W ciągu ostatnich dwóch lat niektórzy ubezpieczyciele zmniejszyli swoje stawki OC nawet o połowę. Wśród nich są największe i najbardziej znane firmy ubezpieczeniowe, takie jak Link4, Generali, mtu24.pl, Wiener (Gothaer) i AXA Direct.

analiza cen OC
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/ktore-towarzystwa-i-dla-kogo-obnizyly-najbardziej-ceny-oc

W III kwartale 2017 roku odnotowaliśmy ostatni znaczny wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. W kolejnych kwartałach stawki OC zmniejszały się stopniowo. Obniżki cen OC osiągnęły ostatecznie poziom 15,7% (III kw. 2019 r. vs III kw. 2017 r.). Niektórzy kierowcy mogli jednak cieszyć się ze znacznie większych rabatów cenowych, przekraczających nawet 60%.

Na podstawie kalkulacji przeprowadzonych przez użytkowników naszej porównywarki wytypowaliśmy pięć towarzystw ubezpieczeniowych, które w ciągu ostatnich dwóch lat najbardziej obniżyły ceny OC. Sprawdziliśmy również, którzy kierowcy mogli liczyć na największą obniżkę.

Jak zmieniały się ceny OC od III kwartału 2017 roku?

Po fali podwyżek (2016 r. i I połowa 2017 r.),ceny OC zaczęły stopniowo spadać. W III kwartale br. średnia składka OC wyniosła 686 złotych i była o 15,7% niższa niż przed dwoma laty (III kw. 2017 r).

Jak zmieniały się ceny OC od III kw. 2017 r.

Które towarzystwa zredukowały ceny OC najbardziej?

W ciągu ostatnich dwóch lat większość towarzystw ubezpieczeniowych obniżyło swoje stawki za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Pięć z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie: Wiener (dawniej Gothaer),mtu24.pl, AXA Direct, Generali oraz Link4. W III kwartale 2019 r. średnie ceny OC w tych firmach były niższe o kilkaset złotych niż w III kw. 2017 r.

Którzy kierowcy skorzystali najbardziej?

W III kwartale 2019 r. wszyscy właściciele pojazdów mogli liczyć na niższe składki obowiązkowego ubezpieczenia niż przed dwoma laty. Jednak nie dla każdego obniżka była taka sama.

Warto pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie ustala swoje taryfy i jest skłonne do udzielania rabatu innej grupie kierowców. Sprawdziliśmy wobec tego, jak kształtowały się ceny OC w wybranych towarzystwach, proponowane właścicielom pojazdów z podziałem na ich wiek, miejsce zamieszkania oraz markę ubezpieczanego pojazdu.

Dla kogo największe obniżki cen OC w Wiener?

Towarzystwo Wiener, w okresie od III kwartału 2017 r. do III kwartału 2019 r., premiowało przede wszystkim najstarszych kierowców (powyżej 55 lat). W ich przypadku stawka za obowiązkowe ubezpieczenie spadła o 48,5%. W pozostałych grupach wiekowych obniżki wyniosły od 32,1% (kierowcy 18-25 lat) do 47,9% (46-55 lat).

Najtańsze oferty OC Wiener trafiały do mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W III kwartale br. średnia cena OC wyniosła w tym regionie 606 złotych i była o 58,7% niższa niż przed dwoma laty. W pozostałych województwach obniżki cen OC wyniosły od 33,8% (woj. pomorskie) do 56,9% (woj. lubelskie).

Towarzystwo Wiener/Gothaer najbardziej obniżyło ceny OC dla posiadaczy Audi (-61,5%). Ubezpieczyciel zredukował również znacznie ceny polis na pojazdy marki Skoda (-54%),BMW (-52,7%) i Toyota (-52,5%).

Dla kogo największe obniżki w Wiener

Dla kogo największe obniżki cen OC w mtu24.pl?

W ciągu ostatnich dwóch lat towarzystwo mtu24.pl obniżyło stawki OC wszystkim kierowcom. Największa obniżka dotyczyła jednak osób w wieku 18-25 lat. W III kwartale br. najmłodsi posiadacze samochodów płacili za ubezpieczenie samochodu w mtu24.pl średnio o 52,2% mniej niż w 2017 roku.

Spośród mieszkańców wszystkich województw, na największe obniżki cen OC mogli liczyć posiadacze samochodów zarejestrowanych w Małopolsce (-36,8%),Wielkopolsce (-33,7%) oraz na Warmii i Mazurach (-32,8%).

mtu24.pl proponuje z reguły najdroższe OC właścicielom samochodów marki BMW (938 zł w III kw 2019 r.). Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat właśnie dla tej marki towarzystwo najbardziej zredukowało ceny (-44,1%). Największe obniżki w mtu24.pl dotyczyły także pojazdów marki Toyota (-34,2%),Volkswagen (-32,6%) oraz Ford (-32,5%).

Dla kogo największe obniżki cen OC w AXA Direct?

AXA Direct, podobnie jak mtu24, najbardziej obniżyła ceny OC dla młodych kierowców (z 2879 zł w III kw. 2017 r. do 1334 zł w III kw. 2019 r.).

W ciągu ostatnich dwóch lat towarzystwo zmniejszyło składki OC mieszkańcom wszystkich województw. Obniżki wyniosły średnio od 20,6% (woj. zachodniopomorskie) do 39,8% (woj. dolnośląskie).

Na największą redukcję cen obowiązkowych polis w AXA Direct mogli liczyć również posiadacze samochodów marki Fiat (-39%),Audi (-34,1%) oraz Volkswagen (-30,2%).

Dla kogo największe obniżki w AXA

Dla kogo największe obniżki cen OC w Generali?

Największe obniżki cen OC w Generali dotyczyły najmłodszych posiadaczy pojazdów (-68,6%),najmniejsze natomiast – najstarszych (-25%). Warto jednak zauważyć, że niezmiennie od lat, to właśnie osoby powyżej 55 roku życia otrzymują od Generali najkorzystniejsze cenowo oferty OC.

W III kw. 2017 r. najdroższe polisy OC kupowali w Generali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (średnio za 884 zł). Po dwóch latach ubezpieczyciel wyrównał jednak stawki. W III kw. br. posiadacze pojazdów zarejestrowanych w tym regionie kupowali polisy tańsze aż o 46,3%. Kolejne regiony, w których Generali znacznie obniżyło stawki OC to: łódzkie (-37,9%),podlaskie (-37,7%) oraz wielkopolskie (-35,8%).

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia Generali spadły najbardziej w ciągu ostatnich dwóch lat dla właścicieli samochodów marki: Ford (-43,8%),BMW (-38,8%) oraz Volkswagen (-37,3%). Na najmniejszą obniżkę w tej firmie mogli natomiast liczyć posiadacze Fiatów (-13,9%).

Dla kogo największe obniżki w Generali

Dla kogo największe obniżki cen OC w Link4?

Towarzystwo Link4 zredukowało najbardziej ceny OC dla kierowców w wieku 18-25 lat. W III kwartale 2019 r. OC kosztowało ich średnio 1090 złotych i było tańsze o 61,6% niż w III kw. 2017 r. W pozostałych grupach wiekowych obniżka wyniosła od 17,7% do 24%.

Największe obniżki cen OC dotyczyły także mieszkańców województwa małopolskiego i podlaskiego (-25,8%). W innych regionach stawki OC spadły od 15,1% (mazowieckie) do 25,4% (opolskie).

Towarzystwo Link4 wyróżniło również w ciągu ostatnich dwóch lat właścicieli samochodów marki Opel – obniżka cen OC była w ich przypadku największa i wyniosła 24,6%.

Dla kogo największe obniżki w Link4

Chcesz wiedzieć, kto dla Ciebie najbardziej obniżył cenę OC? Sprawdź oferty wszystkich towarzystw

Pamiętaj, że każde towarzystwo może zmieniać swoje taryfy i grupę docelową nawet kilkukrotnie w ciągu roku. Dlatego podczas poszukiwania najtańszej polisy OC nie warto kierować się wyłącznie wynikami naszego rankingu. Najlepszy sposób na tanie ubezpieczenie to porównanie ofert wszystkich towarzystw, na podstawie własnych danych.