Co lubisz robić siedząc za kierownicą? Słuchasz muzyki, rozmawiasz przez telefon, a może poprawiasz makijaż… Przeprowadziliśmy badanie, z którego jasno wynika, co robią Polacy, którzy jednocześnie prowadzą samochód.

Z badania przeprowadzonego przez porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl wynika, że prowadząc samochód Polacy najczęściej oddają się słuchaniu radia lub muzyki z odtwarzaczy. Dźwięki muzyki towarzyszą w aucie 37,5% kobiet i 42% mężczyzn. Wysoki odsetek ankietowanych kierowców uprawia lub uprawiało seks w samochodzie. Do takich doświadczeń przyznaje się 29% panów i 15,5% pań.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Czy prowadzimy bezpiecznie?

Spośród ankietowanych, 33% kobiet oraz 25% mężczyzn deklaruje, że podczas jazdy koncentruje się wyłącznie na prowadzeniu samochodu. Rozmowy przez telefon za kółkiem prowadzi 11,5% pań oraz 12% panów. Według Polaków jest to jednocześnie najpoważniejsza przyczyna wypadków spośród wszystkich rozpraszających uwagę czynności wykonywanych podczas prowadzenia auta – taką odpowiedź wskazało 62% kobiet oraz 50,5% mężczyzn. Rozmawianie przez telefon komórkowy to również najbardziej denerwujące zachowanie kierowców w oczach osób, które są pasażerami (wskazanie 29,5% kobiet oraz 26,5% mężczyzn). Polacy coraz lepiej rozumieją negatywny wpływ rozmów telefonicznych na bezpieczeństwo jazdy. Rozkojarzenie podczas biznesowej czy prywatnej pogawędki często kończy się nie tylko wypadkiem, ale również problemami z ubezpieczeniem. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawdzi, że uczestnicząc w wypadku rozmawialiśmy przez komórkę, może odmówić wypłaty odszkodowania z AC – podkreśla Wojciech Rabiej z porównywarki rankomat.pl.

Drugą najpoważniejszą przyczyną wypadków jest robienie makijażu np. podczas jazdy w korku (11% odpowiedzi), ale jednocześnie tylko 2% pań deklaruje, że prowadząc auto poświęca się właśnie tej czynności. Polacy nie przyznają się też do palenia papierosów: za kierownicą pali jedynie 1% kobiet i 3,5% mężczyzn. Może dlatego, że gdy kierowcy palą, bardzo przeszkadza to pasażerom, co potwierdziło 18,5% kobiet i 15% mężczyzn.

Co przeszkadza kierowcom?

Choć 79% respondentów badania „Co Polacy robią za kierownicą” podczas kierowania samochodem nigdy nie doświadczyło niczego dziwnego, to wielu stawia czoła niecodziennym sytuacjom takim jak: niespodziewane pojawienie się na drodze stada krów lub dzików, zderzenie z ogromnym jeleniem lub sarną, a nawet… wpadnięcie przez uchylone okno zająca!

Badanie „Co Polacy robią za kierownicą” zostało przeprowadzone na zlecenie rankomat.pl przez firmę Pactor Sp. z o.o. w październiku 2009 r.