Jak dobrze wszyscy wiemy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (czyli polisy OC) jest w Polsce obowiązkowe i każdy posiadacz samochodu musi je wykupić. Nieco inaczej jest w przypadku innych, dobrowolnych ubezpieczeń samochodu: polis AC, ubezpieczeń Assistance czy NNW.

Spróbujmy przyjrzeć się sytuacji oraz ofertom na rynku ubezpieczeń i przeanalizować: które ubezpieczenia samochodu są tak naprawdę nam potrzebne.

Znajdź ubezpieczenie samochodu w 7 min z porównywarką OC/AC»

Polisy OC w ubezpieczeniach komunikacyjnych, czyli obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, motoru, przyczepki

Jak już wspomnieliśmy to obowiązek każdego kierowcy. Ubezpieczenie OC jest najważniejszym i kluczowym ze wszystkich innych ubezpieczeń komunikacyjnych. To ubezpieczenie samochodu musimy wykupić: tego wymaga od nas prawo… i zdrowy rozsądek. Na drodze zawsze może dojść do nieciekawych sytuacji, przed konsekwencjami których ochroni nas właśnie standardowa polisa OC.

To, o czym musimy pamiętać to żelazna zasada: jeśli kupujesz samo OC – kup po prostu najtańsze. Zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń reguluje prawo. Tańsza polisa jest po prostu taka sama jak najdroższa…

Zobacz przykładowe porównanie:

kalkulacja ubezpieczenia komunikacyjnego

Polisy AC – czy ubezpieczony pojazd bezwzględnie potrzebuje AC???

Z uwagi na koszt jakim bez wątpienia jest polisa AC wielu kierowców rezygnuje z tej ochrony kupując ubezpieczenie samochodu.

„Kradzieże? Zdarzają się przecież coraz rzadziej…
Wypadek z mojej winy? Niemożliwe – to właśnie ja przecież jestem mistrzem kierownicy…”

Brak świadomości i wyobraźni często sprawia, że dobrowolnie rezygnujemy z tego rodzaju ubezpieczenia auta… a przecież dla większości z nas polisa AC to zazwyczaj kilkaset złotych więcej… Większość ubezpieczeń AC nabywają więc posiadacze samochodów o znacznej wartości – zazwyczaj tych nowych, które dopiero co wyjechały z salonu.

Takie osoby najczęściej zabezpieczają się przed nagłą stratą, temu przecież służy polisa AC: chroni nas przed nieprzewidzianym. Nieprzewidziane wypadki mają jednak to do siebie, że mogą dotknąć każdego kierowcę i właściciela pojazdu – niezależnie od tego jaką wartość ma jego auto.

Każdy z nas powinien zatem rozważyć: czy naprawdę parę złotych rocznie na polisę AC to zbędny wydatek? Zawsze i w każdym budżecie domowym są jakieś inne (ważniejsze?) wydatki i szkoda tych dodatkowych kilkudziesięciu / kilkuset złotych na ubezpieczenie auta w zakresie ponad podstawowym. Na szczęście powoli zmieniamy tego typu myślenie…

Zerknijmy na dane Polskiej Izby Ubezpieczeń (źródło: http://www.piu.org.pl/raport-roczny-piu):


udział autocasco w dziale drugim ubezpieczeń

Dla wyjaśnienia – dane obejmują Dział II, grupę 3 ubezpieczeń:

Grupa 3. Ubezpieczenia casco pojazdów lądowych, z wyjątkiem pojazdów szynowych, obejmujące szkody w:

  • pojazdach samochodowych;

  • pojazdach lądowych bez własnego napędu.


składka przypisana brutto wykres

*) wielkości w PLN podawane są w wartościach realnych z 2010 r. po przeliczeniu o wskaźniki inflacji publikowane przez GUS. Dane za Polską Izbą Ubezpieczeń

Mimo faktu, że udział przypisanej składki na ubezpieczenia AC maleje – wartość przypisanej składki brutto na polisy AC znacznie wzrosła w przeciągu ostatnich 10 lat – co wynika zarówno ze wzrostu cen, jak i ilości zawieranych polis AC…

Chcę wszystkie polisy ubezpieczenia samochodu: polisę OC, AC, NNW, Assistance! Jak mam kupić aby wydać jak najmniej i zabezpieczyć się jak najbardziej?

Ubezpieczenia komunikacyjne kupuj w pakiecie, a będzie taniej – ponieważ klient który kupuje więcej może liczyć na „ulgowe traktowanie”, towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają kolejne obniżki i promocje cenowe oraz propozycje dla tych z nas, którzy zdecydują się na zakup całego pakietu ubezpieczeń. Cena całego pakietu (polisy OC, AC, NNW i Assistance) może okazać się sporo niższa niż zsumowanie indywidualnego kosztu każdego z produktów.

Klient kupujący osobno każdą z wymienionych polis (tak, zdarzają się takie przypadki…) ponosi koszt nawet do 60% większy niż ten, który wykupi cały pakiet. Już samo wykupienie OC i NNW powoduje, iż ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków staje się znacznie mniejszym wydatkiem.

Biorąc pod lupę oferty ubezpieczycieli na polskim rynku trudno jednoznacznie stwierdzić jakiego rzędu korzyści finansowe niesie zakup pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Każde towarzystwo reguluje ceny i zakres ubezpieczenia indywidualnie. Regułą jest to, że w pakiecie ubezpieczenia samochodów zawsze będą tańsze. U jednego ubezpieczyciela będzie to 20% a u innego 40%…

Jeżeli jesteś zainteresowany tym jak oferta będzie wyglądać w Twoim przypadku po prostu sprawdź wszelkie opcje – zakup ubezpieczenia OC, AC, NNW, Assistance osobno i razem w pakiecie. Wystarczy sprawdzić jak to wygląda w naszej porównywarce. Kilka minut spędzonych przy komputerze naprawdę się opłacą…

Ubezpieczenie samochodu z rankomat.pl to oszczędność czasu i pieniędzy, bo możesz wybrać najtańszą ofertę i kupić ją online.