Ubezpieczenie OC musi mieć w Polsce każdy właściciel samochodu. O zakupie dodatkowych polis komunikacyjnych - Autocasco, Assistance, czy NNW kierowca decyduje sam. Warto więc wiedzieć, kiedy mogą się przydać i jak je wybrać.

Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne

Im więcej wykupionych ubezpieczeń, tym większa ochrona kierowcy i jego pojazdu. Zasada ta działa oczywiście tylko wtedy, gdy polisy wybierasz świadomie i wiesz na co się decydujesz. Sprawdź więc, jak objąć odpowiednią ochroną siebie, swoich bliskich i swoje auto.

Spis treści:

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie OC samochodu chroni Cię w przypadku szkód spowodowanych osobom trzecim. Jeśli spowodujesz wypadek, szkoda innego kierowcy zostanie zlikwidowana z Twojego ubezpieczenia komunikacyjnego. Analogicznie, jeśli to Twoje auto zostanie uszkodzone w wypadku, będziesz mógł je naprawić z polisy OC sprawcy kolizji.

A jeśli nie wykupisz obowiązkowego OC? Nie dość, że za naprawę uszkodzonych aut musiałbyś płacić samodzielnie, to dodatkowo UFG nałoży na Ciebie karę za brak obowiązkowej polisy.

Podczas zakupu ubezpieczenia OC pamiętaj, że zakres polisy jest zawsze taki sam, bez względu na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Jeśli więc jeden ubezpieczyciel oferuje Ci dużo korzystniejszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego niż konkurencyjne towarzystwa, nie wahaj się. W przypadku samochodowego OC warto kierować się ceną polisy. Każde towarzystwo samo ustala ceny OC, biorąc pod uwagę dane właściciela samochodu oraz parametry samego auta. A różnice w cenach poszczególnych firm mogą być naprawdę duże.

Przykład: 37-letni, bezszkodowy kierowcy z Krakowa, posiadający Forda Focusa z 2008 roku o pojemności silnika 1,4.

Zwróć uwagę, że w powyższym zestawieniu każde towarzystwo proponuje polisy dodatkowe w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Jeśli uważasz, że nie będą Ci one potrzebne, możesz wybrać najtańszą możliwą opcję.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bacznie przygląda się swoim potencjalnym klientom. Jedni z nich są bardziej pożądani, inni mniej. I mimo, że każdy ubezpieczyciel może premiować inne czynniki, proponując niższą składkę ubezpieczenia samochodu, to część elementów brana jest pod uwagę przez każdego z nich.

 • dane dotyczące właściciela pojazdu - najniższe składki proponowane są doświadczonym, bezszkodowym kierowcom, a najwyższe młodym (z reguły do 29. roku życia) oraz tym, którzy mają na swoim koncie szkodę (szczególnie spowodowaną w ostatnim roku);

 • miejsce zamieszkania kierowcy - miasta lub województwa o dużej gęstości zaludnienia oraz te, w których statystycznie dochodzi do większej ilości wypadków, zawsze będą droższe po względem ceny ubezpieczenia komunikacyjnego.

 • parametry samochodu – marka, model, rok produkcji oraz pojemność silnika. W przypadku młodych kierowców czynnikiem podwyższającym cenę ubezpieczenia może być tuning samochodu.

Czy ubezpieczenie Autocasco jest potrzebne?

Jedną z najczęściej wybieranych polis dodatkowych jest Autocasco. Niestety klienci często nie wiedzą, jak ją wybrać i czy w ogóle jej potrzebują. Warto wiedzieć, że tylko AC może np. zagwarantować wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu. A jeśli sam spowodujesz szkodę w swoim samochodzie (np. zarysujesz drzwi o stojący na parkingu słupek),również Autocasco przyjdzie Ci z pomocą.

Zakup polisy autocasco wymaga dokładnego zapoznania się z warunkami ochrony, bo są one inne w każdym towarzystwie. W praktyce oznacza to, że każde towarzystwo może oferować inny zakres polisy, w dodatku w innej cenie. Istnieje kilka istotnych zapisów w umowach ubezpieczenia autocasco, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 • udział własny – określona kwotowo lub procentowo wartość szkody, którą właściciel pojazdu zobowiązany jest pokryć z własnej kieszeni;

 • amortyzacja części (zużywanie się części) - w przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel ma prawo potrącić określony w umowie procent od wartości części nowych, na zasadzie ich zużywania się;

 • franszyza integralna - określona kwotowo lub procentowo wartość szkody, poniżej której towarzystwo nie wypłaci odszkodowania;

 • metoda naprawy auta - kosztorysowa lub serwisowa,

 • suma ubezpieczenia - górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, czyli maksymalna wysokość odszkodowania, którą może otrzymać poszkodowany; dzieli się na: stałą sumę ubezpieczenia (niezmienna wartość pojazdu, ustalona na dzień podpisania umowy AC) i zmienną sumę ubezpieczenia (wartość pojazdu na dzień wystąpienia szkody).

Nawet niewielki udział własny lub amortyzacja części mogą obniżyć cenę polisy, a jednocześnie zakres świadczeń nie ulegnie zmianie. Zniesienie tych zapisów może natomiast podnieść cenę ubezpieczenia samochodu. Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj, żeby w przypadku polisy Autocasco zawsze kierować się jej zakresem, a nie ceną.

Assistance - jak wybrać?

Assistance to dobrowolna polisa, która zapewnia ubezpieczonemu pomoc serwisową, informacyjną lub medyczną. Jest szczególnie przydatna w sytuacji:

 • unieruchomienia pojazdu na drodze,

 • po awarii,

 • po kolizji lub wypadku.

Każde towarzystwo może oferować inny zakres ubezpieczenia, dlatego przed jego zakupem warto szczegółowo sprawdzić warunki umowy. Ubezpieczyciele często dodają podstawową wersję Assistance do obowiązkowej ochrony OC za darmo lub za niewielką opłatą. Jeśli jednak potrzebujesz szerokiego zakresu usług pomocowych, warto rozważyć zakup bardziej rozbudowanego pakietu.

Ważne: Np. na wyjazd za granicę konieczne będzie rozszerzenie ochrony poza terytorium Polski.

Bez względu na rodzaj Assistance, którego potrzebujesz, rozważ jego zakup w pakiecie z innym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Regułą jest bowiem, że ubezpieczenia samochodu sprzedawane jako pakiet, zawsze są tańsze niż każda polisa osobno.

NNW - ochrona kierowcy i pasażerów

Często proponowanym dodatkiem do OC jest również NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono ochroną życie i zdrowie kierowcy samochodu i jego pasażerów. Odszkodowanie wypłacane jest w wysokości uzależnionej od skali uszczerbku na zdrowiu, który wyrażany jest procentowo. Pełna suma ubezpieczenia wypłacana jesy tylko w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej lub w związku z wystąpieniem u niej trwałych zaburzeń psychoruchowych.

Ważne: Szczególną uwagę warto zwrócić na sumę ubezpieczenia. Im będzie ona wyższa, tym większą kwotę otrzyma poszkodowany.

Podobnie jak w przypadku Assistance, NNW często oferowane jest w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi pojazdu i z reguły w takiej formie ma najkorzystniejszą cenę.

Gdzie kupić właściwe ubezpieczenie komunikacyjne?

W przypadku ubezpieczenia OC, warto kupić polisę tam, gdzie jest ona najtańsza. Na znalezienie najlepszej ceny nie ma natomiast lepszego sposobu niż porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Każde towarzystwo może zaproponować całkiem inną cenę za dokładnie ten sam zakres ochrony. Kalkulator ubezpieczeń w kilka minut wyliczy najlepsze propozycje kilkunastu firm ubezpieczeniowych i pozwoli tym samym zaoszczędzić na polisie. W internetowej porównywarce możesz sprawdzić ceny samego ubezpieczenia OC oraz różnych pakietów ubezpieczeń samochodowych.

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC»

Co warto wiedzieć

 1. Ubezpieczenie OC chroni kierowcę w przypadku szkód spowodowanych osobom trzecim, a jego zakres regulowany jest ustawowo.

 2. Na cenę OC wpływają zarówno informacje dotyczące właściciela samochodu, jak i samego pojazdu.

 3. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, a towarzystwa mogą samodzielnie ustalać cenę i zakres polisy.

 4. Polisy Assistance i NNW są dobrowolne, a ich cena uzależniona jest głównie od wybranych świadczeń ochronnych.

 5. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych najważniejszy jest zakres polisy. Cena ma drugorzędne znaczenie.