Właściciele samochodów elektrycznych stanowią niewielką, ale za to bardzo uprzywilejowaną na rynku OC grupę kierowców. Od kilku lat zakłady ubezpieczeń oferują im najtańsze obowiązkowe polisy. Przykładowo, ubezpieczenie Tesli kosztuje ok. 15% mniej niż OC pojazdu spalinowego.

Korzystanie z czystej energii w Polsce jest nie tylko modne, ale też wysoko premiowane. Z bonifikat z tego tytułu mogą cieszyć się m.in. właściciele Tesli. Jednak dla ubezpieczycieli to nie zerowa emisja spalin stanowi argument do obniżenia ceny polisy, ale przede wszystkim zaawansowane technologie poprawiające bezpieczeństwo na drodze.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki sprawdziliśmy ceny obowiązkowego ubezpieczenia Tesli oraz innych samochodów elektrycznych. Podpowiadamy również, którzy właściciele Tesli są najbardziej uprzywilejowani podczas zakupu polisy OC.

Ile kosztuje OC samochodu elektrycznego?

W ciągu ostatnich czterech lat ceny OC dla samochodów elektrycznych spadły aż o 25%. Co ciekawe, dynamika obniżek jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku średniej ceny dla wszystkich pojazdów (-12%).

Zmiany średnich cen OC pojazdy elektryczne vs wszystkie samochody

Utrzymujące się od lat niskie średnie ceny OC dla samochodów elektrycznych mogą świadczyć o bardzo przychylnej dla właścicieli zielonych aut ocenie ryzyka ubezpieczenia i korzystnych statystykach wypadkowych.

Producenci takich pojazdów dokładają szczególnych starań, aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. Doskonałym przykładem na to jest właśnie Tesla, która stosuje w swoich samochodach najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa.

Z raportu Tesli za II kwartał 2020 roku wynika, że do wypadku z udziałem samochodu z włączonym systemem bezpieczeństwa i dodatkową funkcją autopilota dochodzi 9-krotnie rzadziej niż w przypadku pojazdu standardowo wyposażonego (badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych).

Ile kosztuje OC Tesli?

Choć Tesla króluje w naszym rankingu najczęściej ubezpieczanych marek pojazdów elektrycznych (od stycznia do września br. aż 42% właścicieli samochodów elektrycznych poszukiwało w rankomat.pl taniego oc właśnie na taki pojazd),to jednak nie jest to marka należąca do najtańszych w OC. Pod tym względem zdecydowanie wygrywa Nissan, Renault i Skoda.

Marka samochodu elektrycznego a cena OC

Gdy jednak wzięliśmy pod uwagę indywidualne kalkulacje cen OC, okazało się, że niektórzy właściciele Tesli mogą kupić znacznie tańszą polisę niż wynosi średnia składka w kraju.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie Tesli w rankomat.pl?

W maju 2020 r. najtańszą ofertę OC za jedyne 432 zł otrzymał 40-letni przedsiębiorca z Jarocina (woj. wielkopolskie),który zgłaszał do ubezpieczenia Teslę Model X z 2020 r., sprowadzoną z USA. Niewiele droższe propozycje ubezpieczenia Tesli otrzymali w miesiącach styczeń-wrzesień 2020 r. również inni kierowcy.

Najtańsza polisa OCModel TesliWłaściciel Tesli
432 złModel X z 2020 r. 40 lat, zam. Jarocin, woj. wielkopolskie
441 złModel S z 2016 r.31 lat, zam. Gorzyce, woj. śląskie
450 złModel S z 2015 r.46 lat, zam. Miłkowice, woj. dolnośląskie
450 złModel X z 2019 r.25 lat, zam. Kcynia, woj. kujawsko-pomorskie
453 złModel S z 2015 r.33 lata, zam. Kwidzyn, woj. pomorskie
462 złModel 3 z 2020 r.35 lat, zam. Warszawa, woj. mazowieckie
467 złModel X z 2019 r.30 lat, zam. Poznań, woj. wielkopolskie
*najtańsze oferty OC przedstawiane w rankomat.pl właścicielom Tesli w okresie od stycznia do września 2020 r.

Ile kosztuje OC najpopularniejszych modeli Tesli?

Od stycznia do września 2020 r. z naszej porównywarki rankomat.pl skorzystało najwięcej właścicieli Modelu S. Taniego OC na taki samochód poszukiwało aż 74% wszystkich posiadaczy Tesli. Znacznie mniejszą grupę stanowili kierowcy Modeli X (17%) i Modeli 3 (8%).

Największe szanse na zakup taniej polisy mieli przedstawiciele najliczniejszej grupy, czyli właściciele Modelu S. Obowiązkowa polisa kosztowała ich średnio 557 zł. Nieco droższe propozycje cenowe czekały na kierowców Tesli Model 3: średnio 590 zł. Kierowcy Modeli X musieli natomiast przeznaczyć na obowiązkowe ubezpieczenie 27% więcej niż kierowcy Tesli Modelu S (708 zł).

Kto może kupić najtańsze OC na Teslę?

Ubezpieczyciele, podczas wyceny składki OC Tesli biorą pod uwagę praktycznie takie same dane jak w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi. Znaczenie mają zarówno informacje o właścicielu samochodu jaki i zgłaszanym do OC pojeździe.

Wyjątek stanowi pojemność silnika, której nie można określić dla pojazdów w pełni elektrycznych. Towarzystwa, zamiast niej, najczęściej biorą pod uwagę moc silnika, przyspieszenie, możliwą do osiągnięcia maksymalną prędkość oraz inne cechy pojazdu, które mogą zwiększyć ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku.

Na obniżenie składki OC Tesli może wpłynąć przede wszystkim:

  • starszy wiek właściciela samochodu (najdroższe polisy trafiają z reguły do młodych kierowców):

Wiek kierowcy Tesli a cena OC

  • bezszkodowa historia OC: w bieżącym roku właściciele Tesli którzy deklarowali brak szkód w całej swojej historii OC płacili za polisę średnio 471 zł, podczas gdy sprawcy przynajmniej jednej szkody wydawali na OC ok. 30% więcej,
  • długoletnie doświadczenie kierowcy w prowadzeniu pojazdów (w bieżącym roku najwięcej za OC płacili właściciele Tesli z najkrótszym stażem za kierownicą:
Okres posiadania prawa jazdyŚrednia cena OC
do 5 lat1225 zł
6-10 lat566 zł
powyżej 10 lat463 zł
* mediana cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników (właściciele Tesli) rankomat.pl w okresie od stycznia do września 2020 r.

Czy wiek Tesli ma znaczenie podczas wyceny składki OC?

Produkcja pierwszego seryjnego samochodu Tesli rozpoczęła się w 2012 roku. Dlatego próżno szukać wśród pojazdów tej marki modeli mocno wyeksploatowanych czy pozbawionych w standardzie podstawowych systemów bezpieczeństwa. Właśnie w stosunku do takich pojazdów ubezpieczyciele mogą podnieść wysokość składki OC.

Ponieważ na chwilę obecną trudno byłoby kategoryzować bezpieczeństwo samochodów Tesli ze względu na ich wiek, można przyjąć, że właściciel każdego rocznika ma szansę na zakup taniej polisy.

Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC Tesli?

Korzystając z naszego kalkulatora OC i AC sprawdziliśmy, gdzie w Polsce jeździ najwięcej samochodów elektrycznych i w którym regionie właściciele Tesli płacą najwięcej za OC.

Samochody elektryczne ubezpieczają najczęściej mieszkańcy woj. mazowieckiego (23% osób, które od stycznia do września br. deklarowały posiadanie pojazdu elektrycznego).

Gdzie jeździ najwięcej samochodów elektrycznych

W okresie od stycznia do września 2020 r. najdroższe OC kupowali właściciele Tesli zarejestrowanych w województwie wielkopolskim (średnio za 653 zł) i mazowieckim (średnio 619 zł),a najtańsze w lubelskim, podlaskim i świętokrzyskim (po 450 zł). Różnica w średniej składce pomiędzy najtańszym a najdroższym regionem wyniosła aż 45%.

WojewództwoŚrednia cena OC
dolnośląskie602 zł
kujawsko-pomorskie577 zł
lubelskie450 zł
lubuskie600 zł
łódzkie533 zł
małopolskie568 zł
mazowieckie619 zł
opolskie544 zł
podkarpackie508 zł
podlaskie450 zł
pomorskie520 zł
śląskie587 zł
świętokrzyskie450 zł
warmińsko-mazurskie578 zł
wielkopolskie653 zł
zachodniopomorskie493 zł
* mediana cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników (właściciele Tesli) rankomat.pl w okresie od stycznia do września 2020 r.

Które towarzystwo sprzedaje najtańsze OC Tesli?

Nie można wskazać jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, które proponowało by najtańsze OC dla wszystkich właścicieli Tesli. Musimy bowiem pamiętać o tym, że każdy ubezpieczyciel korzysta z indywidualnego taryfikatora. Podczas wyceny składki uwzględnia on nie tylko pojazd, ale również wiele czynników związanych z jego kierowcą.

Właściciel Tesli, który poszukuje taniego OC, powinien sprawdzić i porównać propozycje cenowe wielu towarzystw. W ten sposób uda mu się dotrzeć do najbardziej przychylnej mu firmy. Polecamy naszą porównywarkę ubezpieczeń OC i AC rankomat.pl, która oblicza ceny polis kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Porównaj ceny OC i AC

Ile kosztuje AC Tesli?

Samochody Tesli to pojazdy stosunkowo młode i drogie. Nowe modele kosztują od ok. 200 tys. do ponad 400 tys. złotych, a ceny starszych na rynku wtórnym utrzymują się w granicach ok. 100 tys. zł. Objęcie ich wyłącznie ochroną OC byłoby niewystarczające i mało rozsądne, chociażby z uwagi na ryzyko kradzieży oraz bardzo wysokie koszty likwidacji szkody po kolizji.

Właściciele Tesli zainteresowani zakupem polisy autocasco muszą jednak liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku OC. Z reguły, im cenniejszy i nowszy będzie samochód, tym droższą ofertę AC otrzymają.

Przykładowo:

  • najtańszy pakiet OC AC gwarantujący naprawę na częściach oryginalnych, bez udziału własnego i amortyzacji części, który udało nam się znaleźć dla 40-letniego mieszkańca Krakowa, właściciela Tesli Model S z 2019 r. (suma ubezpieczenia 265 tys. zł) kosztował 13 329 złotych (oferta Proama), 
  • pakiet ubezpieczeń dla tego samego kierowcy i na takich samych warunkach, ale już na model tańszy (Tesla Model S z 2014 r. – suma ubezpieczenia 140,5 tys. zł) Benefia wyceniła na 8 622 zł.

Podczas poszukiwania OC i/lub autocasco na Teslę może czasami pojawić się problem z kalkulacją ceny polisy przez Internet, np. z powodu braku konkretnego modelu w katalogu pojazdów Eurotax czy Info-Ekspert. Właściciel takiego samochodu może skontaktować się telefonicznie z naszym Agentem, który postara się pomóc mu w znalezieniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia.