Podróżowanie obecnie utrudnia nam nie tylko pandemia, ale i niestabilna sytuacja polityczna oraz społeczna w wielu krajach. Sprawdzamy, do których państw lepiej nie wyjeżdżać ze względu na zagrożenienie zamieszkami oraz atakami terrorystycznymi. 

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej iPolak ostrzega specjalnymi komunikatami, dokąd lepiej nie podróżować. Stosowana jest kilkustopniowa skala:

1.  Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.

2.  Zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.

3.  MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. W naszej ocenie podróże konieczne to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. – wyłączamy z tej kategorii cele turystyczne. Ostateczna decyzja czy podróż jest konieczna należy do obywatela.

4.  MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

Wchodząc na stronę każdego państwa świata, dowiemy się, na ile bezpiecznie jest na jego terenie oraz z jakich przyczyn lepiej nie odwiedzać danych krajów. Poza własnym systemem ostrzegawczym, MSZ informuje także o komunikatach dotyczących bezpieczeństwa wydawanych przez miejscowe władze.

Dokąd lepiej nie jechać? Niebezpieczne państwa świata

Sprawdziliśmy, gdzie obecnie MZS nie zaleca wyjeżdżać ze względu na wysokie zagorżenie terroryzmem lub zamieszkami na terrytoria całych krajów bądź tylko do poszczególnych ich części:

  • Afganistan - polskie MSZ odradza podróże do Afganistanu, w tym do Kabulu, niezależnie od celu. Polscy obywatele, którzy przebywają na terytorium Afganistanu powinni opuścić kraj jak najszybciej. Spora część Afganistanu jest bowiem objęta konfliktem zbrojnym i regularnie dochodzi tam do groźnych ataków terrorystycznych. Dużym zagrożeniem są także porwania przez terrorystów.

  • Algieria - MSZ całkowicie odradza podróżowanie do: obszarów na południe od linii wyznaczonej przez miejscowości: Beni Abbas-Adrar-El-Borma, terenów przy granicach z Libią, Mali, Marokiem, Mauretanią, Nigrem i Tunezją. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej powstrzymać się także przed odwiedzaniem reszty kraju, poza stolicą. W Algierii dochodzi do wielu manifestacji na tle politycznym, a także do aktów terroryzmu. Ostrożność trzeba zachować przede wszystkim odwiedzając turystyczne atrakcje i obiekty religijne.

  • Angola - odradzane są podróże do prowincji Kabinda (wyłączając stolicę prowincji - Kabinda), a przede wszystkim na tereny bezpośrednio graniczące z Republiką Konga i Demokratyczną Republiką Konga, ponieważ tam odbywają się operacje uzbrojonych grup separatystycznych.

  • Arabia Saudyjska - MSZ odradza podróżowanie na pogranicze saudyjsko-jemeńskie (Prowincje Dżizan, Nadżran, Asir), głównie ze względu na trwający w Jemenie konflikt zbrojny; lepiej nie wybierać się także w rejony przygraniczne z Irakiem (Północna Prowincja Graniczna). W Prowincji Wschodniej zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Szczególną ostrożność turyści powinni zachować zwłaszcza w miejscach, które mogą stać się celem ataku (np. instalacje naftowe, obiekty wojskowe, budynki rządowe i użyteczności publicznej).

  • Argentyna - jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, głównie w Buenos Aires i w innych największych miastach Argentyny może dochodzić do protestów i demonstracji o gwałtownym przebiegu.

  • Armenia - w ciągu ostatnich lat w Armenii nie ma dużego zagrożenia terrorystycznego wobec ludności cywilnej. MSZ zaleca jednak, by wstrzymać podróże do następujących regionów: Tawusz, Gegharkunik, Wajoc Dzor i Sjunik.

  • Australia- w Australii obowiązuje alert terrorystyczny, który wiąże się z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa. W związku z tym zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.

  • Azerbejdżan - na terenie Azerbejdżanu nie obowiązuje co prawda oficjalne zagrożenie terrorystyczne, jednak MSZ odradza wyjazdy do Górskiego Karabachu (Nagornyy Karabakh) i sąsiadujących regionów: Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Fizuli, Ağdam, oraz terenów pogranicza azerbejdżańsko-armeńskiego, ponieważ znajduje się tam duża ilość niewybuchów.

  • Bangladesz - państwo zagrożonym terroryzmem, w przeszłości dochodziło tam do ataków w centrum Dhaki, głównie w miejscach popularnych wśród cudzoziemców. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza również podróże, które nie są konieczne na pogranicze z Mjanmą i Indiami we wschodniej części prowincji Ćottogram (Chittagong).

  • Belgia - MSZ zaleca turystom wyjeżdżającym do Belgii zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Choć w styczniu 2018 roku władze kraju obniżyły stopień zagrożenia z 3 na 2, w niektórych regionach wciąż jest bardzo niebezpiecznie. Alert terrorystyczny może wiązać się z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa.

  • Benin - lepiej unikać wyjazdów do Parku Narodowego W i przyległych stref łowieckich na pograniczu z Nigrem i Burkiną Faso. Mogą tam przebywać kłusownicy, bandyci, a nawet grupy powiązane z islamskim terroryzmem. 

  • Białoruś - mimo że na terenie kraju nie obowiązuje bezpośrednie zagrożenie terroryzmem, w związku z napiętą sytuacją polityczną działania władz są dynamiczne, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności.

  • Boliwia - MSZ rekomenduje turystom zachowanie wzmożonej ostrożności na terytorium całego kraju, szczególnie w miastach Santa Cruz de la Sierra, La Paz, Cochabamba, Potosí i Oruro, głównie ze względu na antyrządowe protesty. MSZ zaleca także unikanie demonstracji, monitorowanie komunikatów lokalnych władz i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.

  • Brazylia- Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne na całe terytorium kraju. Co więcej, na terenach przygranicznych istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia niepokojów związanych z wysokim napięciem imigracyjnym.

  • Brunei Darussalam - choć zagrożenie przestępczością i działalnością terrorystyczną jest stosunkowo niskie, na terenie kraju trzeba zachować ostrożność.

  • Burkina Faso - jak informuje MSZ, na terenie kraju występuje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Dochodzić może przede wszystkim do ataków w centrach głównych miast, w miejscach takich jak bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Możliwe są porwania o charakterze terrorystycznym.

  • Burundi - przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga i częściowo z Rwandą może dochodzić do starć sił zbrojnych z rebeliantami lub przemytnikami. MSZ zaleca odwołanie podróży, które nie są konieczne, mając na myśli głównie to, że Sytuacja polityczna w Burundi pozostaje napięta i nie można wykluczyć jej eskalacji. W nieodległej przeszłości dochodziło w Burundi do krwawych zamieszek i starć z siłami zbrojnymi.

  • Czad - występuje tam wysokie zagrożenie zamachami ze strony islamskich ekstremistów. Dochodzić może również do aktów terroryzmu w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Nie można wykluczyć porwań o charakterze terrorystycznym. W dużej części kraju mogą mieć miejsce operacje sił zbrojnych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do stolicy Czadu, Ndżameny oraz do głównych miast: Moundou, Sarh i Abeche.Na pozostałe terytorium Czadu odradzamy wszelkie podróże.

  • Czechy - na terenie kraju obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego (w skali od 0 do 3). Według MSZ oznacza to, że zamach terrorystyczny jest mało prawdopodobny, ale miejscowe władze wprowadziły zwiększone środki bezpieczeństwa. Przebywającym na terenie Republiki Czeskiej zalecamy zachowanie ogólnej czujności.

  • Dania - na terenie Danii obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego, w pięciostopniowej skali. Jak informuje MSZ, prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego zdaniem władz miejscowych jest duże. Stopień zagrożenia może się wiązać z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa.

  • Demokratyczna Republika Konga - MSZ odradza wszelkie podróże do następujących prowincji Demokratycznej Republiki Konga: Kasai, Kasai-Central, Kasai-Oriental, Nord-Ubangi, Sud-Ubangi, Bas-Uele, Haut-Uele,Ituri, Nord Kivu, Sud Kivu, Maniema, Tanganyika, północna część Haut-Lomami.

  • Dżibuti - MSZ ostrzega przed istotnym zagrożeniem terrorystycznym. Odradzane są podróże na pogranicze Dżibuti z Somalią i z Erytreą.

  • Egipt- zagrożenie terroryzmem jest tutaj wysokie. Trzeba zachować ostrożność szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na ataki (jak na przykład obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, czy budynki rządowe). Mogą się zdarzyć także ataki na lotniska, samoloty oraz autobusy przewożące turystów. Polskie MSZ odradza też podróże: na półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk), Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, czy do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).

  • Ekwador - choć nie ma tu bezpośredniego zagrożenia terroryzmem, MSZ zaleca szczególną ostrożność na terenie całego kraju. W odpowiedzi na masowe protesty i zamieszki, władze Ekwadoru wprowadziły 3 października br. stan wyjątkowy na terenie całego kraju, na okres 60 dni.

  • Erytrea - MSZ odradza podróże na pogranicze Erytrei z Etiopią i Dżibuti oraz na pogranicze Erytrei z Sudanem, gdzie operować mogą uzbrojone grupy. Jak informuje Ministerstwo, od 1 czerwca 2006 r. obowiązuje zakaz podróży cudzoziemców poza stolicę kraju Asmarę bez specjalnego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Turystyki Erytrei.

  • Etiopia - Etiopia jest państwem zagrożonym terroryzmem. Szczególnie narażone są duże miasta, w tym przede wszystkim Addis Abeba. Niebezpieczeństwo wiąże się także z dużymi zgromadzeniami, w tym z okazji świąt religijnych i państwowych.

  • Filipiny - na terenie kraju występuje duże zagrożenie terroryzmem, także w stolicy kraju, czyli Manili. Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Na południu Filipin operują islamistyczne ugrupowania rebelianckie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże: do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu i do południowego obszaru Morza Sulu.

  • Finlandia - zgodnie z informacjami podawanymi przez MSZ, w Finlandii obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest tu czterostopniowa. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest podwyższone.

  • Francja - to kraj mocno zagrożony terroryzmem. Na całym terytorium Francji obowiązuje 2 poziom zagrożenia terrorystycznego Planu VIGIPIRATE = SECURITE RENFORCEE, RISQUE ATTENTAT. Oznacza to, że zdaniem władz francuskich, istnieje ryzyko zamachu.

  • Gambia - polskie MSZ uważa, że nie można wykluczyć zamachów terrorystycznych na terytorium Gambii. Zaleca się więc zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do Gambii.

  • Ghana - choć jest stosunkowo bezpiecznym krajem, ze względu na sytuację bezpieczeństwa w regionie może stać się jednak celem ataków terrorystycznych.

  • Grecja - choć na terenie Grecji nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego, w związku z utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi na świecie, należy zachować ostrożność w miejscach publicznych podczas przebywania w tym kraju.

  • Gruzja - u Gruzji ogłoszony został drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest tu czterostopniowa. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest, zdaniem miejscowych władz, umiarkowane. Alert terrorystyczny może się wiązać z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa.

  • Gwinea - MSZ odradza wszelkie podróże do Republiki Gwinei. W związku z zamachem stanu, do którego doszło na terenie kraju we wrześniu 2021 roku sytuacja polityczna jest napięta, a granice lądowe są zamknięte.

  • Haiti - odradza podróże, które nie są konieczne. Choć bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego nie ma, wszędzie - także w stolicy - odnotowuje się wysoki poziom morderstw, napadów rabunkowych, porwań, włamań do samochodów i domów.

  • Hiszpania - na terenie kraju istnieje zagrożenie terroryzmem. W związku z tym kontrole na lotniskach oraz dworcach są bardzo dokładne. Alert terrorystyczny może oznaczać zaostrzone środki bezpieczeństwa, między innymi: wzmożone kontrole i obecność funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa na ulicach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży do Królestwa Hiszpanii, jeśli nie są konieczne.

  • Holandia – w Holandii obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali), dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w miejscach publicznych. 

  • Honduras - jeśli chodzi o terroryzm, nie ma bezpośredniego zagrożenia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak podróże, które nie są konieczne. Poziom przestępczości jest bowiem bardzo wysoki i to na terenie całego kraju. U wybrzeży Hondurasu występuje też zagrożenie atakami piratów.

  • Indie- MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir (poza regionem Ladakh). Na terytorium stanu, w tym w Śrinagarze, dochodzić może do zamachów terrorystycznych i starć ze służbami porządkowymi. W zależności od rozwoju sytuacji, władze mogą wprowadzać stan wyjątkowy.

  • Indonezja - zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali, jest znaczące, pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez miejscowe władze. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach, które mogą być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

  • Irak - MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na pozostałe obszary Iraku, w tym do Basry oraz do Regionu Irackiego Kurdystanu (KRI). W większych miastach Iraku, a w szczególności w Bagdadzie, istnieje poważne zagrożenie zamachami terrorystycznymi.

  • Iran - MSZ uznaje Iran za państwo zagrożone terroryzmem. Celem ataków mogą być przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego oraz atrakcje turystyczne.

  • Islandia - Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w Islandii obowiązuje średni stopień zagrożenia terrorystycznego, wprowadzony w następstwie zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 r. Oznacza to, że zdaniem władz miejscowych nie ma żadnych sygnałów wskazujących na aktywność terrorystyczną w kraju, jednak nie można „bezwzględnie wykluczyć zagrożenia”.

  • Izrael- Izrael jest państwem zagrożonym terroryzmem, dlatego polskie MSZ odradza wszelkie podróże do obszarów przygranicznych ze Strefą Gazy oraz z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei).

  • Jamajka - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże które nie są konieczne do: gmin St James i St Catherine, dzielnic Kingston, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy. Na pozostałym terytorium Jamajki MSZ zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności.

  • Jemen - W związku z trwającym konfliktem zbrojnym i destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Jemenu. Obywatele polscy, którzy przebywają w tym kraju, powinni go niezwłocznie opuścić.

  • Jordania - Jordania jest państwem zagrożonym terroryzmem, dlatego MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze z Syrią (za wyjątkiem miejscowości Umm Qais) i Irakiem. Ze względów bezpieczeństwa, Ministerstwo odradza także podróże, które nie są konieczne w rejon miejscowości Ma’an oraz do obozów zamieszkałych przez uchodźców palestyńskich i syryjskich. Na pozostałym terytorium kraju, w tym w Ammanie, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

  • Kamerun - MSZ odradza podróże do: regionu Extreme-Nord; regionu Nord; wszystkich departamentów wzdłuż granicy z Republiką Środkowoafrykańską; wszystkich departamentów wzdłuż granicy z Nigerią. Na północy Kamerunu, w szczególności wzdłuż granic z Nigerią i Czadem, występuje bardzo wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi i porwaniami obcokrajowców. Mogą tam mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko islamskim ekstremistom, w tym Boko Haram.

  • Kanada - na terenie Kanady obowiązuje średni (trzeci w 5-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zamach terrorystyczny jest możliwy zdaniem miejscowych władz. Wyższy poziom alertu terrorystycznego może się wiązać z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa.

  • Katar - biorąc pod uwagę ogólny poziom zagrożeń na Półwyspie Arabskim, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych i uczęszczanych przez turystów, jak również monitorowanie komunikatów władz miejscowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.

  • Kenia - w Kenii, w tym w Nairobi i Mombasie występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi ze strony grup powiązanych z somalijskim Al-Szabaab.

  • Kolumbia - kraj zagrożony zamachami ze względu na działalność terrorystyczną Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) oraz aktywność zorganizowanych grup przestępczych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do: Terenów przy granicach z Brazylią, Ekwadorem, Panamą, Peru i Wenezuelą.

  • Korea Południowa - Region Półwyspu Koreańskiego jest od lat miejscem napięć o charakterze politycznym i militarnym.

  • Kosowo - MSZ ostrzega, że należy unikać wyjazdów w ogarnięte konfliktem północne rejony kraju (w praktyce - leżące na północ od stolicy kraju – Prisztiny).

  • Kuwejt - władze Kuwejtu nie wprowadziły na terenie kraju stopni zagrożenia terrorystycznego. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje ryzyko wystąpienia zamachów.

  • Liban - Liban jest państwem zagrożonym terroryzmem. Wzmożoną ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach, które mogą być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego i miejsca publicznych zgromadzeń). MSZ odradza podróże: na pogranicze libańsko-syryjskie, na pogranicze libańsko-izraelskie, na południe od rzeki Litani oraz do obozów dla uchodźców, takich jak: Nahr Al Bared i Beddawi koło Trypolisu, Ain Al-Hilweh i Mieh Mieh w pobliżu miasta Sydon.

  • Libia - w związku z trwającym konfliktem zbrojnym i całkowitą destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa, MSZ odradza wszystkie podróże do Libii. Obywatele polscy, którzy przebywają w tym kraju, powinni go niezwłocznie opuścić.

  • Luksemburg - stopień zagrożenia terrorystycznego w czterostopniowej skali to dwa, co oznacza, że istnieje prawdopodobieństwo zamachu.

  • Malezja - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne na wschodnie wybrzeże stanu Sabah (Borneo), w tym na leżące tam wysepki. Na wodach terytorialnych i na wysepkach graniczących z filipińskim Archipelagiem Sulu mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.

  • Mali - MSZ odradza podróże do Mali, w tym do stolicy kraju, Bamako. Na terytorium Mali występuje bardzo wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Dochodzić tam może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Możliwe są porwania o charakterze terrorystycznym.

  • Mauretania - państwo zagrożone terroryzmem. Na terenie całego kraju, a w szczególności przy granicy z Mali, może dochodzić do napadów rabunkowych na drogach oraz porwań o charakterze kryminalnym i terrorystycznym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do stolicy kraju, Nawakszut, oraz do regionów Dachlat Nawazibu, Insziri, At-Tarariza, Al-Barakina i Kurkul.

  • Meksyk - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do stanów: Chihuahua (oprócz pociągu El Chepe – między stanami Chihuahua i Sinaloa), Coahuila (oprócz miasta Saltillo), Colima (oprócz miasta Manzanillo), Durango, Guerrero (oprócz plaży w Acapulco, Ixtapa-Zihautanejo i Taxco), Michoacán (oprócz miast Morelia i Lázaro Cardenas oraz rezerwatów motyli), Nuevo León (oprócz miasta Monterrey, Sinaloa (oprócz miasta Mazatlán), Sonora (oprócz miasta Hermosillo i Guaymas/San Carlos), Tamaulipas. Na północy i zachodzie Meksyku duże niebezpieczeństwo wiąże się z obecnością przestępczości zorganizowanej. Grupy przestępcze zajmują się między innymi produkcją i handlem narkotykami, uprowadzeniami i wymuszeniami a także przemytem towarów i ludzi. Często dochodzi do porachunków między kartelami oraz starć z policją lub siłami zbrojnymi.

  • Mjanma - na całym terytorium kraju, w tym także w Rangunie, występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi. W związku z wojskowym zamachem stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Mjanmy lub niezwłoczne opuszczenie kraju, jeśli znajdujemy się na jego terenie.

  • Mozambik - jest państwem zagrożonym terroryzmem w wyższym stopniu, niż większość państw Południa Afryki. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach mogących być celem ataku, takich jak większe skupiska ludzkie, obiekty kultu religijnego i atrakcje turystyczne. MSZ odradza podróże do prowincji Cabo Delgado oraz wysp przybrzeżnych na północy Mozambiku oraz w okolice Parku Narodowego Ngorongosa (w środkowej części kraju).

  • Nepal - sytuacja wewnętrzna w Nepalu pozostaje napięta. Problemem pozostaje pospolita przestępczość. W całym kraju należy liczyć się z nagłymi wybuchami niepokojów społecznych i zamieszek ulicznych oraz strajkami generalnymi, podczas których dochodzi do starć pomiędzy zwolennikami poszczególnych sił politycznych.

  • Niemcy - po atakach terrorystycznych do jakich doszło w Niemczech w ostatnich latach, należy zachować szczególną ostrożność podczas podróży, zwłaszcza w miejscach typowo turystycznych.

  • Niger - w Nigrze występuje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi ze strony islamskich ekstremistów, w tym Boko Haram. Dochodzić może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Możliwe są porwania o charakterze terrorystycznym.

  • Nigeria - na terenie północno-wschodniej Nigerii trwa konflikt zbrojny sił rządowych z islamskimi ekstremistami, w tym z Boko Haram. Skupiska ludzi są niebezpieczne, a na terenie całego kraju trzeba zachować wyjątkową ostrożność.

  • Nikaragua - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do Nikaragui, między innymi w związku z niestabilną sytuacją polityczną.

  • Norwegia- według miejscowej Służby Bezpieczeństwa Policji (PST) w Norwegii obecnie obowiązuje stopień zagrożenia terrorystycznego na poziomie „możliwe”. Wiąże się to z podwyższonymi środkami bezpieczeństwa w miejscach, które policja norweska uzna za potencjalnie zagrożone w danym okresie.

  • Pakistan - na terenie Pakistanu ogólny stan bezpieczeństwa jest zły. Występuje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą, napadami rabunkowymi a nawet porwaniami. Na obszarach, do których MSZ odradza wszelkie podróże, zagrożenie zamachami terrorystycznymi oraz porwaniami dla okupu jest szczególnie wysokie.

  • Palestyna - w Palestynie występuje zagrożenie terroryzmem, zwłaszcza w Strefie Gazy. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary.

  • Peru - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszystkie podróże do terenów przy granicy z Kolumbią oraz do regionu VRAE, który stanowi główne centrum produkcji narkotyków w Peru i pozostaje w dużej mierze pod kontrolą karteli.

  • Republika Południowej Afryki - W RPA występuje zagrożenie terroryzmem. W ostatnich latach dokonano zatrzymań osób powiązanych z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi.

  • Republika Środkowej Afryki - MSZ odradza podróże do centralnych dzielnic stolicy, Bangi i na pozostałe terytorium RŚA. Sytuacja bezpieczeństwa w państwie jest wysoce niestabilna, głównie z powodu aktywności grup rebelianckich oraz braku faktycznej kontroli administracji państwowej nad większością terytorium kraju.

  • Rosja - podczas podróży do dużych miast Federacji Rosyjskiej MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na zagrożenie zamachami terrorystycznymi. W szczególności zaleca się unikania udziału w zgromadzeniach publicznych, jak demonstracje, protesty, wiece i pikiety, oraz przebywania w ich rejonie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do republik Dagestanu, Czeczenii i Inguszetii na Kaukazie Północnym.

  • Rwanda - ze względu na niestabilną sytuację w państwach sąsiednich, zaleca się ostrożność na terenach przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga i Burundi. Po atakach zbrojnych z 2019 roku, rząd Rwandy wzmocnił obecność sił bezpieczeństwa w rejonach Musanze i Rusizi, jednak zaleca się ostrożność w rejonach przygranicznych.

  • Senegal - Senegal jest państwem zagrożonym terroryzmem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do regionu Casamance, szczególnie na tereny przygraniczne z Gambią i Gwineą-Bissau oraz na wschodnie obszary Casamance. Mogą tam mieć miejsce działania sił zbrojnych, dochodzić może do aktów przemocy, w tym napadów na turystów. MSZ apeluje też o rezygnację z podróży, które nie są konieczne na pogranicze z Mali i Mauretanią, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa.

  • Sierra Leone - MSZ zaleca podróżującym do Sierra Leone zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ na terenie kraju nie można wykluczyć zamachów terrorystycznych.

  • Somalia - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Somalii, w tym do stolicy, Mogadiszu. W kraju występuje bardzo wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi i porwaniami. Do krwawych zamachów regularnie dochodzi nawet w centrum Mogadiszu.

  • Sri Lanka - w związku z atakami terrorystycznymi, które miały miejsce w kwietniu 2019 r., Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca osobom podróżującym na Sri Lankę oraz przebywającym na Sri Lance zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych władz.

  • USA - w związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w Stanach Zjednoczonych Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) wprowadził narodowy system powiadamiania o zagrożeniach terrorystycznych (NTAS).

  • Sudan - MSZ odradza wszelkie podróże do następujących prowincji Sudanu: Darfur Północny, Darfur Południowy, Darfur Zachodni, Kordofan Południowy, Biały Nil, Niebieski Nil, południowa część prowincji Kordofan Północny. Sudan jest państwem zagrożonym terroryzmem. W Darfurze regularnie dochodzi do starć zbrojnych pomiędzy rebeliantami a siłami rządowymi, występuje także poważne ryzyko porwań o charakterze kryminalnym i terrorystycznym.

  • Syria - W związku z trwającym konfliktem zbrojnym i całkowitą destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Syrii. Obywatele polscy, którzy przebywają w tym kraju, powinni go niezwłocznie opuścić.

  • Szwecja- na terenie całego kraju obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). Oznacza to, że zdaniem władz szwedzkich, poziom zagrożenia jest podwyższony.

  • Tadżykistan - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże które nie są konieczne do rejonu Farkhor w obwodzie Chaltońskim, w Tadżykistanie. Na pozostałym terytorium Tadżykistanu, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

  • Tajlandia - W południowych prowincjach Tajlandii regularnie dochodzi do ataków terrorystycznych z użyciem bomb i broni palnej.

  • Tanzania - w Tanzanii istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony organizacji Al-Shabaab. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne.

  • Trynidad i Tobago - państwo zagrożone terroryzmem. MSZ zaleca zachowanie ostrożności w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. atrakcje turystyczne i budynki rządowe).

  • Tunezja - zagrożenie zamachami obowiązuje na terenie całego kraju.

  • Turcja - MSZ odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem.

  • Uganda - podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, na terenie całej Ugandy istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, między innymi ze strony Al-Shabaab.

  • Ukraina - w obwodach donieckim i ługańskim nie słabnie napięcie, utrzymuje się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej, siły wojskowe prowadzą operację wojskową. MSZ wzywa obywateli RP, aby natychmiast opuścili pozostające poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia.

  • Wybrzeże Kości Słoniowej - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne w północne rejony Wybrzeża Kości Słoniowej, w tym na tereny przygraniczne z Mali i Burkina Faso, oraz na obszar Parku Narodowego Komoé na północnym wschodzie kraju. Zagrożenie terrorystyczne jest wysokie.

  • Watykan - podobnie jak we Włoszech, obowiązuje tam czwarty (w pięciostopniowej) skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że przeprowadzenie zamachu terrorystycznego jest, zdaniem władz miejscowych, wysoce prawdopodobne.

  • Wenezuela - MSZ odradza wszelkie podróże na tereny przy granicy z Kolumbią i Brazylią ze względu na aktywność gangów narkotykowych.

  • Wielka Brytania - aktualny poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym władze brytyjskie określają jako istotny (substantial). Odpowiada to trzeciemu poziomowi zagrożenia w pięciostopniowej skali (gdzie 1 oznacza niskie, a 5 – krytyczne). Trzeci poziom zagrożenia oznacza, że kolejny atak terrorystyczny jest prawdopodobny.

  • Włochy - we Włoszech obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest pięciostopniowa. Oznacza to, że – zdaniem władz miejscowych – zamachy terrorystyczne są bardzo prawdopodobne. Jeśli władze wprowadzą alert terrorystyczny, może to oznaczać zaostrzone środki bezpieczeństwa.

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie - W Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich występuje potencjalne ryzyko ataku terrorystycznego w związku z niestabilną sytuacją w regionie (wojna w Jemenie). Miejscowe władze nie wprowadziły jednak podwyższonego stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Ubezpieczenie a terroryzm - czy zadziała?

Ostrzeżenia MSZ-u są ważne także w przypadku zakupu polisy turystycznej. Kraje oznaczone stopniem 3. lub 4. („Nie podróżuj” oraz „Opuść natychmiast”) są w większości towarzystw ubezpieczeniowych wyjęte spod ochrony: po prostu tam ubezpieczenie nie będzie działało. Zatem jadąc do Egiptu czy Tunezji, nie możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela i nie wykupimy aktywnej na tych terenach polisy. 

Ten temat podejmowalismy już na blogu Bezpieczna Podróż w artykule Podróż zagraniczna a wojna i terroryzm – tam dokładnie omówiliśmy, jak towarzystwa ubezpieczeniowe odnoszą się do kwestii terroryzmu i działań wojennych, które mogą skutkować nieszczęśliwymi zdarzeniami.

Niektóre towarzystwa, m.in.: Aviva, Ergo Hestia i Uniqa, wyłączają swoją ochronę na wypadek takich okoliczności, inne jak AllianzPZU czy Generali mówią o klauzuli od nieoczekiwanej wojny lub terroru (polega to na tym, że w razie ataku terrorystycznego lub wybuchu wojny pomoc będzie udzielana przez towarzystwo ubezpieczeniowe tylko w tych krajach, w których w momencie wyjazdu nie ma zagrożenia terroryzmem ani nie są prowadzone działania wojenne).

Jednym z niewielu ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenie na wypadek terroryzmu jest Axa Assistance, który gwarantuje pokrycie kosztów leczenia na skutek doznania urazu podczas ataku terrorystycznego i nie ma żadnych wyłączeń co do miejsca, w którym takie zdarzenie zaszło.

Kiedy ubezpieczyciel nie pomoże w razie ataku terrorystycznego?

Każde z towarzystw oferujących ubezpieczenie od skutków aktów terroryzmu, zawiera w swoich OWU kilka wyłączeń.

Najważniejsze z nich dotyczy sprawstwa bądź współwiny w akcie terroryzmu. Jeśli ubezpieczona osoba będzie w jakikolwiek sposób uczestniczyła w aktach terrorystycznych, nie otrzyma odszkodowania za poniesione w wyniku tego szkody.

Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania również wtedy, gdy na terenie kraju który odwiedzamy już w chwili naszego wyjazdu trwały działania wojenne. Dlatego tak ważne jest, by przed zakupem ubezpieczenia nie tylko zapoznać się z OWU wybranego towarzystwa, lecz także z listą krajów uznanych przez polskie MSZ za zagrożone terroryzmem.

Oto jakie wyłączenia odpowiedzialności proponują znane towarzystwa ubezpieczeniowe:

  • PZU:

    • Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody spowodowane przez konfiskatę lub zniszczenie z nakazu rządu lub innego organu władzy publicznej. Oznacza to, że 

    • Warto również pamiętać, że odpowiedzialność ubezpieczyciela ogranicza ustalony w umowie ubezpieczeniowej limit. Wysokość takiego limitu uzależniona jest przede wszystkim od deklaracji osoby ubezpieczającej. Podstawą do zadeklarowania kwoty jest przewidywana, potencjalna strata maksymalna. Co więcej, limit odpowiedzialności zmniejsza się o kwoty odszkodowań i wypłat z polisy.

  • Aviva:

    • Towarzystwo Ubezpieczeniowe Aviva może odmówić wypłaty odszkodowania z umowy głównej, jeśli ubezpieczony będzie sprawcą (wszelkie formy sprawstwa), pomocnikiem lub podżegaczem do aktów terroryzmu.

    • W przypadku umowy dodatkowej, ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy, jeżeli zdarzenie będące podstawą roszczenia będzie skutkiem aktu terroryzmu.

    • Koszty świadczeń assistance nie zostaną pokryte, jeśli zdarzenie ubezpieczeniowe wynika z działań wojennych, stanu wyjątkowego, wybuchu nuklearnego, stanu wojennego a także Aktów terroryzmu

  • Warta:

    • Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za nieszczęśliwe zdarzenia do których doszło w związku ze szkodami powstałymi na przykład w wyniku udziału ubezpieczonego w zamieszkach, rozruchach, bójkach, lub właśnie aktach terroryzmu. Wyjątkiem są sytuacje, w których działanie miało na celu obronę konieczną.

  • Uniqa:

    • Wyłączeniu podlegają skutki użycia broni chemicznej, atomowej lub biologicznej.

    • Ochroną nie będą objęte także sytuacje, w których w kraju odwiedzanym przez turystę już wcześniej istniało ryzyko zagrożenia terrorystycznego.

  • Generali:

    • Ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności, jeśli śmierć lub szkoda Ubezpieczonego była konsekwencją: wojny, działań wojennych lub stanu wojennego; aktywnego i dobrowolnego uczestnictwa Ubezpieczonego w aktach przemocy, terroryzmu, zamieszkach lub rozruchach.

  • Europa Ubezpieczenia:

    • Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy z polisy, gdy kraj wybrany jako cel podróży jest uznany za niebezpieczny jeśli chodzi o zagrożenie terroryzmem.

    • TU Europa może również odmówić pomocy w ramach pakietu assistance, gdy do szkody dojdzie w skutek zdarzenia nadzwyczajnego w postaci eksplozji atomowej, napromieniowania radioaktywnego, działań wojennych, rozruchów, zamieszek, stanu wojennego, aktów terroryzmu lub sabotażu, lub w związku z tymi zdarzeniami.

    • Ochrona ubezpieczeniowa wygasa po 5 dniach od wystąpienia aktu terrorystycznego. 

Którzy ubezpieczyciele zapewniają ochronę w razie aktu terrorystycznego?

Ubezpieczyciel

Czy można wykupić ubezpieczenie od aktów terroryzmu?

Co ubezpieczyciel rozumie przez akt terroryzmu w OWU?

PZU

Możliwe jest wykupienie rozszerzenia polisy, dzięki któremu osoba ubezpieczona będzie objęta ochroną gdy dojdzie do aktów terroryzmu

Akty terroryzmu –działanie mające na celu wprowadzenie chaosu, zastraszenie ludności lub dezorganizację życia publicznego dla osiągnięcia określonych skutków ekonomicznych, politycznych, religijnych, ideologicznych, socjalnych lub społecznych

Aviva

Ubezpieczenie NNW w polisie turystycznej zapewnia pomoc w przypadku wystąpienia aktów terroryzmu czy niespodziewanej wojny. Ubezpieczyciel pokrywa np. koszty wizyt lekarskich, koszty hospitalizacji, transportu medycznego oraz transportu zwłok do Polski.

Akt Terroryzmu – działanie indywidualne lub grupowe, z bezprawnym użyciem siły, przemocy lub groźby ich użycia wobec osób lub mienia, w celu wprowadzenia chaosu, dezorganizacji życia publicznego, zastraszenia lub wywarcia przymusu na władze publiczne, przedsiębiorstwo lub społeczność. Działanie to zmierza do osiągnięcia celów politycznych, ideologicznych, społecznych, religijnych lub ekonomicznych

Warta

Ochrona w razie ataku terrorystycznego jest zapewniona w ramach podstawowej polisy turystycznej. Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i transportu medycznego.

Akty terrorystyczne - użycie przemocy przez jakąkolwiek osobę lub grupę osób, działających samodzielnie lub w czyimś imieniu lub w powiązaniu z jakąkolwiek organizacją lub rządem, dokonywane z pobudek politycznych, wyznaniowych, ideologicznych, z powodu przynależności etnicznej, rasowej, z zamiarem wywarcia wpływu na władzę państwową lub administracyjną, powodujące dezorganizację życia publicznego lub skierowane przeciw społeczeństwu z zamiarem jego zastraszenia

Europa Ubezpieczenia

Ochrona podczas zagranicznej podróży, podczas której poszło do aktu terrorystycznego obowiązuje w ramach polisy turystycznej. Polisa turystyczna w takiej sytuacji zapewnia ochronę nie większą niż gwarantowane sumy ubezpieczenia w ramach kosztów leczenia w polisie NNW.

Akt terroryzmu – indywidualne lub grupowe działania przestępcze, które są organizowane z pobudek ekonomicznych, politycznych, ideologicznych lub religijnych; terroryści kierują je przeciwko ludności lub mieniu, aby wprowadzić chaos, zastraszyć ludność i dezorganizować życie publiczne

Zanim wyjedziesz na wakacje - o czym warto pamiętać?

Mimo wszystko lepiej wyjechać w bezpieczne miejsce, a takich wciąż jest sporo: Chorwacja, Bułgaria, Hiszpania i Grecja cieszą się popularnością wśród polskich turystów. Ceny wycieczek oraz noclegów są bardzo przystępne, atrakcji nie brakuje, a wyjazd w te tereny nie wiąże się z tak dużym ryzykiem.

Warto jednak zachować zdrowy rozsądek – zabrać ze sobą EKUZ, wykupić ubezpieczenie turystyczne, zanotować namiary teleadresowe do polskich placówek konsularnych, a już podczas samej podróży być ostrożnym.

Jakie ubezpieczenie wybrać na wakacje?

Wszystko oczywiście zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz charakteru wyjazdu. Standardowa polisa turystyczna powinna obejmować:

  • koszty leczenia (pokrywają leczenie ambulatoryjne, hospitalizację, transport sanitarny, transport medyczny do Polski, transport zwłok, leczenie stomatologiczne, koszty ratownictwa, Assistance medyczny do określonej w pakiecie sumy gwarantowanej),

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, stosowny procent z sumy gwarantowanej).

Dodatkowo – zależnie od swoich wymagań – można ją rozszerzyć o następujące elementy:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (odszkodowanie dla osób trzecich za nieumyślne uszkodzenia na osobie lub mieniu),
  • ubezpieczenie bagażu i jego opóźnienia (ochrona przed kradzieżą, zniszczeniem oraz zgubieniem rzeczy osobistych oraz sprzętu elektronicznego),
  • Auto Assistance (ochrona samochodu w podróży, holowanie do najbliższego warsztatu, pomoc przy kolizji i awarii samochodu, samochód zastępczy – 3 dni po awarii, 5 dni po wypadku i kradzieży itp.),
  • uprawianie sportów podwyższonego ryzyka oraz ekstremalnych (jeśli planuje się taką aktywność, koniecznie trzeba ten element dokupić, inaczej ochrona w ramach kosztów leczenia i NNW nie będzie pełna),
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego (ochrona przed zgubieniem, zniszczeniem i kradzieżą),
  • OC sportowe (odszkodowanie dla osób trzecich poszkodowanych przez ubezpieczonego w trakcie uprawiania sportów),
  • choroby przewlekłe (jeśli u osoby ubezpieczonej zdiagnozowano jakiekolwiek schorzenie wymagające dłuższego leczenia, trzeba opłacić zwyżkę za większe ryzyko naliczaną przez ubezpieczycieli).

Na urlop zabierz polisę i zdrowy rozsądek

Koszt polisy zależy od regionu świata, wybranego pakietu, ilości wyjeżdżających osób oraz oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Cena standardowego ubezpieczenia turystycznego waha się od 20 zł za tydzień ochrony wzwyż (nawet do 200300 zł). Polisę trzeba dopasować pod kątem swojego wyjazdu – jego długości, charakteru, miejsca. Można ją znaleźć, porównać z innymi oraz zakupić online w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Dzięki temu ubezpieczenie będzie pełne i zagwarantuje spokojny i beztroski wypoczynek – warto o tym pamiętać już na progu wakacji.

Co warto wiedzieć?

  1. MSZ ostrzega o krajach, w których panuje zagrożenie terroryzmem oraz zamieszkami.
  2. Przed wjazdem warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronach MSZ lub w aplikacji iPolak.
  3. Ubezpieczyciele mogą nie objąć ochroną krajów, do których podróżowanie jest niezalecane.
  4. Niektóre polisy gwarantują ochronę w razie ataków terrorystycznych. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie sprawdzić, dokąd lepiej nie jechać?

    Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, do jakich krajów lepiej nie wyjeżdżać ze względu na napiętą sytuację polityczną lub społeczną. Można to sprawdzić na stronie MSZ lub w aplikacji mobilnej iPolak.

  2. Czy można ubezpieczyć się od zagrożenia terroryzmem?

    Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają pomoc w razie uczestnictwa w ataku terrorystycznym. Każde towarzystwo ma jednak swoje własne interpretacje- można z nimi zapoznać się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

  3. Ile kosztuje ubezpieczenie chroniące w razie ataków terrorystycznych?

    Taki element ubezpieczenia jest składową całej polisy turystycznej. Cena zależy więc od wielu czynników, takich jak kierunek wyjazdu, charakter podróży, wybrane rozszerzenia czy liczba podróżujących. Najtańsze ubezpieczenie można mieć już od 3 zł dziennie.