Dentysta w polisie zdrowotnej nie zawsze jest pozycją obowiązkową. A tam, gdzie usługi stomatologiczne są dostępne, zakres ogranicza się do minimum. Jednak w niektórych przypadkach skorzystanie z polisy zdrowotnej może okazać się szybszym albo tańszym rozwiązaniem w porównaniu wizytą u stomatologa prywatnie czy na NFZ.

Posiadanie polisy zdrowotnej powinno nie tylko ułatwić korzystanie z pomocy lekarzy różnych specjalizacji, ale również umożliwić leczenie stomatologiczne. Na przykładzie kilku różnych ubezpieczeń sprawdzamy, czy tak właśnie jest.

Co oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Oferty ubezpieczeniowe zwykle mocno się od siebie różnią. Tutaj warto zwracać uwagę na szczegóły i kolejno sprawdzać wszystkie najbardziej potrzebne nam udogodnienia w zakresie ochrony. Jeśli zatem potrzebujemy okulisty, gastrologa czy pulmonologa – wybierzmy polisę, która tych specjalistów nam udostępni, warto przy tym mieć na uwadze stomatologa, którego prędzej czy później i tak odwiedzimy.

Część polis zdrowotnych może oferować wyłącznie wizyty kontrolne i np. jeden podstawowy zabieg, inne z kolei – umożliwią wykonanie wielu potrzebnych nam zabiegów. Oznacza to, że przed zdecydowaniem się na konkretną polisę zdrowotną, warto porównać kilka takich produktów pod kątem zawartości. Nie mniej istotna będzie też wysokość składki. 

Stomatolog w polisie zdrowotnej – przegląd ofert 

Nawet jeśli leczenia stomatologicznego występuje w polisie zdrowotnej, nie oznacza to, że otrzymamy kompleksową pomoc dentystyczną. Trudno będzie znaleźć w ofercie szczególnie te zabiegi, które są kosztowne, jak leczenie kanałowe pod mikroskopem czy wstawianie implanta. 

Przed wyborem polisy zawierającej usługi dentystyczne, warto przeanalizować swoje potrzeby. Część z nas będzie wymagała wyłącznie regularnego usuwania kamienia, inni z kolei uzupełnienia w przypadku kilku zębów, ktoś inny leczenia kanałowego czy wyrwania zęba. 

Dla ułatwienia wyboru porównaliśmy kilka ubezpieczeń zdrowotnych, które posiadają w zakresie ochrony wizyty u stomatologa. 

Medicover oferuje w pakiecie Elite+ możliwość przeglądu oraz usunięcia kamienia raz w roku. W ramach polisy możesz skorzystać z pomocy 62 różnych specjalistów, badań specjalistycznych w tym również badań RTG.

W polisie zdrowotnej Inter Polska w pakiecie rozszerzonym Vision Diamond ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia dentystycznego oraz ortodontycznego. Jest to opcja, która kosztuje od 301 zł miesięcznie. Pakiet uwzględnia wiele różnych zabiegów z zakresu dentystyki oraz protetyki, a są to m.in.:

  • zdjęcie RTG,
  • znieczulenie,
  • małe wypełnienie,
  • duże wypełnienie,
  • piaskowanie,
  • ekstrakcja zęba stałego,
  • chirurgiczne usunięcie zęba,
  • szycie rany,
  • usuwanie szwów,
  • usunięcie ropnia,
  • usunięcie torbieli,
  • korona tymczasowa, akrylowa, lana,
  • proteza szkieletowa,
  • założenie implantu.

Innym rozwiązaniem jest produkt MediSky - Karta Zdrowotna, która pełną ochronę w zakresie protetyki. Karta zapewnia możliwość skorzystania z usług 890 szpitali oraz ponad 22 000 poradni, gabinetów oraz przychodni na terenie całego kraju. Skorzystać można również z sieci usług Enelmed, LUX-MED oraz Medicover.

Porównanie ofert może nam bardzo pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji. W sytuacji, gdy wymagamy regularnego leczenia stomatologicznego – lepiej zdecydować się na polisę, która to uwzględni. W innym wypadku będziemy zmuszeni korzystać z pomocy stomatologicznej w ramach NFZ lub prywatnie.

Jaka pomoc w tym zakresie w polisie na życie?

Niektóre zabiegi stomatologiczne wynikają z nieszczęśliwego wypadku. Mogą wówczas stanowić podstawę do otrzymania odszkodowania w oparciu o ustalenie wysokości powstałego uszczerbku na zdrowiu.

Jeśli np. spadłeś z roweru, w wyniku czego straciłeś zęba stałego - możesz ubiegać się o odszkodowanie, a z pieniędzy z ubezpieczenia możesz pokryć koszty związane z leczeniem czy wstawieniem implantu w tym miejscu.

Polisa na życie może posiadać również rozszerzenie ochrony, które zapewnia określone usługi medyczne lub ubezpieczenie lekowe. Wracając do wcześniejszego przykładu - po wyrwaniu zęba możesz potrzebować leków przeciwbólowych na receptę, antybiotyku oraz innych środków, które zleci Ci lekarz. Posiadanie takiej opcji dodatkowej w polisie na życie umożliwi zakup bezgotówkowy lub ze znaczną zniżką na leki.

Do dentysty w ramach NFZ i prywatnie – wady i zalety 

W sytuacji, gdy pracujemy na etacie i mamy możliwość skorzystania z NFZ, dentysta wykona bez żadnych opłat:

  • przegląd jamy ustnej, 
  • instruktaż higieny jamy ustnej, 
  • usuwanie kamienia,
  • chemoutwardzalne plomby na zębach od jedynek do trójek. 

W przypadku pozostałych zębów są to plomby tzw. srebrne czyli amalgamatowe. 

W gabinetach Narodowego Funduszu Zdrowia nie przysługuje możliwość dopłacenia do lepszego rodzaju usług – jeśli chcielibyśmy lepsze znieczulenie lub białą plombę – jest to niemożliwe. 

Podobnie sprawa wygląda w przypadku leczenia kanałowego, które w ramach refundacji obejmuje zęby od 1 do 3, zarówno górne, jak i dolne. Darmowo możemy również usunąć zęba jedno, jak i wielokorzeniowego. 

Dodatkowym utrudnieniem jest umawianie terminu na NFZ. Tutaj mamy do czynienia zwykle z okresem od 1 do kilku miesięcy oczekiwania na wizytę. W przypadku nagłego bólu czy problemów – ten czas może zostać skrócony, jednak nie zmienia to faktu, że na wizytę będziemy musieli poczekać.

Gabinety prywatne oferują zazwyczaj większy zakres usług, jednak tutaj już wszystkie są płatne. Niestety, rzadko się zdarza, by w jednym gabinecie wykonać zarówno plombowanie, zdjęcie RTG, usunięcie zęba, jak i leczenie kanałowe pod mikroskopem. Oznacza to, że jeśli znajdziemy dobrego dentystę, to i tak będziemy musieli korzystać z pomocy w innych gabinetach. Osobno zapłacimy za znieczulenie, osobno za założenie plomby czy leczenie kanałowe. Zdarzyć się może jednak, że znajdziemy gabinet, który część zabiegów wykonuje w ramach NFZ, możemy zatem plomby założyć odpłatnie, a usuwanie kamienia za darmo w ramach NFZ.

Terminy w praktyce prywatnej wśród stomatologów bywają różne i są uzależnione od wielkości miasta, ilości pacjentów oraz renomy stomatologa. Na termin u dobrego specjalisty przyjdzie nam poczekać, inni z kolei terminy zapewniają w przeciągu kilku dni roboczych.

Ważne informacje

1. Leczenie stomatologiczne w ramach NFZ jest darmowe, ale tylko dla wybranych zabiegów

2. Wizyty prywatne u stomatologa są drogie i często wymagają dodatkowych wizyt w innych gabinetach (np. w celu wykonania RTG)

3. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia skorzystanie ze zniżek na wiele zabiegów stomatologicznych 

4. Brak porównania ofert może skutkować zakupem ubezpieczenia, które nie uwzględnia leczenia dentystycznego