Długowieczność to marzenie wielu osób. Mimo wielu wnikliwych badań, wciąż mało wiemy na ten temat. Naukowcy starają się znaleźć skuteczną metodę, ale wciąż nie ma jednej, sprawdzonej recepty na to, jak dożyć 100 lat. Możesz jednak wprowadzić w swoim życiu kilka zmian, które poprawią jego jakość i mogą sprawić, że dzięki temu będziesz żyć dłużej.

Sprawdź razem z nami, co możesz zrobić, by Twoje życie wydłużyło się o przynajmniej kilka lub kilkanaście lat. Poniższe wskazówki poparte są najnowszymi wynikami badań.

Co może wpłynąć na długość  Twojego życia?

Zgodnie z najnowszymi badaniami, wystarczy wprowadzić osiem nawyków do swojego codziennego życia, by wydłużyć je nawet o 24 lata!
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 700 tys. amerykańskich weteranów. Wyniki badań zostały omówione w czasie konferencji „Nutrition”.

Należy jednak zaznaczyć, że badania charakteryzują się metodą obserwacyjną. Nie uwzględnia ona wszystkich elementów składowych ciągu przyczynowo-skutkowego. Jednak zachowanie pewnych ważnych czynności związanych ze stylem życia może poprawić jego jakość, a również długość.

Badania wykazały 8 najważniejszych punktów, które mają wydłużyć życie. Są to:

  1. zachowanie dobrej higieny snu,
  2. dbanie o regularną aktywność fizyczną,
  3. zdrowa, zbilansowana dieta,
  4. umiejętne radzenie sobie ze stresem,
  5. unikanie alkoholu,
  6. unikanie papierosów,
  7. brak uzależnienia od leków z grupy opioidowych,
  8. dobre relacje społeczne, dbanie o przyjaźnie.

Wypowiedź eksperta

Badania wykazują, że komfort codziennego życia wpływa na jego jakość i długość. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w najnowszych badaniach - kluczowy jest zdrowy tryb życia, brak nałogów i dobre relacje z ludźmi. Pamiętaj jednak o tym, że nie stanowi to gwarancji Twojego zdrowia i konieczne są regularne badania oraz wizyty u lekarza. Bez tego największe starania dotyczące diety czy innych zdrowych nawyków mogą mijać się z celem, ponieważ wiele chorób może rozwijać się bezobjawowo przez długi czas.
Adrianna Chruściel, RedaktorAdrianna Chruściel, Redaktor

Poniżej omówmy sobie najważniejsze punkty. Wiele z nich, jak na przykład brak uzależnienia, z pewnością jest dla Ciebie dość zrozumiałych, jednak higiena snu, radzenie sobie ze stresem czy zdrowa dieta mogą być dla wielu osób tematem dyskusyjnym.

Wyśpij się i odpoczywaj

Dbanie o sen i odpoczynek to podstawa zdrowego stylu życia. Bez tego kolejne punkty w Twoim życiu nie przyniosą odpowiednich efektów. Jeśli jesteś zatem fanem nocnego oglądania seriali, czytania do późna lub objadania się przed snem – wprowadź w swoje życie odpowiednie zmiany!

Twój sen powinien trwać około 7-8 godzin i najlepiej, gdyby odbywał się w podobnym godzinach. Postaraj się wyciszyć przed snem, by łatwiej zasnąć, wyeliminuj hałasy w swoim otoczeniu i dbaj o to, by nie kłaść się z pełnym żołądkiem. 

Oprócz samego snu ważny jest również relaks. Czy masz na niego czas? Czy umiesz odpoczywać? Tutaj warto podkreślić, że żyjemy w trudnych czasach, gdzie liczba bodźców i możliwości często przerasta nasze ograniczenia czasowe. Obserwujemy znajomych, znanych ludzi w internecie i czujemy presję ciągłej aktywności, realizowania celów i planów. To bardzo zgubne na dłuższą metę, gdy kolejny weekend mamy wypełniony po brzegi różnego rodzaju aktywnościami. Dajmy sobie czas na złapanie oddechu, na regenerację.

Zadbaj o ruch, ale taki który lubisz!

Pomyśl o tym, jaką aktywność lubisz i idź dokładnie w tym kierunku. Sport najczęściej kojarzy się z siłownią, treningami czy bieganiem. To nie musi być wysiłek ponad nasze chęci i możliwości. Masz psa i lubisz spacery? Poświęć na to 30 minut lub 1 godzinę dłużej każdego dnia. Jeśli nie lubisz dużego wysiłku, pomyśl o jodze – rozciągniesz ciało i wyciszysz umysł. Dobry może być również taniec lub gry zespołowe, np. siatkówka ze znajomymi z pracy. Możesz również zacząć dojeżdżać do pracy na rowerze.

Aktywność fizyczna powinna sprawiać Ci radość. Jeśli mieszkasz obok basenu, ale nie przepadasz za pływaniem to nie ma sensu katować się treningami w wodzie. Twój wolny czas powinien być spędzony przyjemnie i w zgodzie z Tobą. Zastanów się nad tym, czy wolisz wspinać się na ściance, grać w tenisa, zapisać się na zumbę lub sporty walki i nie odwlekaj decyzji o tym. Rób to, co lubisz i rozwijaj się w tym, a nie będzie to dla Ciebie uciążliwym obowiązkiem.

Sport warto połączyć z punktem dotyczącym relacji i więzi z bliskimi. Przyjaźnie wpływają pozytywnie na Twoje życie. Może Twoje dziecko chętnie wybrałoby się z Tobą na rolki do parku, albo koleżanka z pracy od dawna namawia Cię na wspólne treningi na siłowni? Pomyśl o tym, a dzięki temu połączysz sport i dbanie o dobre relacje.

Ważne jest to, co masz na talerzu

Zdrowa dieta to dzisiaj hasło, które dla każdej zapytanej osoby może oznaczać coś innego. W internecie roi się od kolejnych super diet, nowości, które zmienią Twoje życie i pomysłów na to, co wykluczyć, a co wprowadzić. Modne są posty, wykluczanie węglowodanów, okna żywieniowe czy diety oparte na świeżo wyciskanych sokach. Można zwariować, szukając rozwiązania dla siebie.

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny – różnimy się od siebie pod względem wagi, wieku oraz problemów ze zdrowiem. To, co dla osoby chorującej na Hashimoto będzie korzystne dla osoby zdrowej, która codziennie chodzi na siłownię i ma inne zapotrzebowanie kaloryczne – już niekoniecznie. Warto skonsultować się z dietetykiem.

Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach: jeść więcej warzyw, ograniczać cukier, dbać o nawodnienie i stronić od używek. Brzmi dość banalnie, ale na tym polega właśnie zdrowy styl życia.Brak uzależnień jest tutaj bardzo ważny i nie chodzi wyłącznie o narkotyki czy alkohol – nadużywanie leków przeciwbólowych również zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci.

Koniecznie uważaj na stres

Stres w długowieczności z całą pewnością jest wrogiem, ale takim, którego nie sposób uniknąć w codziennym życiu. Możemy świadomie stronić od papierosów czy innych używek, ale nie mamy wpływu na ciężką sytuację w pracy czy życiu osobistym. Trudne chwile będą powracać, bo takie właśnie jest życie. Ważne jest jednak to, jak sobie radzić w chwilach zwiększonego stresu.

Napięcie, obawy czy zdenerwowanie przede wszystkim trzeba zaakceptować. Wiele napięcia rodzi się z braku akceptacji tego, co nam się przydarzyło. Na wiele rzeczy nie mamy jednak wpływu. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego dla Ciebie sposobu na to, jak sobie z tym poradzić. Część osób będzie potrzebowało rozładować napięcie i dobrym rozwiązaniem może być np. bieganie. Inni mogą potrzebować wizyt u terapeuty. Ważne jest jednak, by świadomie szukać rozwiązania.

Pamiętaj o regularnych badaniach

Jest punkt, którego zabrakło w wynikach powyższych badań. To profilaktyka i dbanie u siebie poprzez regularne badania.
Warto, żebyś pamiętał o tym, że wiele chorób rozwija się przez lata bezobjawowo. Gdyby tak nie było to nie chorowaliby np. sportowcy, którzy dbają nie tylko o ruch, ale i odpowiednio dopasowaną dietę.

Badaj się, odwiedzaj lekarza i nie odkładaj tego na później. Nie ważne czy masz 20, 30 czy 60 lat. Nieprawidłowe wyniki w każdym wieku stanowią dla Ciebie ryzyko. Dzięki profilaktyce i monitorowaniu zdrowia możesz wyłapać wczesne objawy choroby tarczycy, cukrzycy czy nowotworów. Wiele objawów można zrzucić na zmęczenie, stres czy nieodpowiednią dietę. Właśnie dlatego tak ważne jest, by dbać o każdy z tych punktów.

Chcesz szybko i bezproblemowo wykonać badania diagnostyczne? Wykup prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ciesz się brakiem kolejek i skomplikowanych formalności, jak konieczność skierowania. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to wydatek, często nie większy niż obiad dla dwóch osób na mieście lub abonament za telefon. W cenie kilkudziesięciu złotych możesz zapewnić sobie szybkie terminy wizyt i komfortowe, darmowe badania w jednym miejscu.

PRZYKŁADOWE OFERTY PRYWATNYCH UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH

TU

Liczba lekarzy

Liczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85

-

Od 55 zł

Signal Iduna – POLMED wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 75 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Basic

77

412

Tak

Od 149 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny

6

85

Nie

Od 192 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Silver

77

412

Tak

Od 198 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Gold

77

416

Tak

Od 208 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny

15

110

Tak

Od 259 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Diamond

77

416

Tak

Od 301 zł

MediSky – Karta Zdrowotna

Bez limitu

Bez limitu

Tak

Od 259 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 09.09.2023 r.

Takie rozwiązanie może zapewnić też dodatkowe usługi, z których możesz skorzystać, np. darmowe szczepienia, wizyty domowe lekarza lub pakiet dotyczący stomatologii lub protetyki. Jako ubezpieczony możesz korzystać z kilkuset placówek na terenie całego kraju, dzięki czemu lekarz może przyjąć Cię na wizytę zarówno w Twoim mieście, jak i podczas delegacji służbowej czy wakacji. Z takiego rozwiązania może skorzystać również Twoje dziecko oraz partner lub współmałżonek w zależności od wybranego pakietu. Porównaj z naszą pomocą prywatne polisy zdrowotne, a z pewnością znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Innym zabezpieczeniem na przyszłość może być również polisa na życie, która zabezpieczy Twoich bliskich na wypadek, gdyby Ciebie zabrakło. Takie rozwiązanie może być wsparciem finansowym w innych trudnych chwilach również dla Ciebie. Możesz liczyć na wysokie odszkodowanie, gdy trafisz do szpitala lub poważnie zachorujesz. Pomoc finansowa może wówczas rozwiązać wiele problemów związanych np. z kosztami leczenia lub zachowaniem płynności finansowej, gdy spłacasz kredyt.
 

Ważne informacje

1.    Nie ma konkretnego sposobu na długowieczność, ale zdrowy styl życia może wydłużyć nasze życie nawet o ponad 20 lat

2.    Istotną rolę odgrywa zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz zdrowy sen

3.    Kluczowa w dbaniu o siebie jest profilaktyka i regularne badania

4.    Regularne badania są znacznie łatwiejsze, gdy posiadasz prywatną polisę zdrowotną, warto więc rozważyć taką opcję i znaleźć ofertę dopasowaną do własnych potrzeb
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o zdrowe nawyki, które mogą wydłużyć życie

  1. Co trzeba robić, żeby długo żyć?

    Podstawą długowieczności jest zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta, unikanie używek, dbanie o sen oraz odpowiednią aktywność fizyczną. Ważnym elementem dbania o siebie jest również profilaktyka i regularne badania.

  2. Jak mogę zabezpieczyć swoją przyszłość?

    Przyszłość można zabezpieczyć dbając o badania kontrolne, a w tym pomóc może prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Rozwiązaniem, które przyniesie wiele korzyści jest także indywidualna polisa na życie, która może zagwarantować wsparcie w razie zachorowania na nowotwór, dłuższej hospitalizacji czy uszczerbku na zdrowiu.

  3. Co zrobić, żeby żyć 100 lat?

    Nie ma konkretnej zasady, która zapewni długowieczność. Warto jednak kompleksowo zadbać o zdrowy styl swojego życia, tj. regularnie odwiedzać lekarza, zdrowo się odżywiać, uważać na stres. Pomocna może być prywatna polisa zdrowotna, która ułatwi kontakt z różnymi specjalistami i umożliwi wykonanie szybkich i darmowych badań diagnostycznych.