Boże Narodzenie to bez wątpienia najbardziej rodzinne święta w roku kalendarzowym. Szczególnie dużo radości przynosi wręczanie prezentów najbliższym, jednak większość z nas wpierw musi mocno zacisnąć pasa i skrupulatnie przemyśleć budżet na te wszystkie przyjemności. O tym, jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia i nie stracić jednocześnie wszystkich oszczędności, opowie nam Kasia, specjalistka ds. oszczędzania i autorka bloga latwe-oszczedzanie.pl

Przygotowanie się do świąt wiąże się z konkretnymi wydatkami. Świąteczna gorączka i szał zakupów powodują niekiedy, że nie tylko tracimy wszystkie oszczędności, ale bierzemy także dodatkowe pożyczki. Tymczasem świąteczne zakupy można zaplanować tak, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu. Wystarczy to tylko zrobić odpowiednio wcześnie i we właściwy sposób. Ponieważ w rankomat.pl codziennie pomagamy Wam oszczędzać, czujemy się zobligowani do przekazania Wam kilku cennych rad jak w gorączce świątecznych zakupów nie stracić głowy i własnych oszczędności.

Zacznij od prezentów – lista, lista i jeszcze raz budżet

Jeśli wszystkie prezenty kupowałeś dotychczas na ostatnią chwilę, koniecznie porzuć ten nawyk. Dobrze znasz obraz klientów biegających w popłochu po galerii handlowej, którzy przed samą wigilią szukają pomysłu na prezent. Tacy ludzie zazwyczaj nie zastanawiają się czy dany produkt mogliby gdzieś nabyć taniej, tylko kupują to, co mają pod ręką, ciesząc się, że problem wyboru prezentu dla męża czy teściowej mają już z głowy. Nie taką drogę powinny jednak wybierać osoby oszczędne.

O prezentach świątecznych warto pomyśleć kilka tygodni wcześniej. Eksperci mówią nawet, że trzeba o nich myśleć cały rok i korzystać z okazji, jakie dają wyprzedaże czy promocje. W ten sposób rozkłada się wydatki na więcej miesięcy i nie odczuwa silnej straty finansowej pod koniec roku. Jeżeli jednak tego nie zrobiłeś i zakupy świąteczne jeszcze przed Tobą, dobrze je zaplanuj.

Przede wszystkim spisz na kartce wszystkie osoby, którym pragniesz przygotować upominek, a następnie zaznacz, jaką kwotę jesteś w stanie na każdy z tych prezentów przeznaczyć. Wydatki te wprowadź do domowego budżetu na miesiąc grudzień. Pozwoli Ci to określić, ile pieniędzy będziesz miał jeszcze do dyspozycji na inne potrzeby w tym miesiącu.

Szukaj okazji, bonów, rabatów i zakupów 2 grudnia

Teraz zastanów się jak zrealizować założoną przez Ciebie listę prezentów. Można to zrobić na kilka sposobów.

  • Sprawdź, czy nie mógłbyś wykonać jakiegoś prezentu samodzielnie. Taki drobiazg ma nie tylko większą wartość sentymentalną, ale czasami jest też dużo tańszym rozwiązaniem niż kupno podarunku w sklepie.
  • Nie przegap Dnia Darmowej Dostawy. Jeśli stwierdzisz, że nie jesteś w stanie stworzyć prezentu sam i konieczne będzie zakupienie go w sklepie, wykorzystaj takie akcje jak np. Dzień Darmowej Dostawy, organizowany 2 grudnia. Jak sama nazwa wskazuje, nie zapłacisz wtedy nic za przesyłkę.
  • Kupuj prezenty w większych ilościach. Darmową wysyłkę możemy także zapewnić sobie samodzielnie. Spora część sklepów oferuje bowiem taką usługę wtedy, jeśli wartość naszych zakupów przekroczy określoną kwotę. Jeżeli więc jest to możliwe, wszystkie prezenty postaraj się kupić w jednym sklepie.
  • Sięgnij po punkty lojalnościowe. Posiadasz karty klienta w różnych sklepach? Czas sprawdzić, ile punktów lojalnościowych udało Ci się już zgromadzić. Być może dzięki nim uda Ci się kupić atrakcyjne prezenty dużo taniej niż zazwyczaj.
  • Wykorzystuj kody rabatowe. Gdzie ich szukać? Najłatwiej na facebooku (funpage sklepu) lub zapisując się do newslettera ulubionej marki. Śledź więc je na bieżąco.
  • Porównuj ceny. Zanim kupisz wybrany produkt, skorzystaj z porównywarki cen. Różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi sklepami potrafią być naprawdę spore, podczas gdy jakość produktu pozostaje ta sama. A jak wszyscy dobrze wiemy z reklam: jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę – oszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych

Prezenty to nie jedyny zakup, którego warto dokonać wcześniej. Z wyprzedzeniem należy także kupić wszelkie produkty spożywcze, nadające się do dłuższego przechowywania. Mam tutaj na myśli takie artykuły jak mąka, cukier, przyprawy i wiele innych produktów wykorzystywanych do przygotowania świątecznych posiłków. Kupując takie rzeczy wcześniej, nie tylko kupimy je w rozsądnej cenie, ale będziemy mieli również czas, by porównać ich ceny w różnych sklepach. Rozkładając świąteczne zakupy na etapy, uda nam się zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych!

Nie daj się manipulować - omijaj galerie handlowe

Kiedy zgromadzisz już wszystkie prezenty dla najbliższych i zrobisz wstępne zakupy spożywcze, będzie to oznaczało, że jesteś na najlepszej drodze do sukcesu. Aby nie zepsuć trudu włożonego w oszczędne przygotowanie się do świąt, pozostaje Ci jeszcze tylko jedno: nie wybieraj się na spacer do galerii handlowych! Dlaczego? Świąteczna muzyka oraz dekoracje, a także zachęcające swoim wyglądem witryny sklepowe bardzo łatwo mogą skusić Cię do nieplanowanego zakupu. Nie bądź naiwny – to wszystko przemyślana strategia przekonania Cię do dodatkowych wydatków. W ten sposób można bardzo łatwo stracić oszczędności, które zgromadziliśmy planując wcześniej nasze wydatki na święta. Na ostatnie zakupy, czyli po towary o krótkim terminie przydatności do spożycia, udaj się do osiedlowych sklepów. W takich miejscach kupisz jedynie to, po co faktycznie przyszedłeś i z pewnością nie przepłacisz.

Jak więc widzisz, Boże Narodzenie nie musi wiązać się z nadwyrężeniem budżetu domowego czy też pozbyciem się wszystkich zgromadzonych oszczędności. Przygotowanie odpowiedniego planu działania pozwoli Ci uniknąć nie tylko niespodziewanych strat finansowych, ale także późniejszych długów i nerwów z tym związanych. W rankomat.pl doceniamy mądre decyzje, które prowadzą do realnych oszczędności. Jesteśmy przekonani, że nasze wskazówki pomogą Wam przeżyć święta w spokojnej atmosferze i przede wszystkim bez strat finansowych.

Więcej artykułów Kasi dotyczących oszczędzania oraz pomnażania pieniędzy znajdziecie na blogu latwe-oszczedzanie.pl