Sytuacja w jakiej w związku z pandemią znalazły się praktycznie wszystkie kraje na świecie jest napięta, ale i bardzo dynamiczna. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą koronawirus na długi czas skutecznie ograniczyło możliwość podróżowania wielu z nas. Szczepienia, reżim sanitarny oraz stosowanie się do ogólnych obostrzeń sprawiają jednak, że branża turystyczna powoli znosi te ograniczenia. 

Obecnie planowanie wakacyjnego urlopu jest możliwe i coraz łatwiejsze. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego planowania wyjazdu oraz radzimy, jak przygotować się do zagranicznej podróży.

Zasady bezpieczeństwa w czasie podróży

Niezależnie od ostatecznie wybranego kierunku, podczas każdego wyjazdu musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o ogólne zalecenia przed samą podróżą, powinniśmy zadbać o następujące rzeczy:

  • Dokładne sprawdzenie aktualnych informacji dla podróżnych, jeśli chodzi o obecną sytuację panującą w konkretnym kraju. Najlepiej informacje takie uzyskiwać z oficjalnej strony MSZ przygotowanej dla państwa, które wybraliśmy jako cel swojego urlopu. 

  • Sprawdzenie, jakie dokumenty są wymagane i przydatne podczas wyjazdu do wybranego miejsca. Poza tym podstawowymi, jak wiza, paszport czy dowód osobisty, warto mieć ze sobą na przykład prawo jazdy lub Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

  • Odszukanie lokalizacji najważniejszych placówek w obcym kraju, na przykład sprawdzenie, gdzie szukać polskiej Ambasady lub Konsulatu. Warto zapisać dane kontaktowe do tych miejsc oraz dowiedzieć się, w jakim zakresie organy te mogą udzielić nam pomocy w razie nagłego nieszczęścia.

  • Poinformowanie rodziny lub innych bliskich osób o swoich planach i konkretnym miejscu pobytu. Istotne będzie na przykład podanie adresu hotelu, czy numeru swojej polisy ubezpieczeniowej.

Zagraniczny urlop to jednak nie same przygotowania. Kiedy uda nam się wyruszyć na upragniony urlop, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, które zwiększą bezpieczeństwo nasze i innych turystów:

  • Test lub szczepienie - wykonanie testu na obecność koronawirusa lub posiadanie zaświadczenia o szczepieniu na Covid-19 może znacznie ułatwić podróżowanie, zwiększając tym samym bezpieczeństwo nasze i innych podróżnych. W tej chwili w większości typowo turystycznych krajów ważny wynik testu jest konieczny, aby przekroczyć granice bez konieczności odbywania kwarantanny. Badaniu trzeba jednak poddać się z odpowiednim wyprzedzeniem, aby było ważne.
  • Zachowanie higieny i wzmożonych środków ostrożności - dla wielu z nas podwyższony stopień dbania o czystość w podróży stał się normą. W trakcie wakacyjnego wyjazdu wzmożona ostrożność jeśli chodzi o higienę powinna jednak stać się rutyną. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia wirusem, musimy pamiętać o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk oraz zakupie środków odkażających. Ograniczyć trzeba także dotykanie wszelkich powierzchni, na których osadzają się bakterie i wirusy. Jeśli to możliwe,unikajmy również dotykania twarzy, przede wszystkim oczu, nosa i ust, zwłaszcza jeśli nasze dłonie miały kontakt z zabrudzonymi powierzchniami. W każdą podróż zabierajmy ze sobą antybakteryjne żele lub chusteczki, jednorazowe maseczki, a nawet termometr.

  • Dystans społeczny - to szczególnie ważne zalecenie, ponieważ wiele państw narzuca zasadę 2-metrowego odstępu od innych osób w przestrzeni publicznej. To ważne szczególnie w miejscach często uczęszczanych i typowo turystycznych. Środki zbiorowego transportu, wszelkie miejsca publiczne, zorganizowane imprezy, czy inne duże skupiska ludzi to większe ryzyko zakażenia wirusem. Dlatego też - jeśli to możliwe - ograniczmy wyjścia w zatłoczone miejsca i pamiętajmy o zachowaniu dystansu. Konieczne jest także zasłaniane ust i nosa maseczką.
  • Wybór środka transportu - transport publiczny, taki jak pociąg, samolot, czy autokar, to narażenie się na duże skupiska ludzi. Zatłoczone dworce, lotniska, a także przedziały czy wnętrze pojazdu, zwiększają ryzyko zetknięcia się z chorymi osobami. Dlatego też, jeśli jest to możliwe, wybierajmy podróż samochodem.
  • Rezerwacje i zakupy online - dokonywanie rezerwacji i płatności elektroniczne to nie tylko spore ułatwienie, lecz również ograniczenie ryzyka związanego z zakażeniem. Zabookowanie pokoju hotelowego czy biletu lotniczego jest możliwe online, bez wychodzenia z domu. Podobnie dokonywanie płatności za zakupy. Używanie karty zamiast gotówki zwiększy bezpieczeństwo i znacznie uprości cały proces. Obecnie możliwe jest nawet wykupienie polisy ubezpieczeniowej online.

  • Ubezpieczenie - wspomniana polisa to również istotny element, o którym nie można zapomnieć wybierając się w zagraniczną podróż. Ubezpieczenie turystyczne w czasie pandemii jest szczególnie ważne, ponieważ zapewni ochronę i pomoc w razie zarażenia koronawirusem. Wybierając ubezpieczenie, warto pamiętać także o polisie na wypadek anulowania lub przesunięcia terminu podróży, odwołania lotu czy uszkodzenia bagażu.

Jakie są wymogi linii lotniczych?

Branża turystyczna mocno ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Sytuacja odbiła się negatywnie na wielu przewoźnikach, którzy zmuszeni byli dostosować swoje usługi do dynamicznie zmieniających się warunków. Linie lotnicze, które zdecydowały się wznowić ruch powietrzny, ograniczyły ilość połączeń w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku. Dla pasażerów oznacza to spadek cen biletów, zwłaszcza w pierwszej klasie i klasie biznes.

Aby bezpiecznie odbyć podróż samolotem, należy przestrzegać pewnych zasad i nakazów sanitarnych. Oto najważniejsze z nich:

Przed wylotem:

  • Zapoznaj się z zasadami i obostrzeniami w kraju, do którego wyjeżdżasz

  • Przyjedź na lotnisko minimum 3 godziny przed planowanym odlotem

  • Jeśli to możliwe, dokonaj odprawy online

  • Stosuj się do zaleceń obsługi lotniska i samolotu

  • Zachowuj dystans społeczny

  • Wypełnij oświadczenie o stanie zdrowia

  • Zasłaniaj usta i nos maseczką

  • Podczas wejścia na pokład, samodzielnie zeskanuj swoją kartę pokładową

Podczas lotu:

  • Postępuj zgodnie ze wskazówkami załogi

  • Zabierz ze sobą kilka maseczek jednorazowych - należy je zmieniać co 4 godziny

  • Unikaj przemieszczania się po pokładzie samolotu w trakcie lotu

  • Wypełnij Kartę Lokalizacji Pasażera

Po lądowaniu:

  • Zachowaj dystans społeczny podczas kontroli celnych oraz przy odbieraniu bagażu

  • Poddaj się kontroli temperatury

Koronawirus a wycieczka z biurem podróży

W obecnej sytuacji poszczególne biura podróży gwarantują turystom nową opcję, która wiąże się z możliwością zmiany dokonanej wcześniej rezerwacji. W większości przypadków będzie to możliwe nawet na dzień przed zaplanowanym wylotem. Z możliwości tej skorzystamy na przykład wtedy, gdy w wyniku podejrzenia choroby lub jej wystąpienia, zostaniemy skierowani na kwarantannę lub izolację. Dodatkowo - poza zmianą terminu - możliwa będzie również zmiana kierunku podróży, nawet bez podania konkretnej przyczyny do 7 dni przed wyjazdem.

Wiele biur włączyło do swojej oferty także nowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Taka ochrona to zabezpieczenie na wypadek nagłej rezygnacji z wykupionego wcześniej wyjazdu, nawet jeśli będzie to miało miejsce w dniu wylotu.

Testy na Covid-19 w cenie wyjazdu i biletu - czy to możliwe?

Choć test na obecność koronawirusa nie musi być zawarty w cenie wycieczki oferowanej przez biuro podróży, nie oznacza to, że będziemy zmuszeni zapłacić za niego z własnej kieszeni. Niektóre hotele w krajach turystycznych, na przykład w Meksyku, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy na Dominikanie, gwarantują odwiedzającym je turystom zagranicznym wykonanie nieodpłatnego badania już na miejscu.

Niektóre biura podróży proponują takie właśnie rozwiązanie, natomiast inne oferują odpłatny test. Cena testu wykonanego w takich okolicznościach jest jednak znacznie niższa i wynosi około 100 złotych, razem z tłumaczeniem na język angielski. Oszczędność jest znaczna, ponieważ usługa taka wykonywana bez pośrednictwa biura podróży, może oznaczać wydatek nawet rzędu 500 złotych. Jeśli decydujemy się na testu z biura, otrzymamy specjalny kod.

Z kodem tym należy się zgłosić do laboratorium, aby wykonać wykonania badania. Czas oczekiwania na wynik również jest skrócony - otrzymamy go w ciągu maksymalnie 24 godzin. Wynik badania możemy odebrać w formie elektronicznej, bez wychodzenia z domu.

Gdzie sprawdzać lokalne obostrzenia?

  • Strona Komisji Europejskiej - w czerwcu 2020 roku KE uruchomiła portal Re-open. Początkowo miał on stanowić ułatwienie dla podróżnych chcących bezpiecznie podróżować po Europie. Obecnie stanowi wiarygodne źródło informacji na temat danych epidemiologicznych oraz krajowych środków podróżowania i bezpieczeństwa (na przykład wymogi związane z kwarantanną czy testami). Informacje znajdujące się na portalu dotyczą krajów członkowskich Unii Europejskiej a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Dane są aktualizowane codziennie z wykorzystaniem danych z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz państw członkowskich.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych  – na oficjalnych stronach MSZ wybranego państwa znajdziemy bieżące informacje dotyczące stanu epidemiologicznego oraz aktualnych obostrzeń obowiązujących w konkretnej destynacji. To wiarygodne źródło informacji dla zagranicznych turystów, którzy chcą przygotować się do wyjazdu zgodnego z zasadami bezpieczeństwa.

  • System Odyseusz - Odyseusz to system, który w sytuacji kryzysowej lub nadzwyczajnej umożliwi MSZ podjęcie z nami kontaktu, wskazując na pomocną placówkę dyplomatyczną lub konsulat. Dzięki niemu otrzymamy również bieżące powiadomienia o zagrożeniach występujących w kraju, do którego wyjeżdżamy. W systemie można zarejestrować się tworząc profil (polecane przy częstych lub dłuższych podróżach) lub po prostu zgłosić jednorazowy wyjazd.

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż w dobie Covid-19?

Niezależnie od miejsca podróży, na które ostatecznie się zdecydujemy, nie można zapomnieć o wcześniejszym wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia, które zagwarantuje nam ochronę na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, wypadku lub nagłej choroby. Bardzo istotne jest, aby w zakres takiej polisy wchodziło zarażenie koronawirusem, który aktualne stanowi jedno z największych zagrożeń podczas każdej, nie tylko zagranicznej podróży.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada już w swojej ofercie taką właśnie polisę. To typowe ubezpieczenie turystyczne, którego odpowiednio wysokie sumy gwarantowane zapewnią zabezpieczenie w razie konieczności odbycia leczenia, również w przypadku zachorowania na Covid-19. Koszt takiej polisy nie jest duży, za to pieniądze, jakie zaoszczędzimy, jeśli nagle zachorujemy, zdecydowanie przekraczają wartość zainwestowanych w ubezpieczenie środków.

Planując urlop z wyprzedzeniem, trzeba pomyśleć także o polisie, która uchroni nas przed ponoszeniem kosztów wynikających z rezygnacji z wyjazdu w razie zdiagnozowania u podróżnego SARS-CoV-2.

Jakie elementy powinno zawierać w sobie każde dobre ubezpieczenie turystyczne?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia - to z pewnością jeden z najbardziej istotnych elementów każdej zagranicznej polisy, szczególnie takiej, która obejmuje swoim zakresem dłuższy pobyt w obcym kraju. Podczas wyjazdu na urlop za granicą, każda nagła choroba, uraz, czy nieszczęśliwy wypadek, często wiąże się z koniecznością szybkiego skorzystania z lokalnej - najczęściej, niestety - prywatnej opieki medycznej. Jeszcze częściej konsekwencje takich nieszczęść wymagają nie tylko nagłej interwencji lekarskiej, lecz także kosztownych badań, zabiegów, a nawet późniejszej rehabilitacji. Ceny usług medycznych zagranicą są natomiast często naprawdę bardzo wysokie. Całkowite wydatki, jakie trzeba ponieść w związku z hospitalizacją i leczeniem, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Koszty leczenia zapewnią ochronę także w przypadku zarażenia koronawirusem. Warto również zwrócić uwag na wysokość sumy gwarantowanej. Powinna ona być odpowiednio duża oraz adekwatna do miejsca wyjazdu, aby w całości mogła pokryć koszty związane z zaistniałymi szkodami. Nie powinna wynosić mniej niż 100 000 zł.

  • Koszty transportu medycznego i transportu osoby poszkodowanej do kraju –  transport medyczny do kraju to jeden z najistotniejszych elementów każdej turystycznej polisy. Jego koszty mogą bowiem sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dlatego też warto upewnić się, że wybrana przez nas polisa zapewni zabezpieczenie w odpowiednim zakresie.

  • Assistance – jeden z najważniejszych elementów każdej polisy, nie tylko tej turystycznej. Assistance pozwoli uzyskać podstawową i - co najważniejsze – szybką oraz nieodpłatną pomoc w razie wypadku lub innego nagłego nieszczęścia. Assistance to nie tylko praktyczne wskazówki działania w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, lecz także całodobowe wsparcie i opieka w razie wystąpienia kryzysowej sytuacji. Towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni posiadającym pakiet assistance turystom między innymi medyczny transport do kraju i nieodpłatną organizację przyjazdu bliskiej osoby czy opiekuna do poszkodowanego ( ubezpieczenie pokrywa na przykład koszty podroży i noclegu). W przypadku turystów zagranicznych, przydatna może okazać się także pomoc tłumacza, pomoc prawna, czy możliwość sprawnej, telefonicznej konsultacji z asystentem ubezpieczeniowym.
  • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – zapewni ono ubezpieczonemu podróżnemu zwrot wszelkich kosztów, które trzeba będzie ponieść w wyniku trwałego uszczerbku na zdrowiu, do jakiego dojdzie w trakcie nagłego, nieszczęśliwego wypadku. W razie śmierci poszkodowanej osoby, polisa taka zagwarantuje również odszkodowanie jego najbliższym. Przed zakupem warto jednak upewnić się, że suma takiego ubezpieczenia jest odpowiednio wysoka i wystarczy na pokrycie potencjalnych kosztów.

  • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej powinien wykupić każdy turysta, jeżeli planuje on wyjazd na zagraniczne wakacje. Niewiele bowiem wystarczy, aby w trakcie podróży stać się przypadkowym sprawcą lub co gorsza uczestnikiem wypadku. Konsekwencje nieprzewidzianych nieszczęśliwych zdarzeń mogą dotyczyć nie tylko nas samych, lecz również innych turystów czy po prostu osób trzecich. Wykupując polisę OC, zabezpieczymy się na wypadek takich okoliczności. Polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty ewentualnych, powstałych podczas wypadku szkód oraz leczenia poszkodowanych, którzy ucierpią w wyniku naszego działania.
  • Ubezpieczenia bagażu – będzie przydatne szczególnie w przypadku tych podróży, w które zabieramy ze sobą drogi sprzęt elektroniczny lub sportowy. Taki element polisy ubezpieczeniowej zagwarantuje rekompensatę i zabezpieczy nas na wypadek utraty bagażu lub jego uszkodzenia bagażu.

Aby wybrać ubezpieczenie najlepiej dostosowane do swoich potrzeb i takie, które zapewni nam największe poczucie bezpieczeństwa podczas urlopu, warto porównać ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli. To da nam możliwość dokładnego sprawdzenia wszystkich elementów polisy, pozwoli poznać gwarantowane sumy ubezpieczenia i ewentualne rozszerzenia. 

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną ofertę, w łatwy sposób zakupimy polisę online, bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, skorzystać można z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Co warto wiedzieć?

  1. Obecnie wiele krajów w Europie i na świecie daje możliwość podróżowania.

  2. Przed wyjazdem należy jednak odpowiednio się przygotować, a w jego trakcie wdrożyć zasady bezpiecznego podróżowania.

  3. Część biur podróży oraz hoteli oferuje bezpłatne lub tańsze testy na obecność koronawirusa.

  4. W podróż należy zabrać ze sobą także ubezpieczenie chroniące od Covid-19. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy osoby niezaszczepione mogą podróżować za granicę?

    Tak, wiele krajów wpuszcza osoby, które się nie zaszczepiły. Wymagane jednak może być odbycie kwarantanny lub okazanie negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 w organizmie.
  2. Czy w każdym kraju obowiązuje te same zasady bezpieczeństwa?

    Każde państwo ma prawo do wprowadzenia własnych obostrzeń. Nie wszędzie więc obowiązują maseczek, zasada dystansu czy kwarantanna. Najlepiej przed wyjazdem do danego kraju dokładnie sprawdzić, jakie zasady bezpieczeństwa aktualnie obowiązują.
  3. Czy są państwa, które wymagają ubezpieczenia na wypadek zachorowania na Covid-19?

    Tak, np. Ukraina wymaga okazania polisy obejmującej koszty leczenia Covid-19. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie wymogi przed przekroczeniem granicy należy spełnić.