Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?
W Polsce wyróżnia się kilka kategorii prawa jazdy, które uprawniają do prowadzenia różnych typów pojazdów. Oto one:
prawo jazdy kategorii AM, A, A1 i A2 – na motorowery i motocykle,
prawo jazdy kategorii B – na samochody osobowe, ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne,
prawo jazdy kategorii B1 – na czterokołowce (np. quady) i pojazdy z kategorii AM,
prawo jazdy kategorii C i C1 – na samochody ciężarowe,
prawo jazdy kategorii C+E – na samochody ciężarowe z przyczepą lub naczepą,
prawo jazdy kategorii D – na autobusy,
prawo jazdy kategorii T – na ciągniki rolnicze, a także pojazdy wolnobieżne i z kategorii AM.
Jak uzyskać prawo jazdy?
Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B, musisz zacząć od odbycia obowiązkowego kursu. Składa się on z 30 godzin teorii (zajęcia stacjonarne lub online) i 30 godzin praktyki (jazda z instruktorem). Kurs można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed 18. urodzinami, choć nie każdy decyduje się na ten krok w tym wieku. Z powodzeniem możesz rozpocząć starania o prawo jazdy później – nie ma górnej granicy wiekowej dla kursantów.
Sam kurs to jednak nie wszystko. Konieczne jest jeszcze zdanie państwowego egzaminu, który stanowi ostateczne potwierdzenie nabytych umiejętności. Jego pozytywny wynik uprawnia do posiadania prawa jazdy, a tym samym do legalnego poruszania się samochodem lub innym pojazdem.
Pierwszym krokiem jest zdanie egzaminu teoretycznego. Składa się on z 32 pytań (20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej), które są wybierane z bazy liczącej ponad 4000 pozycji zatwierdzonych przez Ministerstwo Infrastruktury. Ta część egzaminu na prawo jazdy odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru – zaznaczasz jedną z proponowanych odpowiedzi i przechodzisz do następnego pytania.
Po zdaniu egzaminu teoretycznego możesz podejść do drugiego etapu: egzaminu praktycznego. Polega on na sprawdzeniu umiejętności w ruchu drogowym. Kursanci wyjeżdżają wraz z egzaminatorem na drogę i realizują scenariusze, które mają na celu sprawdzić umiejętność kierowania pojazdami w praktyce.
Gdy zdasz egzamin teoretyczny i praktyczny, możesz wyrobić prawo jazdy w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Dokument powinien być gotowy od ok. 2 tygodni do 2 miesięcy po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym.
Przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Jesteś już po egzaminie państwowym i chcesz wyrobić ten dokument? A może dopiero rozważasz, czy warto zdobyć uprawnienia zapewniające możliwość poruszania się samochodem osobowym lub innym pojazdem? W serwisie rankomat.pl znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci przebrnięcie przez każdy etap tego procesu.
Doradzimy Ci, w którym mieście najłatwiej zdasz egzamin na prawo jazdy, a w którym będzie to wymagało nieco więcej wysiłku – na podstawie danych z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Podpowiemy Ci również, jakim budżetem musisz dysponować, żeby opłacić kurs, który organizuje szkoła jazdy, a także późniejszy egzamin.
Wbrew pozorom, po zdanym egzaminie państwowym mogą czekać Cię jeszcze inne wyzwania, jak choćby zgubienie lub zatrzymanie prawa jazdy. Dzięki poradnikom przygotowanym przez ekspertów z serwisu rankomat.pl poradzisz sobie ze wszystkim, co może Cię spotkać jako posiadacza tego dokumentu.
Sprawdź nasze wskazówki, zdaj egzamin i dołącz do grona kierowców. A jeśli już masz prawo jazdy – dowiedz się, co robić, aby go nie stracić i nie powtarzać egzaminu teoretycznego i praktycznego w przyszłości. Przejrzyj nasze artykuły.