Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Wakacyjne plany mogą zostać pokrzyżowane w wyniku niezależnych od nas zdarzeń. Skradziony paszport albo nieważny dowód osobisty skutecznie powstrzymają nas od wyjazdu, nawet tego zapłaconego i zorganizowanego. Sprawdzamy, czy w takiej sytuacji możemy szybko wyrobić dokumenty lub bezkosztowo odwołać zaplanowaną wycieczkę. 

paszport leżący na mapie
Porównaj ceny

Jeżeli nasz dotychczasowy paszport stracił datę ważności, musimy postarać się o wydanie nowego dokumentu. Aby ubiegać się o otrzymanie paszportu, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić w odpowiednim urzędzie, jakim jest Urząd Wojewódzki albo konsulat.

Jak złożyć wniosek o nowy paszport?

Do złożenia wniosku będziemy potrzebować dokumentów, takich jak: wniosek o wydanie (znajdziemy go w każdym punkcie paszportowym) i zdjęcie do paszportu, wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem podania. Potrzebny będzie także dowód osobisty oraz dowód potwierdzający wykonanie opłaty.

Aby ubiegać się o paszport, trzeba mieć ukończone 18 lat. Wyrobienie paszportu składa się z kilku etapów:

 • Zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów
 • Uiszczenie opłaty
 • Złożenie zebranych dokumentów w punkcie paszportowym
 • Odebranie gotowego paszportu

Cena nowego paszportu uzależniona jest od tego, co stało się z poprzednim dokumentem. Jeśli dotychczasowy paszport utracił ważność (lub jeśli wyrabiamy go po raz pierwszy),będziemy musieli zapłacić cenę standardową czyli 140 złotych.

Natomiast jeśli przyczyną ubiegania się o paszport po uprzedniej jego utracie, na przykład w wyniku zniszczenia czy zgubienia, cena będzie trzykrotnie wyższa i wzrośnie do 420 złotych. W niektórych przypadkach możliwe jest zmniejszenie kosztów o 50 procent lub 75 procent. Ulga przysługuje na przykład uczniom, studentom, emerytom, rencistom, czy osobom niepełnosprawnym.

Ile trwa wyrobienie nowego paszportu?

Czas jaki musi minąć od momentu złożenia wniosku do odbioru dokumentu to około 30 dni. Choć w wyjątkowych sytuacjach ten termin może się nieco wydłużyć, zazwyczaj paszport otrzymamy o wiele wcześniej. Indywidualny czas oczekiwania uzależniony jest przede wszystkim od liczby innych oczekujących. Paszport pozostaje ważny przez 10 lat od momentu wydania.

Jeśli potrzebujesz paszportu szybciej ze względu na szczególne okoliczności (na przykład śmierć członka rodziny mieszkającego za granicą),możesz ubiegać się o dokument tymczasowy. Jego wyrobienie trwa krócej, ale ważność zachowuje on jedynie rok. Jest jednak tańszy niż standardowy paszport biometryczny, a jego koszt to 30 złotych.

O uzyskanie takiego dokumentu nie możemy się jednak ubiegać w przypadku wakacyjnych wyjazdów oraz wycieczek z biurem podróży. Trzeba być również ostrożnym, ponieważ nie wszystkie kraje uznają ważność tymczasowego paszportu. Przed wyjazdem warto upewnić się, czy tam dokąd się wybieramy jest on honorowany.

Brak paszportu/dowodu osobistego a wycieczka z biurem podroży - o czym trzeba wiedzieć?

Jeśli planujemy urlop z biurem podróży, przed wykupieniem wycieczki musimy upewnić się, czy dokumenty uprawniające nas do przekroczenia granicy, takie jak paszport i dowód osobisty nie utraciły ważności. Jeśli bowiem okaże się, że dokument jest nieaktualny, będziemy musieli ponieść odpowiedzialność, także finansową, za odwołanie lub przesunięcie terminu podróży.

Zadbanie o aktualny termin ważności paszportu należy bowiem do nas, a praktycznie wszystkie biura podróży zastrzegają, że zwrot kosztów w powyższym przypadku nie jest możliwy. Jeżeli natomiast o utracie ważności dokumentu zorientujemy się już w trakcie podróży, nie zostaniemy przepuszczeni przez granicę i na własną rękę będziemy musieli wrócić do domu.

Skradziony dokument – czy to podstawa do rezygnacji z wyjazdu?

Zanim zdecydujemy się na zakup wycieczki w biurze podróży, dobrze zastanowić się nad wyborem ewentualnego rozszerzenia polisy o koszty rezygnacji z imprezy turystycznej. Zapewni nam to ochronę w przypadku kradzieży dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy.

W takiej sytuacji przede wszystkim musimy pamiętać o zgłoszeniu kradzieży na policję, bowiem dopiero w sytuacji, w której otrzymamy odpowiedni protokół, ubezpieczyciel może wypłacić nam odszkodowanie

Najczęściej rozszerzenie możemy wykupić w terminie 7 dni od zawarcia umowy z biurem turystycznym.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji - czy warto?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży to zabezpieczenie przed ponoszeniem kosztów wynikających z anulowania umowy z biurem podróży lub przerwania imprezy turystycznej w trakcie jej trwania. Jeżeli z niezależnych od nas przyczyn będziemy zmuszeni odwołać zaplanowaną i wykupioną wcześniej podróż, ubezpieczyciel zwróci nam pieniądze za wszelkie poniesione w wyniku tego straty.

W sytuacji, w której urlop zostanie przerwany, polisa pokryje koszty odwołania niewykorzystanych świadczeń, a także koszt wcześniejszego powrotu do kraju. W przypadku całkowitej anulacji przedmiotem ubezpieczenia są przede wszystkim wydatki, jakie osoba ubezpieczona będzie musiała ponieść w związku z wycofaniem się z zawartej w biurze turystycznym umowy. Ubezpieczyciel gwarantuje pomoc także wtedy, gdy z wycieczki zrezygnuje współuczestnik podróży.

Ubezpieczenie od rezygnacji najczęściej gwarantuje wypłatę odszkodowania w wysokości 100%, jednak osoba ubezpieczona musi udokumentować wszelkie wydatki wynikające z odwołania wycieczki.

Zakres takiej polisy jest szeroki i obejmuje takie elementy jak:

 • Rezygnacja z udziału w imprezie turystycznej, szkoleniu czy konferencji
 • Przerwanie udziału w wycieczce
 • Anulowanie rezerwacji noclegów i biletów
 • Zmiany wynikające z rezygnacji współuczestników podróży

Z polisy skorzystać można we wszystkich sytuacjach, w których anulacja umowy będzie wynikiem nieprzewidzianych, nagłych i przede wszystkim niezależnych od ubezpieczonego sytuacji. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) określa dokładnie zakres tych sytuacji, jednak większość z nich jest wspólna dla wszystkich:

 • Nagła choroba lub nieszczęśliwy wypadek
 • Utrata pracy
 • Kradzież dokumentów niezbędnych do wyjazdu
 • Poważne zdarzenia losowe, takie jak włamanie, pożar, zalanie mieszkania
 • Komplikcje ciążowe
 • Egzamin warunkowy
 • Rozmowa kwalifikacyjna w przypadku osoby dotychczas bezrobotnej

Każda polisa określa jednak również kilka wyłączeń odpowiedzialności. To sytuacje, w których ubezpieczyciel nie pokryje kosztów związanych z odwołaniem imprezy turystycznej. Należą do nich między innymi:

 • Złamanie prawa
 • Choroby przewlekłe
 • Pozostawanie pod wpływem alkoholu
 • Udział w zamieszkach
 • Odpowiedzialność organizatora

Ubezpieczenie od rezygnacji można wykupić jako rozszerzenie polisy turystycznej lub całkowicie odrębną usługę. Jego cena uzależniona jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest gwarantowana suma ubezpieczenia, miejsce oraz termin wyjazdu. Znaczenie mają również: liczba podróżnych, a także inne rozszerzenia.

Pełna kwota jest najczęściej ustalana na podstawie ogólnej wartości wycieczki i określenia ryzyka jej anulacji. Przykładowy koszt odwołania kilkudniowej podróży dla dorosłej osoby do jednego z popularnych krajów europejskich to około 50-80 złotych, przy kosztach wycieczki 1800-2500 złotych.

Jeśli chcesz wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie, skorzystaj z naszego poradnika. Dzięki niemu porównasz oferty wielu ubezpieczycieli i znajdziesz polisę idealnie dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

Co warto wiedzieć?

 1. Skradziony lub nieważny dowód osobisty lub paszport nie są powodem do bezkosztowego odwołania wyjazdu.

 2. Jeśli dokument jest nieaktualny, będziemy musieli ponieść odpowiedzialność, także finansową, za odwołanie lub przesunięcie terminu podróży.

 3. Wyrobienie paszportu lub dowodu trwa do 30 dni.

 4. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji podróży pokryje koszty odwołania lub zmiany terminu wyjazdu ze względu na kradzież dokumentu.