W styczniu 2019 roku osoby stanu wolnego wydawały na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu średnio 907 złotych. Kawaler z Bełchatowa otrzymał jednak ofertę OC za jedyne 293 zł. Co mogło być powodem tak dużej obniżki?

Porównaj ceny OC i AC

Życie w pojedynkę, oprócz niewątpliwych zalet, ma też pewne wady. Singiel sam opłaca wszystkie rachunki, a niektóre mogą być nawet wyższe, z powodu stanu cywilnego. W ubiegłym miesiącu osoby niezamężne wydawały na obowiązkową polisę OC 46% więcej niż kierowcy pozostający w związku małżeńskim (odpowiednio: 907 zł i 619 zł).

36-letni kawaler z Bełchatowa otrzymał jednak propozycję ubezpieczenia swojego Volkswagena Polo o 68% tańszą niż wynosiła średnia cena OC dla wszystkich kierowców stanu wolnego.

Przyjrzeliśmy się bliżej jego historii w OC oraz parametrom ubezpieczanego samochodu i sprawdziliśmy, który czynnik mógł w największym stopniu wpłynąć na tak atrakcyjną ofertę.

Kawaler, ale z bogatą historią OC

Singlem może być zarówno kawaler, panna jak i wdowiec czy rozwódka. Każdy z nich będzie miał inne cechy, które zadecydują o ostatecznej wysokości składki OC. Gdyby sugerować się wyłącznie stanem cywilnym, mieszkaniec Bełchatowa stałby na najgorszej pozycji, bo kawalerowie płacili w ubiegłym miesiącu najwięcej za obowiązkowe polisy.

Są to jednak ceny uśrednione. Wśród kawalerów może być np. najwięcej młodych kierowców, którzy otrzymują najdroższe oferty OC, a to zawyża średnią cenę ubezpieczenia dla całej grupy.

O właścicielu Volkswagena Polo na pewno nie można powiedzieć, że należy do grupy niedoświadczonych kierowców. Długi staż za kierownicą i wypracowana historia bezszkodowej jazdy, to jego główny walor. Mieszkaniec Bełchatowa posiada 60% zniżek w OC, a uprawnienia do prowadzenia pojazdu otrzymał w 2007 roku.

Kolejnym atutem właściciela Volkswagena jest jego wiek (36 lat). Droższe OC płacą osoby młodsze, bo właśnie one są postrzegane przez ubezpieczycieli jako najbardziej nierozważne na drodze.

Ile płaci się za OC w Bełchatowie?

Właściciel Volkswagena Polo mieszka w dużym mieście, gdzie liczba ludności wynosi ok. 60 tys. Przez miejscowość biegną ważne szlaki komunikacyjne. Zazwyczaj, w takich regionach płaci się więcej za OC niż w małych miejscowościach. Jednak w przypadku Bełchatowa, ubezpieczyciele oceniają ryzyko ubezpieczenia dość łagodnie. W styczniu 2019 r. kierowcy z Bełchatowa płacili za OC średnio 596 zł. W innych miastach położonych w pobliżu tej miejscowości, koszt polisy był znacznie wyższy:

  • w Piotrkowie Trybunalskim: 658 zł,
  • w Tomaszowie Mazowieckim: 670 zł,
  • w Łodzi, stolicy woj. łódzkiego: 844 zł.

Zawód właściciela pojazdu również ma znaczenie

Niektóre towarzystwa podczas wyceny składki biorą pod uwagę szczegółowe dane kierowcy. Należy do nich m.in. wykonywany zawód. W przypadku niektórych profesji może on wpłynąć na obniżenie ceny OC. Mieszkaniec Bełchatowa jest kierowcą zawodowym. W styczniu 2019 r. osoby wykonujące ten zawód płaciły jedne z najniższych stawek w OC. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe które zaproponowało 36-latkowi najtańsze OC mogło uznać, że jest on wykwalifikowanym kierowcą i stwarza mniejsze zagrożenie na drodze. Poza tym, skoro jeździ autem firmowym, rzadziej będzie korzystał z własnego samochodu.

Singiel zaoszczędzi, jeśli kupi...

1. Samochód z małą pojemnością silnika

Parametry ubezpieczanego pojazdu mogą mieć bardzo duże znaczenie podczas wyceny składki OC. Do najważniejszych należy pojemność silnika. Zazwyczaj, najtańsze polisy udaje się kupić właścicielom aut z niewielkim silnikiem. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat.

Mieszkaniec Bełchatowa posiada samochód z silnikiem 1,0 l, miał więc większe szanse na zakup taniego OC niż właściciele aut o dużej pojemności silnika.

2. Klasyka lub nowsze auto

Volkswagen Polo, który jest w posiadaniu 36-latka to już prawdziwy klasyk - auto zostało wyprodukowane w 1991 roku. Takie pojazdy należą zazwyczaj do miłośników motoryzacji, którzy bardzo o nie dbają i pomimo wieku, utrzymują je w dobrym stanie technicznym. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują więc tańsze oferty OC na najstarsze modele niż np. samochody 16-letnie

Jak znaleźć najtańsze OC dla singla?

36-letni mieszkaniec Bełchatowa posiada wiele atutów, które pozwoliły mu kupić tanie OC. W znacznie gorszej sytuacji mogą być młode osoby stanu wolnego. Nie dość, że nie posiadają wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, to jeszcze niektóre towarzystwa przypisują im wyższe ryzyko ubezpieczeniowe. Ich zdaniem, singiel jest bardziej skłonny do brawurowej jazdy niż osoba ustatkowana, która odpowiada za utrzymanie rodziny. Sposobem na znalezienie najtańszej polisy może być w ich przypadku porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i wybranie firmy, która zaproponuje im najtańszą na rynku polisę.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie