Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Najtańsze OC w 2024 r. od 329 zł Znajdź tanie OC online!

Sprawdź ceny OC
AegonTylko 329 zł zapłacił za tanie ubezpieczenie OC 43-letni pan Artur z województwa małopolskiego, właściciel Toyoty Yaris z 2002 r. o pojemności silnika 1 l. Podobnie jak on, Ty również możesz zaoszczędzić dzięki rankomat.pl na obowiązkowym ubezpieczeniu auta nawet kilka tysięcy złotych!

Najtańsze OC - jak duże mogą być różnice w cenie?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla zarejestrowanych właścicieli każdego pojazdu. Choć zakres ochrony polisy jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, to cena może różnić się o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, jak zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu nawet 50% i znaleźć tanie OC dla swojego samochodu!
Ile kosztuje tanie OC w rankomat.pl?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Wefox Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje tanie OC w rankomat.pl?
Balcia Insurance
329,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wefox Insurance
353,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
370,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
393,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
400,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
424,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
425,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
466,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
466,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
610,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
613,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
897,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja: styczeń 2024 r., Toyota Yaris z 2002 r., poj. silnika 1 l

Pamiętaj aby przy wyborze OC kierować się najniższą ceną!

Jesteśmy po Twojej stronie, możesz nam zaufać!

Klienci oszczędzają średnio 765,50 zł kupując tanie ubezpieczenie OC z rankomat.pl

sprzedajemy najtańsze polisy oc na rynku
Sprzedajemy OC
od 2008 r.
zaoszczędzone pieniądze na tanim ubezpieczeniu oc
Kierowcy zaoszczędzili
z nami 456 897 235 zł
543 237 klientów kupiło tanie oc na rankomat
Zaufało nam
543 237 klientów
Accredited Insurance EuropeAllianzAXA PartnersBalcia InsuranceBeesafeBenefiaColonnadeCompensaENEL-MEDERGO HestiaERGO Ubezpieczenia PodróżyEUROINSEurop AssistanceEuropa UbezpieczeniaGeneraliHDIINTER PolskaLink4MACIF Życie TUWMedicoverMediSkymtu24.plNationale-NederlandenProamaPZUSignal IdunaTrastiTUZ UbezpieczeniaUniqaUnumWartaWefox InsuranceWelbiWienerYou Can Drive

Wiek kierowcy

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących wysokość składki za ubezpieczenie OC jest wiek właściciela pojazdu. Najwyższe ceny towarzystwa od lat oferują młodym, niedoświadczonym kierowcom. Odwrotnie, najkorzystniejsze oferty trafiają do starszych kierowców, posiadających długą historię bezszkodowej jazdy.

Dlaczego tak się dzieje? Towarzystwa ubezpieczeniowe analizują np. statystyki wypadków dla poszczególnych grup kierowców. A tych od wielu już lat, najwięcej powodują najmłodsi kierowcy. W 2022 r. w grupie wiekowej 18-24 lata odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. W pozostałych grupach wiekowych sprawców wypadków było mniej. Taki stan przekłada się m.in. na wyższe ceny OC, proponowane młodym właścicielom aut.

W 2024 r. najdroższe oferty za ubezpieczenie OC trafiają do kierowców w wieku 19 lat (średnio 2030 zł). W styczniu br. płacili oni za ubezpieczenie OC czterokrotnie więcej niż właściciele pojazdów w grupie wiekowej 60 lat (464 zł).

Czytaj więcej Czytaj mniej

Miejsce zamieszkania

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC online duży wpływ ma również miejsce zamieszkania właściciela samochodu. W dużych miastach, o dużej gęstości zaludnienia, ceny polis komunikacyjnych są z reguły wyższe niż na wsiach i w mniejszych miejscowościach.

Najdroższe OC samochodu proponowane jest mieszkańcom miast, które stanowią ważne węzły komunikacyjne. Towarzystwa kalkulując składkę ubezpieczenia, biorą bowiem pod uwagę ryzyko powstania szkody. A na nie duży wpływ mają np. statystyki wypadków, gęstość zaludnienia, natężenie ruchu, a nawet jakość dróg w danym regionie. W styczniu 2024 r. najwięcej na ubezpieczenie OC samochodu wydawali mieszkańcy Gdańska (790 zł), Wrocławia (773 zł) i Warszawy (710 zł). Najtańsze polisy ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Opola (530 zł), Katowic (549 zł) i Rzeszowa (554 zł). Sprawdź ile kosztuje najtańsze OC w kalkulatorze OC/AC rankomat.pl

Czytaj więcej Czytaj mniej

Jakie marki samochodów mają najniższe OC?

W styczniu 2024 r. średnio najtańsze OC samochodu ubezpieczyciele oferowali właścicielom: Fiata (531 zł), Skody (532 zł) i Toyoty (540 zł).  Z kolei najwięcej za obowiązkową polisę musieli zapłacić właściciele BMW (677 zł), Audi (621 zł) i Peugeota (556 zł).

Często sportowe samochody należą do młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy w ocenie ubezpieczycieli są bardziej skłonni do szybkiej i brawurowej jazdy. W związku z tym, muszą się liczyć z wyższym kosztem obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu niż właściciele wolniejszych aut.

Czytaj więcej Czytaj mniej

Pojemność silnika

Jednym z kluczowych czynników wpływających na tanie OC jest również pojemność ubezpieczanego pojazdu. Im jest ona większa, tym cena za ubezpieczenie OC online wyższa. Samochody z dużą pojemnością silnika mogą rozwijać duże prędkości. Ryzyko spowodowania szkody takimi autami wzrasta. Większy może być również rozmiar ewentualnej szkody, co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty jej likwidacji przez towarzystwo.

W 2024 r. najwięcej za ubezpieczenie OC samochodu płacą właściciele aut z silnikiem o pojemności 3 l lub większej (w styczniu 2024 r. średnio 665 zł). Na najtańsze OC samochodu mogą liczyć posiadacze pojazdów z silnikami do 1 l (464 zł).

Czytaj więcej Czytaj mniej

Pozostałe czynniki

Ubezpieczyciele pytają również o dodatkowe informacje. Choć część z nich może wydawać się mało istotna, to w rzeczywistości, każdy ma wpływ na ostateczną wysokość składki OC. 

W latach 2009-2023 średnio najniższą cenę OC odnotowano w 2009 r. (412 zł), a najwyższą w 2017 r. (779 zł). Następnie w latach 2018-2022 przeciętna wysokość składki obniżała się. Jednak po trzech kwartałach 2023 r. systematycznie rośnie i w tym okresie wyniosła 511 zł. 

Czytaj więcej Czytaj mniej
tanie OC na raty

OC na raty sposobem na tanie OC

Czy OC można rozłożyć na raty?

Tak, jak najbardziej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość rozłożenia płatności za polisę OC na 2, 4 lub 12 rat. Takie rozwiązanie często umożliwia zakup w pakiecie dodatkowych usług, jak AC czy assistance. Jednocześnie rozkładając zakup OC na raty, trzeba liczyć się z wyższą składką niż przy jednorazowym uregulowaniu należności.

Jakie są sposoby na tanie OC?

Ubezpieczyciele za każdy rok bezszkodowej jazdy przyznają zniżki, które obniżają cenę OC. Natomiast młody i niedoświadczony kierowca może uczynić współwłaścicielem auta np. bardziej doświadczonego za kierownicą członka rodziny. Oczywiście warto również porównywać oferty różnych towarzystw, co pozwala obniżyć wysokość składki oc nawet o kilka tysięcy złotych.
porównaj ceny taniego oc
Porównaj ceny OC
Zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie przepłacaj więc, tylko porównaj online w zaledwie kilka minut oferty kilkunastu ubezpieczycieli i wybierz najtańsze OC. Dzięki temu zaoszczędzisz od kilkuset do kilku tysięcy złotych!
kup tanie oc w pakiecie
Kup OC/AC w pakiecie
Jeśli szukasz najtańszego OC, równocześnie sprawdź cenę AC w pakiecie. W efekcie znacznie zaoszczędzisz na zakupie dwóch polis w jednym towarzystwie. Dzięki temu chronisz auto na wypadek pożaru, kradzieży, gradobicia czy aktów wandalizmu. Dodatkowo możesz zyskać przydatne na trasie assistance, czy praktyczne ubezpieczenie NNW.
Jedź ostrożnie i bezszkodowo
Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę
Ubezpieczyciele przyznają za każdy rok bezszkodowej jazdy zniżki w wysokości około 10%. Jeśli będziesz ostrożny i nie spowodujesz żadnej szkody, po kilku latach towarzystwa zaproponują Ci możliwie najtańsze OC. Warto więc jeździć przepisowo, gdyż nawet niewielka stłuczka może oznaczać zwyżkę składki o 20%.
Kup auto o niewielkiej pojemności silnika
Kup auto o niewielkiej pojemności
Im mniejsza pojemność silnika, tym tańsze OC. Kup więc ekonomiczny model, ponieważ najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacą właściciele aut o pojemności poniżej 1 l. Są wolniejsze od samochodów sportowych z dużymi silnikami, a więc w ocenie ubezpieczycieli ryzyko wystąpienia szkody jest znacznie mniejsze.
Korzystaj z OC poprzedniego właściciela auta
Korzystaj z OC poprzedniego właściciela
Jeśli kupujesz używany samochód, poprzedni właściciel musi przekazać Ci swoje ubezpieczenie OC. Możesz z niego korzystać do końca obowiązywania umowy z ubezpieczycielem, bądź w dowolnym momencie ją wypowiedzieć. Towarzystwo może rekalkulować składkę, czyli ponownie przeliczyć jej wysokość. Jednak i tak może to być tańsze rozwiązanie niż zakup OC na własną rękę zaraz po kupnie auta.
zniżki współwłaściciela sposobem na tanie oc
Poszukaj współwłaściciela samochodu
Jeśli jesteś młodym i niedoświadczonym kierowcą, cena OC może być wysoka. Aby ją obniżyć, możesz współwłaścicielem samochodu uczynić bardziej doświadczonego kierowcę (np. członka rodziny). Będziesz mógł korzystać z wypracowanych przez niego wieloletnich zniżek, dzięki czemu OC będzie tańsze nawet o kilkaset złotych!

Miasta z najtańszym OC

Miasta z najtańszym OC – jak miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie samochodu?

Zwykle najwięcej za ubezpieczenie OC płacą właściciele pojazdów z dużych miast wojewódzkich. Od lat w czołówce znajdują się Gdańsk, Wrocław, Warszawa i Szczecin. Panuje w nich duży ruch, a w godzinach szczytu często występują ogromne korki. W efekcie w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych zwiększa się ryzyko wypadków i kolizji drogowych, co oznacza wyższą składkę. Taniej o kilkaset złotych jest w Opolu, Katowicach i Rzeszowie. Często jeszcze mniej za polisę OC muszą zapłacić osoby z mniejszych miejscowości i wsi.

Znajdź najtańsze OC! Krok po kroku wypełnij w kalkulatorze OC:

1
Wpisz dane Przed wyborem ubezpieczenia pojazdu, musisz wpisać kilka podstawowych danych wymaganych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Należą do nich rok produkcji, marka i model samochodu, a także pojemność silnika, rodzaj paliwa, liczba drzwi i wersja modelu auta.
2
Wybierz rodzaj ubezpieczenia samochodu Po wpisaniu podstawowych danych wymaganych przez ubezpieczycieli, wybierz interesujący Cię rodzaj ubezpieczenia samochodu. Do wyboru masz obowiązkową polisę OC. Jednocześnie aby rozszerzyć zakres ochrony auta, możesz dodatkowo wybrać usługi AC/AC mini, assistance i NNW.
3
Porównaj ceny OC/AC Po wpisaniu danych i wyborze rodzaju ubezpieczenia samochodu, porównaj ceny polis. W przypadku OC zawsze wybieraj ofertę z najniższą ceną, ponieważ zakres ochrony jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem taniej w pakiecie możesz kupić AC, assistance czy NNW.
4
Dopasuj ubezpieczenie auta do swoich potrzeb Polisa OC jest obowiązkowa i jej zakres jest taki sam w każdym towarzystwie. Wybierając OC zawsze kieruj się najniższą ceną. Natomiast AC będzie dodatkowo chronić twoje auto w razie pożaru, kradzieży czy aktów wandalizmu. Assistance będzie przydatne w razie awarii na drodze, a NNW, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.
5
Kup najtańsze OC 24h/7 dni w tygodniu W kalkulatorze rankomat.pl możesz kupić najtańsze OC 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. To Ty w 100% decydujesz, kiedy chcesz ubezpieczyć samochód. Możesz to zrobić w kilka minut z dowolnego miejsca na świecie za pomocą komputera, smartfona czy tableta. Dzięki temu oszczędzasz nie tylko pieniądze, lecz także bezcenny czas!
zdjęcie komputer telefon

Opinie zadowolonych klientów z zakupu taniego OC

Zamieszczone opinie to wybrane opinie pochodzące z wizytówki marki Rankomat w Google. Rankomat nie weryfikuje tych opinii, ani nie może potwierdzić, czy osoby je zamieszczające faktycznie skorzystały z usług Rankomatu. Jednocześnie Google zastrzega, że nie weryfikuje takich opinii, ale usuwa treści zidentyfikowane jako fałszywe.

FAQ – Eksperci rankomat dzielą się wiedzą o tanim OC

Jakie marki samochodów mają najtańsze OC?

W styczniu 2024 r. najmniej za ubezpieczenie samochodu OC płacili kierowcy Fiata (531 zł). Tanie OC mieli także właściciele Skody (po 532 zł) i Renault (538 zł).

W którym mieście jest najtańsze OC?

W 2024 r. wśród miast wojewódzkich średnio najmniej za ubezpieczenie samochodu OC płacą mieszkańcy Opola (530 zł), Katowic (549 zł) i Rzeszowa (554 zł).

Czy ubezpieczenie OC jest tańsze w pakiecie z AC?

Zwykle zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC w pakiecie z AC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie tańszy, niż jeśli kupiłbyś Autocasco oddzielnie. Za zakup kilku polis jednocześnie ubezpieczyciele przyznają rabaty cenowe.

Czy marka samochodu wpływa na tanie OC?

Marka i model samochodu mają znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych podczas określania cen OC. Wyższe składki płacą właściciele szybkich, sportowych i luksusowych aut, w porównaniu do posiadaczy wolniejszych i ekonomiczniejszych w eksploatacji pojazdów.

Czy młody kierowca może znaleźć tanie OC?

Młody i niedoświadczony kierowca może znaleźć tanie ubezpieczenie OC. W pierwszej kolejności powinien porównać w rankomat.pl oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Różnice w cenach OC mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych!

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC?

Na najtańsze OC mogą liczyć doświadczeni i bezszkodowi kierowcy. Jest to możliwe dzięki wypracowanym przez nich wieloletnim zniżkom. Sprawdź najtańsze ubezpieczenie OC w naszym kalkulatorze.

Jak pojemność i rodzaj paliwa wpływa na tanie OC?

Im mniejsza pojemność silnika, tym niższa cena OC. W styczniu 2024 r. w porównywarce rankomat.pl najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacili właściciele aut z silnikiem do 1 l (średnio 464 zł). Natomiast w tym samym okresie najmniej za polisę OC płacili właściciele samochodów elektrycznych (średnio za najtańszą polisę 485 zł), a najwięcej posiadacze hybryd (588 zł).

Jak przebieg pojazdu wpływa na cenę taniego OC?

Zwykle im mniejszy przebieg pojazdu, tym niższa cena OC. W ocenie ubezpieczycieli samochody z mniejszą liczbą przejechanych kilometrów są uważane za bezpieczniejsze, więc w ich przypadku zmniejsza się ryzyko powstania szkody.

Jaka firma ma najtańsze OC?

To zależy. Wszyscy ubezpieczyciele indywidualnie ustalają ceny OC według przyjętych przez siebie kryteriów. W efekcie różnice w wysokości składki dla tego samego kierowcy w zależności od towarzystwa mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Zawsze więc warto porównać oferty jak największej liczby firm.

Jaka marka ma najdroższe OC?

W styczniu 2024 r. średnio najwięcej za ubezpieczenie OC musieli zapłacić właściciele BMW (677 zł), Audi (621 zł) i Peugeota (556 zł).

Jak znaleźć najtańsze OC?

Najprostszą metodą jest porównanie ofert jak największej liczby firm ubezpieczeniowych. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl, w którym są dostępne propozycje kilkunastu największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Kto może skorzystać z najtańszego OC?

Każdy właściciel pojazdu może znaleźć tanie OC, nawet jeśli jest młodym i niedoświadczonym kierowcą. Aby to zrobić, warto porównać ze sobą jak największą liczbę ofert różnych firm ubezpieczeniowych, np. w kalkulatorze rankomat.pl.

Czy tanie OC można opłacić w ratach?

Jak najbardziej. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje rozłożenie płatności za OC na 2, 4 lub nawet 12 rat. Jednak jest to nieco droższe rozwiązanie w porównaniu do jednorazowej płatności.

Gdzie kupić tanie OC?

Znalezienie najtańszego OC wymaga porównania jak największej liczby ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Najprościej jest to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl, w którym dostępne są propozycje kilkunastu największych firm w Polsce.

Gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód – opinie?

Nie warto kierować się opiniami innych osób na temat firmy, która gwarantuje najtańsze OC. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa kryteria wyliczenia składki dla konkretnego kierowcy. Warto więc zawsze przed zakupem OC porównać ze sobą oferty jak największej liczby towarzystw ubezpieczeniowych.
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego