Inwestowanie w ochronę swojego zdrowia na pewno ci się opłaci – szybkie terminy do specjalisty, w dodatku bez skierowania, darmowe badania specjalistyczne oraz inne usługi w ramach stałego abonamentu już od 55 zł miesięcznie. 

Zanim zdecydujesz się na najtańszy pakiet medyczny, przeczytaj poniżej, na co zwracać uwagę i jakie rozwiązanie wybrać najlepiej. Razem z rankomat.pl pomożemy ci dokonać odpowiedniego, przemyślanego wyboru.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Bez kolejek i skierowań – czym jest pakiet medyczny i co oferuje? 

Pakiet medyczny możesz nabyć do ubezpieczenia na życie. Jest to wówczas ochrona dodatkowa, która uwzględnia usługi medyczne, jak np. transport medyczny, wsparcie psychologa czy rehabilitację. Takie rozwiązanie może kosztować kilka lub kilkanaście złotych więcej, a może zagwarantować pomoc medyczną w różnych, trudnych sytuacjach. W ramach polisy na życie można korzystać z prywatnej sieci przychodni, co oferują również często ubezpieczenia grupowe zakupione w miejscu pracy.  

Wypowiedź eksperta

Do pakietu medycznego, który stanowi rozszerzenie ochrony podstawowej, możesz przystąpić w wieku określonym przez ubezpieczyciela. Musisz mieć skończone 18 lat, a górna granica wiekowa jest narzucona przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Może to być zatem 50, jak i 60 lat w zależności od wybranej oferty.
Michał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomościMichał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomości

Istnieje jednak rozwiązanie, które również nazywane jest pakietem medycznym, ale dotyczy ono prywatnego ubezpieczenia medycznego. To ubezpieczenie, które w ramach stałej składki miesięcznej zapewni ci określone usługi medyczne. Co możesz zyskać? Przede wszystkim skorzystasz z szybkiej pomocy medycznej – tego samego dnia od zgłoszenia możesz liczyć na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, w ciągu kilku dni roboczych możesz spotkać się z lekarzem specjalistą. 

Korzyści jest więcej. Jako ubezpieczony możesz wykonać darmowe badania diagnostyczne oraz szczepienia, skorzystać z domowych wizyt lekarskich oraz rehabilitacji. W zależności od wariantu pakietu, na który się zdecydujesz, możesz również uzyskać dostęp do szybkich badań specjalistycznych, jak np. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne możesz zakupić wyłącznie będąc osobą pełnoletnią. Górna granica wiekowa jest decyzją ubezpieczyciela, najczęściej jest to 60 lat, jednak możesz znaleźć również oferty, które obejmą swoją ochroną maksymalnie do 69 roku życia.  

Powody, dla których warto mieć pakiet zdrowotny? 

Zarówno pakiet medyczny w ubezpieczeniu na życie, jak i prywatna polisa zdrowotna to rozwiązania, które w niewysokiej cenie mogą zapewnić ci bardzo dużo. Ponadto, ubezpieczenia różnią się od siebie pod względem liczby lekarzy różnych specjalizacji, liczby badań oraz usług dodatkowych, które gwarantują ubezpieczonemu. Możesz zatem wybrać taki pakiet medyczny, który w pełni będzie odpowiadał twoim potrzebom. Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem – możesz zdecydować się na tańszy wariant z podstawowym zakresem, jeśli z kolei borykasz się z regularnymi dolegliwościami np. skórnymi – możesz wybrać opcję polisy, w której będziesz mieć pakiet świadczeń niezbędnych do regularnych wizyt. 

3 powody, dla których warto mieć pakiet zdrowotny

 • szybki dostęp do świadczeń – wizytę u lekarza pierwszego kontaktu możesz wykonać tego samego dnia, w ciągu kilku dni możesz odwiedzić specjalistę, podobnie jak badania diagnostyczne, 
 • komfortowe warunki wykonywania świadczeń – pakiet medyczny umożliwia korzystanie z określonych placówek, które współpracują z ubezpieczycielem, dzięki temu możesz wykonać wizyty, jak i badania w konkretnym miejscu, dostajesz informację gdzie i kiedy możesz wykonać niezbędne badania i unikasz kolejek; w przypadku, gdy korzystasz z prywatnej praktyki lekarskiej – badania bardzo często wykonać musisz na własną rękę, samodzielnie musisz znaleźć punkt, cennik, a także sam ustalasz termin swojej wizyty, 
 • oszczędności – opieka zdrowotna może być darmowa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale wiele osób i tak korzysta z prywatnej praktyki lekarskiej ze względu na szybsze terminy wizyt oraz badań, w takim przypadku za jednorazową wizytę u specjalisty zapłacić możesz około 200-300 zł, przy bardziej złożonych problemach, chorobach przewlekłych oraz leczeniu te koszty mogą być dotkliwe, a polisa zdrowotna może stanowić znacznie tańsze rozwiązanie. 

Zobacz: Zdrowe nawyki, które wydłużą Twoje życie

Mniej niż 100 zł miesięcznie? Ile zapłacisz za najtańszy pakiet medyczny? 

Koszt pakietu zdrowotnego jest zależny od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim – to, ile zapłacisz za ubezpieczenie, zależy od tego, jak szeroki wariant ochrony wybierzesz. Każda z ofert oferuje inną liczbę specjalistów, badań oraz usług dodatkowych. Zwracaj uwagę na szczegóły, które najbardziej cię interesują. Ubezpieczyciel może być zainteresowany twoim wiekiem oraz stanem zdrowia – jeśli masz np. 45 lat i chorujesz przewlekle, warunki ubezpieczenia mogą wyglądać nieco inaczej.  

Ile kosztuje polisa zdrowotna?

Pakiet

Ilu specjalistów

Ile badań

Rezonans magnetyczny

Składka miesięczna od

Medicover

10

29

-

84 zł

Enel-med

9

45

-

85 zł

Enel-med

19

308

-

156 zł

MediSky

Bez limitu

Bez limitu

Tak

350 zł

Medicover

67

880

Tak

335 zł

MediSky

Bez limitu

Bez limitu

Tak

400 zł

Signal Iduna

6

85

-

55 zł

Signal Iduna

15

110

-

100 zł

Signal Iduna

6

85

-

192,50 zł

Inter Ubezpieczenia

77

412

Tak

200 zł

Inter Ubezpieczenia

77

412

Tak

240 zł

Inter Ubezpieczenia

77

416

Tak

249 zł

Signal Iduna

15

110

-

345 zł

Inter Ubezpieczenia

77

416

Tak

350 zł

Enel-med

19

431

-

193 zł

Enel-med

33

455

-

346 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 14 maja 2024 r.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Cena waha się od 55 zł miesięcznie do 400zł za miesiąc. To, który pakiet wybierzesz jest już twoją, indywidualną decyzją. Warto wybrać pakiet, który zaoferuje ci jak najwięcej. Ważne jest jednak to, by nie płacić za niego na tyle dużo, by obciążał twój miesięczny budżet. 

Najtańszy pakiet medyczny w tym przypadku dotyczy ubezpieczenia Signal Iduna, który kosztuje 55 zł miesięcznie. W swoim zakresie oferuje on dostęp do internisty, pediatry, chirurga, okulisty oraz dermatologa. W ramach ubezpieczenia można wykonać 85 różnych badań. Jednak przy dopłacie 20 zł miesięcznie, można zyskać dostęp do lekarzy 15 rożnych specjalizacji oraz 110 różnych badań diagnostycznych.

Jaki pakiet medyczny warto wybrać?

Prywatne pakiety medyczne to dość szeroki temat. Dla jednej osoby może to być trudny wybór. Czy warto wybrać placówki LUX MED, ilu lekarzy, czy uwzględnić również potrzeby rodziny oraz korzystanie z innych benefitów?

Przy wyborze pakietu medycznego trzeba odnosić się do własnych preferencji. Jeśli chorujesz na astmę, alergię, masz nawracające problemy żołądkowe lub chore nerki - to regularne korzystanie z diagnostyki oraz wizyt u konkretnych specjalistów będzie dla Ciebie bardzo ważne. Dopasowanie oferty do pacjenta jest kluczowe.

Zastanów się zatem, jakim budżetem dysponujesz, czy w najbliższym czasie potrzebne będzie jakieś leczenie, jakiego zakresu ochrony oczekujesz. Następnie możesz porównać dostępne oferty i wybrać takie rozwiązanie, które uwzględni Twoje potrzeby.

Czy warto decydować się na najtańszy pakiet zdrowotny? 

Każdy z nas ma zupełnie inne problemy ze zdrowiem, wykonuje inną pracę, posiada inne zagrożenia w codziennym życiu. Przykładowo: kierowca samochodu dostawczego ma większe ryzyko wypadku komunikacyjnego, niż nauczycielka nauczania początkowego, która bardziej narażona jest na kontakt z wirusami. 

Warto zatem, żebyś dobrze zastanowił się nad tym, jakich lekarzy odwiedzasz najczęściej, jakie przypadłości spotykały twoich bliskich oraz jakie mogą spotkać cię w niedalekiej przyszłości.  

Z całą pewnością nie jesteś w stanie przewidzieć, jakie choroby mogą cię spotkać, ale pewne dolegliwości można przewidzieć, szczególnie, jeśli odkładasz wizytę u lekarza od dłuższego czasu. Sprawdź, czy pakiet gwarantuje pomoc stomatologa oraz w jakim zakresie. Jeśli nosisz okulary, warto by polisa gwarantowała ci wizytę u okulisty. Przy problemach hormonalnych, ważne, by mieć dostęp do endokrynologa, do którego zazwyczaj kolejki są bardzo długie.  

Nie musisz decydować się na najdroższy pakiet medyczny, jednak najtańsze rozwiązanie również może nie okazać się dobre. Kilku specjalistów w niedrogiej cenie może spowodować, że przy pierwszych poważniejszych problemach nie będziesz mógł skorzystać z polisy, ponieważ nie obejmuje ochroną konkretnej specjalizacji. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie potrzebujesz lub możesz potrzebować w niedalekiej przyszłości.  

Pieniądze, transport, opieka nad zwierzętami – jakie inne formy wsparcia dla zdrowia możesz rozważyć? 

Oprócz pakietu medycznego w polisie na życie warto pomyśleć również o dodatkowej ochronie zdrowia. Oznacza to odpowiednich umów dodatkowych, które zwiększą jej zakres możliwości. Taka polisa może wówczas zapewnić wsparcie finansowe w przypadku poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu czy operacji chirurgicznej.  

Co oprócz dostępu do specjalistów może z kolei zaoferować prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Mogą to być również badania diagnostyczne i specjalistyczne, wizyty domowe, druga opinia medyczna, rehabilitacja, assistance, szczepienia, zwrot kosztów leku na receptę, psychoterapia oraz zasiłek szpitalny. Możesz zatem dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb. 

Przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz!

Pakiety medyczne mogą zapewnić szybki dostęp do lekarzy specjalistów, prywatnych placówek medycznych, umożliwiają badania laboratoryjne bez konieczności skierowania oraz nowoczesne technologie, gdy zajdzie konieczność leczenia.

Najlepsze oferty udostępniają również prowadzenie ciąży, opiekę w całej Polsce, możliwość korzystania z zabiegów oraz całodobowej infolinii. Ceny pakietów medycznych zależne są od tego, co dokładnie oferują, np. liczbę lekarzy specjalistów. Prywatna opieka medyczna może zatem sporo ułatwić, gdy przytrafią się problemy ze zdrowiem. Należy jednak pamiętać o tym, że przed zakupem pakietu medycznego, należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy.

Pakiety medyczne mogą stosować różnego rodzaju ograniczenia. To warto sprawdzić. Czy dostęp do wybranych lekarzy specjalistów odbywa się bez limitu, czy może są to 4 wizyty w ciągu roku? Warto zwrócić uwagę na wykaz punktów współpracujących - które placówki medyczne znajdują się w naszej okolicy oraz jaki jest czas oczekiwania na umówienie wizyty. Oferta powinna uwzględniać nasze potrzeby, lokalizację, w jakiej mieszkamy oraz nie przekraczać naszych możliwości finansowych.  

Jak możesz wybrać najlepszy pakiet zdrowotny dla siebie? 

Zanim pośpieszysz się i wybierzesz jedno z rozwiązań, zastanów się dobrze: jakich lekarzy najczęściej odwiedzasz, na co chorują twoi krewni, czy sam obecnie na coś chorujesz i jaki to może mieć wpływ na przyszłość? Pomyśl również o tym, jakimi środkami na polisę zdrowotną dysponujesz. 

Jeśli wychowujesz dziecko, masz problemy żołądkowe oraz bóle związane z kręgosłupem od pracy siedzącej – zwróć uwagę na to, czy oferta gwarantuje wizyty u internisty, pediatry, gastrologa oraz ortopedy. W takiej sytuacji alergolog czy dermatolog mogą ci nie być zupełnie potrzebni i nie warto decydować się na maksymalną ochronę. 

Pamiętaj o tym, by porównywać dostępne oferty. Pomocne będzie porównanie ofert, dzięki czemu dowiesz się więcej o istniejących produktach. Nie musisz znać wszystkich firm ubezpieczeniowych, porównywarka robi to za ciebie. Dzięki niej dotrzesz do najbardziej korzystnych rozwiązań, które zapewnią ci w przyszłości wiele dobrego. 

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Ważne informacje

1.    Pakiet medyczny to produkt, który ułatwi ci dostęp do lekarzy różnych specjalizacji oraz wielu badań diagnostycznych

2.    Oprócz wizyt lekarskich oraz badań w ramach pakietu medycznego możesz skorzystać z wizyty domowej lekarza, rehabilitacji oraz szczepień

3.    Warto zabezpieczyć swoje zdrowie również za pomocą polisy na życie z dodatkową ochroną na wypadek poważnego zachorowania, operacji chirurgicznej oraz hospitalizacji

4.    Przed zakupem pakietu medycznego warto dokonać porównania dostępnych opcji, by nie przepłacać
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o najtańszy pakiet medyczny

 1. Ile kosztuje pakiet medyczny w polisie na życie?

  Pakiet medyczny w ubezpieczeniu na życie może kosztować kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych więcej niż podstawowa umowa polisowa. Takie rozwiązanie umożliwia skorzystanie z pomocy psychologa, wizyty domowej lekarza czy transportu medycznego. 

 2. Kto może kupić pakiet assistance w ubezpieczeniu na życie?

  Na pakiet assistance może zdecydować się każdy, kto mieści się w granicach wiekowych wyznaczonych przez ubezpieczyciela. Jest to umowa dodatkowa, która może zapewnić wiele korzyści, w związku z czym warto się nad nią zastanowić będąc w każdym wieku. 

 3. Co oferuje pakiet medyczny?

  Pakiet medyczny jako dodatek do umowy podstawowej może zapewnić usługi medyczne, dzięki którym zyskasz pomoc w trudnych chwilach, otrzymasz odszkodowanie oraz skorzystasz z prywatnych placówek medycznych. Z kolei prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewni ci dostęp do darmowych wizyt u specjalistów oraz badań diagnostycznych. 

 4. Jak długo trwa umowa w pakiecie medycznym?

  Umowa w pakiecie medycznym, zarówno dodatkowym do polisy na życie, jak i prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym trwa najczęściej 12 miesięcy i wymaga przedłużenia z każdym kolejnym rokiem.