Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Płacąc za zakupy podejmujesz decyzję: karta kredytowa, karta debetowa, przelew, gotówka…
Czy masz również tyle możliwości podczas nabycia polisy samochodowej?

W zasadzie wszystko zależy od tego gdzie i u kogo kupujesz. Najwięcej możliwości dają ubezpieczyciele, którzy umożliwiają zakup ubezpieczenia za pośrednictwem Internetu. A że zawsze dobrze jest mieć wybór i porównanie, zobacz z jakich form opłacenia składki możesz u nich skorzystać.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC / AC i kup online »


Jakie są możliwości płacenia za ubezpieczenie OC i AC?

Gdy kupujesz u agenta

Jeśli kupujesz ubezpieczenie za pośrednictwem agenta, gotówkę możesz przekazać bezpośrednio jemu, zapłacić w najbliższej siedzibie towarzystwa lub wykonać przelew.

zakup oc przez internet

Rodzaje płatności za OC i AC, przy zakupie polisy przez Internet lub telefon

Na poczcie

Dane do płatności (nr rachunku lub wypełniony blankiet przelewu) otrzymujesz po zawarciu umowy ubezpieczenia. W zależności od wybranego towarzystwa i twojej decyzji zostaną one dostarczone:
- na wskazany przez ciebie adres mailowy,
- na indywidualne konto (za jego pośrednictwem możesz również kontaktować się z ubezpieczycielem podczas całego okresu obowiązywania polisy).

Za pobraniem

Najstarszy i postrzegany przez wiele osób jako najbezpieczniejszy sposób płacenia za zakupy w Internecie. Wypełniasz wniosek on-line lub przez telefon, akceptujesz i wybierasz sposób płatności. Jeśli jest to „za pobraniem”, czekasz na dostarczenie przesyłki. Pieniądze za polisę przekazujesz:

  • listonoszowi,
  • kurierowi.
W tym przypadku należy pamiętać, że pokrycie kosztu dostarczenia przesyłki może być po twojej stronie.

Polecenie zapłaty (direct debit)

Zezwalasz ubezpieczycielowi na pobranie składki (lub kolejnych rat) bezpośrednio z twojego konta bankowego. Musisz wyrazić na to pisemną zgodę. Druk polecenia zapłaty i formularz zgody na obciążenie twojego rachunku znajdziesz na stronie internetowej towarzystwa. Podpisaną zgodę przekazujesz do ubezpieczyciela pocztą lub osobiście.

Karta kredytowa

Jeśli zdecydujesz się na płatność kartą kredytową lub inną kartą przeznaczoną do płatności w sieci, otrzymasz email z linkiem do płatności.
Będziesz miał również możliwość dokonania transakcji telefonicznie. W takim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością podania przez telefon np. numeru karty, jej daty ważności i danych właściciela karty (w tym numeru PESEL). Oczywiście taka forma autoryzacji jest zgodna ze standardami rynkowymi i nie musisz się jej obawiać (rozmowa nie będzie nagrywana, zostanie przekierowana na drugą linię, przeprowadzi ją zaufany pracownik firmy, a dane zostaną wprowadzone tylko bezpośrednio do systemu płatności).

E-przelew/przelew

Jeśli kupujesz polisę on-line, masz możliwość skorzystania z przelewów elektronicznych i opłacenia składki od razu z konta bankowego.

polisa oc

Jak otrzymasz polisę OC i AC, gdy kupujesz przez Internet lub telefon

Po opłaceniu składki bądź jej pierwszej raty, w zależności od towarzystwa, polisa zostanie dostarczona do ciebie mailem lub będziesz miał możliwość wydrukowania jej ze strony internetowej ubezpieczyciela. Praktykuje się także wystawienie
30-dniowego potwierdzenia zawarcia umowy, a oryginalna polisa jest wysyłana dopiero po otrzymaniu wpływu na konto.

Wydrukowany czy też przesłany mailem przez ubezpieczyciela dokument wraz z potwierdzeniem wpłaty stanowią dowód zawarcia umowy z ubezpieczycielem i są honorowane, np. podczas kontroli policji. Jeśli jednak wolisz tradycyjną, oryginalną polisę – zwróć się do przedstawiciela towarzystwa z prośbą o przesłanie jej pocztą. Większość towarzystw dostarcza „papierowe dokumenty” tylko na wyraźną prośbę klienta.

Płać za OC i AC tak, aby pieniądze dotarły na czas

Wybierając formę płatności za OC i/lub AC pamiętaj o bardzo istotnej kwestii – czasie.
Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa startuje dopiero za kilkanaście dni, możesz być spokojny – każdy typ transakcji będzie odpowiedni. Jeśli jednak do początku ubezpieczenia zostało tylko kilka dni, pamiętaj o tym, że:

  • niektórzy ubezpieczyciele udostępniają polisę do pobrania dopiero po zaksięgowaniu wpłaty,
  • wybierając płatność za pobraniem trzeba uwzględnić czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki.
Polisa OC będzie Cię chroniła od pierwszego dnia umownego okresu ubezpieczenia nawet wtedy, gdy spóźnisz się nieco z opłatą. W przypadku AC ochrona może zacząć się dopiero po dokonaniu wpłaty (zależy to od warunków ubezpieczenia wybranej firmy). Brak opłacenia kolejnej raty AC i reakcji na wezwanie do zapłaty od firmy ubezpieczeniowej skutkuje często wygaśnięciem polisy.

W przypadku OC i AC towarzystwo ubezpieczeniowe może rozpocząć postępowanie windykacyjne w celu uzyskania zaległej składki.

bezpieczne pieniadze

Bezpieczeństwo twoich pieniędzy

Podczas płatności e-przelewem jak i kartą kredytową warto upewnić się, czy strona danego ubezpieczyciela lub pośrednika internetowego jest szyfrowana (jest to tzw. protokół SSL). Można się o tym przekonać, sprawdzając czy:

  • adres URL zaczyna się od https://, a nie http://
  • w pasku adresu lub stanu jest widoczna mała, nieprzekreślona kłódka. Możesz kliknąć w symbol kłódki i sprawdzić, czy tożsamość witryny jest potwierdzona przez organ certyfikacji.
Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wpisane przez ciebie dane są przesyłane dalej w postaci zaszyfrowanej, niemożliwej do odczytania przez przestępców.

Bezpieczeństwo zawierania umów OC na odległość

Gdy zawierasz umowę OC na odległość (przez Internet, telefon), masz prawo do odstąpienia od niej w terminie do 30 dni, nawet bez podania przyczyny. Jeżeli opłaciłeś już polisę, ubezpieczyciel powinien zwrócić ci pieniądze. Całość, gdy termin startu ochrony jeszcze nie minął lub część – po potrąceniu należności za okres korzystania z ubezpieczenia.

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego