Paszport tymczasowy to dokument, który w wyjątkowych sytuacjach ułatwi Ci wyjazd za granicę lub powrót do Polski. Będzie on gotowy szybciej niż paszport biometryczny – wydanie paszportu tymczasowego na lotnisku następuje praktycznie od ręki. Kiedy możesz wyrobić taki paszport i jakich dokumentów potrzebujesz? Przeczytaj nasz tekst.

Wyobraź sobie, że jesteś kilka dni przed wymarzonymi wakacjami. Wszystko jest praktycznie spakowane i gotowe do podróży. Chwila... A paszport? Twój paszport stracił ważność. Czy to oznacza, że możesz zapomnieć o urlopie. Niekoniecznie! Jeśli Twój paszport biometryczny stracił ważność, możesz wyrobić paszport tymczasowy, który będzie ważny nawet 365 dni.

Cztery kroki do wyrobienia paszportu tymczasowego:

  1. Przygotuj potrzebne dokumenty i wypełnij wniosek.

  2. Opłać usługę dokumentu paszportowego z krótkim terminem ważności.

  3. Złóż dokumenty w urzędzie lub w innym miejscu.

  4. Odbierz paszport tymczasowy.

Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak złożyć wniosek?

Można powiedzieć, że paszport tymczasowy został stworzony dla zapominalskich. Jednak to tylko część prawdy, bo tak naprawdę ten rodzaj dokumentu powstał po to, aby ułatwić podróżowanie w wielu nagłych sytuacjach. Posiadanie paszportu tymczasowego to czasem jedyna możliwość wyjazdu z Polski lub powrotu do kraju.

Kiedy mogę wyrobić paszport tymczasowy?

  • gdy przebywasz poza granicami Polski i czekasz na odbiór paszportu biometrycznego.

  • jeśli tymczasowo pobranie odcisków palców od Ciebie nie jest możliwe,

  • w nagłych przypadkach związanych z: koniecznością powrotu do miejsca stałego pobytu, Twoją chorobą, chorobą lub pogrzebem członka rodziny, prowadzoną działalnością zawodową, nauką dzieci, rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki.

Uwaga!

Niektóre państwa mogą nie wpuścić cię na swoje terytorium, jeśli masz paszport tymczasowy, np. Indie, Sri Lanka, Kenia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w państwie, do którego planujesz podróż – możesz skorzystać ze strony Polak za granicą albo skontaktować się z konsulatem tego kraju.

Jakie dokumenty są potrzebne do paszportu tymczasowego?

  • aktualne, kolorowe zdjęcie wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,

  • dowód opłaty za tymczasowy paszport,

  • dokument potwierdzający Twoją tożsamość, np. dowód osobisty.

Jeśli składasz wniosek o paszport tymczasowy dla dziecka – przygotuj dodatkowo zgodę:

  • matki,

  • ojca,

  • opiekuna prawnego lub kuratora.

Pamiętaj też, że jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 5 lat – musi być obecne podczas składania wniosku o paszport tymczasowy.

Uwaga!

Jeśli chcesz otrzymać paszport tymczasowy dla dziecka do 12 lat, wniosek możesz złożyć online. Wejdź na gov.pl w zakładkę „Usługi dla obywatela”, „Dokumenty i dane osobowe” i znajdź „Uzyskaj paszport dla dziecka”. Aby skorzystać z tej usługi paszportowej matka lub ojciec, bądź ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12. roku życia, powinni wyposażyć się w podpis elektroniczny – kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany.

Dokumenty złożysz w dowolnym punkcie paszportowym – jeśli przebywasz w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Jeśli przebywasz za granicą dokumenty złożysz w polskim konsulacie. Listę polskich konsulatów sprawdzisz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Organ paszportowy może poprosić cię o dokument, który potwierdzi, że potrzebujesz paszportu tymczasowego.

Uwaga!

Jeśli masz zagraniczny akt urodzenia lub akt małżeństwa, należy dokonać transkrypcji (rejestacji) zagranicznego aktu w polskim rejestrze stanu cywilnego.

Ile kosztuje i gdzie odebrać paszport tymczasowy?

Nie ma jednego sposobu i jednego rachunku bankowego, aby zapłacić za paszport tymczasowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w sprawie dokumentów paszportowych i płatności, musisz to sprawdzić na stronie konkretnego punktu paszportowego.

Ile zapłacę?

  • 30 zł – jeśli składasz wniosek w Polsce,

  • jeśli składasz wniosek za granicą – informację o opłacie znajdziesz na stronie polskiego konsulatu w kraju, w którym chcesz dostać paszport.

Dokument odbierzesz tam, gdzie złożyłeś wniosek. Dziecko nie musi być obecne przy odbiorze paszportu. Paszport tymczasowy dla dziecka może odebrać: matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator.

Jak działa wydanie paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina?

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem i zauważysz, że Twój paszport stracił ważność, a lecisz z Lotniska Chopina, to masz sporo szczęścia. Na największym polskim lotnisku funkcjonuje punkt wydawania paszportów tymczasowych, gdzie dokument wyrobisz nawet w pół godziny. Punkt znajdziesz w strefie ogólnodostępnej C – budynek w Terminalu A.

Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego wynosi 30 zł – płatność jest realizowana na miejscu, wyłącznie kartą płatniczą.

Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, maksymalnie przez 365 dni od daty otrzymania. Dokument jest wydawany w oparciu o bilet lotniczy na okres odbycia podróży, zgodny z wymogami danego kraju.

Pasażerowie, którzy mają ważny bilet lotniczy, mogą ubiegać się o wydanie szybkiego paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w następujących sytuacjach:

  • zgubienia lub nie zabrania ze sobą paszportu lub dowodu osobistego;

  • posiadania paszportu lub dowodu osobistego, który utracił ważność;

  • nieodebrania paszportu biometrycznego z urzędu.

Aby wyrobić paszport tymczasowy musisz udać się do punktu, w którym urzędnik wygeneruje w systemie wniosek o wydanie dokumentu oraz wykona zdjęcie – pomoże Ci także w złożeniu wniosku. Wniosek podpiszesz na urządzeniu do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. Paszport zostanie wydrukowany od ręki na lotnisku.

Jakie dokumenty są potrzebne do paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina?

  • dokument potwierdzający Twoją tożsamość,

  • ważny bilet lotniczy na podróż.

O paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina możesz ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem.

Uwaga!

Punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina jest czynny w dni robocze w godz. 08:00 – 20:00.

Paszport tymczasowy dostępny na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach

Usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku jest potrzebna i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród podróżnych. Dlatego MSWiA podjęło decyzję o otwarciu kolejnych trzech punktów paszportowych na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach – wszystkie będą funkcjonowały od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 – 15:30.

Nowe punkty zostaną uruchomione zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – 1 lipca 2024 r.;

  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 8 lipca 2024 r.;

  • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – 17 lipca 2024 r.

Wypowiedź eksperta

Zachęceni sukcesem punktu tymczasowego wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne punkty. W lipcu 2024 roku ruszą trzy punkty: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie muszą być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo go zapomnieliśmy. Wyjeżdżający bardzo to sobie chwalą. W prosty i tani sposób można nie rezygnować z wyjazdu. Z punktu w Warszawie korzysta 60 osób dziennie, a w sumie paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina wyrobiło już przeszło 18 tys. osób .
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Paszport tymczasowy a polisa turystyczna – o czym pamiętać?

Pamiętaj, że przed każdą podróżą zagraniczną warto wykupić ubezpieczenie turystyczne oraz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Co więcej, sam EKUZ nie jest wystarczającą ochroną – nie w każdym przypadku masz gwarancję pokrycia kosztów leczenia za granicą przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wykupienie polisy turystycznej jest szczególnie ważne, jeśli np. podróżujesz w związku ze swoją chorobą i na tę okazję wyrobiłeś tymczasowy paszport.

Takie ubezpieczenie z łatwością znajdziesz w  kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy tylko porównać kilkanaście ofert i znaleźć polisę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu.

Warto wiedzieć

  1. Paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż 365 dni od jego wydania. W każdym paszporcie tymczasowym znajdziesz informację o jego terminie ważności.

  2. Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, a za granicą u konsula, bez względu na miejsce zameldowania.

  3. W paszporcie tymczasowym znajdziesz takie dane: nazwisko, imię (imiona), datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, numer PESEL, wizerunek twarzy, rodzaj dokumentu, kraj wydania, serię i numer paszportu, datę wydania i datę końca ważności paszportu, nazwę organu, który wydał paszport.

  4. Jeśli masz ważny bilet lotniczy i lecisz w podróż z Lotniska Chopina w Warszawie, paszport tymczasowy możesz wyrobić na lotnisku.

  5. Niektóre państwa mogą nie wpuścić cię na swoje terytorium, jeśli masz paszport tymczasowy.

  6. Jeśli nie można pobrać od Ciebie odcisków palców i nie jest to tymczasowa sytuacja, wówczas możesz otrzymać paszport bez zapisanych w nim odcisków palców.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie najkrócej czeka się na paszport?

    Jeśli spełniasz warunki do wyrobienia szybkiego paszportu na Lotnisku Chopina, to otrzymasz go praktycznie od ręki.

  2. Czy da się wyrobić paszport online?

    Nie, wniosek paszportowy składasz osobiście. Nie zrobisz tego online.