Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Sprawdź, jak skutecznie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC auta?

Jeśli chcesz zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczyciela należy pamiętać, że nie wystarczy podpisanie nowej umowy u innego. Należy skutecznie wypowiedzieć dotychczasową umowę. Jeśli nie wybrałeś jeszcze nowego towarzystwa ubezpieczeniowego zapraszamy Cię do porównania ofert 16 ubezpieczycieli w naszej porównywarce.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC / AC »


Co mówią przepisy?

Od 11.02.2012 roku, czyli od dnia zmiany Ustawy Ubezpieczeniowej mamy dwa sposoby na wypowiedzenie umowy, w zależności od tego czy umowa, którą wypowiadamy została zawarta przed, czy po zmianie ustawy.


Szybko do celu

1. Wydrukuj i prześlij ubezpieczycielowi ten wzór wypowiedzenia umowy OC.

2. Sprawdź, jak nie przepłacić za ubezpieczenie samochodu
w kalkulatorze OC/AC 16 firm.

Jak wypowiedzieć oc?

Dla umów zawartych przed 11.02.2012 roku

Umowę ubezpieczenia OC samochodu należy wypowiedzieć najpóźniej dzień przed upływem trwania okresu ochrony. Czyli jeśli zawarliśmy umowę 09.11.2011 obowiązuje ona do 08.11.2012r., a ostatnim dniem na wypowiedzenie umowy jest 07.11.2012r. Pamiętaj, że tutaj liczy się data otrzymania wypowiedzenia przez ubezpieczyciela, a nie data nadania listu.

W przypadku, gdy kupujemy auto używane, dotychczasowy właściciel ma obowiązek przekazać nam swoją polisę OC. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, masz na to 30 dni i tutaj również musisz dopilnować, żeby wypowiedzenie trafiło do TU w tym czasie.

Dla umów zawartych po 11.02.2012 roku

Dla umów zawartych po 11.02.2012 roku też stosujemy zasadę wypowiedzenia najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy. Różnica jest tylko taka, że przy wypowiadaniu listownym, liczy się data nadania listu tylko i wyłącznie za pośrednictwem Poczty Polskiej, a nie jak dla umów zawartych przed 11.02.2012 data dostarczenia do Ubezpieczyciela.

Jeżeli kupimy auto z polisą OC, to umowę ubezpieczenia możemy wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania. Jeżeli nie wypowiemy polisy, można na niej jeździć do końca okresu wskazanego na polisie. Z końcowym dniem wskazanym na polisie umowa ulega rozwiązaniu.


Ubezpieczenie OC komunikacyjne można zawrzeć na krótszy okres niż 12 miesięcy. Kiedy?

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje jednak w szczególnych wypadkach zawarcie umowy ubezpieczenia krótkoterminowego na okres krótszy (np. przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy).


Kiedy umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu?

Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z chwilą wyrejestrowania samochodu lub udokumentowania trwałej i zupełnej utraty jego posiadania, a także z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń. W tym ostatnim przypadku powinniśmy w ciągu 3 miesięcy znaleźć nowego ubezpieczyciela.

Dla każdego rodzaju umów, czy to zawartych przed 11.02.2012 czy po tej dacie, konieczne jest wypowiedzenie.

W przypadku wypowiadania umowy OC auta, która została zawarta przed zmianą Ustawy Ubezpieczeniowej kluczową sprawą jest termin wpłynięcia pisma do ubezpieczyciela. Nie ma co czekać do ostatniego, czy raczej w tym przypadku, przedostatniego dnia. Jeśli przegapisz ten termin, zgodnie z obowiązującym prawem „wpadniesz” w tzw. automatyzm, czyli Twoja umowa ubezpieczenia zostanie przedłużona na kolejny rok, a to oznacza, że „stary” ubezpieczyciel będzie żądał od Ciebie opłacenia składki.

I może nie podziałać na niego fakt, że zawarłeś już umowę OC na swój samochód w innej firmie.

Dla umów po wejściu w życie Ustawy Ubezpieczeniowej wypowiedzenie musi również wpłynąć do ubezpieczyciela na dzień przed końcem polisy. Ułatwieniem jest to, że przy wypowiadaniu listownym kluczową sprawą jest data nadania listu, bo liczy się data stempla pocztowego. Ustawa nałożyła na nas także obowiązek nadania oświadczenia za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej operatora publicznego, czyli jednym słowem poprzez Pocztę Polską.

Uwaga: Dobra wiadomość jest taka, że polisę automatycznie wznowioną można wypowiedzieć w każdym czasie jej trwania, pod warunkiem udokumentowania ochrony w innym towarzystwie. TU zrobi wtedy rekalkulację składki za okres faktycznej ochrony i zapłacimy składkę tylko za okres do dnia wypowiedzenia przez nas tej umowy.

Formularz wypowiedzenia umowy oc znajdziesz w tym miejscu:


Zobacz również tabelę, która w prosty sposób przedstawia jak postąpić z wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia OC:


WYPOWIEDZENIA NABYWCY Polisy zawarte:
do 10 lutego 2012
od 11 lutego 12
Ile mam czasu na wypowiedzenie? 30 dni od umowy kupna/sprzedaży, chyba że polisa OC zbywcy kończy się wcześniej w dowolnym momencie
Czy liczy się data nadania czy dostarczenia? data dostarczenia data nadania
Czy niewypowiedziana polisa zbywcy jest automatycznie przedłużana na następny rok? Tak, dlatego należy ją wypowiedzieć na 1 dzień przed końcem Nie, polisa zbywcy wygasa z końcem okresu ubezpieczenia
Kiedy może być rekalkulacja składki? Jeśli nabywca kontynuuje polisę ponad 30 dni od umowy kupna/sprzedaży, Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma prawo przeliczyć składkę na nowego właściciela Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma prawo przeliczyć składkę na nowego właściciela za każdy dzień od umowy kupna/sprzedaży do wypowiedzenia lub wygaśnięcia polisy zbywcy
Jaki artykuł ustawy o OC reguluje wypowiedzenie nabywcy? art. 31 art. 31 ze zmianami od 11 lutego 2012
WYPOWIEDZENIA POLIS CAŁOROCZNYCH Polisy zawarte:
do 10 lutego 2012
od 11 lutego 12
Ile mam czasu na wypowiedzenie? 1 dzień przed końcem polisy
Czy liczy się data nadania czy dostarczenia? data dostarczenia data nadania
Czy niewypowiedziana polisa jest automatycznie przedłużana na następny rok? Tak, z takiej polisy nie można już zrezygnować Tak, ale mogę zrezygnować z automatycznie przedłużonej, jeśli wykupiłem polisę w innej firmie z tym samym okresem ubezpieczenia
Jaki artykuł ustawy o OC reguluje wypowiedzenie polisy całorocznej? art. 28 art. 28 ze zmianami od 11 lutego 2012

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego