W dzisiejszych czasach posiadanie polisy zdrowotnej to konieczność. Zwłaszcza że publiczna służba zdrowia wymaga od nas sporej cierpliwości, w związku z czym na wizyty u specjalisty czeka się miesiącami. Z kolei prywatne gabinety lekarskie kosztują nas bardzo dużo. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie zdrowotne w 2023? Gdzie kupić najtańsze ubezpieczenie zdrowotne?

Postanowiliśmy sprawdzić możliwości w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych pod kątem ceny i zawartości. Czyli jak wybrać najlepszą i zarazem najtańszą polisę?

Prywatna polisa zdrowotna od 30 zł

Ceny ubezpieczeń zdrowotnych zaczynają się od około 30 zł miesięcznie. W cenie składki miesięcznej o wysokości 32 zł możemy nabyć polisę towarzystwa TU Zdrowie, niewiele więcej, bo 41 zł miesięcznie kosztować nas może pakiet grupy ubezpieczeniowej Signal Iduna. Z kolei najtańszy koszt polisy z rozszerzonym zakresem – to koszt około 130 zł miesięcznie (InterRisk – 125 zł, AXA – 130 zł).

Ubezpieczenie zdrowotne wcale nie musi kosztować sporo. A jeśli nawet znajdziemy tańszą, możemy zrezygnować z już posiadanej. Standardowo umowa zawierana jest na okres 12 miesięcy, w związku z czym nie musimy kontynuować umowy, jeśli oferta nam nie odpowiada lub jest zbyt droga.

Ile wydajemy na opiekę zdrowotną?

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w trzecim kwartale 2017 r. z polisy zdrowotnej korzystało już ponad 2 mln Polaków. Coraz częściej Polacy wymagają prywatnej polisy zdrowotnej od pracodawcy jako benefit pozapłacowy.

Na zdrowie z własnej kieszeni wydajemy rocznie 40-46 mld zł. NFZ i tak nie refunduje wszystkich zabiegów, więc Polacy są zdani na prywatną opiekę, np. stomatologiczną, jak i z pomocy innych specjalistów m.in. endokrynologii, ginekologii czy kardiologii. Koszt wizyty w prywatnym gabinecie zależy od wielkości miasta oraz tytułu, jakim dysponuje lekarz, ceny jednorazowej wizyty wahają się jednak w granicach od 150 – 350 zł. 

Oferta podstawowa czy rozszerzona?

Mamy do wyboru dwie możliwości, dzięki czemu każdy z powodzeniem znajdzie rozwiązanie dopasowane do własnych, indywidualnych potrzeb.
Pakiety, z których możemy skorzystać dzielą się na podstawowe i rozszerzone. Ich cena uzależniona jest od zakresu usług, jaki oferuje, jednak nie każdy z nas potrzebuje maksymalnego zakresu ochrony.

Ubezpieczenie zdrowotne – pakiety podstawowe

TUMinimalna składka miesięcznaLiczba lekarzyLiczba badańWizyty domoweSzczepieniaMaksymalny wiek przystąpienia
TU Zdrowie 
Polisa Zdrowie
32 zł16190grypa70 lat
Signal Iduna 
Direct
41 zł5116grypa60 lat
Signal Iduna
Polmed
62 zł15110takgrypa60 lat
InterRisk
Antidotum Plus
65 zł1889grypa65 lat
AXA
Ochrona z Plusem
68 zł93369 lat
Signal Iduna 
Start +
99 zl15110takgrypa60 lat
Inter Polska
Inter Vision
125 zł64173takgrypa60 lat

Tabela 1. Polisy zdrowotne według wysokości składki. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl

KOMENTARZ: Najtańsza oferta (TU Zdrowie Polisa Zdrowie) posiada zarazem największa liczbę dostępnych badań w zakresie. Z kolei polisa Inter Vision, najdroższa w zestawieniu, to największy pakiet dostępu do lekarzy specjalistów. TU Zdrowie i AXA są ubezpieczeniami, w których można mieć finansową ochronę zdrowie najdłużej.
 

Ubezpieczenie zdrowotne – pakiety podstawowe

TUMinimalna składka miesięcznaLiczba lekarzyLiczba badańWizyty domoweSzczepieniaMaksymalny wiek przystąpienia
InterRisk
Antidotum Plus
125 zł65135takgrypa65 lat
AXA
Ochrona z Plusem
130 zł24176takgrypa69 lat
TU Zdrowie
Polisa Zdrowie
168 zł40466tak
 • grypa
 • WZW typu A i B
 • odra
 • różyczka
 • świnka
 • odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych

70 lat
Inter Polska
Inter Vision
245 zł65175tak
 • grypa
 • choroby tropikalne
65 lat

Tabela 2. Polisy zdrowotne według wysokości składki. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl

KOMENTARZ: Tym razem polisa TU Zdrowie nie jest najtańsza, ale posiada najwyższy prób wiekowy dla ubezpieczonych (70 lat), prawie pół tysiąca badań w pakiecie i najwięcej rodzajów szczepień. Pod względem liczby lekarzy InterRisk i Inter Polska mają najkorzystniejszą ofertę, ale różnica w miesięcznej składce wynosi 120 zł. W tym wariancie wizyty domowe w ramach medycznego assistance są już w standardzie.

Nawet jeśli jesteśmy stosunkowo w dobrej kondycji ogólnej, młodzi i dbamy o zdrowy tryb życia, warto zdecydować się na polisę zdrowotną w zakresie rozszerzonym – dzięki czemu będziemy mogli wykonać maksymalny zakres badań diagnostycznych. Dzięki temu dowiedzieć się możemy o aktualnym stanie zdrowia, jak i wykryć pierwsze objawy poważniejszych problemów. 

Kompleksowe badania raz na kilka lat to świetne rozwiązanie, a umowa i tak zawierana jest na 12 miesięcy, dzięki czemu po roku możemy wybrać pakiet o mniejszym zakresie działania.

Karencja i ograniczenia – bez względu na ofertę

Przed zakupem ubezpieczenia zdrowotnego sprawdźmy dokładnie umowę z ubezpieczycielem. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że firma ubezpieczeniowa stosuje pewnie środki ochrony przed nieuczciwymi klientami. Są to przede wszystkim karencja i ograniczenia ochrony. 

Karencja najczęściej dotyczy prowadzenia ciąży oraz narodzin dziecka – towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają wówczas karencję na 9 i więcej miesięcy. 

PRZYKŁAD
W Signal Iduna karencja wynosi 10 miesięcy. Uniemożliwia to zatem zakup, gdy kobieta już wie o ciąży i chciałaby skorzystać z przysługujących badań oraz wizyt. Karencja na leczenie szpitalne to okres 4 miesięcy, natomiast na leczenie ambulatoryjne karencja nie obowiązuje. 
Ograniczenia odpowiedzialności dotyczą najczęściej wszelkich urazów i uszczerbków na zdrowiu, gdy ubezpieczony działał świadomie na własną niekorzyść.

Ubezpieczyciel najczęściej nie obejmuje ochroną problemów zdrowotnych wynikających z:

 • przebywania ubezpieczonego na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne i konflikty zbrojne,
 • skutków promieniowania jądrowego,
 • spożycia alkoholu, substancji psychoaktywnych, odurzających, toksycznych oraz narkotyków,
 • skutków prób samobójczych.

Warto zatem zapoznać się wcześniej z tą częścią umowy, by mieć świadomość na przyszłość, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie zapewni nam pomocy.

Ważne informacje

1. Polisa zdrowotna to niewielki koszt miesięczny z najniższymi składkami od ok. 30 zł

2. Im więcej zapłacimy na polisę zdrowotną, tym szerszy zakres badań i lekarzy nam przysługuje

3. W rozszerzonym wariancie polisa kosztuje miesięcznie powyżej 100 zł, ale standardem są wizyty domowe w ramach  medycznego assistance

4. Polisa zdrowotna to także brak kolejek, podczas gdy czas oczekiwania na specjalistę w ramach NFZ wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o najtańszą polisę zdrowotną:

 1. Co oferuje prywatna polisa zdrowotna?

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferuje nie tylko darmowe wizyty u specjalisty, które nie wymagają skierowania, ale również badania diagnostyczne i obrazowe, wizyty domowe, szczepienia, zabiegi fizjoterapeutyczne, konsultacje telefoniczne oraz online, a także transport medyczny czy opiekuna medycznego.

 2. Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie zdrowotne?

  Szukanie najtańszej oferty na ubezpieczenie zdrowotne należy zacząć od porównania ofert. Dzięki temu oszczędzamy nawet kilkaset złotych miesięcznie na ubezpieczeniu zdrowotnym. Porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych pozwala zestawić ze sobą polisy zdrowotnych różnych firm. Oferty różnią się ceną i niektórymi parametrami, które możemy dopasować do swoich preferencji.

 3. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie zdrowotne?

  Za najtańsze ubezpieczenie zdrowotne trzeba zapłacić ok. 30 zł miesięcznie.

 4. Co to jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to rodzaj polisy ubezpieczeniowej, którą można nabyć od prywatnej firmy ubezpieczeniowej, zamiast lub obok korzystania z publicznego systemu opieki zdrowotnej.