Piaszczysta plaża, turkusowe morskie fale i gorące promienie słońca – to brzmi zachęcająco. Po długim oczekiwaniu wreszcie możemy wyruszyć na upragniony urlop. Jeśli więc wypoczywać po pandemii, to tam gdzie przyroda przenosi nas do prawdziwego raju. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych plaż w Europie i na świecie.

Plażowanie w dobie pandemii różni się jednak nieco od wypoczynku jak znamy sprzed pandemii. Podpowiadamy, jakie miejsca w Europie i na świecie wybrać jako cel wakacyjnych podróży oraz co zrobić, żeby urlop był jak najbardziej bezpieczny.

1. Zlatni Rat (Chorwacja)

plaża Zlatni Rat na Chorwacji

Zlatni Rat, czyli w tłumaczeniu na język polski „Złoty Róg”, to nie tylko jedna z najpiękniejszych europejskich plaż, lecz także niekwestionowany symbol Chorwacji. Urokliwy krajobraz tego niezwykłego miejsca najdziemy na większości chorwackich pocztówek, a urlop spędzony w tej części Europy z pewnością zostanie na długo w pamięci każdego odwiedzającego je turysty.

Zlatni Rat to ponad półkilometrowa plaża ułożona prostopadle do linii brzegowej. Zamiast złotego piasku, znajdziemy na niej maleńki, biały żwir, który przyjemnie układa się pod stopami i stanowi świetne pole do zabawy dla dzieci i dorosłych. Plaża położona jest w południowej części wyspy Brač, tuż u podnóża szczytu Vidova Gora, uważanego za najwyższe wzniesienie na wyspach Adriatyku. 

Jej trójkątny kształt to jedno z najbardziej rozpoznawanych miejsc na mapie światowych plaż. Krystalicznie czyste, przejrzyste morze oraz zmieniający się pod wpływem wiatru i fal kształt Złotego Rogu sprawiają, że miejsce to jest warte odwiedzenia. Wnętrze półwyspu stanowi zielony, sosnowy las, który daje cień i schronienie tym, którzy mają dość gorących słonecznych promieni. To idealne miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi jak i turystów szukających odrobiny adrenaliny. Zlatni Rat oferuje bowiem idealne warunki do windsurfingu i nurkowania, a także bogate zaplecze hotelowe i gastronomiczne.

2. Praia da Marinha (Portugalia)

plaża Praia da Marinha

Jedna z najpiękniejszych plaż w Europie i zdecydowanie najlepsza atrakcja wybrzeża Algarve. Turkusowe, przejrzyste fale uderzające o pomarańczowe, wapienne wybrzeże to niezapomniane estetyczne wspomnienie, które na długo zostanie w pamięci każdego turysty odwiedzającego ten region Portugalii. Najbardziej rozpoznawalny punkt, a w zasadzie symbol plaży Praia de Marinha to duże klify, które układają się w kształt litery „M”. Sama plaża jest szeroka, długa i piaszczysta, otoczona klifami, po których można spacerować.

Morze przy Praia de Marinha to idealne miejsce do nurkowania. Przejrzysta woda oraz bogate życie toczące się w jej głębinach z pewnością zadowolą każdego miłośnika podwodnych wypraw. Warto wspomnieć, że Praia de Marinha to tak naprawdę kilka mniejszych, ustronnych plaż w zatokach osłoniętych klifami, dzięki czemu można na niej znaleźć ustronne miejsce do odpoczynku.

3. Navagio (Grecja)

plaża Navagio

Plaża Navagio, czyli Navagio Beach, to chyba najsłynniejsza plaża na greckiej wyspie Zakynthos. Jej charakterystycznym znakiem, który rozpozna każdy miłośnik nadmorskich wypraw, jest znajdujący się na terenie wyspy wrak. Dzięki niemu plaża nazywana jest także Shipwreck Beach i stanowi symbol wysp Jońskich. Okolica Navagio jest niezwykła, a jej rajski klimat zachęca do pieszych wycieczek i odpoczynku na łonie natury.

Klima samej wyspy jest wyjątkowo przyjemny dla europejskich turystów - średnia temperatura to około 20 topni Celcjusza, a opady deszczu latem prawie tu nie występują. Piękno wyspy najlepiej podziwiać właśnie w miesiącach letnich, kiedy temperatura jest optymalna, a woda przyjemnie ciepła i przejrzysta.

Krajobraz plaży Navagio to typowy element pocztówek z Grecji. U stóp wysokiego klifu znajdują się szczątki pirackiego statku Panagioti. Otaczające zatokę strome urwisko stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się niezwykła panorama całej okolicy.

Navagio Beach to także idealne miejsce dla miłośników nurkowania. Podłoże morskie jest w tym miejscu żwirowate i pokryte piaskiem oraz kamyczkami, dlatego aby moc je eksplorować trzeba zaopatrzyć się w specjalne buty. Sama okolica oferuje wiele miejsc noclegowych i typowo turystycznych atrakcji, zarówno tych bezpośrednio związanych z morskimi rozrywkami, jak i takich, które zaspokoją potrzeby osób szukających typowo klubowych atrakcji.

4. El Golfo (Hiszpania)

plaża El Golfo

Choć Lanzarote samo w sobie stanowi atrakcję turystyczną, znajdując się tam plaża El Golfo to niekwestionowany symbol wymarzonych, gorących wakacji. Pierwszym miejscem, jakie większość turystów ma okazję odwiedzić w tym rejonie, jest taras widokowy,  którego rozpościera się niezapomniany widok na szlak wzdłuż klifu.

Droga do Charco, czyli Lago de los Clicos mieszczącego się u stóp wulkanu El Golfo, to dobrze oznakowany i zabezpieczony szlak turystyczny. Ogrodzona sznurem ścieżka prowadzi nas po zboczu na zachód, by po 3 – 5 minutach sprowadzić nas na miejsce. Mieszczące się tu jezioro ma niezwykłą, charakterystyczną zieloną barwę, którą zawdzięcza obecnemu w wodzie fitoplanktonowi.

Jest to główna atrakcja okolicy. Jezioro wypełnia woda morska, na głębokość około 10 metrów. Powstało ono poprzez wypełnienie krateru wulkanicznego wodą, a jego zasolenie jest większe niż w przypadku morza martwego. Znajdująca się nad nim  ściana skalna to jedyna, niewchłonięta przez ocean pozostałość wulkanu El Golfo. Niezwykły kontrast stanowią niebieskie, czyste wody oceanu i pokrywające plażę czarne drobinki lawy.

Osada El Golfo to typowo rybacka wioska, która mieści się blisko zatoki o tej samej nazwie. Swój wyjątkowy kształt zawdzięcza wulkanicznym erupcjom, które ukształtowały jej teren. Sama plaża jest czarna, pokryta wulkanicznym pyłem oraz pełna przepięknych, zielonych minerałów, z których wykonuje się lokalne pamiątki.

5. Kleftiko (Grecja)

plaża Kleftiko

Plaża Kleftiko to zapierające dech w piersiach połączenie śnieżnobiałych skał kontrastujących z przejrzystymi, turkusowymi wodami Morza Egejskiego. Pełen skalnych jaskiń i bajecznych zatoczek teren, idealnie dostosowany do potrzeb nawet najbardziej wymagających turystów.

Na Kleftiko można dostać się łodzią. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to typowa piaszczysta plaża. To raczej skupisko wulkanicznych, jasnych skał, które tworzą majestatyczne klify wznoszące się nad błyszczącą taflą wody. Zarówno niezapomniane widoki jak i ograniczony dostęp sprawiają, że miejsce to jest pożądaną atrakcją turystyczną.

Kleftiko to idealna plażą do wypoczynku. Spokojne fale, ciepła woda, małe nagromadzenie turystów i ciepły klimat stanowią idealne warunki do wakacyjnego wypoczynku. Jeśli zabieramy ze sobą maskę do nurkowania i płetwy, doznania wzbogacą się o podwodny krajobraz bogaty w niecodzienne, podwodne krajobrazy. W związku z tym, że na Klftiko dostać się można jedynie drogą morską, na plaży nie znajdziemy wielu typowo turystycznych udogodnień. 

6. Anse Source d’Argent (Seszele)

plaża Anse Source d’Argent

Anse Source d’Argent to plaża znajdująca się na jednej z najbardziej naturalnych i dzikich wysp na Seszelach. Zielonkawoniebieska woda w połączeniu z białym, drobnym piaskiem tworzą niesamowity kontrast, który na długo pozostaje w pamięci. Tym, co wyróżnia plażę na tle innych jej podobnych, są granitowe, ogromne skalne bloki, które wytwarzają niepowtarzalny, niezwykle estetyczny klimat. Ciekawostkę stanowi fakt, że na miejscu znajduje się specjalnie wydzielone miejsce, w którym odbywać mogą się jedynie ślubne ceremonie.

Na miejsce dostać się można łodzią, przez co infrastruktura w okolicy plaży jest uboga. Miejsce osłania jednak rafa koralowa, dzięki czemu jest to wymarzony punkt dla miłośników nurkowania. Poza plażą atrakcję turystyczną wyspy stanowią lasy tropikalne i wspomniane formacje granitowe

7. Czarna Plaża Reynisfara (Islandia)

plaża Reynisfara

Czarna Plaża Reynisfara znajduje się na południu Islandii i uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych plaż świata. Wulkaniczny, czarny pył pokrywający cały teren, bazaltowe kolumny i klify oraz wystające ponad powierzchnię wody formacje skalne - wszystko to tworzy niezapomniany, wyjątkowy klimat tego typowo turystycznego miejsca.

Plaża położona jest w odległości stosunkowo niewielkiej od Rejkjawiku, a jej symbolem są wydobywające się z oceanu skały, powstałe w efekcie wulkanicznej aktywności. Góra Reynisfjall, która ciągnie się wzdłuż plaży, uformowana została w procesie polodowcowej erupcji wulkanicznej.

Efektem tego są niezwykłe, niespotykane w innych miejscach podłużne, bazaltowe kolumny. Te zazwyczaj sześciokątne, kamienne kolumny to efekt schładzania się płynnej lawy, która stygnąc sukcesywnie pękała, co ostatecznie doprowadziło do powstania grup kolumn ułożonych równolegle do chłodzącej nawierzchni. 

Na terenie plaży znajdują się również liczne wgłębienia, przypominające jaskinie. Najbardziej malowniczą z nich jest jaskinia Hálsanefshellir, w której bazaltowe bloki wyrastają z dołu do góry. Ciekawym zjawiskiem są także Hálsanefshellir wystające z oceanu skały - Reynisdrangar, których wysokość sięga nawet 60 metrów.

8. Plaża Boulders (Republika Południowej Afryki)

plaża Boulders

Nieopodal rozległej zatoki False Bay mieści jedna z najbardziej nietypowych plaż w tym zestawieniu. Boulders Beach zawdzięcza swoją nazwę ogromnym, granitowym skałom, które zostały rozrzucone na granicy wody i piasku. Tym co przyciąga turystów w to miejsce nie są jednak jedynie malownicze widoki. Główną atrakcją terenu są bowiem afrykańskie pingwiny, które zamieszkują ten obszar i stanowią główny element turystyczny regionu.

Plaża znajduje się niedużym nadmorskim miasteczku Simon's Town leżącym na wschodzie Półwyspy Przylądkowego. Głazy z granitu osłaniają ją przed falami i wiatrem, co czyni ją doskonałym miejscem do wypoczynku. Główną atrakcją dla przybywających tu z całego świata turystow są jednak pingwiny, które po raz pierwszy przybyły tu w 1983 roku z wyspy Dyer.

W skład Boulders Beach wchodzi kilka niewielkich, kamiennych zatok zamieszkałych właśnie przez pingwiny. Turyści odwiedzający to miejsce mogą obserwować pingwiny w ich naturalnym środowisku ze specjalnych platform stworzonych w rezerwacie.

9. Copacabana (Brazylia)

plaża Copacabana

Copacabana to jedna z najwspanialszych i najpiękniejszych plaż świata. Piaszczysta i przepełniona słońcem od wielu lat zachwyca swoim urokiem turystów z każdego zakątka na świecie. Mieszcząca się u podnóży Sugar Loaf Mountain i Morro do Leme, zlokalizowana w stolicy karnawału - Rio de Janeiro, stanowi główną atrakcję turystyczną wybrzeża Ameryki Południowej.

Copacabana cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców  i przyjezdnych. To nie tylko symbol popkulturowy, lecz także wymarzone miejsce rajskich wakacji. Należąca do Rio de Janeiro plaża jest słynna przede wszystkim z przyjaznego usposobienia jej mieszkańców. Piaszczyste tereny, kształt półksiężyca i typowo turystyczna infrastruktura wyróżniają Copacabanę na tle innych plaż Brazylii.

Plaża jest dobrze skomunikowana z resztą miasta, dzięki czemu dotarcie do niej nie stanowi problemu dla turystów. Mieszkańców tego regionu wyróżnia swobodne i otwarte podejście do życia i przychylne nastawienie do turystów.

Typowo turystyczny klimat wiąże się także z wieloma atrakcjami i rozwiniętą bazą klubowo-noclegową. Na terenie Brazylii Copacabana jest jednocześnie jedną z dzielnic Rio de Janeiro, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko plażę, lecz także część ulic w mieście, które podobnie jak wybrzeże tętnią nocnym, pełnym rozrywki życiem aż do świtu.

10. Cox’s Bazar (Bangladesz)

 plaża Cox’s Bazar

Cox’s Bazar to miasto mieszczące się w Baqngladeszu nad brzegiem Zatoki Bengalskiej, tuż przy granicy z Birmą. Głównym ośrodkiem turystycznym w tym regionie jest znana najdłuższa nieprzerwana na świecie piaszczysta plaża o długości 125 kilometrów kwadratowych.

Najsłynniejszym punktem na plaży jest Punkt Laboni, który gromadzi większość turystów. To miejsce idealne dla surferów i miłośników sportów wodnych. To wymarzony cel podróży, jeśli chcemy spędzić wakacje na malowniczej, a przy tym w dużej mierze dziewiczej, naturalnej scenerii, wśród niezwykłej przyrody i turystycznych atrakcji.

Jak plażować w dobie pandemii?

Choć w dobie pandemii żadne miejsce w przestrzeni publicznej, w którym jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z innymi ludźmi, nie jest w pełni bezpieczne, możemy wskazać takie, gdzie zagrożenie zakażeniem jest znacznie mniejsze. Jednym z nią są plaże. Dzięki temu, że znajdują się one na wolnym powietrzu, a zajmowana przez nie powierzchnia jest zazwyczaj spora, ryzyko zarażenia jest ograniczone.

Niemniej jednak w obecnych czasach trzeba zachować szczególną ostrożność i pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które zwiększą bezpieczeństwo nasze i innych turystów:

 • Lokalne przepisy dotyczące koronawirusa - przed wyjazdem jak i podczas pobytu w danym kraju, zawsze sprawdzaj aktualne obostrzenia i regulacje związane z zachowaniem i warunkami panującymi na konkretnych plażach. Ograniczenia i restrykcje mogą zostać wprowadzone zarówno przez władze danego kraju jak i bezpośrednio przez osoby zarządzające plażą czy hotelem, przy którym się ona znajduje. 

 • Wcześniejsze przygotowanie - przygotujmy się do plażowania najlepiej jeszcze przed wyjściem z hotelu. Prysznic, dezynfekcja oraz odpowiedni strój pozwolą uniknąć konieczności korzystania z publicznych toalet i przebieralni, które w czasie pandemii mogą być zamknięte. Pamiętajmy także o zabraniu klapek, czystych ręczników i stroju na przebranie.

 • Parawany – choć do niedawna dla wielu z nas były obiektem żartów, dziś mogą okazać się dobrą ochroną. Na większości plaż stosowanie parawanu nie jest koniecznością, jednak jego posiadanie zwiększa bezpieczeństwo i ogranicza kontakt z innymi turystami.

 • Wybór odpowiedniego miejsca – choć typowo turystyczne, popularne plaże są najbardziej pożądane przez turystów podczas zagranicznych wakacji, są one także najbardziej zatłoczone. Dlatego też jeśli chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, wybierajmy te mniej popularne miejsca, w których nie ma tak wielu osób. Dzięki temu nie tylko łatwiej zachowany dystans i ograniczymy ryzyko zarażenia wirusem, lecz także odpoczniemy w większym spokoju i ciszy.

 • Zachowywanie dystansu - jeśli w trakcie plażowania musimy korzystać z miejsc, w których jest więcej turystów, na przykład z publicznych toalet, barów, czy przebieralni, postarajmy się zachować bezpieczny dystans od innych. Warto również mieć na uwadze to, by unikać tłumów i wentylowanych pomieszczeń, ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt fizyczny z osobą zarażoną.

 • Maseczki i dezynfekcja - choć zasłanianie nosa i ust podczas pobytu na plaży nie jest obowiązkowe, pamiętajmy, że zakładanie maseczki może może być konieczne w trakcie plażowania. W niektórych miejscach jest ona wymagana w miejscach, w których znajduje się więcej ludzi, na przykład przy barze, w wypożyczalni leżaków, czy w toalecie. W tych miejscach obowiązkowa bywa także dezynfekcja. Środek odkażający warto mieć jednak przy sobie przez cały czas, aby używać go po każdym kontakcie z innymi osobami czy miejscami publicznymi.

 • Jedzenie i napoje - jeśli planujesz dłuższy pobyt na plaży, zabierz ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i picia. Choć bezpośrednio przy plażach działają bary i restauracje, są one często zatłoczone i nie zawsze odpowiednio dezynfekowane w związku z dużą ilością turystów i specyficznymi warunkami sanitarnymi. Warto mieć przy sobie własny posiłek czy wodę, dzięki czemu nie będziemy musieli narażać się na bezpośredni kontakt z innymi turystami. Jeśli musimy skorzystać z usług restauracji lub baru, wybierajmy te na wolnym powietrzu i dbajmy o odpowiednią dezynfekcję.

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd wypoczynkowy?

Polisa na wyjazd zagraniczny jest szczególnie istotna - zwłaszcza w okresie pandemii, pobyt poza granicami kraju, tym bardziej poza Europą, może wiązać się z ryzykiem wypadu lub choroby, które bez ubezpieczenia generują bardzo wysokie koszty. 

Choć każda polisa powinna być odpowiednio dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb, możemy wskazać kilka elementów, które każde ubezpieczenie na turystyczny wyjazd powinno w sobie zawierać:

 • Koszty leczenia – w przypadku podróży zagranicznej wyjątkowo istotne jest, aby gwarantowana suma kosztów leczenia była odpowiednio wysoka (najlepiej, jeśli jest ona możliwie najwyższa). Leczenie w krajach europejskich, a tym bardziej poza Europą, jest bowiem niezwykle kosztowne, a osoby, które nie posiadają polisy, wszelkie koszty wynikające z leczenia muszą pokryć z własnej kieszeni. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie w trakcie wakacji, a przy tym zaoszczędzić od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, przed wyjazdem musimy wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – to jeden z podstawowych i jednocześnie wyjątkowo ważny element każdej turystycznej polisy na zagraniczne wakacje. Transport medyczny w większości zagranicznych krajów jest odpłatny, a jego koszty są bardzo wysokie. Jeszcze droższe i bardziej problematyczne jest przetransportowanie poszkodowanej osoby do Polski, zwłaszcza biorąc pod uwagę dużą odległość i konieczność wykorzystania helikoptera lub specjalistycznej karetki. Ten element polisy z odpowiednią sumą gwarantowaną  zapewni pokrycie takich wydatków i pozwoli cieszyć się urlopem.

 • Assistance - pozwoli objąć ubezpieczonego oraz jego bliskich opieką w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia podczas wyjazdu. Zapewnia nie tylko pomoc w postaci informacji i porad, lecz także pokrycie kosztów takich jak nocleg, wcześniejszy powrót do kraju czy przyjazd członka rodziny do poszkodowanego. Assistance często gwarantuje również opiekę nad dziećmi, kiedy ich rodzice lub opiekunowie są poszkodowani.

 • OC w życiu prytwanym – typowo turystyczne kraje, które polscy turyści często wybierają jako kierunek wakacyjnego urlopu, poza bogatą ofertą wypoczynkową skrywa w sobie wiele zagrożeń. W zatłoczonych miastach, na plażach, w hotelach i podczas zwiedzania atrakcji turystycznych nietrudno o wypadek. Ubezpieczenie OC zabezpieczy nas na wypadek sytuacji, w której to my będziemy sprawcami nieszczęśliwego wypadku. Dzięki polisie będziemy zabezpieczeni  przed koniecznością ponoszenia wysokich kosztów wynikających z dokonanych przez na szkód w stosunku do osób trzecich lub ich mienia.

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - to następny bardzo ważny element ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd. Dzięki niemu będziemy mogli uniknąć wysokich kosztów związanych z konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków, które mogą przytrafić nam się w trakcie urlopu. Doznanie uszczerbku na zdrowiu oraz będącego skutkiem tego leczenia czy rehabilitacja nie obciążą naszej kieszeni, jeśli przed wyjazdem wykupimy odpowiednią polisę.

 • Ubezpieczenie bagażu- może okazać się przydatne, jeśli na urlop zabieramy wartościowe rzeczy, takie jak choćby sprzęt elektroniczny czy sportowy. Takie ubezpieczenie zabezpieczy nas na wypadek utraty lub opóźnienia bagażu.

UWAGA! Sprawdź, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie na wypadek zachorowania na Covid-19. Polisa może pokryć nie tylko koszty leczenia i hospitalizacji, ale i pobytu na kwarantannie, w izolacji, na czas choroby dziecka czy wykonania testu, a nawet powrotu do kraju po chorobie.

Przykładowe ceny ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd dla jednej osoby dorosłej za jeden dzień pobytu:

Chorwacja:

Ubezpieczyciel

Cena

Proama

5,00 PLN

Axa Assistance

5,22 PLN

Signal Iduna

8,16 PLN

Allianz

9,85 PLN

Europa

10,00 PLN

Nationale Nederlanden

10,75 PLN

Grecja:

Ubezpieczyciel

Cena

Proama

5,00 PLN

Axa Assistance

5,22 PLN

Signal Iduna

8,16 PLN

Allianz

9,85 PLN

Europa

10,00 PLN

Nationale Nederlanden

10,75 PLN

Portugalia:

Ubezpieczyciel

Cena

Proama

5,00 PLN

Axa Assistance

5,22 PLN

Signal Iduna

8,16 PLN

Allianz

9,85 PLN

Europa

10,00 PLN

Nationale Nederlanden

10,75 PLN

Seszele:

Ubezpieczyciel

Cena

Signal Iduna

3,33 PLN

Allianz

3,74 PLN

Axa Assistance

3,92 PLN

Proama

5,00 PLN

Nationale Nederlanden

5,81 PLN

Islandia:

Ubezpieczyciel

Cena

Proama

5,00 PLN

Axa Assistance

5,22 PLN

Signal Iduna

8,16 PLN

Allianz

9,85 PLN

Europa

10,00 PLN

Nationale Nederlanden

10,75 PLN

Tajlandia:

Ubezpieczyciel

Cena

Signal Iduna

3,33 PLN

Allianz

3,74 PLN

Axa Assistance

3,92 PLN

Proama

5,00 PLN

Nationale Nederlanden

5,81 PLN

Jeśli chcesz porównać oferty różnych ubezpieczycieli, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu zestawisz ze sobą poszczególne polisy, sprawdzisz ich zakres, wybierzesz tę, która najlepiej odpowiada Twoich potrzebom, a na końcu w kilku krokach zakupisz ją online.

Co warto wiedzieć?

 1. Na całym świecie znajduje się wiele pięknych plaż. 

 2. W dobie pandemii warto zadbać, by wypoczynek na plaży był odpowiednio bezpieczny.

 3. Warto przestrzegać miejscowych zasad i chronić przed zakażeniem.

 4. Dobrym pomysłem będzie też wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na plaży trzeba nosić maseczkę?

  Zwykle nie ma takich restrykcji. Niemniej jednak w każdym kraju może to wyglądać inaczej. Warto przed wyjazdem zapoznać się z aktualnymi lokalnymi rozporządzeniami oraz obostrzeniami. 

 2. Czy wszytskie wejścia na plaże są darmowe?

  Nie, zdarzają się też plaże prywatne. Za wejście na taki teren trzeba zapłacić.

 3. Czy są miejsca na świecie, w któych nie wolno plażować?

  Bywają takie miejsca, np. w parkach narodowych, na obszarach chronionych lub niebezpiecznych.