej nie mogą pozwolić sobie na skokowe podwyżki. Proces wzrostu cen jest nieunikniony i ekonomicznie jak najbardziej uzasadniony, ale z pewnością będzie rozłożony w czasie.


Ceny AC w 2013 roku

Z początkiem roku trochę straszymy, ale mamy za to dobrą wiadomość dla kierowców, którzy wykupują autocasco. W związku z ostrzeżeniem KNF do ubezpieczycieli, spodziewamy się, że o ile OC faktycznie poszybuje w górę, o tyle w AC ceny powinny być dość stabilne. Jeśli bowiem ubezpieczyciele nie będą zaniżać cen obowiązkowego ubezpieczenia, nie będzie potrzeby zbilansowania strat z OC droższymi polisami dobrowolnymi. Nie mając większego pola manewru w przypadku OC, ubezpieczyciele będą musieli walczyć o klientów np. tańszym autocasco i właśnie w ubezpieczeniach dodatkowych szukać niszy dla działań marketingowych firmy. Dlatego jest prawdopodobny scenariusz, w którym większość kierowców zapłaci za ubezpieczenie swojego auta kilkanaście procent drożej niż rok temu, ale będzie też sporo właścicieli aut, którzy wydadzą mniej niż przed rokiem dzięki promocyjnemu AC.


Jak będą wyglądać Twoje ceny OC/AC?

Niezależnie od tego jaka będzie sytuacja na rynku, jaką politykę cenową prowadzić będą towarzystwa ubezpieczeniowe, w każdej chwili możesz sprawdzić koszt polisy w naszej porównywarce 16 towarzystw ubezpieczeniowych lub zadzwonić do jednego z naszych agentów na 22 27 000 00. Na pewno postaramy się, żeby tegoroczne podwyżki były dla Ciebie jak najmniej odczuwalne.

Zobacz też:

Jak warte uwagi,
to podziel się z innymi :)

Publikuj na Facebooku Publikuj na Twitterze Publikuj na Google+ Publikuj na LinkedIn Publikuj na Digg Publikuj na Reddit
logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego