Zastanawiasz się, jak odpowiednio nawodnić organizm, a przede wszystkim się schłodzić, kiedy żar się leje z nieba? Okazuje się, że w gorące dni woda wcale nie jest najlepszym wyborem. Przeczytaj, co pić w upały.

W upalne dni, kiedy słońce nie daje wytchnienia, odpowiednie nawodnienie jest kluczowe. Choć większość z nas instynktownie sięga po wodę, naukowcy odkryli, że istnieje napój, który jeszcze lepiej gasi pragnienie i nawadnia organizm. Ten zaskakujący wybór może zmienić Twoje podejście do letnich upałów. Poznaj napój, który nie tylko przynosi ulgę, ale także skuteczniej niż woda pomaga utrzymać równowagę wodno-elektrolitową ciele.

Który napój najlepiej nawadnia w upał?

Naukowcy z uniwersytetu St. Andrews's School of Medicine przeprowadzili badanie, w którym przetestowali 13 popularnych napojów, aby sprawdzić, jak wpływają one na nawodnienie. Woda znalazła się dopiero na 10. miejscu. Okazuje się, że najlepsze na upały jest odtłuszczone mleko.

Najlepiej nawadniające napoje:

  • odtłuszczone mleko,

  • płyny glukozowo-elektrolitowe,

  • pełnotłuste mleko,

  • sok pomarańczowy,

  • cola,

  • cola dietetyczna,

  • zimna herbata,

  • herbata,

  • napój izotoniczny,

  • woda niegazowana,

  • woda gazowana,

  • piwo lager,

  • kawa.

Wypowiedź eksperta

Nasze badanie pokazało, że bardzo wiele zależy od tego, jak nasze organizmy reagują na to, co pijemy. Ważnym czynnikiem wpływającym na to, jak dobrze napój nawadnia organizm, jest jego skład odżywczy. Na przykład mleko okazało się być nawet bardziej nawadniające niż zwykła woda, ponieważ zawiera cukier laktozę, trochę białka i trochę tłuszczu, z których wszystkie pomagają spowolnić opróżnianie płynów z żołądka i utrzymać nawodnienie przez dłuższy czas. Kolejnym z czynników, który ma znaczenie dla nawodnienia jest objętość pitego płynu. Im więcej wypijesz, tym szybciej napój zostaje opróżniony z żołądka i wchłonięty do krwiobiegu, gdzie może rozcieńczyć płyny ustrojowe i nawodnić organizm.
Ronald Maughan, profesor w St. Andrews's School of Medicine i autor badania

Mówiąc prościej, chodzi o to, że wody pozbywamy się z naszego ciała bardzo szybko, więc nasze ciało nie ma odpowiednio dużo czasu, aby się odpowiednio nawodnić. W przypadku mleka jest inaczej – organizm ma czas, aby wchłonąć potrzebne składniki odżywcze.

Naukowcy zwracają uwagę, że chociaż coca-cola i soki owocowe efektywnie nawadniają organizm, należy kontrolować zawartość cukru w tych napojach. Zwiększone stężenie cukrów w jelicie cienkim wymaga ich rozcieńczenia, do czego organizm wykorzystuje wodę, która jest „odciągana” z tkanek i transportowana do jelita cienkiego.

Nie rezygnuj z wody i zrezygnuj z alkoholu

Choć woda nie jest najlepszym napojem na upalne dni, to nie rezygnuj z jej picia. Jeśli masz wybrać między napojem gazowanym słodzonym cukrem a wodą, zawsze wybieraj wodę. W końcu nasze nerki i wątroba zależą od wody, która jest niezbędna aby pozbyć się toksyn z organizmu. Woda odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu elastyczności i jędrności skóry.

Woda pomaga także w regulacji temperatury ciała poprzez pocenie się i oddychanie.

W badaniu pod kierownictwem Ronald Maughan pojawiło się też piwo. Wartu w tym miejscu pamiętać, że alkohol działa moczopędnie, więc może sprzyjać odwodnieniu organizmu. W gorące dni lepiej wybrać piwo bezalkoholowe.

Jak sobie radzić z upałami?

Radzenie sobie z upałami jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i komfortu w gorące dni. Te rady pomogę Ci radzić sobie z upałem:

  1. Pij więcej płynów. Spożywaj więcej wody niż zwykle, nawet gdy nie odczuwasz pragnienia. W przypadku osób starszych lub chorych, konsultacja z lekarzem jest zalecana.

  2. Jedz sezonowe owoce. Owoce te zawierają dużo wody, co pomaga nawodnić organizm.

  3. Utrzymuj ciało w chłodzie. Noś luźne, przewiewne ubrania, korzystaj z kapeluszy, przebywaj w cieniu, i chłodź się zimnym prysznicem lub mokrym ręcznikiem na szyi.

  4. Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia. Najlepiej pozostawać w pomieszczeniach między 10:00 a 17:00.

  5. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach. Stosuj kremy ochronne, jeśli musisz przebywać na słońcu.

  6. Utrzymuj chłód w pomieszczeniach. Używaj zasłon, żaluzji i markiz, otwieraj okna nocą, by wietrzyć pomieszczenia, i przebywaj w najchłodniejszych miejscach w domu.

  7. Unikaj alkoholu. Alkohol może nasilać negatywny wpływ upału na organizm.

Jeśli zauważysz objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, natychmiast zadzwoń na 112 lub 999 po pomoc. Te objawy to zwłaszcza: dreszcze, suchość skóry, przyśpieszony oddech, wysoka temperatura ciała, nudności, zawroty głowy.