Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

W drugiej połowie listopada w Alpach sezon narciarski trwa już w najlepsze. Niektóre polskie stoki także już czekają na miłośników szusowania. To dobra pora na to by przygotować się do sezonu, nie tylko pod kątem zakupu sprzętu, kondycji czy “zaklepanego” noclegu, ale i wyboru odpowiedniego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na narty

Ubezpieczenie a EKUZ - dlaczego lepiej mieć polisę?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje nam możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej oraz EFTA - a przynajmniej w teorii. Bo tak prawdę powiedziawszy EKUZ niewiele nam daje. Nie pokrywa kosztów ratownictwa, które w przypadku wyjazdów na narty są koniecznością. Także za transport powrotny do kraju będziemy musieli zapłacić sami, podobnie jak zakup leków, środków opatrunków i innych akcesoriów medycznych. Co więcej, EKUZ pokrywa tylko te koszty leczenia, które są refundowane w danym kraju, a często okazuje się że część świadczeń opłaca tam sam pacjent, np. pobyt w szpitalu, niektóre badania czy transport sanitarny. Dobrze dobrane ubezpieczenie wszystkie te koszty pokrywa w 100%, dodatków zapewnia o wiele większy pakiet ochrony.

Nie tylko KL, czyli co powinna zawierać polisa na narty?

Koszty leczenia i ratownictwa to oczywiście podstawa. Polisa powinna gwarantować również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (w razie kontuzji na stoku czy jakiegokolwiek nieprzewidzianego zdarzenia powodującego u nas uraz możemy ubiegać się o odszkodowanie w formie ekwiwalentu finansowego) oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (must have na nartach - jeśli potrącimy innego narciarza lub spowodujemy jakąkolwiek kolizję na stoku, w przypadku gdy osoba przez nas poszkodowana będzie ubiegać się o odszkodowanie, pokrycie kosztów zniszczonego sprzętu czy nawet rentę zdrowotną, nie będziemy musieli sami za to płacić - zrobi to za nas ubezpieczyciel). Warto w polisie mieć także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego na wypadek kradzieży, zgubienia lub zniszczenia.

Stok

Jak wybrać ubezpieczenie na narty? 5 złotych rad

Znasz zakres, jaki powinna obejmować polisa narciarska, to teraz wystarczy tylko ją kupić i gotowe? No, nie do końca. Wypadałoby określić sumę gwarantowaną i pamiętać jeszcze o kilku innych drobnych szczegółach.

 1. Dokąd jedziesz?

  Sumę gwarantowaną należy dopasować do kraju wyjazdu, a konkretniej do kosztów leczenia które w nim obowiązują. Wiadomo że w wysokorozwiniętych krajach zachodniej Europy są one największe, poza naszym kontynentem te stawki w ogóle szybują do góry. Na pewno taniej jest w Słowacji niż w Austrii itd. Warto jednak pamiętać, że minimalną, bezpieczną sumą gwarantowaną na terenie Europy jest 20 000 euro.

 2. Jak jeździsz?

  Jakby na to nie patrzeć, osoby które pierwszy raz wybierają się na narty są narażone na większe ryzyko kontuzji. Wiadomo, uczymy się, to i upadamy, a ciężko założyć czy któryś upadek nie zakończy się skręceniem kostki. Tak, wiem - nie można zakładać negatywnego scenariusza, ale lepiej się od niego ubezpieczyć, prawda? I dlatego zalecamy amatorom wybór polisy z wyższymi sumami gwarantowanymi.

 3. Na czym jeździsz?

  Jeśli wypożyczasz narty na stoku, to warto dowiedzieć się czy są one ubezpieczone. nie - lepiej do polisy dodać ubezpieczenie sprzętu sportowego, które chroni naszą kieszeń w razie zgubienia, zniszczenia czy kradzieży nart. Swój sprzęt, zwłaszcza droższy i lepszej jakości, też warto ubezpieczyć.

 4. Czy jeździsz poza stokiem, uprawiasz coś innego niż klasyczne narciarstwo i snowboarding?

  Jeśli uprawiasz dyscypliny sportowe, które mogą być przez towarzystwo ubezpieczeniowe uznane za ekstremalne (freestyle, freeskiing, heliskiing itp.) lub przynajmniej podwyższonego ryzyka, to koniecznie potrzebujesz rozszerzenia do ubezpieczenia - inaczej w razie wypadku czy kontuzji na stoku towarzystwo nie pokryje kosztów leczenia ani nie wypłaca żadnych odszkodowań. Zatem polisa za dodatkową składką będzie obejmować ryzykowniejsze uprawianie sportów.

 5. Co, gdy się najeździsz? Czy ubezpieczać aktywności poza stokiem?

  Ubezpieczenie powinieneś dopasować też do sposobu w jaki będziesz odpoczywał po całym dniu spędzonym na stoku. Jeśli planujesz tylko wizyty w lokalnych restauracjach, tawernach i pubach czy regenerację w spa, to nie musisz myśleć o dodatkowej ochronie. Ale jeśli masz zamiar wybrać się np. na rajd quadami, zorbing na śniegu, integracyjne zabawy w terenie itp., to lepiej sprawdź, czy planowane przez Ciebie aktywności nie wymagają dodatkowego rozszerzenia (zrobić to można zapoznając się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia).

Narciarze

Porównaj oferty, zakup najlepsze ubezpieczenie na narty online

Ofert ubezpieczeń narciarskich jest bez liku, skąd wiedzieć którą wybrać, jaka będzie najlepsza? To proste - wystarczy porównać kilka propozycji i zobaczyć, która Ci najbardziej odpowiada pod kątem ceny, własnych potrzeb oraz wymagań. Nie trzeba tego robić samemu! W naszym kalkulatorze ubezpieczeń narciarskich znajdziesz najlepsze polisy już od 22 zł za tydzień ochrony. Możesz się zapoznać z ich szczegółami, a także wybrane ubezpieczenie zakupić online bez konieczności wychodzenia z domu. A potem już tylko szusować bez zmartwień, za to z ubezpieczeniem na wszelki wypadek w kieszeni.

Jak warte uwagi,
to podziel się z innymi :)

Publikuj na Facebooku Publikuj na Twitterze Publikuj na Google+ Publikuj na LinkedIn Publikuj na Digg Publikuj na Reddit
logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego