W sytuacji, gdy koszty życia rosną, należy mieć również na uwadze wyższe koszty leczenia. Jeśli zdecydujemy się na prywatną wizytę u lekarza, będziemy musieli zapłacić około 200 zł za wizytę, w przeciwnym razie – na wizytę u specjalisty możemy poczekać nawet kilka lat.

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja opieki zdrowotnej w Polsce. Prognozy danych zamieszczonych przez portal Kalkulator Budowlany nie należą do zbyt optymistycznych. Ceny wizyt u specjalistów nie są niskie, a kilkukrotne odwiedzenie lekarza w ciągu roku stanowić wydatek przekraczający nawet 1000 zł. Strona zamieściła zestawienie średnich najniższych i najwyższych stawek za wizytę u lekarzy z różną specjalizacją z podziałem na województwa.  

Według danych dotyczących 2020 roku, które opisuje strona obserwatorgospodarczy.pl, w Polsce liczba lekarzy specjalistów wynosi około 90 tys. To z kolei oznacza, że na 1000 mieszkańców przypada 2,4 lekarza. Czy ta liczba jest wystarczająca?

Od czego zależy koszt wizyty u specjalisty? 

Od czego właściwie zależy cena wizyty u lekarza? Wpływ na to ma kilka istotnych rzeczy: specjalizacja lekarza, miejsce, w jakim przyjmuje (miasto) oraz to, jakim tytułem naukowym posługuje się wybrany przez nas lekarz. Najdroższa będzie wizyta u tego specjalisty, których w Polsce jest najmniej, ale również u takiego, który przyjmuje w dużym mieście i może pochwalić się sporym dorobkiem naukowym. 

Koszt poniesiony za wizytę u specjalisty jest zależny od tego, z czym zgłaszamy się do lekarza. Jeśli jest to jednorazowa wizyta i prosty problem – nasz wydatek może ograniczyć się do jednorazowej opłaty. Inaczej będzie w sytuacji, gdy zdiagnozowana zostanie choroba przewlekła, wymagająca regularnych wizyt, poszerzonej diagnostyki i trwałego wsparcia lekami. 

Postawienie prawidłowej diagnozy czasem wymaga również odwiedzenie kilku innych specjalistów w celu wykluczenia innych źródeł problemu ze zdrowiem.  

Najdroższym miastem pod względem kosztów prywatnej opieki medycznej jest Warszawa. Za wizytę u kardiologa dziecięcego należy zapłacić około 300 zł, chirurg naczyniowy z kolei to wydatek w wysokości około 248 zł. Cena za wizytę u hematologa wynosi około 274 zł. W tym miejscu warto zaznaczyć, że za wizyty u tych trzech specjalistów w województwie kujawsko-pomorskim możemy zapłacić niecałe 100 zł (92 zł) mniej. 

To jedynie koszt związany z jednorazową wizytą. Rzecz będzie wyglądała zupełnie inaczej, gdy wizyt będzie potrzeba trochę więcej w celu pełnej diagnostyki. Dodatkowym kosztem mogą być wówczas badania oraz zakup leków.  

W przypadku, gdy potrzebna będzie wizyta domowa lekarza rodzinnego, zapłacimy od 186 do 268 zł, a najdrożej w tym przypadku jest na Śląsku. Z kolei, gdy potrzebny będzie alergolog – to koszt takiej wizyty wynosi około 255 zł (województwo mazowieckie). Jeśli będziemy chcieli zdiagnozować problemy związane z alergią – koniecznych może być kilka wizyt, a to znacznie obciąży nasz budżet. 

Jakich specjalistów najczęściej potrzebują Polacy? 

Portal prawo.pl podaje, że jest kilku najczęściej wybieranych wśród Polaków specjalistów. Są to przede wszystkim ginekolog, pediatra, ortopeda, dermatolog, endokrynolog oraz okulista. Jeśli w ciągu 12 miesięcy konieczna będzie jedna wizyta u każdego z tych specjalistów, możemy wydać ponad 1 000 zł.  

Na podstawie danych, jakie zostały przedstawione przez portal Kalkulator Budowlany, możemy wywnioskować, że do najdroższych wizyt u specjalistów należą wizyty u ginekologów (274 zł), endokrynologów (281 zł) i ortopedów (294 zł), czyli wszystkich tych lekarzy, do których kolejki i tak bywają bardzo długie.   

Jeśli założyć, że w ciągu roku będziemy musieli wybrać się jeden raz do każdego z tych specjalistów, to łączny koszt takich wizyt może wynosić ponad 1 500 zł (woj. mazowieckie - 1 568 zł). Najtaniej za tych kilka wizyt można zapłacić z kolei w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim oraz podkarpackim, choć wciąż koszt ten przekracza 1 000 zł.

Sporo zapłacimy również na Śląsku oraz w Małopolsce. Sporym wydatkiem będą też wizyty w województwie łódzkim, a także zachodniopomorskim.  

W jakim mieście najdłużej trzeba czekać na wizytę u specjalisty? 

Oczywiście, sporo osób w Polsce ma dostęp do darmowych wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Z takim świadczeniem bywa jednak różnie. Przede wszystkim – wizyta u specjalisty wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, a ten może wcześniej zlecić nam dodatkowe badania, co wydłuży czas oczekiwania na kontakt ze specjalistą. Czas oczekiwania na wizytę u konkretnego lekarza może jednak trwać od kilku dni do nawet kilku lat. 

Informacje o terminach do specjalistów publikuje portal terminyleczenia,nfz.gov.pl. Jednak dane, które możemy tam zobaczyć nie zawsze są optymistyczne. Sprawdzamy najdłuższy czas oczekiwania na konkretnego lekarza i w ten sposób dowiadujemy się, że najdłużej na wizytę u ginekologa możemy poczekać 12 miesięcy i będzie to miało miejsce w Tarnowskich Górach (województwo śląskie, 17.10.2023 r.), z kolei na dermatologa najdłuższy czas oczekiwania na wizytę wynosi około 3 lat (woj. mazowieckie, Piaseczno - 02.04.2025 r.). Podobnie wygląda sprawa w przypadku wizyty u ortopedy (woj. dolnośląskie, Wrocław, 04.08.2025 r.). Na pediatrę będziemy musieli poczekać nawet 4 lata, a dotyczy to Szczecina (woj. zachodniopomorskie, 12.08.2026 r.). Na wizytę u okulisty najdłużej zaczekamy w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie, 02.02.2027 r.). Jednak ze wszystkich omawianych specjalistów najdłuższy czas oczekiwania przypada na endokrynologa. W Lubinie na wizytę u niego możemy poczekać nawet 7 lat (woj. dolnośląskie, 08.11.2029 r.). 

Należy zaznaczyć, że dostępne są również wcześniejsze terminy, jednak dużo zależy od miasta, przychodni oraz samego specjalisty.  

Co oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?   

Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy zadbać o swoje zdrowie, jest zakup polisy zdrowotnej. Takie ubezpieczenie nabywane jest na 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejny rok, a w ramach umowy mamy zapewnione określone usługi. Polisa zapewnia darmowy dostęp do różnych lekarzy specjalistów, darmowych badań diagnostycznych, ale i specjalistycznych, skorzystać można również z darmowych szczepień, wizyt domowych lekarza oraz pakietu assistance medycznego. 

Na wizytę u specjalisty poczekamy nie dłużej niż kilka dni roboczych, dzięki czemu możemy liczyć na szybką pomoc w rozpoznaniu choroby oraz rozpoczęciu leczenia. Firmy, które oferują polisy zdrowotne, współpracują z największymi sieciami przychodni medycznych na terenie całej Polski.  

PRZYKŁADOWE OFERTY PRYWATNYCH UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH

TU

Liczba lekarzy

Liczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85

Tak

Od 55 zł

Signal Iduna – POLMED wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 75 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Basic

77

412

Tak

Od 149 zł

Medicover Classic+22250NieOd 189 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny

6

85

Nie

Od 192 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Silver

77

412

Tak

Od 198 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Gold

77

416

Tak

Od 208 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny

15

110

Tak

Od 259 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Diamond

77

416

Tak

Od 301 zł

Medicover Ellite+67880TakOd 335 zł

MediSky – Karta Zdrowotna

Bez limitu

Bez limitu

Tak

Od 350 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 19.12.2023 r.

Dla kogo to jest dobre rozwiązanie? Zarówno dla osób dbających o swoje zdrowie, ponieważ dzięki temu będzie można wykonywać regularne badania kontrolne bez kolejek, ale i dla osób, które posiadają określone problemy zdrowotne i wymagają regularnych wizyt u lekarza, będą miały wiele korzyści z takiej polisy. Ubezpieczenie zdrowotne to również dobry pomysł dla rodziców, którzy mogą potrzebować częstych wizyt ze względu na dzieci. 

Pamiętajmy o tym, że nie możemy w żaden sposób przewidzieć, czy w najbliższym czasie zachorujemy, złamiemy rękę lub zacznie dokuczać nam jakaś dolegliwość. Nawet, jeśli dbamy o swoje zdrowie, coś nagle może zacząć się dziać i będzie wymagało wykonania odpowiednich badań. Sama diagnostyka może być skomplikowanym procesem i wymagać kilku, a nawet kilkunastu wizyt u specjalisty. To z kolei może spowodować, że korzystanie z prywatnej opieki medycznej uszczupli nasz budżet o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego polisa zdrowotna jest korzystnym i łatwym rozwiązaniem dla każdego. Za około 100 zł miesięcznie możemy zyskać wsparcie w leczeniu i diagnostyce oraz zaoszczędzić środki, które musielibyśmy przeznaczyć na prywatne badania oraz leczenie.

Alicja OrłowskaAlicja Orłowska

Ważne informacje

1. Najczęściej wybieranym specjalistą w Polsce jest ginekolog, endokrynolog, pediatra, dermatolog, okulista oraz ortopeda

2. Roczny koszt korzystania z prywatnej opieki medycznej może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych

3. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może trwać nawet kilka lat

4. Polisa zdrowotna zapewnia łatwy i szybki dostęp bez kolejek do wielu różnych specjalistów

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zdrowotne

  1. Jaki jest koszt polisy zdrowotnej?

    Ceny zaczynają się od około 50 zł miesięcznie. Najczęściej takie rozwiązanie kosztuje około 100 zł, a w ramach takiej opłaty można korzystać z darmowych wizyt u specjalistów oraz badań diagnostycznych.

  2. Od czego zależy cena za prywatną wizytę u specjalisty?

    Koszt wizyty w prywatnym gabinecie jest zależny od tego, do jakiego specjalisty się udajemy, w jakim mieście oraz z jakim problemem zdrowotnym. Na cenę wpływ ma również dorobek naukowy wybranego przez nas lekarza. Najdrożej zapłacimy za wizytę u lekarza z tytułem profesorskim, w dużym mieście oraz w sytuacji, gdy nasz problem jest bardziej złożony i będzie wymagał regularnych wizyt kontrolnych.

  3. Co oferuje polisa zdrowotna?

    Ubezpieczenie zdrowotne w ramach stałego abonamentu zapewnia dostęp do wybranych specjalistów oraz badań diagnostycznych. W ramach polisy można odwiedzić do 32 różnych lekarzy, wykonać ponad 200 różnych badań, a także otrzymać darmowe szczepienia, wizyty domowe lekarza oraz pakiet assistance.