Ubezpieczenie OC musi posiadać właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu. I choć zakres polisy w każdym towarzystwie jest taki sam, to cena może różnić się o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, jak zaoszczędzić na obowiązkowej polisie nawet 50% i znaleźć tanie OC dla swojego samochodu.

Zakres ubezpieczenia oc regulowany jest ustawowo, dzięki czemu każdy ubezpieczyciel obejmuje swojego klienta dokładnie taką samą ochroną. Cenę polisy OC każde towarzystwo może jednak ustalać indywidualnie. To, ile klient zapłaci za ubezpieczenie w dużej mierze zależy od tego, jakie towarzystwo wybierze. A różnice cen OC w poszczególnych firmach mogą być nawet kilkukrotne.

Wyjaśniamy od czego zależy wysokość składki, co zrobić, żeby nie zapłacić za dużo oraz jak znaleźć tanie OC.

Najtańsze OC - jak duże mogą być różnice w cenie?

Ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować kierowcy inną cenę OC, to kierowca, który nie sprawdzi co najmniej kilku ofert, może przepłacić za polisę kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Przykładowo, w kwietniu 2020 r. 41-letni mieszkaniec Tarnowa otrzymał najtańszą propozycję OC, za jedyne 300 zł, od towarzystwa Benefia. Oferty pozostałych ubezpieczycieli różniły się jednak cenowo od najtańszej polisy nawet o kilkaset złotych.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
300,00 zł rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
388,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
405,50 zł rata od 40 zł
Dodatkowo: Opony  
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
407,00 zł rata od 41 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
467,00 zł rata od 46 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
525,00 zł rata od 52 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
904,00 zł rata od 89 zł
Dodatkowo: Opony   Szyby  
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Benefia
300,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
388,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
405,50 złrata od 40.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Proama
407,00 złrata od 41.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
467,00 złrata od 46.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
525,00 złrata od 52.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
904,00 złrata od 89.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony Szyby

Oferty aktualne w kwietniu 2020 r., kalkulacja dla 41-letniego kierowcy z Tarnowa, samochód: Fiat 500 z 2016 r. poj. silnika 875 cm3

Skąd tak duża różnica między najtańszą i najdroższą ofertą? Choć każdy ubezpieczyciel analizuje podczas kalkulacji składki poszczególne dane dotyczące kierowcy i jego auta, to sam określa, który z nich jest najważniejszy

Porównaj oferty OC i AC

Jeszcze większe różnice widoczne są w przypadku młodych kierowców. Bo choć ceny OC dla najmłodszych właścicieli aut są zdecydowanie wyższe niż w pozostałych grupach wiekowych, to niektóre towarzystwa stosują dodatkowe zwyżki z tego tytułu.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
AXA
OC
AC
Assistance
NNW
977,00 zł rata od 97 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1224,00 zł rata od 121 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1454,00 zł rata od 143 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1522,00 zł rata od 150 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1554,00 zł rata od 153 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1666,00 zł rata od 164 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
2218,00 zł rata od 219 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
2738,00 zł rata od 270 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
3222,00 zł rata od 317 zł
Dodatkowo: Opony   Szyby  
AXA
977,00 złrata od 97.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1224,00 złrata od 121.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1454,00 złrata od 143.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1522,00 złrata od 150.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1554,00 złrata od 153.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1666,00 złrata od 164.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
2218,00 złrata od 219.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
2738,00 złrata od 270.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
3222,00 złrata od 317.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony Szyby

wyniki kalkulacji dla 22-letniego mieszkańca woj. śląskiego (Bierna),samochód Opel Astra z 2008 r., poj. silnika 1,4, OC od 4 lat

Wiek nie jest oczywiście jedynym czynnikiem wpływającym na cenę polisy. Inny młody kierowca ma więc szansę na znalezienie jeszcze tańszego OC, jeśli trafi na towarzystwo, które pozytywnie oceni inne niż wiek informacje z nim związane.

Od czego zależy cena OC?

Kalkulując składkę ubezpieczenia OC, towarzystwa biorą pod uwagę dane dotyczące właściciela samochodu oraz samego auta. Wśród informacji związanych z kierowcą najbardziej istotne są: wiek, miejsce zamieszkania czy zniżki za bezszkodową jazdę. W przypadku ubezpieczanego pojazdu, ubezpieczyciele głównie zwracają uwagę na pojemność silnika, markę oraz rok produkcji auta.

Wiek kierowcy

Jednym z najważniejszych elementów kształtujących wysokość składki jest wiek właściciela pojazdu. Najwyższe ceny towarzystwa od lat oferują młodym, niedoświadczonym kierowcom. Analogicznie, najkorzystniejsze oferty trafiają do starszych kierowców, posiadających długą historię bezszkodowej jazdy.

Dlaczego tak się dzieje? Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują np. statystyki wypadków dla poszczególnych grup kierowców. A tych od wielu już lat, najwięcej powodują najmłodsi kierowcy. W 2019 r. w grupie wiekowej 18-24 lata odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. W pozostałych grupach wiekowych sprawców wypadków było mniej. Taki stan przekłada się m.in. na wyższe ceny OC, proponowane młodym właścicielom aut.

W I kwartale 2020 r. najdroższe oferty OC trafiały do kierowców w wieku 20 lat. Płacili oni za polisy trzykrotnie więcej niż 62-latkowie.

Wiek kierowcy a cena OC

Na najniższe ceny OC w tym samym okresie mogli liczyć starsi kierowcy. Z reguły posiadają oni największe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz wypracowane maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Statystycznie to właśnie oni powodują również najmniej kolizji i wypadków.

Porównaj ceny OC i AC

Miejsce zamieszkania

Na wysokość składki OC duży wpływ ma również miejsce zamieszkania właściciela samochodu. W dużych miastach, o dużej gęstości zaludnienia, ceny polis komunikacyjnych są z reguły wyższe niż na wsiach i w mniejszych miejscowościach.

Odchylenia cen od średniej w miastach wojewódzkich

Najdroższe OC proponowane jest mieszkańcom miast, które stanowią ważne węzły komunikacyjne. Towarzystwa kalkulując składkę ubezpieczenia, biorą bowiem pod uwagę ryzyko powstania szkody. A na nie duży wpływ mają np. statystyki wypadków, gęstość zaludnienia, natężenie ruchu, a nawet jakość dróg w danym regionie. W I kwartale 2020 r. najwięcej na OC wydawali mieszkańcy Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Najtańsze polisy ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Rzeszowa, Opola i Kielc.

Marka samochodu

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą jednak pod uwagę nie tylko ryzyko związane z właścicielem samochodu, ale także samym autem. Istnieją marki, które pod względem ceny OC wyceniane są drożej niż pozostałe, głównie ze względu na swoje parametry techniczne.

Marka pojazdu a cena OC

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w porównywarce rankomat.pl marek samochodów w I kwartale 2020 r., z najwyższymi kosztami obowiązkowego ubezpieczenia musieli liczyć się właściciele BMW i Audi. Wiele modeli tych marek posiada mocne silniki i może rozwijać większe prędkości. Kierowcy posiadający Samochody marki Skoda i Toyota mogli cieszyć się zdecydowanie niższymi składkami OC.

Oblicz składkę OC

Pojemność silnika

Jednym z kluczowych czynników wpływających na tanie OC jest również pojemność ubezpieczanego pojazdu. Im jest ona większa, tym cena OC wyższa. Samochody z dużą pojemnością silnika mogą rozwijać duże prędkości. Ryzyko spowodowania szkody takimi autami wzrasta. Większy może być również rozmiar ewentualnej szkody, co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty jej likwidacji przez towarzystwo.

Pojemność silnika a cena OC

W  I kwartale 2020 r. najwięcej za OC płacili właściciele aut z silnikiem o pojemności powyżej 3,0 l. Na najtańsze OC mogli liczyć posiadacze pojazdów z silnikami poniżej 1,0 l.

Pozostałe czynniki

Ubezpieczyciele pytają również o dodatkowe informacje. I choć część z nich może wydawać się mało istotna, to w rzeczywistości, każdy czynnik ma wpływ na ostateczną wysokość składki. Może tak być w przypadku pytań choćby o posiadanie dzieci bądź stan cywilny.

Stan cywilny a cena OC

Najniższe ceny OC w I kwartale 2020 r. ubezpieczyciele proponowali osobom w związkach małżeńskich, uznając je za skłonne do podejmowania mniejszego ryzyka na drodze. Najwięcej za polisę musieli zapłacić kawalerowie i panny.

Jakie są sposoby na tanie OC?

Podczas wyboru konkretnej oferty ubezpieczenia OC, warto kierować się zaproponowaną przez ubezpieczyciela ceną polisy. Ochrona w każdym towarzystwie jest bowiem taka sama. Istnieje kilka sposobów na to, aby obniżyć wysokość składki. Do najskuteczniejszych z nich należą:

  • porównanie ofert różnych firm – każde towarzystwo może uznać za najbardziej istotne inne informacje dotyczące kierowcy i jego samochodu podczas kalkulacji składki. Jeśli więc np. posiadasz auto z dużą pojemnością silnika i jeden ubezpieczyciel zaproponował Ci wysoką cenę OC, sprawdź oferty innych firm. Może się okazać, że któraś z nich zaproponuje Ci ubezpieczenie nawet 50% taniej. Dzięki porównywarce ubezpieczeń, możesz to zrobić w jednym miejscu, w zaledwie kilka minut;

  • zakup ubezpieczenia online – niektóre towarzystwa premiują klientów, którzy kupują OC przez Internet, oferując im dodatkowe rabaty. Opłacenie składki online może w niektórych firmach obniżyć cenę polisy o 5-15%;

  • płatność jednorazowa - całkowita cena polisy podzielona na raty, zawsze jest wyższa niż w przypadku opłacenia składki jednorazowo. Płatność ratalna może podnieść cenę nawet o kilkaset złotych. Jeśli nie masz możliwości opłacenia całej składki od razu, wybierz w miarę możliwości, jak najmniejszą liczbę rat (im jest ich więcej, tym ostateczna cena OC jest wyższa);

  • bezpieczna jazda – to najbardziej czasochłonny sposób na obniżenie składki, jednak bardzo skuteczny. Każdy rok bezszkodowej jazdy, to kolejne zniżki na koncie kierowcy. Sposób ich naliczania przez towarzystwa jest całkowicie dowolny. Jeden ubezpieczyciel może więc przyznać pełne (z reguły 60-procentowe zniżki) już po 3 latach, inny dopiero po 8;

  • zakup ubezpieczeń w pakiecie – towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w ofercie tzw. pakiety ubezpieczeń. Klient ma więc możliwość zakupu np. OC+AC+ASS taniej niż w przypadku nabycia każdej z polis osobno. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, np. AC, ASS, NNW, zawsze należy sprawdzić zakres ochrony poszczególnych polis.  

To, jak dużo mogą zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC różni kierowcy, obrazują poniższe przykładowe kalkulacje użytkowników naszej porównywarki.

KIEROWCA

SAMOCHÓD

ZAKRES UBEZPIECZENIA

NAJDROŻSZA OFERTA

NAJTAŃSZA OFERTA

Mężczyzna, 45 lat, woj. małopolskie, 60% zniżki

Toyota Yaris, 2010 r., Benzyna, poj. 1329 cm3

OC+ASS+NNW

1929 zł

508 zł

Kobieta, 32 lata, woj. opolskie, 40% zniżki

Opel Astra, 2006 r., Diesel, 1910 cm3

OC+ASS+NNW

2354 zł

650 zł

Mężczyzna, 52 lata, woj. mazowieckie, 60% zniżki

Ford Focus, 2008 r., Benzyna, 1596 cm3

OC

1722 zł

683 zł

Kobieta, 60 lat, woj. podkarpackie, 50% zniżki

Fiat Punto, 2016 r., Benzyna, poj. 1368 cm3

OC+ASS+NNW

2087 zł

512 zł

Mężczyzna, 29 lat, woj. dolnośląskie, 40% zniżki,

Citroen C3, 2002 r., Benzyna+Gaz, 1587 cm3

OC+ASS

2636 zł

1058 zł

Kobieta, 39 lat, woj. pomorskie, 60% zniżki

Audi A4, 2013 r., Diesel, poj. 1968 cm3

OC+ASS+NNW

2546 zł

558 zł

Sprawdź ceny OC

Istnieją również sposoby na znalezienie najtańszego OC, które mogą wykorzystać młodzi kierowcy:

  • współdzielenie auta z doświadczonym kierowcą – dopisanie do dowodu rejestracyjnego dodatkowego, doświadczonego kierowcy, który posiada pełne zniżki, może obniżyć cenę OC nawet o kilkaset złotych. Należy jednak pamiętać, że szkoda spowodowana przez któregokolwiek z współwłaścicieli, skutkuje utratą części zniżek każdego z nich;Istnieją także sposoby, dzięki którym młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić na zakupie OC.
  • auto z niewielką pojemnością silnika – pojemność silnika ma duże znaczenie, szczególnie w przypadku kierowców do 25. roku życia, którzy statystycznie powodują najwięcej wypadków. Warto więc już na etapie zakupu samochodu pomyśleć o składce OC, którą mała pojemność silnika może obniżyć.  

  • bezszkodowa jazda – każdy rok bezpiecznej jazdy przybliża młodego kierowcę do taniego OC. Nawet jeśli cena wyjściowa jest wysoka, to po roku może być już kilkaset złotych niższa. Analogicznie, każdy stłuczka czy wypadek znacznie podwyższą cenę polisy.

KIEROWCA

SAMOCHÓD

ZAKRES UBEZPIECZENIA

NADROŻSZA OFERTA

NAJTAŃSZA OFERTA

Mężczyzna, 18 lat, woj. lubuskie, brak zniżki

Honda Civic, 2004 r., Benzyna, 1590 cm3

OC

7292 zł

2449 zł

Kobieta, 19 lat, woj. mazowieckie, 10% zniżki

Fiat Panda, 2011 r., Benzyna, poj. 1108 cm3

OC+ASS+NNW

6043 zł

1607 zł

Mężczyzna, 21 lat, woj. wielkopolskie, 20% zniżki

Mazda 3, 2009 r., Diesel, poj. 1560 cm3

OC+ASS+NNW

4345 zł

1480 zł

Kobieta, 23 lata, woj. małopolskie, 40% zniżki

Peugeot 308, 2008 r., Benzyna, 1598 cm3

OC+ASS+NNW

2698 zł

898 zł

Mężczyzna, 24 lata, woj. mazowieckie, 50% zniżki

Honda Jazz, 2013 r., Benzyna+Gaz, poj. 1339 cm3

OC+ASS+NNW

3480 zł

885 zł

Kobieta, 25 lat, woj. podlaskie, 60% zniżki

Renault Clio, 2012 r., Diesel, poj. 1461 cm3

OC

1744 zł

671 zł

Gdyby kierowca nr 1 dopisał do dowodu rejestracyjnego np. ojca, który posiada duże doświadczenie za kierownicą, najtańsza polisa kosztowałaby nie 2449 zł, a jedynie 964 zł.

Kto może kupić tanie OC?

Każdy kierowca ma szansę na zakup taniego OC. Najwygodniejszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na jego znalezienie jest porównanie ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń umożliwia sprawdzenie ofert różnych ubezpieczycieli nie tylko pod kątem ceny, ale także zakresu poszczególnych polis (w przypadku pakietów ubezpieczeń). Wypełnienie formularza zajmuje tylko 7 minut, a zyskać można ubezpieczenie tańsze nawet o połowę.