Skorzystanie z pomocy specjalisty lub szpitala przez Narodowy Fundusz Zdrowia z reguły oznacza wielomiesięczne oczekiwania na wizytę. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się prywatne polisy, w ramach których możemy skorzystać z usług placówek medycznych, jak Medicover i innych.

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń z 2018 r. prawie 2 300 000 Polaków posiada dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. To o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba ubezpieczonych prawdopodobnie będzie rosła, ponieważ, jak  wynika z badań Izby, zainteresowanych pakietem zdrowotnym jest aż 60 proc. pracowników.

Na tym tle tylko niewiele ponad 38 proc. badanych korzysta wyłącznie z usług zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast połowa respondentów korzysta jednocześnie i z publicznej i prywatnej opieki medycznej.

W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie zdrowotne?

Główną motywacją do wykupienia ubezpieczenia prywatnego jest skrócenie czasu oczekiwania na świadczenie. W sytuacji, gdy zdarza się nam choroba lub kontuzja – w pierwszej kolejności możemy potrzebować drugiej konsultacji specjalistycznej. To dzięki niej możemy dogłębnie zbadać stan naszego zdrowia i nie ulec pomyłce lekarskiej, które bądź co bądź – zdarzają się często.

Potrzebna może być również operacja, drobny zabieg chirurgiczny, długotrwałe leczenie czy rehabilitacja. Wszystkie te rzeczy w oparciu o system NFZ najczęściej wymagają długiego czasu oczekiwania. Kolejki z NFZ ciągną się miesiącami, w niektórych przypadkach – nawet latami. Bez ubezpieczenia jesteśmy wówczas zmuszeni do drogich wizyt w gabinetach prywatnych, co bywa kosztowne już na samym początku diagnozowania, nie wspominając o późniejszym leczeniu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest posiadanie prywatnej polisy zdrowotnej. Składki miesięczne zaczynają się już od ok. 30 zł. Poniżej porównujemy wysokość składek i zakres ochrony w Medicover. Ponieważ umowa ubezpieczenia zdrowotnego jest zawierana na okres 12 miesięcy, wskazujemy koszty w takim właśnie przedziale czasowym.

Polisa zdrowotna Medicover Basic – złotówka dziennie

Jest to pakiet w wersji podstawowej, a jego koszt to zaledwie złotówka dziennie. Roczna składka wynosi zatem 366 zł.

Pakiet umożliwia aż 8 konsultacji lekarskich w ciągu roku u:

 • lekarza pierwszego kontaktu,
 • pediatry,
 • lekarza medycyny rodzinnej
 • lekarza medycyny doraźnej,
 • lekarza medycyny ogólnej
 • lekarza medycyny pediatrycznej.

W ramach polisy przysługuje również szczepienie przeciwko grypie. Ubezpieczony może również oczekiwać podstawowych konsultacji i zabiegów pielęgniarskich.

Pakiet Basic upoważnia również do zniżki w wysokości 20% przy konsultacjach u lekarzy specjalistów oraz na badania diagnostyczne.

Ubezpieczony ma zapewniony kontakt z lekarzem w ciągu 7 dni, może również skorzystać z telefonicznej porady medycznej.

Polisa zdrowotna Medicover Basic Plus – zniżka 20% na badania

W przypadku oferty Basic Plus składka jest już nieco wyższa, jednak zakres ochrony jest zdecydowanie szerszy. Opłata roczna za tę polisę to kwota w wysokości 501 zł.

W ramach też polisy ubezpieczony może korzystać z nielimitowanych konsultacji u lekarzy, podobnie jak we wcześniejszym programie tj.:

 • internisty,
 • pediatry,
 • lekarza rodzinnego,
 • lekarza ogólnego,
 • lekarza medycyny doraźnej.

W ramach programu Basic Plus również można skorzystać z darmowego szczepienia przeciw grypie oraz podstawowych konsultacji i zabiegów pielęgniarskich.

Podobnie, jak w programie Basic – ten wariant również zapewnia 20% zniżkę na wizyty u specjalistów oraz badania diagnostyczne.

Polisa zdrowotna Medicover Standard – dodatki za 15 zł

To oferta dla osób między 2. a 67. rokiem życia. Składka w tym wariancie wynosi 615,60 zł.

W przypadku konsultacji u internisty, pediatry, lekarza rodzinnego, ogólnego czy medycyny doraźnej – należna jest opłata w wysokości jedynie 15 zł. W tej samej cenie można liczyć na lekarzy 4 specjalności, a w tym – dermatolog, ginekolog, okulista oraz lekarz medycyny podróży.

Podstawowe zabiegi ambulatoryjne są darmowe podobnie jak podstawowe zabiegi pielęgniarskie, natomiast konsultacje pielęgniarskie wynoszą 15 zł.

Darmowa jest również diagnostyka – morfologia, badanie ogólne moczu, glukoza, lipidogram, cholesterol, cytologia szyjki macicy, EKG spoczynkowe oraz badanie ostrości wzroku.

W cenie 15 zł można również wykonać następujące badania: RTG klatki piersiowej, badanie dna oka, szczepienie przeciwko grypie z wizytą kwalifikacyjną oraz wizyta profilaktyczna.

Pogotowie ratunkowe jest w tym programie darmowe, podobnie jak raz w roku przegląd jamy ustnej.

Polisa zdrowotna Medicover Standard Plus – bez dodatkowych opłat

Ten wariant obejmuje wszystkie badania, konsultacje oraz zabiegi z programu Standard – bez konieczności opłaty 15 zł. W ramach programu można skorzystać z konsultacji u internisty, pediatry, dermatologa, ginekologa czy okulisty.

Cena tego programu to 961,20zł rocznie.

Polisa zdrowotna Medicover Classic – diagnostyka w podstawie

Wariant Classic to koszt roczny w wysokości 982,80 zł. Konsultacje u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej tj. internisty, pediatry, lekarza medycyny rodzinnej wymaga dopłaty w wysokości 15 zł.

Przysługuje za to możliwość skorzystania z konsultacji u 10 różnych specjalistów. Dopłata wówczas wynosi jedynie 15 zł:

 • chirurg ogólny,
 • dermatolog,
 • ginekolog,
 • kardiolog,
 • lekarz medycyny podróży,
 • okulista,
 • laryngolog,
 • neurolog,
 • ortopeda,
 • neurolog.

Darmowa jest z kolei diagnostyka, w ramach której można wykonać biochemię, hematologię, posiewy bakteryjne, hormony, badanie kału, cytologię szyjki macicy, EKG spoczynkowe oraz badanie ostrości wzroku.

Rozszerzona diagnostyka jest już odpłatna, również w wysokości 15 zł, w jej ramach można wykonać USG, w tym USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG sutka, szeroki zakres RTG, w tym RTG stawu barkowego, RTG klatki piersiowej, RTG kręgosłupa, Holter EKG i RR oraz próbę wysiłkową.

Polisa zdrowotna Medicover Classic Plus – oferta all inclusiv

Najdroższy wariant zdrowotny Medicover kosztuje rocznie 1501,20 zł.

W ramach tego programu ubezpieczony może korzystać z darmowych badań, diagnostyki, zabiegów oraz konsultacji bezpłatnie.

Darmowe są również podstawowe i rozszerzone zabiegi ambulatoryjne.

Termin porady medycznej dostosowany jest do potrzeb ubezpieczonego, może zatem liczyć na szybką pomoc.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto?

Zakup polisy medycznej to kwestia indywidualna – każdy z nas ma inne potrzeby, zarobki, sytuację rodzinną oraz stan zdrowia. Decydując się na ubezpieczenie zdrowotne należy wziąć pod uwagę również to, czy w naszej rodzinie występowały wcześniej poważne schorzenia.

Dla tych osób, które nie są przekonane do pakietów Medicover – istnieje alternatywa w postaci innych polis zdrowotnych, należy jednak znaleźć najlepszą dla siebie ofertę.

Pomocny z pewnością będzie ranking ubezpieczeń zdrowotnych, dzięki któremu dowiedzieć się możemy o istnieniu pakietów, których nie znaliśmy wcześniej. Porównanie bywa przy szukaniu odpowiedniej oferty – dzięki temu znaleźć można tańsze rozwiązanie, ofertę o większej liczbie specjalistów, na których nam zależy lub ofertę, która umożliwia wizytę w placówkach znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Ważne informacje

1. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala uniknąć kolejek do lekarzy specjalistów dostępnych w ramach NFZ

2. Jedną z ofert na polskim rynku jest polisa Medicover w 6 wariantach cenowych

3. Wyższa składka oznacza szerszy zakres ochrony i dostępność do lekarzy wielu specjalizacji

4. Polisę zdrowotną Medicover może wykupić klient indywidualny i grupowy (firmowy)