Liczba lekarzy, która przypada na 1000 mieszkańców Polski, jest znacznie niższa od liczby naszych sąsiadów – Niemców, Czechów, Słowaków czy Litwinów. Aż 72% Polaków obawia się słabego dostępu do opieki medycznej. Rozwiązaniem może być polisa zdrowotna, która umożliwi dostęp do lekarzy specjalistów bez kolejek.

W sytuacji, gdy pojawiają się poważne problemy zdrowotne – taka sytuacja może stanowić spore zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Warto więc wiedzieć, co możemy zrobić, by otrzymać szybką i specjalistyczną pomoc.

Ilu lekarzy na 1000 mieszkańców przypada w Polsce i za granicą?

Na zlecenie firmy badawczej Deloitte został wykonany raport Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wyniki raportu „Mapa ryzyka Polaków” opisują główne obawy naszych rodaków również w zakresie zdrowia i życia. Dane z raportu przedstawiają, że jedną z największych obaw jest słaby dostęp do opieki medycznej i dotyczą liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców państw OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). 

Dostępność do lekarzy specjalistów w Polsce jest jedną z najniższych wśród przebadanych państw. Wynosi ona zaledwie 2,38 lekarzy. Nieco słabszy wynik osiągnęły Kolumbia (2,18) i Turcja (1,88), jak informuje nas najnowszy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń „Mapa ryzyka Polaków”. 

W tym miejscu warto wspomnieć o państwach sąsiadujących z Polską, które pojawiły się w tym zestawieniu. Polska wypada gorzej niż Słowacja (3,52 lekarzy na 1000 pacjentów), Czechy (4,04), Rosja (4,09), Niemcy (4,31) i Litwa (4,6). 

Największą dostępność lekarzy dla obywateli posiada Austria, gdzie liczba lekarzy jest prawie dwukrotnie wyższa niż u nas i wynosi 5,24 lekarzy na 1000 osób.

Czy brak dostępu do lekarza może stanowić zagrożenie?

Słaby dostęp do opieki zdrowotnej może prowadzić do wielu problemów. Przede wszystkim wydłuża czas oczekiwania na wizytę, ale również zniechęca pacjentów do kontaktu i prowadzi do próby leczenia się na własną rękę. 

Jeśli nasze problemy zdrowotne nie są poważne, taka sytuacja może nie być groźna, ale nigdy nie możemy mieć takiej pewności. Wiele chorób przebiega bezobjawowo lub objawy mogą być przez nas mylnie interpretowane jako np. zwykła sezonowa infekcja czy przemęczenie. Dlatego nie warto bagatelizować żadnych objawów i możliwie szybko konsultować pojawiające się dolegliwości, by wykluczyć realne zagrożenie.

Jak polisa zdrowotna może nam pomóc?

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach regularnego abonamentu umożliwia nam szybki i bezgotówkowy dostęp do lekarzy różnych specjalizacji bez konieczności skierowania

Oznacza to, że decydując się na zakup polisy zdrowotnej, możemy sobie zapewnić szybką wizytę u specjalisty, w sytuacji gdy tego potrzebujemy. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu wynosi 1-2 dni robocze, z kolei wizyta u specjalisty jest możliwa w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych. 

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia sytuacja rozciąga się w czasie. Wizyta u specjalisty poprzedzona jest wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, gdzie często podstawą do wystawienia skierowania jest wykonanie kontrolnych badań. To znaczy, że do otrzymania skierowania są niezbędne dwie wizyty oraz badania, które potwierdzą nieprawidłowości.

Nie jest to oczywiście reguła i jest to sytuacja zależna zarówno od przypadłości, z którą zgłosimy się do lekarza, możliwości przychodni, do której się udamy oraz intencji samego lekarza. Jeśli nasze objawy kategorycznie wskazują na konkretny problem, otrzymanie skierowania może odbyć się szybciej, co nie gwarantuje jednak szybkiego terminu wizyty u specjalisty. O tym warto pamiętać.

Należy również wspomnieć, że polisa zdrowotna oferuje nie tylko szybki i prosty dostęp do specjalistów, ale również darmowe badania diagnostyczne, badania specjalistyczne jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki oraz szczepienia.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Dane z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń informują również o tym, że w Polsce średni koszt na prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z najniższych wśród pozostałych państw. Wydajemy średnio około 6 euro na rok, przy czym Holendrzy płacą 3030 euro. Wysokie składki płacą również Szwajcarzy – 1177 euro, w Niemczech, które zajmują trzecie miejsce, ta składka jest już sporo niższa i wynosi 493 euro. 

W Polsce ceny ubezpieczeń zdrowotnych nie należą do wysokich, zatem warto zainteresować się ich zakupem i zapewnić sobie lepszy dostęp do opieki medycznej.

Koszt ubezpieczenia zdrowotnego jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim na cenę wpływa wybrany przez nas wariant – podstawowy lub rozszerzony. Im więcej konkretna polisa oferuje, tym wyższa będzie cena składki miesięcznej. Cena jest również zależna od naszego wieku. Część ofert skierowana jest do osób poniżej 60 roku życia, ale na inne polisy zdecydować się mogą również do 70 roku życia. Należy pamiętać jednak o tym, że im później postanowimy kupić takie ubezpieczenie, tym więcej możemy zapłacić, ponieważ z każdym kolejnym rokiem wzrasta ryzyko poważnego zachorowania.

Przykładowa oferta ubezpieczeń zdrowotnych

PolisaLiczba lekarzy specjalistówLiczba badań

Wizyty domowe

RezonansWysokość składki miesięcznej

Uniqa – Ochrona z plusem, wariant podstawowy

932--od 68 zł

Signal Iduna – Polmed wariant podstawowy

15110Tak-od 62 zł

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

685--od 55 zł

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie wariant podstawowy

16190--od 32 zł

Signal Iduna – Start+ wariant podstawowy

15110Tak-od 99 zł

InterRisk – Antidotum+ wariant podstawowy

1889--od 65 zł

Uniqa – Ochrona z plusem wariant rozszerzony

24164TakTakod 130 zł

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie wariant rozszerzony

40466TakTakod 168 zł

InterRisk – Antidotum Plus wariant prestiż

65135TakTakod 160 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie rankomat.pl

Jeśli zależy nam na tym, by zapłacić za polisę jak najmniej – warto zastanowić się nad tym, jakich specjalistów oraz jakich badań możemy potrzebować w najbliższym czasie. Dla osób, które już borykają się z pewnymi dolegliwościami, jak np. alergia, wrzody żołądka lub astma, kontakt z konkretnymi specjalistami jest oczywisty. Wówczas warto wybrać tę polisę, która gwarantuje dostęp do najważniejszych dla nas lekarzy.

Gdzie znaleźć dobrą polisę zdrowotną?

Ubezpieczenie zdrowotne jest produktem dostępnym w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, a każdy z nich oferuje nieco inny zakres usług. 

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym – czego dokładnie oczekujemy. Dzięki temu łatwiej będzie nam wyeliminować część ofert. Analiza wielu ubezpieczeń pomoże nam znaleźć odpowiednią polisę oraz najtańsze możliwe rozwiązanie.

Aby usprawnić proces selekcji, warto skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Na podstawie krótkiego formularza, zostanie przygotowana dla nas oferta, która uwzględni nasze indywidualne potrzeby. Produkty, które nie odpowiadają naszym zainteresowaniom, nie zostaną uwzględnione w takim zestawieniu. Porównywarka pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na wnikliwą analizę różnych ofert, ale zaoszczędzić możemy również sporo pieniędzy. Różnice w cenie między kilkoma polisami mogą być dla nas znaczące i warto wybrać tę ofertę, która nie obciąży znacząco naszego budżetu. 
 

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia bezgotówkowy dostęp do lekarzy wielu specjalizacji bez konieczności skierowania

2.    Polisa zdrowotna zapewnia również darmowe badania diagnostyczne, specjalistyczne oraz wizyty domowe

3.    Minimalny koszt ubezpieczenia zdrowotnego może wynosić miesięcznie około 30 zł

4.    Przed zakupem polisy zdrowotnej warto skorzystać z porównywarki, która ułatwi znalezienie odpowiedniej oferty
 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie zdrowotne

  1. Czy warto decydować się na polisę zdrowotną, jeśli posiadam ubezpieczenie zdrowotne wynikające z umowy o pracę?

    Tak, warto się dodatkowo ubezpieczyć, by zapewnić sobie szybki kontakt ze specjalistą oraz możliwość wykonania darmowych badań bez czekania w kolejce. W ramach składki mogą przysługiwać nam również np. wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

  2. W jakim wieku można kupić polisę zdrowotną?

    Ubezpieczenie zdrowotne najczęściej mogą kupić osoby między 18 a 60 rokiem życia. Próg wiekowy jest decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego i można znaleźć również oferty dla osób przed 70 rokiem życia.

  3. Czy w ramach polisy zdrowotnej można wykonać specjalistyczne badania?

    Tak, polisa zdrowotna może zapewnić również badania specjalistyczne, jak np. badanie endoskopowe, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Należy jednak zwrócić na to uwagę przy wyborze ubezpieczenia, ponieważ nie wszystkie polisy mają te usługi w swojej ofercie.

  4. Jak długo trwa ochrona w polisie na życie?

    Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na okres 12 miesięcy, ale można ją kontynuować o kolejny rok. Jeśli więc uznamy, że dotychczasowe rozwiązanie nie jest dla nas wystarczające – po roku możemy zrezygnować z polisy i wybrać inne ubezpieczenie.