Właściciele samochodów elektrycznych stanowią niewielką, ale za to bardzo uprzywilejowaną na rynku OC grupę kierowców. Od kilku lat zakłady ubezpieczeń oferują im najtańsze obowiązkowe polisy. Przykładowo, ubezpieczenie Tesli kosztuje ok. 7% mniej niż OC pojazdu spalinowego.

Korzystanie z czystej energii w Polsce jest nie tylko modne, ale też wysoko premiowane. Z bonifikat z tego tytułu mogą cieszyć się m.in. właściciele Tesli. Jednak dla ubezpieczycieli to nie zerowa emisja spalin stanowi argument do obniżenia ceny polisy, ale przede wszystkim zaawansowane technologie poprawiające bezpieczeństwo na drodze.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki sprawdziliśmy ceny obowiązkowego ubezpieczenia Tesli oraz innych samochodów elektrycznych. Podpowiadamy również, którzy właściciele Tesli są najbardziej uprzywilejowani podczas zakupu polisy OC.

Ile kosztuje OC samochodu elektrycznego?

W ciągu ostatnich pięciu lat ceny OC dla samochodów elektrycznych spadły aż o 29%. Dynamika obniżek jest znacznie wyższa niż w przypadku średniej ceny dla wszystkich pojazdów (-22%).

Zmiany cen OC auta elektryczne i średnia w kraju

Utrzymujące się od lat niskie średnie ceny OC dla samochodów elektrycznych mogą świadczyć o bardzo przychylnej dla właścicieli zielonych aut ocenie ryzyka ubezpieczenia i korzystnych statystykach wypadkowych.

Producenci takich pojazdów dokładają szczególnych starań, aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. Doskonałym przykładem na to jest właśnie Tesla, która stosuje w swoich samochodach najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa.

Z raportu Tesli za II kwartał 2020 roku wynika, że do wypadku z udziałem samochodu z włączonym systemem bezpieczeństwa i dodatkową funkcją autopilota dochodzi 9-krotnie rzadziej niż w przypadku pojazdu standardowo wyposażonego (badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych).

Ile kosztuje OC Tesli?

Choć Tesla króluje w naszym rankingu najczęściej ubezpieczanych marek pojazdów elektrycznych (od stycznia do września br. aż 41,4% właścicieli samochodów elektrycznych poszukiwało w rankomat.pl taniego OC właśnie na taki pojazd), to jednak nie jest to marka należąca do najtańszych w OC. Pod tym względem zdecydowanie wygrywa Nissan, BMW i Hyundai.

Marka samochodu elektrycznego a cena OC

Gdy jednak wzięliśmy pod uwagę indywidualne kalkulacje cen OC, okazało się, że niektórzy właściciele Tesli mogą kupić znacznie tańszą polisę niż wynosi średnia składka w kraju.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie Tesli w rankomat.pl?

We wrześniu 2021 r. najtańszą ofertę OC za jedyne 347 zł otrzymał 37-letni kierowca z Wisły (woj. śląskie), który zgłaszał do ubezpieczenia Teslę Model X z 2021 r. Nieco wcześniej (maj 2021 r.) polisę OC w takiej samej cenie mógł kupić 48-latek z Jarosławia (woj. podkarpackie), właściciel Tesli Model S z 2018 roku. 

Niewiele droższe propozycje ubezpieczenia Tesli otrzymali w miesiącach styczeń-wrzesień 2021 r. również inni kierowcy.

Najtańsza polisa OCModel TesliWłaściciel Tesli
347 złModel X z 2021 r. 37 lat, zam. Wisła, woj. śląskie
347 złModel S z 2018 r.48 lat, zam. Jarosław, woj. podkarpackie
356 złModel S z 2021 r.33 lata, zam. Olsztyn, woj. śląskie
357 złModel 3 z 2020 r.29 lat, zam. Nowa Karczma, woj. pomorskie
361 złModel S z 2015 r.34 lata, zam. Dziergowice, woj. opolskie
373 złModel S z 2015 r.43 lata, zam. Prałkowce, woj. podkarpackie
376 złModel X z 2018 r.46 lat, zam. Przyszowa, woj. małopolskie
*najtańsze oferty OC przedstawiane w rankomat.pl właścicielom Tesli w okresie od stycznia do września 2021 r.

Ile kosztuje OC najpopularniejszych modeli Tesli?

Od stycznia do września 2021 r. z naszej porównywarki rankomat.pl skorzystało najwięcej właścicieli Modelu 3. Taniego OC na taki samochód poszukiwało aż 55,3% wszystkich posiadaczy Tesli. Znacznie mniejszą grupę stanowili kierowcy Modeli S (34,3%) i Modeli X (10,4%).

Największe szanse na zakup taniej polisy mieli przedstawiciele najliczniejszej grupy, czyli właściciele Modelu 3. Obowiązkowa polisa kosztowała ich średnio 530 zł. Nieco droższe propozycje cenowe czekały na kierowców Tesli Model S: średnio 604 zł. Kierowcy Modeli X musieli natomiast przeznaczyć na obowiązkowe ubezpieczenie aż 42% więcej niż kierowcy Tesli Modelu 3 (751 zł).

Model Tesli a cena OC

Kto może kupić najtańsze OC Tesli?

Ubezpieczyciele, podczas wyceny składki OC Tesli biorą pod uwagę praktycznie takie same dane jak w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi. Znaczenie mają zarówno informacje o właścicielu samochodu jaki i zgłaszanym do OC pojeździe.

W taryfikatorach przygotowanych dla właścicieli Tesli wyjątek stanowi pojemność silnika, której nie zalicza się do głównych czynników decydujących o cenie OC. To oczywiste - pojemności nie można określić dla pojazdów w pełni elektrycznych. Ubezpieczyciele zamiast niej najczęściej biorą pod uwagę moc silnika, przyspieszenie, możliwą do osiągnięcia maksymalną prędkość oraz inne cechy pojazdu, które mogą zwiększyć ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku 

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Na obniżenie składki OC Tesli może wpłynąć przede wszystkim:

 • starszy wiek właściciela samochodu (najdroższe polisy trafiają z reguły do młodych kierowców, w wieku 18-25 lat):
Wiek właściciela pojazduCena OC
18-25 lat1241 zł
26-35 lat521 zł
36-45 lat449 zł
46-55 lat458 zł
56 lat lub więcej449 zł
* mediana cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników (właściciele Tesli) rankomat.pl w okresie od stycznia do września 2021 r.
 • bezszkodowa historia OC: w bieżącym roku właściciele Tesli którzy deklarowali brak szkód w całej swojej historii OC płacili za polisę średnio 457 zł, podczas gdy sprawcy przynajmniej jednej szkody, do której doszło w ostatnim roku wydawali na OC ok. 64% więcej (749 zł),
 • długoletnie doświadczenie kierowcy w prowadzeniu pojazdów (w bieżącym roku najwięcej za OC płacili właściciele Tesli z najkrótszym stażem za kierownicą:
Okres posiadania prawa jazdyŚrednia cena OC
do 5 lat1241 zł
6-10 lat619 zł
powyżej 10 lat450 zł
* mediana cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników (właściciele Tesli) rankomat.pl w okresie od stycznia do września 2021 r.

Czy wiek Tesli ma znaczenie podczas wyceny składki OC?

Produkcja pierwszego seryjnego samochodu Tesli rozpoczęła się w 2012 roku. Dlatego próżno szukać wśród pojazdów tej marki modeli mocno wyeksploatowanych czy pozbawionych w standardzie podstawowych systemów bezpieczeństwa. Właśnie w stosunku do takich pojazdów ubezpieczyciele mogą podnieść wysokość składki OC.

Ponieważ na chwilę obecną trudno byłoby kategoryzować bezpieczeństwo samochodów Tesli ze względu na ich wiek, można przyjąć, że właściciel każdego rocznika ma szansę na zakup taniej polisy.

Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC Tesli?

Korzystając z naszego kalkulatora OC i AC sprawdziliśmy, gdzie w Polsce jeździ najwięcej samochodów elektrycznych i w którym regionie właściciele Tesli płacą najwięcej za OC.

Samochody elektryczne marki Tesla ubezpieczają najczęściej mieszkańcy woj. mazowieckiego (24% osób, które od stycznia do września br. deklarowały posiadanie jednego z modeli Tesli).

W okresie od stycznia do września 2021 r. najdroższe OC kupowali właściciele Tesli zarejestrowanych w województwie pomorskim (średnio za 776 zł) i dolnośląskim (średnio 745 zł), a najtańsze w lubuskim (439 zł). Różnica w średniej składce pomiędzy najtańszym a najdroższym regionem wyniosła aż 77%.

Województwo% wszystkich TesliŚrednia cena OC
dolnośląskie9745 zł
kujawsko-pomorskie6514 zł
lubelskie4449 zł
lubuskie3439 zł
łódzkie3497 zł
małopolskie11594 zł
mazowieckie24673 zł
opolskie1643 zł
podkarpackie3450 zł
podlaskie3449 zł
pomorskie7776 zł
śląskie12533 zł
świętokrzyskie1552 zł
warmińsko-mazurskie2492 zł
wielkopolskie8714 zł
zachodniopomorskie3449 zł
* na podstawie kalkulacji użytkowników (właścicieli Tesli) rankomat.pl przeprowadzonych w okresie od stycznia do września 2021 r.

Które towarzystwo sprzedaje najtańsze OC Tesli?

Nie można wskazać jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, które proponuje najtańsze OC dla wszystkich właścicieli Tesli. Musimy bowiem pamiętać o tym, że każdy ubezpieczyciel korzysta z indywidualnego taryfikatora. Podczas wyceny składki uwzględnia on nie tylko pojazd, ale również wiele czynników związanych z jego kierowcą.

Właściciel Tesli, który poszukuje taniego OC, powinien sprawdzić i porównać propozycje cenowe wielu towarzystw. W ten sposób uda mu się dotrzeć do najbardziej przychylnej mu firmy. Polecamy naszą porównywarkę ubezpieczeń OC i AC rankomat.pl, która oblicza ceny polis kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Porównaj ceny OC i AC

Ile kosztuje AC Tesli?

Samochody Tesli to pojazdy stosunkowo młode i drogie. Nowe modele kosztują od ok. 200 tys. do ponad 400 tys. złotych, a ceny starszych na rynku wtórnym utrzymują się w granicach ok. 100 tys. zł. Objęcie ich wyłącznie ochroną OC byłoby niewystarczające i mało rozsądne, chociażby z uwagi na ryzyko kradzieży oraz bardzo wysokie koszty likwidacji szkody po kolizji.

Właściciele Tesli zainteresowani zakupem polisy autocasco muszą jednak liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku OC. Z reguły, im cenniejszy i nowszy będzie samochód, tym droższą ofertę AC otrzymają.

Podczas poszukiwania OC i/lub autocasco na Teslę może czasami pojawić się problem z kalkulacją ceny polisy przez Internet, np. z powodu braku konkretnego modelu w katalogu pojazdów Eurotax czy Info-Ekspert lub zbyt wysokiej wartości auta. Właściciel takiego samochodu może skontaktować się telefonicznie z naszym Agentem, który postara się pomóc mu w znalezieniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć

 • W 2021 roku ubezpieczenie Tesli kosztowało średnio 570 złotych.
 • W ciągu ostatnich 5 lat średnie ceny OC Tesli spadły o 29%.
 • Właściciele Tesli mogą liczyć na większą przychylność ubezpieczycieli niż posiadacze aut z silnikami spalinowymi - w okresie od stycznia do września br. OC Tesli było o 7% tańsze.
 • W 2021 r. (styczeń - wrzesień) najtańszą ofertę OC Tesli, za jedyne 347 złotych, otrzymał kierowca z Wisły oraz z Jarosławia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy OC Tesli dla młodego kierowcy jest tańsze niż w przypadku auta z silnikiem spalinowym?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe surowo traktują młodych kierowców, bez względu na markę czy rodzaj pojazdu, który zgłaszają do ubezpieczenia. Cena OC Tesli będzie więc dla nich i tak nieco wyższa niż dla starszych właścicieli pojazdów. Jeśli jednak porównamy średnie stawki dla tej samej grupy wiekowej (18-25 lat), to wyraźnie widać, że młodzi właściciele Tesli mają większe szanse na zakup taniej polisy. W okresie od stycznia do września br. płacili oni za OC Tesli średnio 1241 złotych, podczas gdy stawka za ubezpieczenie auta z silnikiem spalinowym (dla tej samej grupy wiekowej) wynosiła 1443 zł.
 2. Gdzie młody kierowca znajdzie tanie OC Tesli?

  Osoby z krótkim stażem za kierownicą i niewielkimi zniżkami (lub bez zniżek) wypracowanymi za bezszkodową jazdę powinni porównać wszystkie dostępne na rynku OC oferty ubezpieczenia. Nie istnieje bowiem jedna firma, która oferuje tanie OC dla każdego młodego kierowcy. Porównanie można przeprowadzić m.in. w kalkulatorze OC i AC rankomat.pl. Od początku 2021 r. osoby w wieku 18-25 lat miały szansę kupić w naszej porównywarce OC Tesli w cenie nawet od 450 złotych.
 3. Od czego zależy cena OC Tesli?

  Podczas wyceny składki OC Tesli towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę takie same dane co w przypadku „klasycznych” pojazdów. Największe znaczenie ma dla nich wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania oraz jego historia bezszkodowej jazdy. Ubezpieczyciele mogą też uzależniać składkę OC od modelu pojazdu, jaki jest zgłaszany do ubezpieczenia oraz sposobu jego użytkowania. W przeciwieństwie do pojazdów z silnikiem spalinowym, w Tesli, zamiast pojemności sinika ubezpieczyciel może uwzględniać jego moc – im jest ona większa, tym droższa może być propozycja OC.
 4. Czy każde towarzystwo oferuje AC Tesli?

  Teoretycznie, każda firma ubezpieczeniowa może zaproponować właścicielowi Tesli ubezpieczenie autocasco. Jednak w praktyce robią to tylko nieliczni ubezpieczyciele i to w dodatku po dokładnej, indywidualnej ocenie ryzyka ubezpieczenia. Powodem tego jest z reguły bardzo wysoka wartość samochodu. Towarzystwo, które weźmie odpowiedzialność za uszkodzenia czy kradzież takiego auta, musi się liczyć z ewentualnym bardzo dużym kosztem likwidacji szkody.