Kradzież samochodu to scenariusz, który może przydarzyć się każdemu. Niestety pomysłów na dostanie się do wnętrza kabiny pojazdu przez złodziei jest coraz więcej. Czy można skuteczne uniknąć tego procederu? Na szczęście istnieje szereg nowoczesnych zabezpieczeń, które uniemożliwiają lub przynajmniej znacznie utrudniają kradzież. Jednym z tych, które można już zaliczyć do standardów, jest immobilizer. Jak działa i czy dorobienie kluczyka z takim zabezpieczeniem nie sprawia kłopotu?

W okresie od stycznia do lipca 2023 roku tylko w samej Warszawie i okolicach Komenda Stołeczna Policji odnotowała 1060 stwierdzonych kradzieży samochodów - a to jedynie stolica! Z raportu przeprowadzonego przez Instytut badań rynku motoryzacyjnego SAMAR wynika, że w całym 2022 roku na terenie kraju doszło do 6167 kradzieży. To jedno z tych zdarzeń, którego najbardziej obawia się każdy właściciel pojazdu, zwłaszcza nowszego i dobrze wyposażonego modelu. 

Na szczęście producenci samochodowi umieszczają w swoich pojazdach nowoczesne zabezpieczenia antykradzieżowe, jak immobilizery. Warto wiedzieć, czy kluczyk z taką ochroną różni się czymś od zwykłego i jak można go dorobić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

Czym jest immobilizer?

To inaczej elektroniczne zabezpieczenie antykradzieżowe, które stosuje się w pojazdach mechanicznych. W jaki sposób chroni przed kradzieżą? Mówiąc w skrócie - uniemożliwia uruchomienie silnika przez niepowołaną osobę. Immobilizer może zadziałać na kilka sposobów, np. blokować zapłon silnika albo komputera pokładowego kierującego pracą tego układu.

Immobilizer nie jest szczególnie złożoną konstrukcją - składa się z dwóch części:

  • transpondera - w postaci pilota, ale może być również wbudowany w kartę albo bezpośrednio w kluczyk (w zależności od rocznika produkcji auta),
  • centralki lub sterownika silnika (zamontowane w środku auta).

Znajdź OC i AC dla samochodu

Jak działa immobilizer?

W celu uruchomienia silnika należy umieścić klucz z immobilizerem w stacyjce i włączyć zapłon - właśnie w tej chwili zachodzi wymiana sygnałów między samochodem a urządzeniem wbudowanym w kluczyk. Oznacza to, że:

  1. Najpierw pole elektromagnetyczne indukuje napięcie w układzie transpondera (kluczyka), który generuje unikalny kod.
  2. Moduł sterowania silnikiem samochodu odbiera i weryfikuje kod z transpondera.
  3. Dochodzi do wymiany zakodowanych sygnałów.
  4. Gdy sterownik rozpozna kluczyk i kody będą zgodne, blokady zostają zwolnione, a pojazd uruchomiony.

Choć wypisanie całej procedury zapłonu wydaje się złożone, tak naprawdę osoba siedząca za kierownicą nie odczuwa tej złożoności i niebezpieczeństwa bo wspomniane porównanie sygnałów trwa mniej niż sekundę. Jeśli kody okażą się niezgodne, nie będzie można uruchomić silnika lub po chwili sam się wyłączy - ostateczne rozwiązanie zależy już od indywidualnej decyzji producenta.

Wypowiedź eksperta

Jeżeli sygnał się zgadza, immobilizer przesyła impuls do kluczyka zapłonu, a wtedy ten aktywuje cały proces sprawdzający. W przypadku zgodności sygnałów kluczyk jest odbierany jako właściwy, a blokada zostaje zdjęta. Jeśli brakuje zgodności, rozrusznik co prawda będzie się kręcił, ale dojdzie do odcięcia pompy paliwowej i całej elektroniki pojazdu. Samochodu w takim stanie nie będzie dało się ruszyć.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy immobilizer znajduje się w każdym samochodzie?

Niemal wszystkie produkowane obecnie pojazdy są wyposażane w system antykradzieżowy wbudowany w ECU (ang. Electronic Control United, czyli elektroniczny moduł sterujący) jednostki napędowej. To właśnie immobilizer. Tego rozwiązania brakuje jedynie w starszych typach autach. Dziś jednak można je spotkać zarówno w modelach spalinowych, jak i elektrycznych czy hybrydowych.

Warto także wiedzieć, że na rynku występuje kilka rodzajów tego zabezpieczenia stosowanych w zależności od producenta czy nawet konkretnego modelu. Dzieli się je na:

  • fabryczne (umieszczane w pojeździe jeszcze w fabryce producenta),
  • dodatkowe (dodawane na życzenie klienta).

Pod względem ścieżki odczytania kodu dezaktywacyjnego podział przebiega nieco inaczej. Istnieją immobilizery:

  • dotykowe – kod odczytywany jest po kontakcie fizycznym, np. konieczne jest przyłożenie palca do skanera linii papilarnych,
  • bezdotykowe – kod jest odczytywany z układu elektronicznego wbudowanego w klucz (kartę).

Czy dorobienie kluczyka  z immobilizerem jest możliwe?

Dorobienie kluczyka z immobilizerem jest tak samo możliwe jak zwykłego. Wystarczy, że w punkcie przedstawisz zapasowy klucz. Jeśli nim nie dysponujesz, powinieneś postarać się o tzw. wtórnik (drugi zakodowany kluczyk wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami). W tym ostatnim przypadku musisz liczyć się naturalnie z większymi kosztami całej operacji.

Możesz oczywiście skorzystać z usług nieautoryzowanego serwisu, aby obniżyć koszty dorobienia kluczyka, jednak wówczas niepożądane osoby będą miały dostęp do zestawu kodów umożliwiających odjechanie Twoim pojazdem. Okazuje się zatem, że warto zainwestować większą kwotę w usługi zaufanego serwisu, zyskując tym samym bezpieczeństwo swoje i samochodu.

Kiedy dorobienie kluczyka z immobilizerem jest koniecznie lub wskazane?

Na dorobienie kluczyka z immobilizerem zdecydujesz się najpewniej w kilku kluczowych sytuacjach:

  • gdy masz tylko jeden egzemplarz klucza i chcesz dysponować również zapasowym,
  • kiedy zatrzaśniesz przypadkowo klucze w samochodzie,
  • jeśli klucz do auta zostanie uszkodzony,
  • gdy zgubisz kluczyk lub zostanie skradziony.

Oczywiście nikt nie odmówi Ci dorobienia kluczyka z immobilizerem na tzw. zapas. Jeśli wykażesz się taką przezornością, być może unikniesz kłopotów, jeśli zgubisz swój klucz do samochodu lub gdy przypadkowo zostanie uszkodzony.

Dorobienie kluczyka z immobilizerem - jak to zrobić?

Taką usługę należy zlecić profesjonaliście, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Wiesz już, kiedy warto lub nawet trzeba dorobić klucz z immobilizerem, jednak jakie konkretnie kroki podjąć w tym kierunku? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Gdy chcesz dorobić klucz na zapas

Fachowiec nie powinien robić żadnych problemów, jeśli pojawisz się z prośbą o dorobienie kluczyka z immobilizerem na tzw. "wszelki wypadek". Jeśli masz drugi oryginalny klucz, na jego podstawie serwisant stworzy wtórnik. Nie tylko powieli wzór samego klucza, ale również odczyta chip zakodowany w jego wnętrzu i wgra identyczny do nowej sztuki. Dzięki temu wtórnik klucza będzie tak samo zabezpieczał auto przed kradzieżą jak oryginał. 

Czasem dochodzi również do uszkodzenia grotu klucza do samochodu. To metalowa część, którą wkłada się bezpośrednio do zamka. Uszkodzeniu może ulec także sam immobilizer. Wówczas również na podstawie klucza zapasowego fachowiec odtworzy wzór i stworzy drugi klucz. Jeśli awaria dotyczy immobilizera, najlepiej jednak najpierw odwiedzić elektronika. Może się okazać, że naprawi on urządzenie i dorobienie kluczyka nie będzie konieczne.

Gdy nie masz kluczyka zapasowego

A co, jeśli chcesz dorobić kluczyk z immobilizerem, ale nie masz drugiego, który mógłby posłużyć za wzór? Niezależnie od tego, czy zatrzasnąłeś klucz we wnętrzu pojazdu lub go zgubiłeś. W tej sytuacji należy zgłosić się do autoryzowanego serwisu, w którym producent dorobi odpowiedni kluczyk. 

Uwaga!

Aby móc bez problemów uzyskasz nowy kluczyk z immobilizerem od producenta, musisz mieć przy sobie dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu.

Gdy wszystko będzie w porządku, przedstawiciel ASO nawiąże kontakt z producentem samochodu i zleci stworzenie wtórnika klucza. Cała ta procedura może nieco potrwać i kosztować. Klucz będziesz mógł odebrać w tym samym miejscu, w którym zgłosiłeś się na początku. W czasie oczekiwania na nowy klucz do auta pamiętaj o jego odpowiednim zabezpieczeniu w inny sposób.

Przykład

Marysia wybrała się samochodem na koncert plenerowy do sąsiedniej miejscowości. Po zakończonej imprezie wróciła do zaparkowanego samochodu i stwierdziła, że nie może znaleźć klucza. Podczas koncertu było dość tłoczno, więc uznała, że mogła zgubić go w tłumie lub ktoś nieżyczliwy mógł wciągnąć go jej z plecaka. Marysia nie miała zapasowego klucza ani przy sobie, ani w domu, dlatego wezwała lawetę i w ten sposób sprowadziła samochód do domu. Od razu powiadomiła o tym fakcie także policję oraz swój zakład ubezpieczeniowy. Następnego dnia zgłosiła się do ASO z prośbą o stworzenie wtórnika do swojego auta, okazując stosowne dokumenty.

Dlaczego ochrona samochodu w trakcie oczekiwania na dorobienie kluczyka ma tak duże znaczenie? Jeśli w tym okresie doszłoby np. do kradzieży samochodu, ubezpieczyciel mógłby odmówić wypłaty z odszkodowania z AC uznając, że ma to związek ze zgubieniem lub zniszczeniem kluczyka przez właściciela, a więc obniżenia stopnia ochrony z jego winy.

Zobacz też: AC od kradzieży – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z autocasco? | Rankomat.pl

Koszt dorobienia kluczyka z immobilizerem

To ile zapłacisz za taką usługę, zależy od okoliczności - czy dorabiasz klucz na podstawie wzornika, czy starasz się o całkiem nowy klucz po uracie jedynego egzemplarza. Pierwsza sytuacja jest o wiele bardziej korzystna również dla Twojego portfela. Za dorobienie klucza fachowiec policzy od 150 zł i więcej. Jeśli chodzi o drobienie klucza w ASO, musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Jeśli chodzi o cenę stworzenia całkiem nowego klucza, może to kosztować nawet więcej niż 1000 zł.

Immobilizer a ubezpieczenie samochodu - czy mają ze sobą związek?

Immobilizer to oczywiście tylko jedno z wielu zabezpieczeń, jakie można zastosować w swoim samochodzie, choć nie daje gwarancji ochrony przed kradzieżą. To nowoczesna, elektroniczna forma blokady silnika pojazdu, na którą jednak złodzieje mają coraz więcej sposobów. Choćby z tego powodu warto zabezpieczyć się bardziej kompleksowo, kupując np. polisę AC o odpowiednim zakresie. Rzecz jasna form ochrony auta jest znacznie więcej.

Od zabezpieczenia samochodu może zależeć także suma ubezpieczenia AC.

Rodzaje zabezpieczeń samochodowych

Możesz chronić auto na kilka sposobów, a stosując je wszystkie znacznie zwiększasz szansę na udaremnienie próby kradzieży. Poza kluczykiem z immobilizerem czy ubezpieczeniem autocasco to także:

  • alarm samochodowy, 
  • śledzenie pojazdu za pomocą sygnału GPS (lokalizator),
  • blokada kierownicy,
  • folia zabezpieczająca szyby przed wybiciem.

Nade wszystko jednak warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanych z parkowaniem samochodu. Jeśli nie masz możliwości zostawiania go w garażu lub na strzeżonym parkingu, unikaj stawiania auta w pobliżu ruchliwego chodnika lub w miejscach nieoświetlonych.

Dlaczego ubezpieczyciel może wymagać immobilizera w aucie?

Niektóre zakłady ubezpieczeniowe stawiają warunek posiadania kluczyka z immobilizerem, uznając go za znacznie ograniczenie ryzyka kradzieży pojazdu, a więc i konieczności wypłaty odszkodowania ubezpieczonemu z polisy autocasco. W przypadku zakupu polisy ubezpieczenia TU często pytają o dostępne w pojeździe zabezpieczenia antykradzieżowe i ten czynnik po części wpływa na wysokość składki. 

Ubezpieczenie AC co do zasady chroni właściciela samochodu m.in. na wypadek kradzieży. Aby jednak móc liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, ubezpieczony ma zrobić wszystko co w jego mocy, aby ograniczyć ryzyko. Inaczej TU może uznać, że klient dopuścił się rażącego niedbalstwa i odmówić wypłaty odszkodowania.

Oświadczenie nieprawdy a umowa ubezpieczeniowa

Jeśli kupując polisę zataisz istotne informacje na temat pojazdu lub wręcz podasz błędne dane, mogą Cię spotkać przykre konsekwencje. Zanim dojdzie do zawarcia umowy, ubezpieczyciel zada Ci pytania o zabezpieczenia zamontowane w pojeździe. Kłamstwo lub zatajenie informacji może skończyć się odmową wypłaty odszkodowania, jeśli samochód zostanie skradziony, a nawet ponownym wyliczeniem składki ubezpieczenia na niekorzyść klienta.

Pamiętaj, że klucz do samochodu to jedna z form jego zabezpieczenia. Jeśli go zgubisz, w naturalny sposób ułatwisz dostęp do pojazdu potencjalnemu złodziejowi, dlatego najlepiej od razu skontaktuj się z ubezpieczycielem, który poinstruuje się w tej kwestii. 

Znajdź OC i AC dla samochodu

Gdzie znaleźć korzystne ubezpieczenie dla samochodu z immobilizerem?

Ubezpieczenie autocasco to dobrowolny produkt, który możesz kupić razem z całoroczną, obowiązkową polisą OC. Zarówno w tym ostatnim przypadku, jak i przy każdym innym ubezpieczeniu auta, warto porównać ze sobą co najmniej kilka ofert od różnych ubezpieczycieli działających na rynku. Dotyczy to także AC, które będzie przydatne np. przy kradzieży auta lub uszkodzeniu przez czynniki niezależne od Ciebie, ale także polisy assistance, którą docenisz np. przy awarii immobilizera.

Szybkie zestawienie ofert uzyskasz za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń OC i AC. Po wprowadzeniu podstawowych danych, również tych dotyczących zabezpieczeń w samochodzie, otrzymasz propozycje dopasowane do Twojej sytuacji. Wybierzesz spośród nich tę opcję, jeśli chodzi o zakres ochrony i cenę, która najbardziej Ci odpowiada.

Na porównywarkę internetową zdecydował się Łukasz - 32-letni właściciel Fiata Freemonta, w którym zamontowany jest alarm antykradzieżowy oraz immobilizer.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1262,00 zł rata od 709 zł
Wiener
OC
AC Mini
Assistance
NNW
2175,00 zł rata od 726 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2506,18 zł rata od 876,88 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2979,00 zł rata od 1039,75 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
3355,98 zł rata od 1980,03 zł
mtu24.pl
1262,00 złrata od 709.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
2175,00 złrata od 726.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2506,18 złrata od 876.88 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2979,00 złrata od 1039.75 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
3355,98 złrata od 1980.03 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja cen z dnia 28.08.2023

Jak widać, cena pakietu ubezpieczenia samochodu Łukasza waha się nawet w granicach 2000 złotych - ostateczna wysokość składki zależy od zakresu ochrony. Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki porównaniu cen w kalkulatorze Łukasz może sporo zaoszczędzić.

Co warto wiedzieć?

  1. Najszybciej i najtaniej jest dorobić kluczyk z immobilizerem, gdy dysponujesz wzorem (czyli drugim oryginalnym kluczem).
  2. Jeśli zgubiłeś lub uszkodziłeś jedyny egzemplarz klucza do auta, musisz zgłosić się do ASO w celu stworzenia całkiem nowego kluczyka.
  3. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają immobilizera do wypłaty odszkodowania z polisy autocasco, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu.
  4. Immobilizer nie stanowi stuprocentowej ochrony samochodu przed kradzieżą.
  5. Podanie błędnych danych o zabezpieczeniach w samochodzie przy zawieraniu umowy ubezpieczenia może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Dlaczego mój zakład ubezpieczeń wymaga zabezpieczeń samochodowych?

    Ze względu na chęć ograniczenia ryzyka kradzieży samochodu i konieczności wypłaty odszkodowania.

  2. Jakie są rodzaje zabezpieczeń samochodowych?

    Auto można chronić przed kradzieżą na kilka sposobów. Sam kluczyk z immobilizerem to jedno, ale w pojeździe można zamontować specjalny alarm antykradzieżowy, blokadę kierownicy, blokadę silnika czy lokalizator GPS, dzięki któremu w razie kradzieży będzie można sprawnie odnaleźć pojazd. Wszystkie te formy ochrony przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa auta i zmniejszenia ryzyka konieczności wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

  3. Ile muszę czekać na dorobienie kluczyka z immobilizerem?

    Czas oczekiwania zależy od tego, czy dorabiasz kluczyk na podstawie drugiego zapasowego, czy też bez oryginału. Zwykle jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość  - cała procedura może potrwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni.