Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

26.11.2009

Przez ostatnie lata systematycznie wzrasta liczba Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę własnymi samochodami. Jeździmy w celach zarobkowych ale także na wakacje. Czy ubezpieczenie AC wykupione w Polsce jest ważne też i poza jej granicami? Jeśli tak, to w jakich krajach?

Przez ostatnie lata systematycznie wzrasta liczba Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę własnymi samochodami. Jeździmy w celach zarobkowych ale także na wakacje.
Czy ubezpieczenie AC wykupione w Polsce jest ważne też i poza jej granicami? Jeśli tak, to w jakich krajach?

Polisa AC może być ważna w krajach Europy jak również i innych. Dla pewności należy zapytać ubezpieczyciela czy ubezpieczenie AC ma rozszerzony obszar działania. Rozszerzone terytorium ochrony wiąże się przeważnie z wyższą składką.

Zakres ubezpieczenia AC za granicą

Powstałe szkody za granicą powinny być naprawione w Polsce. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia należy sprawdzić czy jest zapis, który pozwala na naprawę samochodu w zagranicznym warsztacie bez zgody ubezpieczyciela.

Aby uzyskać zwrot takiej naprawy muszą być spełnione pewne warunki a mianowicie:

  • musi to być niezbędna naprawa,
  • szkoda uniemożliwiająca bezpieczne dotarcie do celu,
  • koszt naprawy nie może przekraczać kwoty ustalonej przez ubezpieczyciela (najczęściej jest to około 1 tys. Euro).
    U niektórych ubezpieczycieli również zostanie pokryty koszt holowania auta do kraju,
  • należy jak najszybciej zgłosić szkodę, aby została ona uwzględniona przez ubezpieczyciela. W zależności od ubezpieczyciela można zrobić to telefonicznie, faksem czy przez Internet. Dokładne dane ubezpieczyciela znajdują się na polisie.

Zanim zdecydujemy się na podróż swoim autem, powinniśmy sprawdzić czy posiadana przez nas polisa AC obowiązuje w krajach przez które będziemy przejeżdżać i oczywiście w kraju, do którego się wybieramy.

Jeśli nie mamy pewności, jakie koszty pokrywa nasze ubezpieczenie, zawsze możemy to sprawdzić czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia lub dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela, bezpośrednio w siedzibie firmy lub na jego stronie internetowej.
Może się okazać, że należy dokupić ubezpieczenie dodatkowe, bez którego nie powinniśmy wyjeżdżać z kraju.

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego