Coraz więcej osób jest świadomych tego, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę trzeba mieć. EKUZ niewiele zapewnia, a koszty leczenia poza Polską bywają horrendalne, natomiast polisy są bardzo tanie. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że możemy się ubezpieczyć także podczas wakacji w kraju? Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje polisy NNW, które zapewniają ochronę podczas podróży po Polsce.

Oblicz składkę NNW ››

Ubezpieczenie NNW na terenie Polski – co to za polisa?

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu polisa przede wszystkim obejmuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – i tym się różni od polis zagranicznych, które przede wszystkim ubezpieczają koszty leczenia. Co zapewnia NNW? Jest to ochrona w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli podczas podróży doznamy uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie finansowe za poniesione straty – ból, doznane cierpienie i dyskomfort. Będzie to procent stosowny do uszczerbku – tabele z wartościami znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Po co nam ubezpieczenie NNW na terenie Polski?

Wypadki się zdarzają wszędzie. Nie tylko poza granicami Polski, ale i w trakcie wakacji krajowych. Służbę zdrowia mamy za darmo, ale za zmarnowane wakacje nikt nam już nie zapłaci. Często nieszczęśliwe wypadki wiążą się z leczeniem, rehabilitacją – lepiej mieć to na jakieś środki. Nie każdy (a raczej bardzo niewiele) z nas posiada ubezpieczenie na życie, które obejmuje NNW.  Dlatego warto mieć NNW podróżne. Taką polisę można wzbogacić o dodatki, które zapewnią jeszcze szerszą ochronę.

Oblicz składkę NNW ››

Zakres ubezpieczenia na terenie Polski – co jeszcze oprócz NNW oferuje polisa?

Poza NNW można także ubezpieczyć koszty leczenia i rehabilitacji – na niewielką kwotę – to pomocny dodatek, np. w razie konieczności leczenia prywatnego i usług nierefundowanych przez NFZ. Dobrym rozwiązaniem jest także Assistance, czyli całodobowa pomoc centrum alarmowego ubezpieczyciela w razie jakichkolwiek problemów w podróży. Można zainwestować też w koszty ratownictwa – przydadzą się, gdy podczas wycieczki po Tatrach zapędzimy się na stronę słowacką – tam ,jak wiadomo, pomoc ratowników górskich jest w 100% opłacana przez poszkodowanego.

Podobnie jak w przypadku polis zagranicznych, można także wybrać wariant z OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (gwarantującym wypłatę odszkodowania osobie trzeciej poszkodowanej przez ubezpieczonego, dotyczy to zarówno zdrowia tej osoby, jak i jej mienia). Ochroną warto również objąć bagaż oraz sprzęt sportowy – na wypadek kradzieży, zgubienia oraz zniszczenia. Niektóre ubezpieczenia zapewniają także zwrot kosztów rezygnacji z podróży lub jej przerwania oraz koszty rezygnacji z biletu.

Jak wybrać ubezpieczenie krajowe?

Przede wszystkim polisę należy dopasować do swoich potrzeb i wymogów. Dla niektórych z pewnością ważny jest aspekt finansowy. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze niska cena idzie w parze z jakością. Dobre ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski powinno pokrywać NNW i koszty leczenia.

W zasadzie im szersze ubezpieczenie, tym większa ochrona. Wszystko tak naprawdę zależy od charakteru wyjazdu. Standardowy urlop to mniejsze ryzyko – wystarczy więc NNW z podstawową sumą gwarantowaną, kosztami leczenia, rehabilitacji, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

Osoby, które podczas wakacji planują aktywności podwyższonego ryzyka lub ekstremalne – np. skok na bungee, lot balonem, surfing, żeglowanie itp. – powinny zadbać o dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia. Bez tego elementu polisa podczas uprawiania sportów wymienionych w OWU nie zadziała. Każdy sam musi dopasować ubezpieczenie, tak by gwarantowało pewną ochronę. Zwłaszcza, że można decydować się na kilka różnych wariantów.

Jak jest koszt ubezpieczenia turystycznego na terenie Polski?

Jak łatwo się domyślić – ubezpieczenie NNW na terenie kraju z pewnością będzie tańsze niż zagraniczne. Cena polisy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od długości pobytu, charakteru wyjazdu, liczby ubezpieczonych osób oraz wybranych wariantów i dodatkowych rozszerzeń. Przykładowo najtańsze ubezpieczenie krajowe Axa Travel można znaleźć od 1,20 zł za dzień ochrony!

Poniżej podajemy kilka przykładów:

Ubezpieczenie Axa Travel Polska XSmall

Zakres: NNW na 10 000 zł, koszty leczenia na 500 zł, OC na 100 000 zł, koszty rehabilitacji na 500 zł

Cena za 7-dniowią polisę: 7,56 zł

Ubezpieczenie Axa Travel Sport Polska Medium

Zakres: NNW: 30000 zł, koszty leczenia na 750 zł, OC na 100 000 zł, koszty ratownictwa na 15000 zł, koszty rehabilitacji na 750 zł, Assistance

Cena: 40,32 zł

Ubezpieczenie Axa Travel Sport Polska Large + OC i sprzęt sportowy

Zakres: NNW na 50 000 zł, koszty leczenia na 1000 zł, OC na 100 000 zł, koszty ratownictwa na 15 000 zł, koszty rehabilitacji na 1000 zł, OC i sprzęt sportowy na 3000 zł, Assistance

Cena: 63,00 zł

Jak widać – koszt polisy NNW na terenie Polski jest naprawdę niewielki, nawet w przypadku rozszerzonych pakietów. Zakres i cenę można sprawdzić w kalkulatorze krajowych ubezpieczeń NNW.

*****

Nie ma znaczenia, gdzie jedziemy w podróż – czy za granicę, czy nad Bałtyk albo w Tatry. Zawsze coś może się stać. Wypadki nie wybierają kraju ani pory – dlatego ludzkość wymyśliła ubezpieczenia. Lepiej mieć ochronę niż później żałować zmarnowanych wakacji i dodatkowych kosztów. Zwłaszcza, że ubezpieczenie na terenie Polski prawie nic nas nie kosztuje – tak niewielkiej sumy nawet nie odczujemy w naszym budżecie!

Oblicz składkę NNW ››

Oceń stronę
4,24