Posiadanie paszportu to w dzisiejszych czasach niemal nieodzowna rzecz, a jego wyrobienie jeszcze nigdy nie było tak proste. Jeśli w Twoim przypadku ostatnie wydanie paszportu miało miejsce długie lata temu, to koniecznie sprawdź aktualne wytyczne, jak wypełnić wniosek paszportowy i ile to kosztuje.

Planujesz urlop za granicą i chcesz wyrobić paszport? A może kończy się ważność ostatnio otrzymanego dokumentu i chcesz być przygotowany w razie niespodziewanego wyjazdu? W obecnych czasach wiele osób czuje się bezpieczniej, posiadając w domu ważny paszport. Jakikolwiek nie byłby to powód, warto złożyć wniosek o wydanie paszportu.

Sprawdź, jak wypełnić wniosek o paszport.

Jak wygląda wniosek o paszport?

Wniosek o paszport składa się z dwóch stron. Na pierwszej stronie widnieją adnotacje urzędowe, w tym seria i numer dowodu, data ważności, organ wydający dokument oraz dane osoby składającej wniosek: imię i nazwisko, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki, data i miejsce urodzenia, adres stałego pobytu, obywatelstwo, wzrost, kolor oczu, PESEL.

Druga strona wniosku paszportowego to z kolei miejsce na fotografie i odciski palców, rysopis, poświadczenie uiszczenia opłaty paszportowej oraz ewentualna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku dzieci.

Skąd wziąć wniosek o paszport?

Chcesz złożyć wniosek o paszport, ale nie wiesz skąd go pobrać? Nie szukaj, bo obecnie to nie obywatel wypełnia wniosek, ale w jego imieniu dokonuje tego urzędnik. Zgłaszając się do punktu paszportowego, nie musisz posiadać żadnego wypełnionego druczku, składasz wniosek na miejscu.

Uwaga!

Jeśli chcesz dostać paszport w trybie przyśpieszonym, np. zdarzyła się nagła sytuacja wymagająca wyjazdu za granicę bądź niespodziewanie dokument zaginał, to istnieje możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego, który ma krótszy termin ważności, ale nie dłuższy niż 365 dni.
.

Na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie można natomiast wyrobić szybki paszport tymczasowy - to rozwiązanie idealne, gdy pilnie potrzebujesz nowego paszportu, bo bez niego zaplanowany wyjazd się nie odbędzie. Urzędnik będzie musiał potwierdzić Twoje dane na podstawie dowodu osobistego i/lub danych dostępnych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych.

Jak wyrobić paszport? Jakie dokumenty przygotować wnioskując o paszport?

Paszport wyrobić można w dowolnym punkcie paszportowym, jednak wcześniej należy dopatrzyć formalności. Przed udaniem się do punktu paszportowego, sprawdź, jakie będą potrzebne dokumenty:

 • potwierdzenie uiszczenia opłaty paszportowej

 • poprzedni paszport lub w przypadku jego braku - ważny dowód osobisty

 • legitymacja studencka - jeśli chcesz skorzystać ze zniżki na wyrobienie paszportu

 • fotografia paszportowa (wymiary 35 x 45 mm, w kolorze, głowa skierowana na wprost aparatu, neutralna mina).

Nie ma ważnego dokumentu paszportowego, bez przekazania w punkcie paszportowym odcisków palców.

Urzędnik pobierze odciski od Ciebie i wskaże, jak zrobić to poprawnie.

Kto może wnioskować o wydanie paszportu?

Wyrobienie paszportu jest możliwe wyłącznie przezosoby pełnoletnie. W imieniu osób małoletnich lub nie mających zdolności do czynności prawnych, wniosek o paszport składa opiekun prawny.

Nie zawsze będzie możliwość posiadania paszportu. Urzędnicy mogą wydać decyzję odmowną, na podstawie orzeczenia sądu. Sytuacje takie mają miejsce, gdy:

 • osoba, która składa chęć wypełnienia wniosku paszportowego, jest stroną w sprawie karnej, skarbowej lub cywilnej,

 • na wniosek Prokuratora Generalnego, gdy wnioskujący jest ścigany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione za granicą.

Masz możliwość złożenia wniosku w punkcie paszportowym, zarówno gdy dojdzie do kradzieży paszportu, jak i wtedy, gdy nie możesz znaleźć dokumentu i nie wiesz co się z nim stało. W przypadku, gdy miała miejsce kradzież paszportu i nie nastąpiło zgłoszenie tego faktu na komisariacie policji, koszt wyrobienia paszportu będzie 3 razy wyższy.

Czy można wypełnić wniosek o paszport przez Internet?

Nie, wniosek o wydanie paszportu wypełnia urzędnik, który zbierze od Ciebie wszelkie dane . Nie zapomnij o potwierdzeniu złożenia wniosku. Razem z potwierdzeniem odbierz paszport w wyznaczonym terminie.

Na stronach urzędów wojewódzkich możesz umówić się na konkretny termin wizyty lub próbować dostać się do urzędu bez umawiania. Być może zwolni się jakiś termin, będziesz czekać niedługi czas, a sprawę uda się załatwić bez większej zwłoki. Celem spontanicznego złożenia wniosku paszport najlepiej udać się w godzinach przedpołudniowych, gdy kolejki są mniejsze. Tak najszybciej wymienisz paszport, który stracił datę ważności lub wyrobisz dokument po zgubieniu/kradzieży.

Zdjęcie do wniosku o paszport – co trzeba wiedzieć?

Oprócz takich dokumentów, jak poprzedni paszport czy dowód opłaty, do wyrobienia paszportu potrzebna będzie również fotografia.

Uwaga!

Wymiary fotografii do paszportu, to: 3,5 x 4,5 cm.

Możesz ją wykonać w dowolnym punkcie fotograficznym, a gdy chcesz zoptymalizować działania - fotografa znajdziesz też przy niemal każdym punkcie paszportowym.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wykonać zdjęcie do paszportu. Konieczne jest jednak przestrzeganie konkretnych zasad:

 • głowa skierowana na wprost aparatu, zajmuje ok. 70 % powierzchni zdjęcia,

 • oczy otwarte,

 • neutralna mina i brak mimiki,

 • widoczne oczy, a w przypadku wady wzroku można założyć okulary (pod warunkiem, że widoczne są w nich oczy) lub soczewki kontaktowe (o ile nie zmieniają koloru oczu),

 • bez okrycia głowy (oprócz względów religijnych)

 • biżuteria nie może zakrywać twarzy,

 • zdjęcie ostre i wyraźne,

 • jednolite tło,

 • naturalna tonacja (bez kontrastu, rozjaśnień),

 • uszy mogą być zasłonięte.

W sprawie dokumentów paszportowych wymogi formalne są niezwykle istotne i należy przestrzegać wytycznych dotyczących ich realizacji.

Gdzie złożyć dokumenty, wnioskując o paszport?

Wniosek o paszport wypełnia się w dowolnym punkcie paszportowym. Ważny dowód osobisty, fotografię, potwierdzenie przysługującej zniżki zabierz ze sobą i przekaż w punkcie paszportowym urzędnikowi. Nie musisz wiedzieć, jak wypełnić wniosek paszportowy - urzędnik zrobi to osobiście na podstawie przekazanych informacji.

PAMIĘTAJ❗ Nie musisz wiedzieć, jak wygląda wzór wniosku czy jak poprawnie powinien być wypełniony wniosek - te zadania należą do urzędnika.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Koszt paszportu to 140 zł. W wybranych sytuacjach obowiązują zniżki, które sięgają nawet 75%.

Kto może otrzymać zwykły paszport taniej?

 • osoby posiadające legitymację studencką lub szkolną,

 • emeryci, renciści,

 • osoby z niepełnosprawnościami,

 • osoby utrzymywane przez małżonków o statusie emeryta, rencisty lub osoby niepełnosprawnej,

 • osoby mieszkające w domu opieki społecznej,

 • kombatanci wojenni lub ofiary,

 • rodzice lub małżonkowie rodzica z rodziny wielodzietnej, posiadającej Kartę Dużej Rodziny.

  Taniej wyrobisz paszport, jeśli dostajesz zasiłek stały z opieki społecznej. Pamiętaj, że podczas wizyty w punkcie paszportowym musisz zabrać ze sobą dowód opłaty.

Z opłat za złożenie wniosku o paszport zwolnieni są emeryci po 70. roku życia, żołnierze, który zostali skierowani do pełnienia służby za granicą, osoby przebywające w zakładzie opiekuńczym lub domu opieki społecznej, których paszport posiada wadę techniczną. Ponadto bezpłatnie możesz złożyć wniosek o paszport, jeśli istnieje wskazanie do leczenia za granicą.

Co zrobić w przypadku kradzieży paszportu?

Kradzież dokumentu za granicą należy zgłosić w polskim konsulacie oraz na lokalnym posterunku policji. Jeśli masz wizę, dowód osobisty, a najlepiej skan paszportu (papierowy lub w formie elektronicznej), przyśpieszysz wykonanie czynności prawnych i otrzymanie nowego dokumentu.

Jak widzisz posiadanie dowodu osobistego, oprócz paszportu, bardzo przydaje się na wakacjach i warto nie zwlekać ze złożeniem wniosku o paszport przed wyjazdem.

UWAGA! Ważny paszport osoby zmarłej należy przekazać do dowolnego wojewody lub konsula bądź do kierownika urzędu stanu cywilnego, sporządzającego akt zgonu tej osoby. Konieczne jest oficjalne anulowanie dokumentu. Nigdy nie należy go wyrzucać lub niszczyć bez zgłoszenia.

Paszport a ubezpieczenie turystyczne

Podczas wyjazdów zagranicznych, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wykup ubezpieczenie turystyczne. Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych i rekomendacje, jakie wydaje mówią jednoznacznie, że polisa podróżna jest wskazana nawet do krajów, gdzie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz zapłacić naprawdę spory rachunek, jeśli za pomoc medyczną czy hospitalizację będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni.

Warto też pamiętać, że w przypadku niektórych wakacyjnych rozrywek może być niezbędne ubezpieczenie OC, a te wchodzi w skład dobrego ubezpieczenia turystycznego za granicę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt ubezpieczenia turystycznegojest uzależniony od długości pobytu, indywidualnej sytuacji zdrowotnej wyjeżdżającego oraz kraju destynacji. Większych kwot należy spodziewać się w oddalone zakątki świata oraz miejsce z drogim leczeniem i hospitalizacją. Większą składkę zapłacą też osoby z chorobą przewlekłą lub wykupujące dodatkowe rozszerzenie dotyczące uprawiania sportów ekstremalnych.

Pamiętaj też, że EKUZ podczas wakacji to zdecydowanie za mało. Karta zapewni Ci jedynie dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, a za wszystkie dodatkowe zabiegi zapłacisz z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie turystyczne do Amsterdamu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
88 768 zł
Bagaż
-
19,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
24,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 20zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
177 536 zł
Ratownictwo
22 192 zł
Bagaż
2 219 zł
36,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 22 192 złOC: 221 919 zł OC sportowe: 221 919 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
55,34 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
19,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
88 768 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
24,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 20zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
36,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
177 536 zł
Ratownictwo
22 192 zł
Bagaż
2 219 zł
Dodatkowo: NNW: 22 192 złOC: 221 919 zł OC sportowe: 221 919 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
55,34 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Wypowiedź eksperta

Na cenę polisy turystycznej wpływ ma wiele różnych czynników. Ważne jest to, gdzie się wybierasz, na jak długo, jakie masz plany, czy jaki jest Twój stan zdrowia. Najlepsza polisa turystyczna to idealnie dopasowana ochrona do Ciebie, dlatego nie sugeruj się jedynie ceną. Najważniejszy jest zakres ochrony, gdyż to od niego zależeć będzie w jakim stopniu liczyć możesz na pomoc, wsparcie, czy pokrycie kosztów leczenia za granicą.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, po wpisaniu kilku szczegółów odnośnie miejsca i czasu wyjazdów, otrzymasz porównanie ofert kilkunastu ubezpieczycieli. Możesz porównać, jakie są różnice w wielkości opłat, ale też sum gwarantowanych kosztów leczenie i pozostałych usług.

Co warto wiedzieć?

 1. Paszport wciąż, mimo obecności w Unii Europejskiej, jest niezbędnych dokumentem do wyjazdu za granicę. Warto zabierać ze sobą oba dokumenty. Na dokumentach paszportowych widnieje Twoje zdjęcie i odciski palców.
 2. Jeśli chcesz złożyć wniosek, udaj się do urzędu paszportowego ze starym dokumentem, dowodem osobistym i zdjęciem paszportowym. Na paszporcie znajdziesz datę upływu dokumentu, zadbaj aby w odpowiednim czasie wyrobić nowy dokument. Dla osoby dorosłej paszport wydawany jest na okres 10 lat.
 3. Nie musisz już wiedzieć, jak wypełnić wniosek o paszport i jak wygląda wzór wniosku, gdyż obecnie zadanie to spoczywa na urzędnikach. Koszt wypełnienia paszportu to 140 zł, ale z opłaty są zwolnione pewne grupy społeczne, np. żołnierze podczas pełnienia służby lub emeryci po 70. roku życia.
 4. Jeśli zgubisz paszport za granicą, znajdź polski konsulat. Tam złożysz wniosek o wystawienie nowego dokumentu. Pracownik konsulatu pobierze Twoje odciski palców i zbierze niezbędne dane, na miejscu zrobisz tez zdjęcie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Zdjęcie do paszportu dla dziecka – czy obowiązują takie same zasady jak u dorosłych?

  Zdjęcie paszportowe dla dziecka powinno spełniać takie same wymogi jak dla osoby dorosłej. Konieczne jest jednolite, białe tło oraz twarz skierowana na wprost. Wykonanie takiego zdjęcia może być szczególnie problematyczne w przypadku niemowląt, dlatego warto udać się do fotografa wykonującego zdjęcia paszportowe, które ma opracowane sposoby na poprawne utrwalenie wizerunku najmłodszych wyjeżdżających.

 2. Jak odbierać dokument paszportowy?

  Gdy paszport będzie gotowy, informacje o terminie odbioru znajdziesz w skrzynce sms-owej i e-mailowej. Po odbiór paszportu musisz zgłosić się do właściwego urzędu, w którym był wyrabiany. Czas oczekiwania na paszport to ok. 30 dni.

 3. Jak długo ważny jest paszport?

  Paszport dla osoby dorosłej ważny jest 10 lat. Dzieciom do 12. roku życia paszport wydawany jest na okres 5 lat.

  Pamiętaj, że jeśli w sposób diametralny zmieni się Twój wygląd zewnętrzny, koniecznie wymień zdjęcie na aktualne i złóż dokumenty o wyrobienie nowego paszportu.

 4. Jak długo czeka się na paszport tymczasowy?

  Paszport tymczasowy wydawany w jest w najkrótszym możliwym czasie, zazwyczaj jest to kilka dni. Do wniosku o paszport należy dołączyć dowód opłaty i zdjęcie.

 5. Ile kosztuje paszport tymczasowy?

  Wyrobienie paszportu tymczasowego to koszt 30 zł.