Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Coraz więcej starych samochodów trafia na polskie drogi. Starych, ale bogato wyposażonych i wciąż wartych ochrony w autocasco (AC). W 2016 roku średni wiek importowanego auta osobowego osiągnął 12 lat*. Jak wybrać najlepszą polisę na taki samochód?

polisa

W grudniu 2016 r. liczba rejestracji samochodów w wieku 10+ (czyli wyprodukowanych przed 2007 r.) wzrosła o 36% i wynosiła ok 600 tys. sztuk*. Pani Ewa właśnie kupiła jedno z takich aut - importowanego z Niemiec Opla Astrę z 2005 r. Samochód jest bogato wyposażony i świetnie utrzymany. Dlatego pani Ewa postanowiła ubezpieczyć go nie tylko w ramach OC, ale także dobrowolnego autocasco. Wraz z nią poszukiwaliśmy najlepszego pakietu ubezpieczeń.

Najtańsze AC na 12-letni samochód – czy najlepsze?


Najtańsze ubezpieczenie OC i AC (w pakiecie) na Opla Pani Ewy kosztuje 760 zł¹. Oferta wydaje się być bardzo atrakcyjna. Ale sprawdźmy, czy zawarcie takiej umowy nie będzie oznaczało dla właścicielki pojazdu dodatkowych kosztów?

 • 15% udział własny w szkodzie, nie mniejszy niż 500 zł (kradzieżowej, częściowej i całkowitej) - takie dodatkowe koszty poniesie właścicielka auta po szkodzie z AC. Na przykład: szkoda zostanie wyceniona na 2000 zł – pani Ewa otrzyma odszkodowanie w wys. 1500 zł (pomniejszone o 15% to 1700 zł, ale udział nie może być mniejszy niż 500 zł);

 • amortyzację części w wys. 60% - o tyle mniej wypłaci ubezpieczyciel za każdą część przeznaczoną do wymiany (która ulega naturalnemu zużyciu w wyniku eksploatacji pojazdu). Czyli np. za część wartą 500 zł, zostanie wypłacone... 200 zł. Czy za takie pieniądze uda się znaleźć odpowiedni element na rynku wtórnym? To już problem naszej bohaterki lub mechanika, któremu powierzy naprawę auta, bo ubezpieczyciel proponuje wyłącznie rozliczenie kosztorysowe – czyli wypłatę „do ręki”.


Ile faktycznie otrzyma Pani Ewa z ubezpieczenia AC, przy założeniu, że wartość części potrzebnych do wymiany wynosi 2000 zł, a koszt robocizny ok. 500 zł?

2000 zł - 60% (amortyzacja) + 500 zł (koszt robocizny) - 15% (udział własny) = 800 zł + 500 zł – 15% = 1300 zł – 500 zł (bo udział własny nie może być mniejszy niż 500 złotych) = 800 zł.

Tak właśnie działają zapisy o udziale własnym czy amortyzacji części. Za pakiet OC/AC pani Ewa zapłaci pozornie mało, bo jedynie 760 złotych, ale likwidacja nawet niewielkiej szkody oznaczać będzie dodatkowe koszty przekraczające wyjściową cenę polisy.

Autocasco na stary samochód, szyte na miarę potrzeb


Zapytaliśmy właścicielkę 12-letniego Opla, jakiej naprawy w ramach AC oczekuje. Okazuje się, że:

 • nie chce dopłacać do szkody z własnej kieszeni,
 • interesuje ją naprawa bezgotówkowa (chce odstawić auto do warsztatu i odebrać sprawne. Rozliczeniem z mechanikiem niech zajmie się ubezpieczyciel),
 • zależy jej na częściach nowych, ale nie muszą być one sygnowane logiem producenta, samochód był już naprawiany na częściach zamiennych, tzw. alternatywnych),
 • amortyzacja części powinna być zniesiona.

W/w ubezpieczyciel zgadza się tylko na zniesienie amortyzacji i zmniejszenie udziału własnego do 5% (nie mniej niż 300 zł). Za taką polisę OCAC właścicielka Opla zapłaciłaby 920 złotych. Jednak nie jest to nadal oferta zgodna z jej oczekiwaniami. Sprawdzamy więc propozycje innych ubezpieczycieli.

Pakiet ubezpieczeń OC wraz z AC, odpowiadający potrzebom naszej klientki kosztuje 1041 zł.
W ramach umowy otrzyma ona:

 • ubezpieczenie OC,
 • assistance w wersji rozszerzonej (na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty pojazdu w Polsce i za granicą),
 • informację prawną,
 • naprawę auta w warsztacie partnerskim (części nowe, nieoryginalne),
 • zniesienie amortyzacji i udziału własnego.

Bilans jest prosty – przy dopłacie 281 złotych do najtańszego ubezpieczenia OCAC, pani Ewa nie wyda na naprawę auta ani grosza z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel, w ramach AC, zapewnia jej przy tym wygodny, bezgotówkowy sposób naprawy auta i całodobową pomoc drogową (assistance).


Wniosek:

Szukasz AC w rozsądnej cenie? Nigdy nie sugeruj się wyłącznie ceną. Chyba, że z góry zakładasz możliwość dopłaty do naprawy, w zamian za niższą składkę. W przeciwnym wypadku szukaj pakietu szytego na miarę twoich potrzeb. Skorzystaj z naszego kalkulatora lub zadzwoń do nas. Postaramy się znaleźć dla ciebie najkorzystniejszą propozycję
* wg instytutu badania rynku motoryzacyjnego SAMAR
¹ kalkulacja z 07.04.2017 r. dla 40-letniej mieszkanki Gorzenia Dolnego, właścicielki Opla Astra z 2005 r. (poj. silnika 1,4), posiadaczki 60% zniżek w OC za bezszkodową jazdę, bez zniżek w AC.

Jak warte uwagi,
to podziel się z innymi :)

Publikuj na Facebooku Publikuj na Twitterze Publikuj na Google+ Publikuj na LinkedIn Publikuj na Digg Publikuj na Reddit
logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego