Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Podpisałeś umowę, zapłaciłeś. Samochód jest już Twój, a wraz z nim otrzymałeś jego ubezpieczenie OC. W tym momencie masz dwie drogi postępowania: wypowiedzenie tej polisy lub jej kontynuacja, czyli przepisanie na siebie. Przed podjęciem decyzji warto wcześniej sprawdzić kilka rzeczy i wybrać, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza.


Kupujesz samochód - co zrobić z OC

Kupiłeś samochód

W pierwszej kolejności należy sprawdzić co mogą zaproponować Ci inni ubezpieczyciele. Ceny polis sprawdzisz szybko i rzetelnie za pośrednictwem naszej porównywarki OC. Jej obsługa jest bardzo prosta - mając przy sobie dowód rejestracyjny nowego auta i prawo jazdy kalkulacja zajmie co najwyżej kilkanaście minut. Kiedy już wiadomo co oferują konkurencyjne firmy, warto skontaktować się z obecnym ubezpieczycielem i zapytać, jaką składkę on proponuje.

Łatwiej podjąć decyzję gdy już wiesz, czy bardziej opłaca się zmienić ubezpieczyciela, czy pozostać u obecnego.

 • Będziesz kontynuował polisę
  Decydując się na kontynuowanie OC po zbywcy auta, musisz liczyć się z rekalkulacją, czyli przeliczeniem kosztów ubezpieczenia w oparciu o dane nowego właściciela. Jeżeli po ponownym wyliczeniu składki okaże się, że jest ona wyższa niż w przypadku poprzedniego właściciela, będziesz poproszony o dopłacenie różnicy za okres liczony od dnia zakupu do końca trwania umowy. Jeśli będzie ona niższa, zostaniesz umieszczony na polisie jako właściciel.
  Pamiętaj, że polisa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok, ale wygasa z ostatnim dniem, na jaki została zawarta. Bardzo ważne jest więc, abyś nie przeoczył terminu jej zakończenia i odpowiednio wcześnie zawarł nowe ubezpieczenie.

 • Wypowiedzenie ubezpieczenia
  Jeśli nie chcesz kontynuować ubezpieczenia po zbywcy, musisz pamiętać o złożeniu odpowiedniego wypowiedzenia. Wzory tego typu pism i ich generator znajdziesz na stronie wypowiadamoc.pl. Zgodnie z obowiązującymi przepisami umowę OC po poprzednim właścicielu możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania, nie masz więc sztywno wyznaczonego terminu na podjęcie decyzji. Pamiętaj jednak, że auto nie może mieć przerwy w ubezpieczeniu, a jeśli tak się stanie, możesz ponieść za to karę finansową. Jeśli rezygnujesz z OC poprzedniego właściciela samochodu upewnij się, że nowa umowa rozpoczyna się następnego dnia tak, aby zachowana była ciągłość ochrony.

Warto skorzystać Na stronie w wypowiadamoc.pl możesz w prosty sposób przygotować dokument wypowiedzenia umowy OC, który pozwoli Ci na skuteczny zwrot składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

 • Samochód nie posiadał ubezpieczenia
  Zdarza się również i tak, że poprzedni posiadacz samochodu zaniedba swoje obowiązki i nie będzie posiadał ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji jako nowy właściciel pojazdu jesteś zobowiązany do tego, aby je nabyć jeszcze w dniu zakupu. Za pośrednictwem kalkulatora OC na rankomat.pl możesz to zrobić w kilkanaście minut. Dodatkową zaletą będzie również to, że ubezpieczenie za pośrednictwem naszych stron możesz kupić przez całą dobę, także w dni wolne od pracy.


Prawa i obowiązki sprzedającego

Jeśli sprzedajesz swój samochód pamiętaj o tym, że Ty również masz pewne obowiązki. Musisz:

 • przekazać nabywcy dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC i kartę pojazdu;
 • w ciągu 14 dni poinformować swojego ubezpieczyciela o tym, że sprzedałeś auto oraz podać dane nowe posiadacza. Często wystarcza również przesłanie skanu lub zdjęcia umowy kupna-sprzedaży;
 • wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji.


Zwrot składki za ubezpieczenie OC

Ze zwrotem składki za ubezpieczenie OC samochodu który sprzedałeś nie jest niestety tak prosto. Wszystko zależy od nowego właściciela auta i jego decyzji odnośnie przejętej polisy. Jeśli będzie ją kontynuował, to nie ma co liczyć na jakikolwiek zwrot. Jeżeli zrezygnuje z niej i ją wypowie, ubezpieczyciel jest zobowiązany do tego, aby w ciągu 14 dni zwrócić Ci składkę za niewykorzystany okres.


Porównaj ceny ubezpieczenia OC / AC w 11 firmach »


logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego