Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Czy pośrednie, czy bezpośrednie są tak samo pewne jak nielubiane – podatki.  W przypadku ubezpieczeń podatek VAT też ma duże znaczenie przy wyliczaniu wysokości odszkodowania.

19.07.2009

Czy pośrednie, czy bezpośrednie są tak samo pewne jak nielubiane – podatki.  W przypadku ubezpieczeń podatek VAT też ma duże znaczenie przy wyliczaniu wysokości odszkodowania. Przez długi czas kierowcy borykali się z różnymi interpretacjami prawnymi na temat wypłacanego odszkodowania pomniejszonego lub uwzględniającego podatek VAT.

Jak sprawa VAT-u w ubezpieczeniach wygląda dzisiaj?

Ponieważ ubezpieczenia, podobnie jak inne usługi finansowe, są zwolnione z podatku VAT nie jest to najprostsza sprawa… W momencie wypłaty odszkodowania ma znaczenie czy sam/a jesteś podatnikiem VAT, czy nie:

 • Poszkodowany/a, który/a jest podatnikiem podatku VAT - ubezpieczyciel może obniżyć kwotę podatku, który musi ponieść o kwotę podatku naliczonego za usługę polegającą na naprawie pojazdu. W takim przypadku odszkodowanie może obejmować cenę netto naprawy. Wynika to z tego, że wartość Twojego samochodu jest liczona w cenach netto.
 • Poszkodowany jest tylko płatnikiem VAT, czyli samochód jest zarejestrowany na osobę fizyczną -  odszkodowanie powinno obejmować cenę brutto naprawy pojazdu, czyli razem z podatkiem VAT. Ponieważ dla Ciebie koszt obejmuje również VAT.

Jest to o tyle istotne, że jeśli chodzi o podatek od towarów i usług VAT w odszkodowaniu ustalanym tzw. metodą kosztorysową, a poszkodowanym jest osoba fizyczna, to przysługuje jej wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC uwzględniająca podatek VAT, co zostało potwierdzone prawomocnym wyrokiem Sądu Najwyższego.

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego
Array
(
  [oc-ac] => Array
    (
      [phone] => 22 270 00 00
      [work-time] => pon.- pt. 9:00-20:00, sob. 09:30-17:30
    )

  [travel] => Array
    (
      [phone] => 22 463 80 50
      [work-time] => pon.- pt. 9:00-20:00, sob. 09:30-17:30
    )

  [household] => Array
    (
      [phone] => 22 417 11 40
      [work-time] => pon.- pt. - 09.00-17.00
    )

)