Ubezpieczenie, które zapewnia świadczenie z tytułu urodzenie dziecka to korzystne rozwiązanie, szczególnie, jeśli planujemy powiększyć rodzinę. Polisa może zapewnić nam wsparcie i poczucie bezpieczeństwa w chwili, gdy na świecie pojawi się nasze dziecko. Warto jednak mieć na uwadze, że karencja w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych wynosi nawet 12 miesięcy, więc wykupienie polisy już w trakcie trwania ciąży może nie być rozwiązaniem w tej sytuacji.

Ubezpieczenie w ciąży ma na celu zapewnić przyszłej mamie fachowe prowadzenie ciąży oraz wsparcie finansowe po urodzeniu dziecka. W ramach polisy zdrowotnej ciężarna może liczyć na nielimitowane wizyty u ginekologa, niezbędne zabiegi i badania, a nawet opłacenie porodu i hospitalizacji w prywatnym szpitalu. A za samo urodzenie dziecka zawsze można liczyć na kilka tysięcy złotych w zależności od wybranej oferty. Miłym zaskoczeniem może być fakt, że jeśli ciąża była mnoga, przyszła mama może liczyć na wypłatę nawet 150% wartości sumy ubezpieczenia. 

Co oznacza ubezpieczenie w ciąży?

Ubezpieczenie w ciąży to bardzo korzystne rozwiązanie dla par, które planują powiększenie rodziny. W ramach polisy zdrowotnej można liczyć na fachowe prowadzenie ciąży, obejmuje ona również świadczenia, które pokryją koszty częstych wizyt u ginekologa i wykonywanych zabiegów.  

W zależności od warunków produktu ubezpieczeniowego kobieta może często liczyć także na sfinansowanie porodu w komfortowych warunkach w prywatnej klinice oraz późniejszą hospitalizację. Oczywiście, cena ubezpieczenia rośnie wraz z zakupem umów dodatkowych. Warto jednak wiedzieć o dostępnych opcjach, które mają na celu zapewnić nam spokój i poczucie bezpieczeństwa. 

UWAGA!
Firmy ubezpieczeniowe stosują okresy karencji, które mogą trwać od 6 do nawet 12 miesięcy. Z tego powodu polisę na urodzenie dziecka najlepiej wykupić na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia oraz wysokości składki.

Co zawiera ubezpieczenie w ciąży – polisa na życie

Polisa na życie z tytułu urodzenia dziecka gwarantuje jednorazową wypłatę określonej sumy za urodzenie dziecka. Zrozumiałe jest, że wysokość wypłacanej kwoty zależy od wysokości składki oraz sumy ubezpieczenia ustalonej podczas podpisywania umowy. 

W ramach ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka można liczyć na szeroką ochronę, zarówno w ciąży pojedynczej, jak i mnogiej. Polisa zapewnia wsparcie finansowe także w trudnych sytuacjach, takich jak np. urodzenie wcześniaka lub dziecka z wadą wrodzoną. Rodzice po utracie mogą liczyć na wysokie odszkodowanie, które pokryje koszty opieki medycznej.

WARTO WIEDZIEĆ
Polisa na życie z tytułu urodzenia dziecka obejmuje często także przysposobienie – na wsparcie mogą liczyć rodzice, którzy adoptowali dziecko w wieku poniżej 10 lat.

Co zawiera ubezpieczenie w ciąży – polisa zdrowotna

Podczas gdy ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka gwarantuje wypłatę świadczenia po porodzie, polisa zdrowotna dla ciężarnych to pakiet medyczny złożony z nielimitowanych wizyt u lekarza ginekologa oraz niezbędnych badań USG i laboratoryjnych wykonywanych z krwi.  

Warto wiedzieć o tym, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także w ramach ubezpieczenia dodatkową diagnostykę płodu, a nawet sfinansowanie porodu w prywatnej klinice, opiekę położnej oraz opiekę nad dzieckiem w pierwszym miesiącu jego życia. Taka polisa gwarantuje komfort psychiczny i spokój na czas oczekiwania na dziecko. Liczba przysługujących świadczeń zależy od wysokości składki i sumy ubezpieczenia oraz warunków danego produktu ubezpieczeniowego, dlatego też przed wykupieniem polisy warto dokładnie zapoznać się z OWU. 

Ile dostanę z polisy za urodzenie dziecka?

Ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka gwarantuje wypłatę świadczenia, gdy dziecko się urodzi. Oczywiście, w zależności od wysokości składki i zadeklarowanej sumy ubezpieczenia może ono wynieść minimum 1000-1500 złotych.  

Jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej, odszkodowanie może wynieść nawet 150% SU. Informacje na temat wysokości wypłaty można znaleźć w umowie potwierdzającej przystąpienie do ubezpieczenia. Większa kwota pieniędzy może być wówczas miłą niespodzianką. 

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca środki nawet tego samego dnia, w którym ubezpieczona złożyła wniosek online.

Polisa na wypadek urodzenia dziecka zapewnia ochronę także w trudnych sytuacjach – jeśli kobieta urodziła martwego noworodka, może liczyć na wsparcie finansowe w wysokości od 2200 do 3000 złotych. Otrzymane środki mogą zostać przeznaczone na przykład na pokrycie kosztów wizyt u psychologa. W tak trudnym czasie warto pamiętać również o prawach, które przysługują parze po utracie dziecka – kobieta może liczyć na 8-tygodniowy urlop macierzyński, niedoszli rodzice mogą odebrać również od państwa zasiłek pogrzebowy.

W obliczu rosnących kosztów wizyt u lekarza ginekologa i badań prenatalnych, a także na wypadek wystąpienia komplikacji okołociążowych i porodowych warto się zdecydować na ten produkt ubezpieczeniowy. Dzięki niemu przyszli rodzice mają zapewnione fachowe prowadzenie ciąży i mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe, lecz także cenny spokój w tym radosnym okresie 

– mówi Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat.

Przykładowe ubezpieczenie w ciąży – warunki ochrony

Kobiety, które są już w ciąży lub dopiero planują zajście, mogą skorzystać z ochrony w ramach polisy na życie, jak i polisy zdrowotnej. Poniżej analizujemy oba ubezpieczenia na przykładzie PZU i Compensa.

Ubezpieczenie w ciąży PZU

PZU proponuje wypłatę z ubezpieczenia po narodzinach dziecka w ramach polisy grupowej (P Plus, Ochrona Plus i Ochrona Max). Wypłata dotyczy urodzenia dziecka żywego (100% sumy ubezpieczenia), jak i martwego (200% sumy ubezpieczenia). W obu przypadkach występuje karencja – odpowiednio na 9 i 6 miesięcy.

Wysokość świadczenia zależy od warunków ustalonych między PZU a pracodawcą, u którego zatrudniony jest ubezpieczony. Przykładowe świadczenie jednorazowe to 1000 zł lub 1500 zł w zależności od wybranego wariantu polisy (PZU P Plus).

Ubezpieczenie w ciąży Compensa

Compensa proponuje polisę zdrowotną MULTI Zdrowie, w ramach której ubezpieczona może liczyć na opiekę ginekologiczną i prowadzenie ciąży w tym m.in.: 

  • nielimitowane konsultacje ginekologa bez skierowania, 
  • cytologię, 
  • mammografię, 
  • USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne, 
  • USG ginekologiczne (ocena ciąży), 
  • USG transwaginalne, 
  • badania - prolaktyna/laktotropina (PRL), kwas foliowy, przeciwciała p/Toxoplasma gondii w klasach IgM i IgG, 
  • test ciążowy, 
  • wymaz i posiew z kanału szyjki z macicy i z pochwy, 
  • antybiogram.

W tym produkcie ubezpieczeniowym również występuje karencja i trwa 9 miesięcy od chwili zawarcia umowy.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka oraz polisę zdrowotną w ciąży warto wykupić przed planowanym zajściem w ciążę

2. Przed wyborem konkretnego produktu ubezpieczeniowego warto sprawdzić w OWU okres karencji oraz zakres ochrony

3. Polisa zapewnia ochronę także w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak np. urodzenie wcześniaka lub dziecka z wadą wrodzoną

4. Ubezpieczenie na wypadek zajścia w ciążę jest często dostępne w ramach grupowej polisy w pracy, można je także zakupić indywidualnie

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w ciąży

  1. Kiedy wykupić ubezpieczenie w ciąży?

    Ubezpieczenie na urodzenie dziecka najlepiej wykupić kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje karencję wynoszącą od 6 do nawet 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Okres karencji trwa często dłużej niż ciąża i jeśli kobieta urodzi dziecko wcześniej, polisa nie obejmuje takiego zdarzenia.

  2. Ile kosztuje polisa na urodzenie dziecka?

    Koszt ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka zależy od zakresu ochrony, wysokości składek oraz zadeklarowanej sumy ubezpieczenia. Wariant podstawowy, czyli wizyty u ginekologa i komplet badań prenatalnych wynosi około 50 złotych miesięcznie. Warianty rozszerzone kosztują więcej, ale warto je rozważyć, by zwiększyć komfort podczas ciąży i po porodzie oraz zminimalizować stres pary związany z oczekiwaniami na dziecko.

  3. Czy można wykupić polisę w ciąży bez karencji?

    W większości towarzystw ubezpieczeniowych są dostępne polisy z co najmniej kilkumiesięcznym okresem karencji. Polisy bez okresu karencji można jednak wykupić w ramach niektórych ubezpieczeń grupowych w pracy. Warto wiedzieć, że kobieta w ciąży ma możliwość skorzystania z ubezpieczenia męża – polisa rodzinna pozwala znacznie obniżyć koszty związane z prywatnymi wizytami u lekarza, a także opieką szpitalną i wykonywaniem badań.

  4. Jakie są ograniczenia w działaniu ubezpieczenia po urodzeniu dziecka?

    Tak jak wszystkie inne produkty ubezpieczeniowe, polisa po urodzeniu dziecka również posiada wyłączenia i ograniczenia ochrony. Świadczenia nie przysługują, gdy ubezpieczona osoba nie dostarczy dokumentów niezbędnych dla ustalenia zasadności roszczenia, a także wtedy, gdy osobą zgłaszająca roszczenie jest ktoś nieuprawniony do jego otrzymania w świetle podpisanej umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności także w sytuacji, gdy dana sytuacja nie jest objęta zakresem ubezpieczenia, ochrona się jeszcze nie rozpoczęła w związku z karencją lub nie opłacono zadeklarowanej składki.

  5. Gdzie obowiązuje ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka?

    Polisa z tytułu urodzenia dziecka obowiązuje zazwyczaj na całym świecie, przez 24 godziny na dobę. Warunki zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego warto je sprawdzić OWU przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

  6. Czy w ciąży warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie turystyczne?

    Wiele kobiet będących w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży podróżuje. Planując podróż w ciąży, warto jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne – dzięki temu ciężarna może liczyć na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia lub badań prenatalnych w innych krajach. Polisa może obejmować również ochronę na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków czy też rezygnacji z podróży oraz obejmować całodobowy dostęp do usługi assistance. Tak szeroki zakres ubezpieczenia pozwala przyszłej mamie cieszyć się w spokoju bezpiecznymi wyjazdami.

  7. Czy będąc w ciąży jestem ubezpieczona?

    Będąc w ciąży kobieta może liczyć na ubezpieczenie w ramach darmowej opieki medycznej. Warto jednak rozważyć również zakup ubezpieczenia na życie lub polisy zdrowotnej, które zwiększą zakres ochrony.

  8. Jakie ubezpieczenie dla kobiet w ciąży?

    Dla kobiet w ciąży dobrym rozwiązaniem może być indywidualna polisa na życie oraz ubezpieczenie zdrowotne. Pierwsze rozwiązanie warto rozważyć w trakcie planowania powiększania rodziny, dzięki temu będzie można otrzymać świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Polisa zdrowotna z kolei zapewni szybki i darmowy dostęp do wielu specjalistów oraz badań diagnostycznych.