Krystalicznie czysta woda, piaszczysta plaża i słoneczna pogoda to marzenie wielu urlopowiczów. Wszystko to oferuje Majorka — największa wyspa Hiszpanii słynąca z pięknego wybrzeża, łagodnego śródziemnomorskiego klimatu, lazurowego morza i urokliwych zatok. Sprawdź ranking najpiękniejszych plaż Majorki i zdecyduj, które z nich chcesz odwiedzić!

Majorka może pochwalić się piaszczystymi plażami, turkusową wodą i wieloma udogodnieniami dla plażowiczów. Wzdłuż wybrzeża znajdziesz tam liczne restauracje oraz wypożyczalnie leżaków i sprzętu wodnego. Na Majorce nie brakuje też miejsc do wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody, z dala od tłumu turystów. Poznaj ranking najpiękniejszych plaż na Majorce i zaplanuj niezapomniany wyjazd do Hiszpanii!

Ranking TOP 10 Majorka: Plaże

Majorka to największa wyspa archipelagu Balearów, która przez cały rok przyciąga osoby spragnione widoku plaż oblewanych krystalicznie czystą wodą. Zachęca do przyjazdu urokliwymi zatokami kryjącymi fragmenty wybrzeża pokryte białym piaskiem, a także doskonałymi okolicznościami do uprawiania sportów wodnych. Skrywa podwodne jaskinie, w których można obserwować tajemniczy świat ryb i skorupiaków.
Nie ma się wiec co dziwić, że cieszy się aż tak dużą popularnością, a jej walory docenili między innymi Agata Christie, Winston Churchill czy członkowie brytyjskiej i hiszpańskiej rodziny królewskiej.

Zdaniem wielu najpiękniejsze plaże znajdują się w północno-wschodniej części Majorki i to właśnie one zostały wyszczególnione w poniższym rankingu. W zestawieniu zabrakło punktów ulokowanych na zachodzie. Obecne tam klifowe wybrzeże utrudnia plażowanie i sprawia, że region ten jest rzadko wybierany przez miłośników wypoczynku nad brzegiem morza.

W rankingu najpiękniejszych plaż Majorki celowo nie uwzględniono też miejsc położonych w obrębie Zatoki Palmy, nad którą leży stolica wyspy — Palma de Mallorca. Region ten jest wyjątkowo popularny wśród turystów, a położone nieopodal lotnisko uznaje się za jedno z największych w Hiszpanii i najważniejsze na Balearach. Większość przyjezdnych swoją przygodę z Majorką rozpoczyna właśnie w porcie lotniczym Palma de Mallorca, a każda plaża znajduje się tam w sąsiedztwie tętniących życiem kurortów, na przykład Can Pastilla, El Arenal czy Palma Nova. Poniższe zestawienie obejmuje najpiękniejsze miejsca na wybrzeżu Majorki leżące w dużej odległości od stolicy wyspy, będące mniej oczywistym wyborem dla większości turystów. Wszystkie plaże wymienione w rankingu zaznaczono na poniższej mapce.

Playa de Muro

Playa de Muro to szeroka plaża zlokalizowana na północno-wschodnim wybrzeżu Majorki. Liczy około 15 metrów szerokości i aż 8 kilometrów długości. Rozciąga się od północnych krańców miejscowości Can Picafort i biegnie na północ w kierunku miasteczka Alcúdia. Należy do grona najbardziej znanych plaż na Majorce. Największy wpływ na wzrost jej popularność miały drewniane mostki, na których turyści robili sobie zdjęcia i wrzucali je na Instagram. W 2022 roku tagiem #playademuro oznaczyło swoje zdjęcia niemal 71 tysięcy osób.

Z uwagi na duże zainteresowanie przyjezdnych Playa De Muro nie przypadnie do gustu osobom, które szukają spokojnego wypoczynku. Rozwinięta infrastruktura, piękna plaża z łagodnym zejściem do morza i liczne firmy organizujące wycieczki łodzią przyciągają tam setki turystów, nawet poza sezonem.

Playa de Sa Mesquida

Playa de Sa Mesquida to piękna plaża otoczona przez lasy sosnowe. Jest ulokowana w północno-wschodniej części Majorki nieopodal miejscowości Cala Mesquida. Sąsiaduje z rezerwatem przyrody Parque Natural de la Península de Llevant, co przekłada się na jej wyjątkowo dziki charakter.

Specyficzne położenie plaży sprawia, że wiejące tam wiatry stwarzają doskonałe okoliczności do uprawiania sportów wodnych. Jest szczególnie popularna wśródmiłośników surfingu, windsurfingu i kitesurfingu. W pobliżu plaży działają firmy organizujące konne wycieczki po okolicznych lasach.

Playa de Formentor

Playa de Formentor znajduje się w północnej części wyspy w malowniczej zatoce. Leży w pobliżu słynnego Hotelu Fermentor, w którym wakacje spędzały sławy takie jakDalai Lama, Grace Kelly czy Winston Churchill. Wyróżnia się zróżnicowanym krajobrazem. Oferuje mieszankę gór i morza, która spodoba się zwłaszcza wielbicielom surowych widoków.

Niedaleko Playa de Formentor znajduje się Port de Pollenca. Do tego oddalonego o niemal 15 kilometrów miasteczka wiedzie droga, z której rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na góry Serra de Tramuntana.

Es Trenc

W południowej części wyspy znajduje się plaża Es Trenc (Platja des Trenc) uznawana za idealne miejsce do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Wchodzi w skład rezerwatu przyrody Parc Natural Es Trenc-Salobrar chroniącego rzadkie gatunki ptaków i unikalne zbiorniki wodne. Jest pokryta delikatnym piaskiem, który łagodnie schodzi w krystalicznie czyste, przejrzyste morze. Z uwagi na malowniczy wygląd niektórzy porównują ją do karaibskiego wybrzeża.

Plaża Es Trenc obejmuje odcinek wybrzeża przeznaczony dla nudystów, a w jej sąsiedztwie znajduje się płatny parking.

Playa de Alcúdia

Na uwagę zasługuje również plaża ciągnąca się wzdłuż zatoki Alcudia. W pobliżu znajdują się liczne domy i apartamenty na wynajem, przez co w sezonie jest ona dość mocno zatłoczona. Nie ma się co dziwić, bo obecny tam jasny i miękki piasek oraz turkusowa woda zachęcają do plażowania.

Playa de Alcúdia to idealne miejsce na rodzinne wakacje. Zapewnia łagodne zejście do wody oraz liczne atrakcje i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wynajmiesz tam na przykład narty wodne czy weźmiesz udział w przejażdżce quadami.

Playa de s'Amarador

W południowo-wschodniej części wyspy znajduje się Playa de s'Amarador — plaża położona nad zatoką, na której można wypocząć w otoczeniu natury i pięknych widoków. Leży około 8 kilometrów od miejscowości Cala Santanyí. Otacza ją las sosnowy wchodzący w skład rezerwatu przyrody.

Cala Agulla

Cala Agulla to plaża wchodząca w skład niewielkiego miasteczka turystycznego ulokowanego na wschodnim krańcu wyspy. Nie raz odznaczano ją błękitną flagą, która jest domeną najlepszych plaż pod kątem czystości i bezpieczeństwa. Znajduje się w otoczeniu urokliwego lasu sosnowego, przez co stwarza doskonałe okoliczności zarówno do plażowania, jak i do spacerowania wśród zieleni. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą na przykład wypożyczyć tam rowery wodne.

Cala del Moro

Cala del Moro nie jest rekomendowana rodzinom z małymi dziećmi, ale z pewnością spodoba się wielbicielom nurkowania. Prowadzi do niej dość strome zejście, jednak trud włożony w dojście do plaży w pełni rekompensują wspaniałe widoki. Warto zabrać tam ze sobą sprzęt do snorkelingu, bo okoliczności sprzyjają podziwianiu podwodnego świata i eksploracji dna.

Cala Sa Nau

Cala Sa Nau to malownicza, bardzo szeroka plaża wciśnięta w zatokę. Jest otoczona przez sosnowy las, który zapewnia plażowiczom odrobinę cienia. Znajduje się pomiędzy turystycznymi miejscowościami Cala Marçal i Cala Ferrera. Oprócz piękna przyrody czeka tam na Ciebie niewielki bar, a także wypożyczalnia leżaków i parasoli.

Cala Varques

Cala Varques to idealne miejsce do spokojnego wypoczynku w otoczeniu przyrody. Jeśli lubisz dzikie plaże, ta z pewnością przypadnie Ci do gustu. W zamian za małą liczbę turystów trzeba włożyć nieco wysiłku, aby się tam dostać. Nieopodal plaży znajdują się zjawiskowy most skalny Es Caló Blanc utworzony przez naturę oraz malownicze jaskinie.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na Majorkę?

Majorka wchodzi w skład Hiszpanii, która należy do Unii Europejskiej od 1986 roku. Oznacza to, że obywatele państw członkowskich mogą korzystać z opieki zdrowotnej w publicznych placówkach ulokowanych na wyspie za darmo. Jeśli zabierzesz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dowód osobisty, masz prawo udać się do lekarza lub szpitala na podobnych zasadach, co rodzimi mieszkańcy.

Wypowiedź eksperta

Refundowanie świadczeń medycznych w ramach hiszpańskiej służby zdrowia Sistema Nacional de Salud odbywa się w podobny sposób, co w Polsce. Hospitalizacja, wizyty w publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz transport medyczny w obrębie kraju są tam darmowe. Do odpłatnych usług zalicza się zaś leczenie stomatologiczne. Z własnej kieszeni trzeba też płacić za specjalistyczny transport do Polski w razie poważnych problemów zdrowotnych. Nierefundowane są również wizyty w prywatnych klinikach i gabinetach, w których za konsultację lekarską płaci się około 100 euro, a za dobę w szpitalu — około 180 euro
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jedynym sposobem na sfinansowanie odpłatnych świadczeń medycznych podczas pobytu na Majorce są własne środki finansowe lub polisa turystyczna. Musisz wiedzieć, że dobre ubezpieczenie podróżne pozwoli Ci pokryć koszty leczenia w prywatnych ośrodkach zdrowia. Ponadto zagwarantuje zabezpieczenie w postaci na przykład:

 • ubezpieczenia OC — dzięki niemu unikniesz odpowiedzialności za szkody wyrządzone innym osobom i ich mieniu,

 • ubezpieczenia NNW— umożliwi Ci wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu doznany podczas wyjazdu,

 • ubezpieczenia bagażu — pozwoli uzyskać wsparcie finansowe w razie uszkodzenia zawartości walizek,

 • ubezpieczenia dla aktywnych — zapewni ochronę ubezpieczeniową w odniesieniu do zdarzeń, do których doszło podczas uprawiania sportu.

Podsumowując, polisa turystyczna na wyjazd da Ci nieocenione wsparcie w pokryciu kosztów leczenia, a także zagwarantuje dodatkowe świadczenia na wypadek niespodziewanych sytuacji w podróży. Pamiętaj, aby przed wykupieniem polisy zapoznać się z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) oraz z tzw. wyłączeniami odpowiedzialności.
Zwróć uwagę na klauzulę alkoholową. Obecnie większość ofert zapewnia ochronę również w odniesieniu do wypadków, do których doszło po spożyciu napojów wysokoprocentowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Majorkę?

Cena ubezpieczenia turystycznego na Majorkę zmienia się w zależności od zakresu polisy i długości pobytu. Przeważnie jednak za każdy dzień ochrony płaci się od kilku do kilkunastu złotych. Poniżej znajduje się kilka przykładowych ofert ubezpieczenia turystycznego na 1-dniowy wyjazd do Hiszpanii:

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
20 000 eu
Ratownictwo
20 000 eu
Bagaż
-
3,15 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złAssistance: pakiet assistance między innymi pomoc tłumacza, pokrycie kosztów wcześniejszego powrotu do kraju17 sportówZdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
20 000 eu
Ratownictwo
20 000 zł
Bagaż
-
7,15 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuPakiet assistance standard między innymi transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego
Allianz
Koszty leczenia
60 000 eu
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
10,60 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złUbezpieczenie dla aktywnychOC sportoweZdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
Wiener
3,15 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
20 000 eu
Ratownictwo
20 000 eu
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złAssistance: pakiet assistance między innymi pomoc tłumacza, pokrycie kosztów wcześniejszego powrotu do kraju17 sportówZdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
7,15 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
20 000 eu
Ratownictwo
20 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholuPakiet assistance standard między innymi transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego
Allianz
10,60 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
60 000 eu
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złUbezpieczenie dla aktywnychOC sportoweZdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Powyższe propozycje obrazują średni koszt ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Hiszpanii. Jeśli planujesz urlop, rozważ wykupienie dodatkowej ochrony, dzięki której zyskasz wsparcie ubezpieczyciela w trudnych sytuacjach. Za równowartość kawy na mieście możesz otrzymać wielowymiarową pomoc w razie problemów zdrowotnych czy wypadku.

Podsumowanie

 1. Majorka to największa wyspa Archipelagu Balearów wchodząca w skład terytorium Hiszpanii.

 2. W obrębie Majorki znajdują się liczne plaże, które stwarzają doskonałe okoliczności do wypoczynku i kąpieli.

 3. Za najpiękniejsze na Majorce uznaje się między innymi plaże Playa de Muro, Playa de Sa Mesquida. Playa de Formentor, Es Trenc i Playa de Alcúdia.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na Majorce są piaszczyste plaże?

  Na Majorce występują plaże piaszczyste i żwirowo-piaszczyste. W większości kurortów panują idealne warunki do plażowania, kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Do najpiękniejszych plaż Majorki pokrytych białym piaskiem zaliczają się Playa De Muro, Cala Millor i Cala Mesquida.

 2. Która część Majorki jest najładniejsza?

  Trudno jednoznacznie określić, która część największej wyspy Balearów jest najpiękniejsza. Miłośnicy odludnych terenów i surowych krajobrazów powinni planować urlop na zachodnim wybrzeżu Majorki. Z kolei poszukiwaczom idealnych miejsc do plażowania poleca się pobyt w północno wschodniej części wyspy, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże na Majorce.

 3. Czy plaże na Majorce są kamieniste?

  Na wschodnim wybrzeżu wyspy niektóre fragmenty wybrzeża są pokryte kamyczkami wymieszanymi z drobnym piaskiem. Piaszczyste plaże znajdziesz w pobliżu Zatoki Palma oraz na południowo wschodnim wybrzeżu Majorki.

 4. Nad jakim morzem leży Majorka?

  Na Majorce każda plaża znajduje się nad Morzem Śródziemnym. Wyspa administracyjnie przynależy do Hiszpanii. Wraz z Minorką, Ibizą, Formenterą i Cabrerą wchodzi w skład Archipelagu Balearów.

 5. Czy morze na Majorce jest czyste?

  Krystalicznie czysta woda i piękne wybrzeże — to wszystko oferuje Majorka. Plaże są tam wyjątkowo malownicze i stwarzają doskonałe warunki do kąpieli. Czystość morza potwierdza powiewająca w wielu miejscach błękitna flaga.

 6. W jakich miesiącach najlepiej lecieć na Majorkę?

  Szczyt sezonu na Majorce przypada na miesiące wakacyjne — czerwiec, lipiec i sierpień. Z uwagi na brak opadów i dużą ilość słonecznych dni przez większą część roku urlop można planować tam w zasadzie już od maja. Wiele osób decyduje się na wyjazd także we wrześniu, gdy panuje optymalna pogoda.

 7. Gdzie jest najładniejsze miejsce na Majorce?

  Na Majorce jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Miłośnicy atrakcji kulturalnych powinni zwiedzić miejscowość Palma, która jest stolicą wyspy. Znajduje się tam urocza starówka, odrestaurowana przez Antoniego Gaudiego gotycka katedra La Seu oraz park Parc de la Mar. W pobliżu trzeba zobaczyć też zamek gotycki Bellver zbudowany na planie koła. Do przyrodniczych walorów Majorki zaliczają się liczne jaskinie, między innymi jaskinie Drach, jaskinie Hams czy jaskinie Artá, oraz park przyrodniczy Sierra de Tramontana. W obrębie wyspy znajduje się też niejedna przepiękna plaża. Za najbardziej malownicze uznaje się Playa De Muro, Es Port i Playa de Alcudia.