Leczenie może odbyć się bezpłatnie, ale może też sporo kosztować. Sprawdź, w jaki sposób możesz zapewnić sobie szybki i prosty kontakt z lekarzem specjalistą.

Zanim zdecydujesz się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, dowiedz się, ile kosztuje takie rozwiązanie, co możesz zyskać oraz gdzie szukać odpowiedniej oferty. 

Kilka faktów o wizytach u specjalistów

Wizyta u lekarza specjalisty może być ci potrzebna, gdy spotyka cię jakiś poważniejszy lub bardziej skomplikowany problem ze zdrowiem. Może to być alergia skórna, problem ze wzrokiem, kłopoty ze stawami czy narządami wewnętrznymi. 

W takiej sytuacji masz trzy możliwości kontaktu ze specjalistą:

 • wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia,
 • wizytę w ramach prywatnej praktyki lekarskiej,
 • wizytę w ramach prywatnej polisy zdrowotnej.

Aby skorzystać z wizyty u specjalisty w ramach NFZ, musisz posiadać prawo do świadczeń w ramach funduszu, czyli np. być zatrudnionym w ramach umowy o pracę lub zostać zgłoszonym do ubezpieczenia przez współmałżonka. Taka wizyta wymaga najpierw wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który to na podstawie rozmowy decyduje o skierowaniu do lekarza specjalisty.

Takie skierowanie możesz otrzymać podczas pierwszej wizyty, ale może potrwać to nieco dłużej, jeśli lekarz pierwszego kontaktu zleci np. podstawowe badania kontrolne. Dodatkowo, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w ramach NFZ może wymagać nieco cierpliwości. Termin wizyty może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku lat.

Wizyta u specjalisty w ramach prywatnej praktyki lekarskiej nie wymaga od ciebie posiadania skierowania. Możesz umówić się w dogodnym dla ciebie terminie. Te rozwiązanie, choć szybkie, ma swoje minusy – cena oraz brak kompleksowej opieki medycznej, jaką możesz otrzymać w przychodni współpracującej z NFZ lub prywatnej sieci medycznej. Po pierwsze – za wizytę prywatną musisz zapłacić tak, jak za każdą wykonywaną usługę, zgodnie z przyjętym przez lekarza cennikiem. Po drugie – gabinet prywatny może być świetnie wyposażony, jednak bardzo często jest prowadzony przez samego lekarza. To oznacza, że dodatkowe badania lub zabiegi, które mogą być potrzebne do twojego leczenia, będziesz musiał wykonać w zupełnie innym miejscu.

Prywatna polisa zdrowotna łączy w sobie dostępność i szybkość oferowanych usług w konkurencyjnej cenie. Zobowiązujesz się do płacenia składki w postaci stałego abonamentu (podobnie jak np. za internet, telefon lub platformę streamingową) i w ramach tej opłaty przysługuje ci prawo do korzystania z określonych usług, np. wizyt u 15 różnych specjalistów i darmowego wykonania badań diagnostycznych. Jest to rozwiązanie, które w szybki i prosty sposób umożliwi ci diagnostykę oraz leczenie na wysokim poziomie.

Koszty wizyty u specjalisty mogą być dla ciebie szokiem?

Wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim może być sporym obciążeniem dla twojego budżetu. Sama wizyta może kosztować najczęściej od 100 do 400 zł. Stawka za wizytę jest ustalana zgodnie z przyjętym dla gabinetu cennikiem, ale wpływ na cenę ma doświadczenie oraz tytuły uzyskane przez lekarza. Inną kwotę zapłacisz u początkującego specjalisty, a znacznie inną u doświadczonego lekarza z tytułem profesorskim. Również miejsce, w którym odbywa się wizyta, ma znaczenie. Wyższe stawki dotyczą z reguły dużych miast, mniej można zapłacić w mniejszych miejscowościach.

Jednak sama wizyta u specjalisty to jeszcze nie wszystko. Czasem potrzebna jest rozszerzona diagnostyka, a koszt takich badań może wynosić nawet kilkaset złotych. Jeśli wizyt będzie potrzeba więcej – kilkukrotnie poniesiesz koszty spotkania ze specjalistą. Do kosztów dochodzą jeszcze te związane z zakupem leków. Suma może być zatem bardzo wysoka i z całą pewnością odczuwalna.

Miesiąc, rok czy kilka lat? Ile musisz zaczekać na wizytę u specjalisty?

Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia pacjentom szybkie leczenie, jednak dotyczy to pilnych i trudnych przypadków. W sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie chorobę lub zaburzenia, które nie zagrażają naszemu życiu, to czas oczekiwania na wizytę może znacznie się wydłużyć.

Wszystko zależy od specjalizacji (jak bardzo jest oblegana) oraz lokalizacji (duże czy małe miasto). Przykładowo – jeśli podejrzewasz u siebie choroby tarczycy, mieszkasz w Wałbrzychu i chcesz skorzystać z wizyty u endokrynologa, zgodnie z danymi przedstawianymi przez stronę terminyleczenia.nfz.gov.pl najbliższy termin wyznaczony zostanie na 10 grudnia 2024 roku. To prawie dwa lata oczekiwania na wizytę. Jeśli z kolei mieszkasz w Bytomiu i chcesz dostać się do neurologa dziecięcego wraz ze swoją pociechą – termin najbliższej wizyty to 10 października 2023 roku, czyli ponad pół roku. W sytuacji, gdy sprawa jest dla ciebie pilna – warto pomyśleć o innym rozwiązaniu.


Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prywatnej polisie zdrowotnej

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe. Możesz je nabyć, jeśli uznasz, że zależy ci na szybkim i prostym dostępie do kompleksowej opieki zdrowotnej. Wówczas wybierasz ofertę, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom i zawierasz umowę na 12 miesięcy.

Do ubezpieczenia możesz przystąpić ty, ale włączyć w nie możesz również swoich bliskich. Ochrona może obejmować również twoje dzieci oraz partnera. Wiek, w jakim możesz nabyć polisę, jest zależny od oferty i firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej musisz mieć ukończone 18 lat, ale nie możesz przekroczyć np. 70 roku życia.

Ubezpieczenie zapewnia dostęp do określonej liczby specjalistów oraz badań diagnostycznych, które możesz odbyć za darmo w ciągu kilku dni roboczych. Oprócz tego prywatna polisa zdrowotna może zagwarantować ci wykonanie darmowych szczepień, zabiegów rehabilitacyjnych oraz wizyt domowych.
 

PRZYKŁADOWE OFERTY PRYWATNYCH UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH

TU

Liczba lekarzy

Liczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna

Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+

6

85

Tak

Od 55 zł

Signal Iduna – POLMED wariant podstawowy

15

110

Tak

Od 75 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Basic

77

412

Tak

Od 149 zł

Medicover Classic+22250NieOd 189 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny

6

85

Nie

Od 192 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Silver

77

412

Tak

Od 198 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Gold

77

416

Tak

Od 208 zł

Signal Iduna – Pełnia zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny

15

110

Tak

Od 259 zł

INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Diamond

77

416

Tak

Od 301 zł

Medicover Ellite+67880TakOd 335 zł

MediSky – Karta Zdrowotna

Bez limitu

Bez limitu

Tak

Od 350 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 19.12.2023 r.

Najtańsza oferta polisy zdrowotnej zaczyna się już od 55 zł miesięcznie. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, jak wiele opcji masz do wyboru. Zastanów się nad tym, jakie problemy ze zdrowiem najczęściej cię spotykają, jakie choroby pojawiały się w twojej rodzinie lub na jak twoje zdrowie wpływa twoja praca oraz styl życia. Dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć decyzję o tym, który pakiet będzie dla ciebie najbardziej korzystny. Nie musisz decydować się na najdroższe dostępne rozwiązanie.

Plusy i minusy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma swoje mocne i słabe strony, jak każde inne rozwiązanie. Warto więc, żebyś wcześniej się z nimi zapoznał i dokonał świadomego wyboru o zakupie. 

Jakie są plusy prywatnej polisy zdrowotnej:

 • niskie koszty opieki zdrowotnej – płacisz abonament i w ramach umowy masz dostęp do określonych usług bezgotówkowo,
 • szybki dostęp do wielu różnych specjalistów – wizyta u specjalisty może odbyć się w ciągu kilku dni roboczych od zgłoszenia, 
 • komfortowe warunki opieki zdrowotnej – pakiet umożliwia ci korzystanie z placówek medycznych współpracujących z ubezpieczycielem lub sieci medycznych, które oferują kompleksową opiekę medyczną,
 • wizytę możesz umówić telefonicznie lub online – wiele przychodni w ramach NFZ wymaga osobistego stawienia się w przychodni lub telefonicznego kontaktu, który bywa bardzo utrudniony przez liczbę chętnych do rejestracji,
 • czas trwania umowy – umowę podpisujesz na 12 miesięcy i jeśli nie będziesz zadowolony ze swojej decyzji, możesz jej nie kontynuować.

Pamiętaj również o minusach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Należą do nich:

 • świadczenia realizowane są w określonych placówkach – jeśli więc mieszkasz blisko publicznej przychodni, może okazać się, że do placówki związanej z ubezpieczyciele będziesz musiał dojechać,
 • zakres usług jest ograniczony – jeśli będziesz musiał wykonać jakieś badania spoza swojego pakietu, będziesz musiał ponieść koszty.

O tym pamiętaj przed zakupem

Zanim wybierzesz konkretną ofertę, dokonaj wcześniej porównania dostępnych polis. Jest wiele firm, które posiadają dużo ciekawych rozwiązań i wszystkie warto wziąć pod uwagę. 

Przy wyborze pomóc może porównywarka ofert ubezpieczeniowych – dzięki niej szybciej dowiesz się o konkurencyjnych ubezpieczeniach.

Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z treścią oferty oraz umowy. Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy usługi oferowane przez polisę są świadczone w twojej okolicy. Sprawdź, czy możesz ją rozwiązać w trakcie jej trwania oraz na jakich warunkach. Zwróć uwagę, czy stosowane są jakieś limity czy ograniczenia. 

Adrianna ChruścielAdrianna Chruściel

Decyzja o zakupie prywatnej polisy zdrowotnej powinna być dobrze przemyślana i w pełni świadoma. 
 

Ważne informacje

1.    Do wizyty u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu

2.    Na wizytę w ramach NFZ możesz czekać od kilku tygodni do nawet kilku lat

3.    Prywatna polisa zdrowotna umożliwia ci kontakt oraz badania diagnostyczne w ciągu kilku dni roboczych

4.    Przed zakupem prywatnej polisy zdrowotnej dokonaj porównania dostępnych ofert
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o wizytę u lekarza specjalisty

 1. Jak umówić się na wizytę u lekarza specjalisty?

  Masz trzy sposoby na to, by spotkać się ze specjalistą. W ramach NFZ potrzebujesz w tym celu skierowania, po które musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Możesz również wybrać się do prywatnego gabinetu lekarskiego, za co możesz zapłacić nawet kilkaset złotych. Najtańszym i najbardziej korzystnym rozwiązaniem może być prywatna polisa zdrowotna, która umożliwia szybki i bezproblemowy kontakt z lekarzem specjalistą.

 2. Ile kosztuje wizyta u specjalisty?

  Wizyta u lekarza specjalisty w ramach NFZ jest darmowa, z kolei w ramach prywatnej praktyki lekarskiej może kosztować najczęściej od 100 do 400 zł. Wizyta w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może odbywać się bezgotówkowo, w cenie regularnego abonamentu.

 3. Jak długo trzeba czekać na wizytę u lekarza specjalisty?

  Ze specjalistą w ramach NFZ możesz spotkać się w ciągu kilku tygodni, miesięcy, a nawet lat. Wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim może odbyć się w przeciągu kilku dni lub tygodni. Z kolei ze specjalistą w ramach prywatnej polisy zdrowotnej możesz zobaczyć się w ciągu kilku dni roboczych.

 4. Jak znaleźć najszybszy termin do specjalisty?

  Najszybszy sposób na spotkanie się ze specjalistą to prywatna polisa zdrowotna. Dzięki niej otrzymasz termin wizyty w ciągu kilku dni roboczych, a dodatkowo nie będzie cię to nic kosztować oprócz kosztów związanych z opłaceniem abonamentu.