Nieruchomość to z reguły najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy i już z tego powodu powinniśmy ją chronić, żeby nie narażać się na straty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla porównania koszt zakupu polisy jest śmiesznie niski. Solidną polisę możemy kupić już za ok. 200 złotych rocznie. 

W stosunku do cen innych ubezpieczeń polisy mieszkaniowe są tanie, chociaż ostateczna cena zależy od wielu zmiennych. Ubezpieczenie nieruchomości powinniśmy dobrać indywidualnie, ustalając sumy ubezpieczenia oraz przydatne rozszerzenia. 

Co wpływa na cenę polisy mieszkaniowej?

Z cenami ubezpieczeń jest podobnie, jak z cenami nieruchomości – ich wartość jest wypadkową wielu zmiennych. Wysokość składki będzie zależała od 5 istotnych czynników:

1. WARTOŚC NIERUCHOMOŚCI
Musimy ją precyzyjnie określić, żeby ustalić właściwą sumę ubezpieczenia, czyli wysokość odszkodowania, jaką otrzymamy, jeśli nieruchomość ulegnie szkodzie całkowitej. 

Rok budowy, rodzaj zabudowy, metraż, sąsiedztwo, aktualne trendy na rynku nieruchomości – to tylko część elementów składowych wartości naszego domu lub mieszkania.

2. ZAKRES OCHRONY 
Podstawowa polisa chroni tylko mury i stałe elementy od zdarzeń losowych typu pożar czy zalanie. 

Ta bardziej rozbudowana również wyposażenie na wypadek zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem. Polisę możemy uzupełnić o inne dodatki, jak przepięcie, powódź czy stłuczenie szklanych przedmiotów. A dla samych lokatorów OC w życiu prywatnym, domowe assistance, ochronę prawną czy pakiet NNW. 

3. POWIERZCHNIA UŻYTKOWA 
Im więcej metrów kwadratowych, tym większa wartość nieruchomości i wyższa cena polisy. W przypadku ubezpieczania domu liczy się też wielkość całej posesji, łącznie z ogrodzeniem i innymi budynkami, które również można objąć ochroną. 

4. LOKALIZACJA
Dom w Sanoku jest tańszy od budynku o tych samych parametrach znajdującego się w dobrej dzielnicy Warszawy, co bezpośrednio przekłada się na wysokość składki. 
Lokalizacja to także uksztaltowanie terenu – nieruchomość położona przy rzece czy jeziorze może mieć droższą polisę, jeśli wykupimy ryzyko powodziowe. Powódź i wyższa składka dotyczy też mieszkań położonych na parterze i 1. piętrze.

5. ZABEZPIECZENIA WŁASNE
Wymagane, jeśli ubezpieczamy nieruchomość od kradzieży z włamaniem. Wystarczy mieć drzwi z zamkiem wielozastawkowym lub atestowanym, ale to także okazja do zapłacenia niższej składki. Niektóre towarzystwa oferują zniżki za posiadanie drzwi antywłamaniowych, rolet, krat, monitoringu czy alarmu.

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania lub domu

Jak znaleźć dobrą polisę?

Do znalezienia optymalnej dla nas polisy mieszkaniowej konieczne jest porównanie dostępnych na rynku ofert. Kalkulator ubezpieczeń rankomat.pl pozwala na szybkie zestawienie do 18 polis mieszkaniowych.

UWAGA!
Oferty porównujemy w oparciu o wybrane kryteria (profil nieruchomości, zakres ochrony, charakterystyka lokatorów, historia ubezpieczenia). Warto precyzyjnie uzupełnić poszczególne pola, bo tylko w ten sposób dobierzemy oferty dla posiadanej nieruchomości.

Kalkulator jest przejrzysty i intuicyjny, a większość pól uzupełnia się metodą wyboru spośród podanych już opcji. Nasze kalkulacje możemy zapisać (otrzymamy je na maila),a każda z przedstawionych ofert zawiera link do OWU polisy i karty produktu, a także bezpośredni kontakt do towarzystwa. 

Polisa dla domu i mieszkania – przykładowe kalkulacje 

Aby pokazać, ile możemy zaoszczędzić na składce dzięki porównaniu, stworzyliśmy przykładowe kalkulacje dla mieszkania i dla domu. W tabelach widoczne są 4 najtańsze spośród aktualnie dostępnych polis. 

Założyliśmy, że DOM jest wolnostojący o niepalnej konstrukcji, warty 400 000 zł, wybudowany z 2009 r. w Toruniu, ma powierzchnię 120 m2, właściciel to 40-latek mieszkający z 2 innych dorosłych lokatorów.

Polisa obejmuje mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych. Zabezpieczeniami są 1 zamek wielozastawkowy i 1 atestowany. Suma ubezpieczenia wynosi po 50 000 dla elementów stałych i wyposażenia.

Roczny koszt ubezpieczenia domu

TULink4Inter PolskaProamamtu24.plGenerali
Szczegóły
 • domowe assistance
 • przepięcie
 • domowe assistance
 • przepięcie
 • OC w życiu prywatnym
 • powódź
 • przepięcie
 • powódź
 • przepięcie
 • domowe assistance
 • powódź
 • przepięcie

Składka

299 zł

359 zł

403 zł

438 zł

445 zł

Na podstawie wyników porównywarki rankomat.pl w dniu 08.12.2020 r.

Założyliśmy, że MIESZKANIE jest własnościowe, warte 330 000 zł, znajduje się na 1. piętrze budynku z 2015 r. w Poznaniu, ma powierzchnię 80 m2, właściciel to 30-latek mieszkający z żoną i dzieckiem.

Polisa obejmuje mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych. Zabezpieczeniami są zamek wielozastawkowy i domofon. Suma ubezpieczenia wynosi po 40 000 dla elementów stałych i wyposażenia
 

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania

TUProamaLink4Generalimtu24.plInter Polska
Szczegóły
 • powódź
 • przepięcie
 • domowe assistance
 • przepięcie
 • domowe assistance
 • powódź
 • przepięcie
 • OC w życiu prywatnym
 • domowe assistance
 • przepięcie
 • domowe assistance
 • przepięcie

Składka

187 zł

205 zł

231 zł

250 zł

305 zł

Na podstawie wyników porównywarki rankomat.pl w dniu 08.12.2020 r.

WAŻNE!
Przy wyborze polisy powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wysokość składki, ale i na dodatki wliczone w cenę. Assistance, ochrona przed powodzią czy przepięciem to cenne uzupełnienia, które mogą się nam przydać. Pamiętajmy również o dodatkowo płatnych rozszerzeniach i wybierzmy spośród nich te, które dla naszego mieszkania lub domu są najlepsze. 

Jak opłacać polisę mieszkaniową i od kiedy działa?

Najtańszym wariantem opłacania polisy i jednorazowe uiszczenie opłaty za cały rok. Można też skorzystać z systemu ratalnego. Jak pokazują powyższe tabele, większość towarzystw stwarza swoim klientom taką możliwość, chociaż wiąże się to z dodatkowymi kosztami. 

W umowie z ubezpieczycielem wskazana jest data, w której polisa zaczyna obowiązywać. Warunkiem koniecznym jest też jednak opłacenie składki lub pierwszej jej raty – dopóki nie wpłacimy pieniędzy za polisę, nasza nieruchomość nie będzie chroniona. Polisa jest ważna najwczesniej na drugi dzień po opłaceniu składki.

W przypadku niektórych zdarzeń, np. powódź, ubezpieczyciele stosują karencję. Oznacza to, że dopiero miesiąc od daty podpisania umowy jesteśmy zabezpieczeni przed tym ryzykiem. Jeśli do zalania powodziowego lub innego zdarzenia objętego karencja dojdzie wcześniej, wówczas nie uzyskamy odszkodowania. 

Indywidualna wycena składki – kiedy jest konieczna?

Kształt i zakres standardowej polisy ustalimy przez porównywarkę, jednak w niektórych sytuacjach procedura jest bardziej skomplikowana. Chodzi o ubezpieczenie przedmiotów o dużej wartości, np. dzieł sztuki czy objęcie ochroną domku letniskowego.

W takich sytuacjach niezbędny jest kontakt z ubezpieczycielem w celu powołania rzeczoznawcy czy zmiany wysokości sumy ubezpieczenia.

Oceń stronę
4,48