Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Mieszkańcy Wrocławia płacili w styczniu 44% drożej za OC niż mieszkańcy innych miast Polski. Wyższe ceny odnotowano również w Warszawie i Gdańsku. Miejsce zamieszkania jest głównym czynnikiem, wpływającym na cenę polisy. Przekonaliśmy się o tym sprawdzając, ile za OC płacą mieszkańcy wybranych miejscowości.

miejska ulica

„Powiedz mi gdzie mieszkasz, a powiem ci, ile zapłacisz za polisę OC”- mawiają doświadczeni agenci ubezpieczeniowi. Schemat jest bardzo prosty – im większe miasto, tym droższe ubezpieczenie pojazdu. Miejsce zamieszkania właściciela auta to dla ubezpieczyciela wskaźnik ryzyka ubezpieczeniowego. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoba, która podróżuje codziennie po ruchliwych drogach (bo np. mieszka w centrum dużego miasta), spowoduje kolizję lub wypadek. Im dalej od zatłoczonych ulic, tym lepiej - cena obowiązkowego OC maleje.

Na podstawie styczniowych kalkulacji użytkowników naszej porównywarki sprawdziliśmy najniższe ceny OC*, w dużych miastach i małych miejscowościach.

Największe miasta Polski – kto płaci więcej za OC?

Z dziesięciu największych miast Polski (wg GUS) wybraliśmy cztery, w których mieszkańcy płacili najdroższe OC:

 1. Wrocław   (średnio: 1089 zł, 44% drożej od pozostałych miast Polski),
 2. Warszawa (średnio: 969 zł / 29%),
 3. Gdańsk     (średnio: 968 zł / 27%),
 4. Poznań     (średnio: 927 zł / 22%).

 5. Ceny najniższego OC dla pozostałych miast wynosiły:

 6. Łódź (średnio: 906 zł / 19%),
 7. Szczecin (średnio: 899 zł / 18%),
 8. Bydgoszcz (średnio: 859 zł / 13%),
 9. Kraków (średnio: 846 zł / 11%).

 10. Najmniejsze różnice pomiędzy najniższą ceną OC w wybranym mieście, a średnią pozostałych miast Polski odnotowaliśmy w:

 11. Lublinie (średnio: 789 zł / 3%),
 12. Katowicach (średnio: 769 zł / 1%).Najmniejsze miasta Polski – o ile tańsze OC?

Wymienione wyżej cztery pierwsze miasta, to stolice województw (dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego). Jak zmienia się cena najtańszego OC dla mieszkańców najmniejszych miast w tych regionach?

Mazowieckie: Wyśmierzyce - średnio najtańsze OC 650 zł (49% taniej niż w Warszawie),
Dolnośląskie:  Wleń – średnio najtańsze OC 769 zł (42% taniej niż we Wrocławiu),
Wielkopolskie: Dobra - średnio najtańsze OC 772 zł (20% taniej niż w Poznaniu),
Pomorskie: Krynica Morska - średnio najtańsze OC 815 zł (19% taniej niż w Gdańsku).

Mieszkańcom małych miejscowości ubezpieczyciele mogą zaproponować niższe ceny OC. Ryzyko spowodowania wypadku znacznie spada, gdy kierowca najczęściej jeździ autem po mało ruchliwych drogach.

Ile zapłacisz za OC?

Mieszkasz w małej miejscowości? Masz szansę na tańszą polisę OC. Mieszkasz w dużym mieście? Cóż... może być drożej, ale nie załamuj rąk i poszukaj możliwie najtańszej propozycji OC. Zadanie ułatwi ci nasz kalkulator, który przedstawia oferty 11 towarzystw ubezpieczeniowych. Na cenę ubezpieczenia wpływa nie tylko miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Dlatego szczegółową ofertę OC poznasz dopiero po kalkulacji, na podstawie twoich danych.
*porównanie mediany najniższych cen OC w kalkulacjach dokonanych przez klientów Rankomat.pl w styczniu 2017 r.

Jak warte uwagi,
to podziel się z innymi :)

Publikuj na Facebooku Publikuj na Twitterze Publikuj na Google+ Publikuj na LinkedIn Publikuj na Digg Publikuj na Reddit
logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego