W zdecydowanej większości przypadków nieruchomość jest najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. Szkody np. po pożarze lub zalaniu szacuje się nawet na kilkaset tysięcy złotych. Tymczasem średnią cenę ubezpieczenia mieszkania można oszacować na… zaledwie 200 złotych.

Ubezpieczenia mieszkań lub domów należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli wziąć pod uwagę roczny okres trwania umowy. W skali miesiąca będzie to wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W przypadku niewielkiego mieszkania, polisa całoroczna z podstawowym zakresem ochrony (zazwyczaj samych murów) kosztuje ok. 150-200 złotych. Objęcie kompleksową ochroną ok. 100-metrowego domu oznacza wydatek ok. 500 złotych, czyli tylko maleńką część wartości całej nieruchomości.

Od czego zależy wysokość składki?

Podstawa, czyli ochrona murów nieruchomości na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych (przede wszystkim klęsk żywiołowych – silnych opadów deszczu, huraganu czy powodzi) jest opcją najtańszą, którą można wzbogacić np. o dodatki typu:

  • kradzież z włamaniem,
  • odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym,
  • dewastacja i akty wandalizmu,
  • assistance,
  • stłuczenie przedmiotów szklanych,
  • przepięcia,
  • ubezpieczenie bagażu poza miejscem zamieszkania.

Niektóre z ww. rozszerzeń są oferowane w wersji podstawowej. Ze względu na dowolność kreowania ofert ubezpieczeń mieszkania i domu, zakres ochrony będzie się różnić w zależności od wybranej firmy. Równocześnie - każda rozbudowa o dodatkowe zdarzenie ubezpieczeniowe wpłynie na wysokość składki, podnosząc jej wartość o kilka do kilkunastu procent.

Nie bez znaczenia jest sama nieruchomość. To, ile będzie wynosiła opłata za jej ubezpieczenie zależy m.in. od:

PRZEDMIOTU UBEZPIECZENIA

Cenę polisy kształtuje przede wszystkim wartość ubezpieczanej nieruchomości. Drożej np. zapłacimy za ochronę nowego domu niż małego lokalu w bloku czy budynku w budowie. Znaczącą dla ubezpieczyciela informacją jest to czy dom jest wolnostojący, bliźniak czy też szeregowy. Z kolei w przypadku ubezpieczenia mieszkania, znaczenie może mieć kondygnacja (np. więcej kosztuje ubezpieczenie lokalu znajdującego się na parterze budynku, z uwagi na wyższe ryzyko kradzieży i włamania).

POŁOŻENIA

Towarzystwa ubezpieczeniowe pytają o kod pocztowy nieruchomości w celu ustalenia lokalizacji – inna cena może dotyczyć domu w dużym mieście niż na wsi.

POWIERZCHNI

Obejmującej np. łącznie także piwnicę, jeśli ta jest również przedmiotem ubezpieczenia.

TYTUŁU PRAWNEGO

Do wyboru akt własności, spółdzielcze prawo własności, umowa najmu bądź inne.

INNE

Właściciel ubezpieczanej nieruchomości deklaruje m.in. ilość szkód zgłaszanych z polisy w ostatnich latach, inne ubezpieczenie tej samej nieruchomości czy liczbę powodzi.

Jeden profil klienta – wiele ofert ubezpieczenia

W przypadku jednego właściciela i ubezpieczenia tej samej nieruchomości w tym samym zakresie, oferty poszczególnych firm mogą się różnić cenowo od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Dlatego bardzo ważne i pomocne będzie porównanie wielu propozycji ubezpieczenia.

Nasz kalkulator umożliwia dokładne wyliczenie cen polis, przy równoczesnym wskazaniu odpowiedniego zakresu ochrony. Użytkownik porównywarki może wybierać spomiędzy czterech pakietów, różniących się zakresem ochrony i wartością sum ubezpieczenia dla poszczególnych zdarzeń. Oznacza to w praktyce, że jedna kalkulacja pozwoli na poznanie kilkunastu ofert.

Z pomocą naszego kalkulatora sprawdziliśmy, jak kształtowały się propozycje ubezpieczenia dla przykładowego właściciela mieszkania lub domu (45-letni właściciel, w mieszkaniu/domu nie mieszkają niepełnoletnie dzieci, powierzchnia użytkowa obu nieruchomości wynosi ok. 100 m2, rok budowy 2011, wartość 300 000 zł i akt własności jako tytuł prawny).

Ubezpieczenie mieszkania (środkowe piętro, bez piwnicy)

Link4 

Dom

(zł)

Concordia

Dom

(zł)

Inter Polska

Inter Lokum

(zł)

Warta

Dom 24+

(zł)

Pakiet S

zdarzenia losowe - mury

154198185242

Pakiet M

zdarzenia losowe – mury i ruchomości

(drzwi antywłamaniowe)

188236222299

Pakiet L

zdarzenia losowe i kradzież – ruchomości i stałe elementy

(drzwi antywłamaniowe)

229312324456

Pakiet XL

zdarzenia losowe i kradzież – ruchomości i stałe elementy na wysokie sumy ubezpieczenia

(drzwi antywłamaniowe)

250554379573
Źródło: rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/
Kalkulacja wykonana w dniu 21.08.2017
Ubezpieczenie domu (wolnostojący, bez podpiwniczenia, konstrukcja niepalna)

Link4 

Dom

(zł)

Concordia

Dom

(zł)

Inter Polska

Inter Lokum

(zł)

Warta

Dom 24+

(zł)

Pakiet S

zdarzenia losowe - mury

120198185218

Pakiet M

zdarzenia losowe – mury i ruchomości

(drzwi antywłamaniowe)

170236233321

Pakiet L

zdarzenia losowe i kradzież – ruchomości i stałe elementy

(drzwi antywłamaniowe)

233312340501

Pakiet XL

zdarzenia losowe i kradzież – ruchomości i stałe elementy na wysokie sumy ubezpieczenia

(drzwi antywłamaniowe)

288554421667
Źródło: rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/
Kalkulacja wykonana w dniu 21.08.2017

Kiedy wymagana jest indywidualna wycena składki?

Pomimo bardzo wygodnej i szybkiej metody ubezpieczenia mieszkania lub domu przez Internet, nie wszystkie polisy będzie można kupić w ten sposób. Jeżeli np. zamierzamy dodatkowo ubezpieczyć cenne przedmioty (przede wszystkim dzieła sztuki) znajdujące się na wyposażeniu naszej nieruchomości, koniecznie musimy skontaktować się z agentem wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Większośc towarzystw wymaga bowiem w takim przypadku indywidualnej wyceny specjalisty (rzeczoznawcy). Niektóre firmy (przy małych wartościach jednostkowych) ograniczają się wprawdzie do deklaracji wartości uzyskanej od właściciela dzieła sztuki, jednak trzeba pamiętać, że po jego kradzieży lub zniszczeniu, na nas spoczywa obowiązek udowodnienia jej własności.

Problem z wyceną składki ubezpieczeniowej pojawia się wtedy, gdy do ubezpieczenia próbujemy zgłosić sztukę nowoczesną (w tym również nietypowe instalacje),której wartości lub autentyczności nie można sprawdzić. W takim przypadku tylko nieliczne towarzystwa są gotowe podjąć się ich ochrony. Niestety - wiąże się to zazwyczaj z bardzo wysoką ceną ubezpieczenia.

Oceń stronę
4,43