Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Znowu przyszedł ten dzień w roku, kiedy trzeba zapłacić za ubezpieczenie. Może warto pomyśleć o ratach?

Z reguły przed Tobą jeszcze jedna, niełatwa decyzja, zapłacić składkę jednorazowo, czy wybrać raty?

Wybór wydaje się oczywisty, bo przecież lepiej zapłacić mniej, ale częściej. Niestety jest kilka minusów płacenia składki w ratach:

  • czas to pieniądz, ubezpieczyciel nie podzieli po prostu składki na pól lub na cztery równe raty, ale uwzględni tzw. wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko tego, że odejdzie Ci ochota płacenia kolejnych składek,
  • o ile w przypadku ubezpieczeń OC, spóźnienie się z drugą ratą nie powoduje braku odpowiedzialności ubezpieczyciela, to w przypadku ubezpieczenia AC, w razie wypadku firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania,
  • jeśli się spóźnisz z ratą, może się okazać, że przy okazji jakiegokolwiek kredytu lub innego zakupu ratalnego odnajdziesz się w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD).

Wszelkie porównania – aby porównywać jabłka do jabłek – oparte są na składce jednorazowej. Gdybyś chciał/a porównać jeszcze dodatkowe koszty związane z rozkładaniem na raty, to odpadłabyś/odpadłbyś albo z nudów, albo z nerwów.

Dlatego jeśli już zdecydujesz się rozłożyć składkę na cztery raty, to sięgnij po kalkulator OC/AC i sprawdź, czy czasem już nie trzy z nich równają się składce jednorazowej. A ta czwarta to premia dla ubezpieczyciela za czas i ryzyko.

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego