Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Wyobraźmy sobie sytuację. Pół rok temu kupiliśmy samochód za 90.000zł, w dniu wczorajszym mieliśmy poważny wypadek, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Jednak nasz samochód jest doszczętnie zniszczony i firma ubezpieczeniowa podjęła decyzję o kasacji samochodu, wyceniając jego aktualną wartość na 80,000zł. W banku mamy, do spłacenia jeszcze 85,000zł. Firma ubezpieczeniowa chce nam wypłacić tylko 80,000zł a nasze zobowiązanie kredytowe w banku wynosi 85,000zł. Brakuje nam jeszcze 5,000zł. No i co teraz? Jeżeli mieliśmy ubezpieczenie GAP możemy się nie martwić, jeśli nie – różnicę musimy uregulować z własnej kieszeni.

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie typu GAP, jest to takie zabezpieczenie, dla właściciela samochodu na odszkodowanie wyższe niżeli wynikałoby ono z rzeczywistej wartości auta. Auto kupione w salonie bardzo szybko traci na wartości, już w momencie zakupu samochód traci kilkadziesiąt procent ceny początkowej, Tymczasem nasze zobowiązanie kredytowe nie zmieniło się ani o złotówkę. Ubezpieczenie GAP gwarantuje nam wypłatę różnicy wartości samochodu w wypadku całkowitego uszkodzenia lub kradzieży auta. Sytuacja opisana na początku obrazuję nam, od jakich problemów może nas uchronić to ubezpieczenie.
Ubezpieczenie GAP jest powiązane z deprecjacją auta, czyli z utratą jego wartości w miarę upływu czasu.
Koszt tego ubezpieczenia jest niewielki, zależny jest przede wszystkim od rodzaju i wartości samochodu. Jest on wyższy dla samochodów, które szybko tracą na wartości a niższy dla aut tracących wolno na swojej wartości. Ubezpieczenie to może być dodane do ubezpieczenia samochodowego, pożyczki samochodowej czy umowy leasingowej. Niektóre banki wymagają takiego ubezpieczenia do momentu, kiedy zobowiązanie kredytowe spadnie poniżej wartości samochodu.

Jeśli kupujemy auto na kredyt warto zabezpieczyć się takim ubezpieczeniem, przynajmniej w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia nie będziemy musieli dokładać z własnej kieszeni sporych pieniędzy.

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego