Cały świat został podbity przez koronawirusa. Cały? Nie! Jeden, jedyny region świata zamieszkały przez nieugiętych obywateli Oceanii stawia opór Covid-19 i jego licznym mutacjom :) .

Wyspy leżące na Oceanie Spokojnym bardzo szybko odcięły się od reszty świata, przestały przyjmować turystów i tym samym nie odnotowały żadnego przypadku zarażenia się koronawirusem.

Dokąd koronawirus nie dotarł?

Oceania to zbiorowa nazwa wysp leżących na Oceanie Spokojnym, które razem z Australią tworzą kontynent. Na liście miejsc wolnych od Covid-19 znalazły państwa praktycznie nieodwiedzane przez turystów i trudno dostępne albo takie, które bardzo szybko wprowadziły całkowite zamknięcie granic. 

Do tych wysp wolnych od Covid-19 należą:

 1. Wyspy Salomona, 

 2. Vanuatu, 

 3. Samoa, 

 4. Kiribati, 

 5. Mikronezja (Sfederowane Stany Mikronezji), 

 6. Tonga, 

 7. Wyspy Marshalla, 

 8. Palau, 

 9. Tuvalu, 

 10. Nauru.

Uwaga! Żadnego przypadku nie zgłosiła także Korea Północna - ale te dane uznawane są za niewiarygodne. 

Jak Oceania chroni się przed wirusem, czyli obostrzenia na wyspach

Każde z tych państw wprowadziło rygorystyczne obostrzenia. Na Wyspy Salomona aktualnie nie można się dostać w żaden sposób, co więcej nie ma nawet przybliżonej daty otwarcia granic. W Vanuatu wszystkie porty są zamknięte, a loty międzynarodowe zawieszone, dozwolone są jedynie podróże pomiędzy wyspami należącymi do tego kraju. 

Na wjazd zezwala Samoa - ale pod pewnymi warunkami. Wszyscy podróżni, którzy przylatują z krajów, w których zaraportowano przypadki zarażenia się koronawirusem (czyli praktycznie na całym świecie) są zobowiązani do poddania się badaniom na obecność koronawirusa w ciągu trzech dni przed planowanym wylotem na Samoa. Konieczne jest także wypełnienie specjalnego oświadczenia o stanie zdrowia.

Przy wjeździe do Kiribati nie ma żadnych obostrzeń, ale aktualnie praktycznie nie ma żadnych połączeń z tą wyspą. Z kolei Mikronezja zamknęła swoje granice, jest możliwy wjazd w drodze wyjątku, ale wiąże się z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny. By wjechać na wyspę Tonga należy posiadać zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i odbyć dwa tygodnie kwarantanny.

Wszystkie porty na Wyspach Marshalla zawiesiły swoją działalność, ruch lotniczy jest wstrzymany do odwołania. Do Palau można wjechać, ale trzeba się liczyć z obostrzeniami na miejscu, w tym z koniecznością wykonania badań lekarskich. na obecność koronawirusa. Aby dostać się do Tuvalu, należy przez co najmniej 14 dni  przebywać w państwie, w którym nie odnotowano żadnych przypadków zarażenia się koronawirusem oraz poddać się obowiązkowego badaniu przed wylotem na wyspę. Do Naru odbywa się tylko jeden lot tygodniowo, a wszyscy przybywający muszą przejść 14 dniową kwarantannę.

Jak wybrać ubezpieczenie od koronawirusa?

Dostać się na Oceanię aktualnie jest ekstremalnie trudno. Niemniej jednak w ograniczonym stopniu można podróżować do innych miejsc na świecie. Popularnością cieszy się choćby Zanzibar czy Tanzania. Wiele osób wybiera się na narty do Szwajcarii czy na Ukrainę. Przed takim wyjazdem warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie chroniące w razie zarażenia się koronawirusem.

Obecnie większość towarzystw oferuje taką polisę. Jest to standardowe ubezpieczenie, które pokrywa także koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19. Taką polisę można mieć już od 2,5 zł dziennie. Można też zakupić polisę od kosztów rezygnacji z podróży na wypadek pozytywnego testu na koronawirusa. 

Co warto wiedzieć?

 1. Wypsy należące do Oceanii to nieliczne miejsca na świecie, gdzie koronawirus nie dotarł.
 2. Tamtejsze władze szybko zamknęły granice lub wprowadziły rygorystyczne obostrzenia.
 3. Wciąż jednak można podróżować w inne rejony świata.
 4. Polisa na taką podróż powinna zapewniać ochronę w razie zachorowania na Covid-19.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie na świecie można znaleźć miejsca bez koronawirusa?

  Do państw, w których nie stwierdzono żadnego przypadku można zaliczyć Wyspy Salomona, Vanuatu, Samoa, Kiribati, Mikronezja (Sfederowane Stany Mikronezji), Tonga, Wyspy Marshalla, Palau, Tuvalu i Nauru.
 2. Jak przygotować się do podróży w dobie pandemii koronawirusa?

  Przede wszystkim należy zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami w miejscu, do którego się wybieramy. Warto przed wyjazdem wykonać test na obecność SARS-Cov-2. Należy dostosować się także do zaleceń, zasłaniać usta oraz nos i zachowywać zasady dystansu społecznego.
 3. Jakie ubezpieczenie chroni przed koronawirusem?

  Większość ubezpieczycieli gwarantuje ochronę w razie zachorowania na Covid-19 w ramach standardowej polisy. W razie zdiagnozowania i objawów choroby, towarzystwo pokryje wszystkie koszty leczenia do wysokości sumy gwarantowanej.