Najlepsze ubezpieczenie nieruchomości w 2024 roku to takie, z którego dostaniemy odszkodowanie. Pomocny w tym może być ranking ubezpieczeń mieszkania i domu, w którym zestawiamy polisy 8 różnych towarzystw. Sprawdźcie, które ubezpieczenia warto wziąć pod uwagę ze względu na zakres ochrony lub wysokość składki.

W rankingi można wierzyć lub nie. Nasz ranking ubezpieczeń mieszkania i domu 2024 jest oparty na prostych i jasnych zasadach. Kierujemy się przede wszystkim warunkami oferowanymi przez towarzystwa na rankomat.pl, a dla uzupełnienia także ceną polisy w porównywarce.

Jak powstał ranking ubezpieczeń mieszkania i domu?

Polisy mieszkaniowe w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024 oceniamy pod kątem ich zawartości. W tym celu bierzemy pod lupę aktualne dokumenty Ogólnych Warunków Ubezpieczenia tych towarzystw ubezpieczeniowych, które obecnie dostępne są w porównywarce rankomat.pl i wyświetlają wyniki z cenami.

Na podstawie tych samych wytycznych z OWU przyznajemy punkty dodatnie i punkty ujemne. Im więcej punktów łącznie, tym polisa w rankingu jest wyżej.

PUNKTY DODATNIE przyznajemy w 3 kategoriach:

 • przedmiot ubezpieczenia (biżuteria, budowle, budynki gospodarcze, części wspólne, dom letniskowy, dom sprzed 1945 r., drzewa i krzewy na posesji, fotowoltaika na dachu, fotowoltaika na posesji, garaż przynależny, garaż wolnostojący, gotówka, konstrukcja palna, meble w zabudowie, ogrodzenia, pomieszczenia przynależne, pompa ciepła, przedmioty wartościowe, przedmioty do działalności gosp., samochód osobowy, siłowniki i napędy bram i zwierzęta domowe) – łącznie do zdobycia są 22 punkty;
 • ryzyka (home assistance, powódź, stłuczenie, kradzież, NNW psa i kota, OC w życiu prywatnym, NNW lokatora, przepięcie, rabunek, zalanie przez otwarte okna i wandalizm/dewastację) – łącznie do zdobycia jest 11 punktów;
 • ubezpieczenie All Risk (nieruchomość zamieszkana i nieruchomość w budowie) – tu do zdobycia są 2 punkty.

PUNKTY UJEMNE przyznajemy w 2 kategoriach:

 • karencja (powódź i inne ryzyka) – 1 punkt mniej za każdą obecność karencji;
 • franszyza (integralna, redukcyjna) – 1 punkt mniej za każdą obecność franszyzy.
UWAGA!
Nie przyznajemy punktów ujemnych z kategorii przeciwnej, np. nie jest możliwe otrzymanie -1 za brak ubezpieczenia All Risk. I odwrotnie, brak franszyzy nie oznacza przyznania +1.

Jakie firmy zawiera ranking ubezpieczeń mieszkań i domów?

W rankingu ubezpieczeń mieszkań i domów 2024 pokazujemy osiem towarzystw ubezpieczeniowych. To Generali, Proama, mtu24.pl, Benefia, Link4, Europa, Wiener i Inter Polska.

Firmy te obecnie są dostępne w porównywarce ubezpieczeń i zawierają ceny za polisę na 12 miesięcy, a niektóre także na 2 i 3 lata ochrony.

W porównywarce dostępne są również oferty PZU, Uniqa, Allianz i Nationale-Nederlanden. Sprawdzenie cen w tych firmach jest możliwe po przejściu na stronę z pozycji kalkulatora rankomat.pl.

Które TU ma najlepsze ubezpieczenie nieruchomości?

Spośród wszystkich 8 polis mieszkaniowych dostępnych w porównywarce rankomat.pl najwięcej punktów zdobyły Generali, Link4 i Proama. To możliwe dzięki szerokiemu zakresowi ochrony pod kątem przedmiotu ubezpieczenia, jak i dostępnych ryzyk. Najsłabiej wypadły Wiener, Mtu24.pl i Inter Polska, na co wpłynęły przypadki karencji i franszyzy integralnej bądź redukcyjnej.

Miejsce 8 w rankingu: Inter Polska – Inter Lokum

Inter Polska stosuje franszyzę redukcyjną w przypadku nagrobka, bagażu poza miejscem ubezpieczenia i mienia ruchomego wykorzystywanego do prowadzenia usług medycznych, więc już na początek zdobywa 3 punkty ujemne. Dla przeciwwagi 1 dodatni za All Risk.

W polisie Inter Lokum znajdziemy ubezpieczenie zwierząt domowych, pompy ciepła, biżuterii czy fotowoltaiki, a także ogrodzenia i mebli w zabudowie. Oprócz domu czy mieszkania polisa chroni także części wspólne nieruchomości, pomieszczenia przynależne, garaż przynależny, jak również nieruchomości o konstrukcji palnej, np. drewnianą altanę.

Dodatkowo można wykupić 6 ryzyk, np. pakiet Home Assistance, powódź, kradzież, przepięcie i zalanie przez otwarte okna (do 10 000 zł), o ile takie zalanie nie wystąpiło w domku letniskowym czy domu w budowie.

Wynik polisy Inter Polska w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 12 punktów

Miejsce 7 w rankingu: mtu24.pl – Mieszkaj z mtu24.pl

Polisa mtu24.pl to produkt ERGO Hestia. To ubezpieczenie jako jedyne ze wszystkich zestawionych nie zawiera All Risk, ale w ramach rozszerzenia można chronić mienie od kradzieży, powodzi i stłuczenia. A także dokupić Home Assistance, OC w życiu prywatnym i NNW dla lokatora.

Ubezpieczenie pozwala chronić finansowo także dom wybudowany przed 1945 r., fotowoltaikę (tylko na dachu) i pompę ciepła. Poza standardowymi ruchomościami i elementami stałymi ochrona obejmuje ponadto zwierzęta domowe, meble w zabudowie, gotówkę i biżuterię.

Punkty ujemne polisa mtu24.pl zdobywa za 31-dniową karencję w zakresie powodzi.

Wynik polisy mtu24.pl w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 14 punktów

Miejsce 6 w rankingu: Wiener – 4 KĄTY

Wiener stosuje nie tylko franszyzę integralną (brak odpowiedzialności za szkody do 100 zł), ale także karencję. I to aż w czterech przypadkach – 14 na powódź i koszty leczenia następstw ukąszenia kleszcza, 30 dni na ochronę prawną, 60 dni na organizację i pokrycie kosztów specjalistycznej opinii medycznej.

Na plus polisy Wiener trzeba zapisać możliwość ubezpieczenia biżuterii i gotówki, drzew i krzewów na posesji, mebli w zabudowie, pompy ciepła czy przedmiotów do prowadzania działalności gospodarczej. A z ryzyk wszystkie z tej kategorii oprócz zalania przez otwarte okna. Punkty dodatnie za obecność All Risk dla nieruchomości zamieszkanej, jak i w budowie.

Wynik polisy Wiener w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 16 punktów

Miejsce 5 w rankingu: Europa – Własny Kąt

Polisa mieszkaniowa z TU Europa pozwala ubezpieczyć nie tylko dom czy mieszkanie, ale także nieruchomość nieco starszą (sprzed 1945 r.), a także instalację fotowoltaiczną zarówno na dachu, jak i na terenie posesji. Do tego pompę ciepła, zwierzęta domowe, przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej, a konkretnie wyposażenie domowego biura do kwoty 5000 zł.

Z ryzyk dodatkowych dostępne są Home Assistance, powódź, kradzież, OC w życiu prywatnym, przepięcie, rabunek i wandalizm.

Do łącznej punktacji dopisujemy 1 za All Risk, ale zarazem odejmujemy 1 za 30 dni karencji w przypadku ryzyka powodzi.

Wynik polisy Europa w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 18 punktów

Miejsce 4 w rankingu: Benefia – Rodzina III

Czym różni się ubezpieczenie w TU Benefia od TU Europa, skoro obie polisy zdobyły tyle samo punktów? Różnica tkwi w szczegółach. Benefia w przeciwieństwie do Europy umożliwia ochronę konstrukcji palnej czy ogrodzenia oraz siłowników i napędów bram. Nie ma z kolei w zakresie ubezpieczenia zwierząt domowych, biżuterii i fotowoltaika na posesji.

Spośród ryzyk dodatkowych oferuje stłuczenie przedmiotów szklanych i resztę zdarzeń z tej kategorii oprócz NNW dla zwierząt domowych i lokatorów oraz zalania przez otwarte okna.

Dodatni punkt za All Risk (nieruchomość zamieszkana), ale też ujemny za karencję dla ryzyka powodzi.

Wynik polisy Benefia w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 18 punktów

Miejsce 3 w rankingu: Proama – Ubezpieczenie domu i mieszkania

Na najniższym stopniu rankingowego podium znalazła się Proama. Towarzystwo ubezpiecza dodatkowo biżuterię, budowle, budynki gospodarcze, domy sprzed 1945 r., fotowoltaikę na dachu, garaż przynależny i wolnostojący, gotówkę, meble w zabudowie, ogrodzenia, pomieszczenia przynależne, pompę ciepła, siłowniki i napędy bram oraz zwierzęta domowe.

Z ryzyk także home assistance, powódź, stłuczenie, kradzież, OC w życiu prywatnym, przepięcie, rabunek i wandalizm/dewastację.

Od 24 zgromadzonych punktów odejmujemy 2 za karencję i franszyzę redukcyjną.

Wynik polisy Proama w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 22 punkty

Miejsce 2 w rankingu: LINK4 – Dom

Tuż za zwycięzcą rankingu polis mieszkaniowych 2022 znajduje się LINK4. W ubezpieczeniu Dom obecne są prawie wszystkie z wymienionych wyżej przedmiotów ubezpieczenia (oprócz drzew i krzewów na posesji i samochodu osobowego). Z 11 ryzyk LINK4 chroni nieruchomość na wypadek awarii (home assistance), powodzi, kradzieży, szkody wyrządzonej na czyimś mieniu (OC w życiu prywatnym) i przepięcia.

All Risk to jeszcze jeden punkt dodatni, który redukuje obecność karencji na powódź, choć brak odpowiedzialności TU dla tego ryzyka wynosi tylko 14 dni.

Wynik polisy LINK4 w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 25 punktów

Miejsce 1 w rankingu: Generali – Generali, z myślą o domu i rodzinie

W rankingu ubezpieczeń nieruchomości zwycięża Generali. Jako jedyne TU oferuje ochronę finansową w razie uszkodzenia czy kradzieży samochodu osobowego zaparkowanego w garażu. W kategorii przedmiot ubezpieczenia polisa Generali nie obejmuje tylko części wspólnych nieruchomości i konstrukcji palnej.

Ponadto polisa zawiera wszystkie dodatkowe 11 ryzyk, a także All Risk dla nieruchomości zamieszkanej i w budowie. Jedyne 2 punkty ujemne za obecność karencji i franszyzy redukcyjnej.

Wynik polisy Generali w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu 2024: 31 punktów

Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2024

pozycja

TU

polisa

punkty

1

Generali

Generali, z myślą o domu i rodzinie

31

2

LINK4

Dom

25

3

Proama

Ubezpieczenie domu i mieszkania

22

4

Benefia

Rodzina III

18

5

Europa

Własny Kąt

18

6

Wiener

4 KĄTY

16

7

Mtu24.pl

Mieszkaj z mtu24.pl

14

8

Inter Polska

Inter Lokum

12

Na podstawie ofert dostępnych w porównywarce ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w 2024 roku?

Nie zawsze zakres ochrony, karencja czy franszyza decydują o wyborze polisy mieszkaniowej. Dużą rolę gra również cena ubezpieczenia. Dlatego dla uzupełnienia sprawdziliśmy przykładowe składki za ubezpieczenie takiego samego mieszkania i takiego samego domu.

Porównanie cen polis mieszkaniowych zaczniemy od mieszkania 60 m2 we Wrocławiu. Taka nieruchomość jest warta w 2022 r. ok. 500 000 zł. Zakres ochrony ustalamy na mury, stałe elementy i ruchomości domowe od zdarzeń losowych. Ruchomości są warte 50 000 zł. Z rozszerzeń wybieramy OC w życiu prywatnym.

Inter Polska ma najwyższą stawkę spośród najtańszych ofert wygenerowanych przez porównywarkę. To 162 zł więcej rocznie, ale przy wybraniu innych rozszerzeń różnica może sięgać nawet ponad 500 zł w skali 12 miesięcy, a to już może oznaczać spory wydatek dla domowego budżetu. Dlatego przed wybraniem ubezpieczenia dla mieszkania, warto sprawdzić, co i za ile proponuje konkurencyjne TU

- Leszek Drozdalski, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.

Ranking najtańszych ubezpieczeń mieszkania

pozycja

TU

roczna składka

1

Generali

280 zł

2

Proama

288 zł

3

Mtu24.pl

289 zł

4

Wiener

293 zł

5

Europa

322 zł

6

Benefia

327 zł

7

LINK4

390 zł

8

Inter Polska

442 zł

Na podstawie kalkulacji rankomat.pl dla mieszkania 50 m2 we Wrocławiu wartego 500 000 zł i wartością ruchomości 50 000 zł, z OC w życiu prywatnym.

PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA MIESZKANIA

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w 2024 roku?

Dla ubezpieczenia domu wybraliśmy nieruchomość o dwa razy większej powierzchni użytkowej, a więc 120 m2, tym razem znajdującej się w Toruniu. Wartość domu to 800 000 zł. Zakres ochrony jest ten sam, co dla mieszkania z kalkulacji powyżej, tyle że wartość ruchomości wynosi 80 000 zł.

Generali i Proama ponownie przedstawiają najtańsze oferty, ale składki są już znacznie wyższe z uwagi na inną wartość domu. Tym razem najdroższą z najtańszych polis jest Mtu24.pl, ale różnice między skrajnymi pozycjami rankingu są podobne i wynoszą w tym wariancie niecałe 200 zł rocznie.

- Leszek Drozdalski.

Ranking najtańszych ubezpieczeń domu

pozycja

TU

roczna składka

1

Generali

559 zł

2

Proama

571 zł

3

Benefia

587 zł

4

Europa

633 zł

5

Inter Polska

680 zł

6

LINK4

687 zł

7

Wiener

724 zł

8

Mtu24.pl

753 zł

Na podstawie kalkulacji rankomat.pl dla domu 120 m2 w Koszalinie wartego 800 000 zł i wartością ruchomości 80 000 zł, z OC w życiu prywatnym.

PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA DOMU

Jak kupić polisę mieszkaniową, aby nie żałować?

Jeśli decydujesz się ubezpieczyć nieruchomość, ranking polis mieszkaniowych powinien być przede wszystkim podpowiedzią, a nie głównym wyznacznikiem.

Każda nieruchomość jest inna, ma różną wartość, a lokatorzy posiadają rozmaite potrzeby. Dzięki wcześniejszemu porównaniu ubezpieczeń, można dopasować polisę do siebie i swojego domu czy mieszkania, a przy okazji zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.

WAŻNE!
Zwracaj uwagę na karencję, limity i wyłączenia odpowiedzialności. Od tego zależy wypłata odszkodowania za zdarzenia. Wysokość odszkodowania to z kolei kwestia prawidłowego ustalenia sumy ubezpieczenia. Powinna ona odpowiadać wartości domu czy mieszkania w okolicy i o podobnych parametrach.

Zanim wybierzesz konkretną polisę, należy sprawdzić dokument OWU lub Kartę Produktu, które są dołączone do każdej oferty w porównywarce.

Ważne informacje

1. Najlepszym ubezpieczeniem nieruchomości pod względem zakresu ochrony są Generali, LINK4 i Proama 

2. Kolejność TU w ranking ubezpieczeń mieszkania i domu wygląda inaczej, jeśli uwzględnimy wysokość rocznej składki za polisę 

3. Ranking cen polis mieszkaniowych jest zmienny i zależy od wartości ubezpieczanego mienia, a także zakresu ochrony 

4. Obecnie w porównywarce rankomat.pl 8 firm ubezpieczeniowych udostępnia ceny swoich produktów po wprowadzeniu wszystkich danych do formularza  

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ranking ubezpieczeń nieruchomości

 1. Co wpływa na pozycję TU w rankingu?

  W rankingu rankomat.pl analizujemy oferty polis mieszkaniowych pod kątem liczby ryzyk dostępnych w podstawie i rozszerzeniu, obecności formuły All Risk, a także każdego przypadku karencji oraz franszyzy integralnej czy redukcyjnej. Dla uzupełnienia pokazujemy też zestawienie ułożone według cen dostępnych w porównywarce.

 2. Dlaczego powstał ranking ubezpieczeń domów i mieszkań?

  Aby ułatwić wybór polisy mieszkaniowej, która dotyczy najwartościowszego mienia, jakie posiadamy. To także okazja do poznania konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, przykładowych składek i możliwych ryzyk do wyboru.

 3. Co pokazuje ranking ubezpieczeń nieruchomości?

  Ranking polis mieszkaniowych pokazuje kolejność firm ubezpieczeniowych pod kątem zawartości polisy i pod kątem cen za roczną ochronę.

 4. Czy ranking ubezpieczeń jest zmienny?

  Tak, co zależy od przyjętych kryteriów, a także wartości nieruchomości i zakresu ochrony. Obecnie 8 TU udostępnia podgląd cen w porównywarce rankomat.pl.

 5. Czy warto kierować się rankingiem przy wyborze ubezpieczenia?

  Ranking przyda się w momencie wybierania polisy mieszkaniowej dal swojej nieruchomości czy zmiany ubezpieczyciela. Podstawą wiedzy o ubezpieczeniu powinien być jednak dokument OWU możliwy do pobrania na etapie porównywania ofert, a jeszcze przez zakupem konkretnego produktu.