Już za mniej niż 50 zł miesięcznie można zyskać dostęp do wielu lekarzy i badań medycznych. Warunkiem znalezienia najlepszej oferty jest nie tylko cena, ale i status pracownika. Sprawdzamy, jaki wybór maja osoby zatrudnione i te, które chciałyby przystąpić do grupowego  ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnie.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w dzisiejszych czasach to już coraz częściej standard. Z taką ofertą możemy spotkać się w miejscu pracy, dzięki czemu możemy tanio i bezproblemowo zakupić sobie dodatkową ochronę zdrowotną.

Musimy jednak wiedzieć – na czym dokładnie polega taka polisa zdrowotna, znać jej plusy i minusy oraz wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zakupione w miejscu pracy może być dobrym rozwiązaniem, jednak nie dla każdego z nas. 

Na czym polega grupowe ubezpieczenie zdrowotne w miejscu pracy?

Polisa grupowa to bardzo specyficzny rodzaj ubezpieczeń. Ma określone zasady i dotyczą one większości ofert, z jakimi możemy się spotkać.

Oferta ubezpieczeń grupowych, jak sama nazwa wskazuje, jest tworzona z myślą o określonej grupie osób, najczęściej są to pracownicy firm. Ubezpieczyciel nie zna każdego poszczególnego pracownika, jego wieku, zarobków, ani stanu zdrowia.

Zatem propozycja ubezpieczenia musi być dopasowana do potrzeb osób młodszych, jak i starszych, o niskich, jak i wysokich zarobkach oraz w różnej kondycji zdrowotnej. 

Bardzo często do polisy grupowej mogą przystąpić również bliskie osoby pracownika – współmałżonek lub dzieci. Jeśli więc jesteśmy zainteresowani, by nabyć ochronę dla bliskich, sprawdźmy czy polisa w naszym miejscu pracy umożliwia takie rozwiązanie.

Zdrowotne ubezpieczenie grupowe może przynieść nam wiele korzyści. Są to przede wszystkim:

  • darmowe wizyty u specjalistów,
  • darmowe badania diagnostyczne,
  • wizyty u specjalistów bez konieczności skierowania,
  • szybkie terminy wizyt,
  • darmowe szczepienia,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

Jak długo można korzystać z grupowej polisy zdrowotnej?

Umowa grupowa, bez względu na to czy dotyczy polisy życiowej czy zdrowotnej – trwa 12 miesięcy. Możemy jednak przedłużyć ochronę o kolejny rok, jeśli zgłosimy to wcześniej pracodawcy lub ubezpieczycielowi.

Umowa może jednak trwać krócej, jeżeli zdecydujemy się rozwiązać umowę z naszym pracodawcą. Zwalniając się z firmy, możemy zrezygnować z ubezpieczenia. Jednak coraz częściej firmy ubezpieczeniowe w takiej sytuacji oferują pracownikowi kontynuację polisy na zasadach indywidualnych. Warto wówczas porównać zakres ochrony i warunki i zastanowić się czy nowe rozwiązanie jest dla nas korzystne.

Kto może przystąpić do grupowej polisy zdrowotnej?

Do takiego ubezpieczenia może przystąpić zarówno osoba zatrudniona w danej firmie, w której podpisana jest współpraca z wybranym ubezpieczycielem lub skorzystać z oferty indywidualnej. Przy czym ostatnia z możliwości jest w rzeczywistości gotowym pakietem, podobnie jak polisa grupowa dla pracownika.

Poniżej zestawiliśmy przykładowe oferty grupowej polisy zdrowotnej do wykupienia przez indywidualną osobę oraz propozycję ubezpieczenia Medicover e miejscu pracy.

Ile kosztuje grupowe ubezpieczenie zdrowotne?

Koszt związany z ubezpieczeniem grupowym nie należy do wygórowanych. Ceny muszą być dostosowane do możliwości finansowych pracowników na różnych szczeblach. 

Składka w polisie zdrowotnej najczęściej kosztuje między kilkadziesiąt, a maksymalnie – kilkaset złotych, jednak górna granica cenowa rzadko dotyczy ubezpieczeń grupowych oferowanych przez pracodawcę.

W grupowych polisach zdrowotnych, które można zakupić indywidualnie, miesięczny koszt to wydatek np. 32 zł, a nawet 245 zł. Różnica zależy od wariantu – podstawowego i rozszerzonego, wyboru towarzystwa czy liczby lekarzy i badań w pakiecie.
Ze względu na liczbę lekarzy najlepiej wyglądają polisy INTER Polska – Vision i InterRisk – Antidotum Plus. Pod względem liczby badań bezkonkurencyjnie prezentuje się polis TU Zdrowie – Polisa Zdrowie zarówno w wariancie podstawowym (od 32 zł), jak i rozszerzonym (od 168 zł).

Ostateczna cena może ulec zmianie, jeśli ubezpieczony zdecyduje się dokupić rozszerzenia typu rehabilitacja.

Koszt grupowej polisy zdrowotnej indywidualnie

PolisaLiczba lekarzy specjalistówLiczba badań

Składka miesięczna

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie
wariant podstawowy

1619032 zł

Signal Iduna – Direct
wariant podstawowy

511641 zł

Signal Iduna – Polmed
wariant podstawowy

1511062 zł

InterRisk – Antidotum Plus
wariant podstawowy

188965 zł

AXA – Ochrona z Plusem
wariant podstawowy

93368 zł

Signal Iduna – Start+
wariant podstawowy

1511099 zł

INTER Polska – Vision
wariant podstawowy

64173125 zł

InterRisk – Antidotum Plus
wariant rozszerzony

65135125 zł

AXA – Ochrona z Plusem
wariant rozszerzony

24176130 zł

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie
wariant rozszerzony

40466168 zł

INTER Polska – Vision
wariant rozszerzony

65175245 zł

Tabela 1. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych Rankomat.pl.

Osoby posiadające status pracownika w danej firmie mogą najczęściej skorzystać z niedrogich polis zdrowotnych oferowanych przez pracodawcę. Przykładem takiej polisy jest ubezpieczenie zdrowotne Medicover. Pakiet kosztuje w zależności od zakresu i liczby zatrudnionych między 20 a 100 zł miesięcznie dla jednej osoby.

Do polisy można też zgłosić dziecko, współmałżonka lub innych członków rodzinnych – wtedy automatycznie wysokość składki ulega zmianie.

W poniższej ofercie za 42 zł miesięcznie można mieć dostęp do prawie 50 lekarzy różnych specjalizacji i kilkaset badań medycznych.

Koszt grupowej polisy zdrowotnej dla pracownika 

Wybrany zakres

Szczegóły

Konsultacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej

3

internista, lekarz medycyny rodzinnej, pediatra

Konsultacje lekarzy specjalistów

44

np. alergolog,  alergolog dziecięcy, chirurg, onkolog, dermatolog, diabetolog, hematolog, endokrynolog 

Zabiegi pielęgniarskie

14

np. badanie moczu, inhalacje w stanach doraźnych w warunkach ambulatoryjnych, lewatywa, pobranie krwi, pomiar ciśnienia tętniczego 

Zabiegi chirurgiczne

53

np. pobranie wycinków skóry, proste zamknięcie powierzchownych ran skóry, punkcja aspiracyjna ropnia, krwiaka, pęcherza lub torbieli skóry lub tkanek podskórnych, usunięcie ciała obcego, usunięcie paznokcia 
 

Zabiegi ginekologiczne

13

np. ablacja laserem zmian na szyjce macicy, biopsja błony śluzowej pochwy, leczenie nadżerki szyjki macicy, opatrunek z fiblaferonu,  usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej, założenie wkładki wewnątrzmacicznej

Zabiegi ortopedyczne

35

np. opatrunek usztywniający gipsowy – podudzie, przedramieniowo-ramienny, ręka i przedramię, udowo-podudziowy, unieruchamiający kolano

RTG

103

np. czaszki, klatki piersiowej, ręki, stawu kolanowego, trzeciego migdała, uda, zatok, żeber

USG

20

np. klatki piersiowej i śródpiersia, miednicy mniejszej, przezciemiączkowe, stawów biodrowych u dzieci, sutka, szyi, węzłów chłonnych pachwinowych

Wizyty domowe

Bez ograniczeń - lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki

Medycyna pracy

Badania wstępne, okresowe i kontrolne, badania profilaktyczne do celów sanitarno-epidemiologicznych

Składka miesięczna dla 1 pracownika

42 zł

Tabela 1. Na podstawie oferty Medicover Zdrowie Extra w wariancie rozszerzonym.

Jakie plusy i minusy zdrowotnej polisy grupowej?

Ważnym atutem polisy grupowej jest to, że składkę ubezpieczeniową odprowadza pracodawca z naszej pensji, dzięki czemu nie musimy pamiętać o terminowych przelewach.

Polisa grupowa musi mieć na uwadze dobro młodszych pracowników, których dotyczy inne ryzyko (częściej dotyczy kontuzji lub narodzin dziecka) oraz osób starszych (częściej poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu lub śmierć współmałżonka).
Ubezpieczenie grupowe ma jednak to do siebie, że otrzymując ofertę od pracodawcy – nie mamy możliwości wyboru spośród różnych ofert. Firma, która nas zatrudnia współpracuje z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym. Otrzymujemy zatem ofertę jednego, konkretnego produktu. Z tego powodu nie mamy pojęcia – czy inne produkty nie oferują znacznie więcej w podobnej cenie.

Należy również pamiętać o tym, że każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby. Część może chorować przewlekle, mieć problemy z hormonami, żołądkiem, sercem czy alergią. Każdy problem zdrowotny wymaga regularnych wizyt u lekarza, badań oraz leków. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy oferta, którą przedstawia nam nasza firma – uwzględnia nasze indywidualne zapotrzebowanie.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie grupowe możemy kupić za pośrednictwem pracodawcy lub indywidualnie

2. Wartościową polisę można mieć już za mniej niż 50 zł miesięcznie

3. Polisa grupowa kierowana jest do większej liczby osób, przez co może obniżyć cenę polisy

4. Przed zakupem warto porównać ofertę z innymi polisami z uwzględnieniem naszych indywidualnych potrzeb i problemów zdrowotnych, dzięki czemu uda się dokonać odpowiedniej decyzji