Akt własności domu, a właściwie odpis z księgi wieczystej nieruchomości, można uzyskać praktycznie od ręki i to za niewielką opłatą. Wyjaśniamy w szczegółach, co zawierają księgi wieczyste, jak dotrzeć do zawartych w nich informacji i jak uzyskać akt własności domu, żeby nie przepłacać.

Można powiedzieć, że akt własności domu to dokument-widmo. Takie sformułowanie istnieje w mowie potocznej, ale nie jest do końca poprawne. O tym, kto jest właścicielem danej nieruchomości, przesądzają zapisy zawarte w przypisanej tej nieruchomości księdze wieczystej. Dostęp do informacji jest bardzo prosty, podobnie jak pozyskanie dokumentów z tego źródła. 

Sprawdź kluczowe zagadnienia związane z aktem własności domu, a także ubezpieczeniem domu przez właściciela.

Czym jest akt własności domu?

W świetle prawa dokument nazywany aktem własności domu nie istnieje i nie wystawia go żaden funkcjonujący w naszym kraju urząd. To tylko potoczne określenie, które może być jednak powodem licznych nieporozumień czy niepokojów. 

Wszystkie kluczowe informacje formalno-prawne o nieruchomości zapisane są w księdze wieczystej. Znajdziesz tam więc dane jej właściciela lub właścicieli, a także m. in. informacje na temat roszczeń, hipoteki czy obciążeń finansowych. Dla potencjalnego kupca, spadkobiercy czy obdarowanego księga wieczysta jest więc kluczowym źródłem wiedzy.

Nieruchomość może mieć tylko jedną księgę wieczystą, a działka (grunt) jest nadrzędną nieruchomością względem znajdującego się na jej obszarze domu. Dlatego też wszelkich informacji o budynkach znajdujących się na danej działce powinno się szukać w księdze wieczystej działki. Wyjątkiem są sytuacje, w których ziemia i budynek lub budynki budynki mają różnych właścicieli.

Jak dostać odpis z księgi wieczystej?

Wniosek o odpis (zwykły i zupełny), zaświadczenie lub wyciąg z księgi wieczystej możesz złożyć tradycyjnie, czyli osobiście lub listownie, ale możesz też za pośrednictwem Internetu. Wnioskowanie online jest nie tylko wygodniejsze, ale też wiąże się z mniejszymi kosztami. Najmniej zapłacisz wtedy, kiedy pobierzesz dokument w formie elektronicznej i samodzielnie go wydrukujesz.

Do pozyskania informacji z księgi wieczystej będzie potrzebny ci jej numer, ale jeśli go nie znasz, nie martw się – wiedzy na ten temat może udzielić ci wydział ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, do którego przyporządkowana jest twoja nieruchomość. O tym, pod który sąd „podpada” dana nieruchomość, przesądza lokalizacja tej nieruchomości. 

Jeśli zdecydujesz się na internetowy dostęp do księgi wieczystej, musisz wejść na stronę ekw.ms.gov.pl, wybrać właściwy rodzaj wniosku, podać elektroniczny numer księgi, zaznaczyć rodzaj dokumentu, który cię interesuje oraz formę dostarczenia go. W dalszej kolejności konieczne jest wniesienie opłaty, co również możesz zrobić online. 

Jeśli wybierzesz tradycyjną ścieżkę, musisz ręcznie wypełnić stosowny wniosek. Pobierzesz go w urzędzie, ale możesz też znaleźć go w sieci i wydrukować. Wniosek wraz z potwierdzeniem wpłaty składa się osobiście w odpowiedniej placówce, ewentualnie za pośrednictwem poczty. Dokument możesz uzyskać od ręki w urzędzie. Jeśli jednak wolisz otrzymać go pocztą, również masz taką możliwość – musisz tylko zaznaczyć to we wniosku i podać adres korespondencyjny.

Uzyskanie odpisu z księgi wieczystej – co musisz zrobić?

Ścieżka internetowa

1. Wejdź na oficjalną rządową stronę: ekw.ms.gov.pl

2. Wybierz: „składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksihttps://www.google.pl/intl/pl/docs/about/ąg Wieczystych”

3. Podaj elektroniczny numer księgi wieczystej

4. Wybierz rodzaj dokumentu, który chcesz uzyskać: odpis zwykły, odpis zupełny, wyciąg czy zaświadczenie

5. Wybierz, w jaki sposób dokument ma zostać ci dostarczony: pocztą czy elektronicznie

6. Dokonaj opłaty

Ścieżka tradycyjna 

1. Pobierz wniosek online lub uzyskaj go w dowolnym oddziale CIKW

2. Zapłać za wnioskowany dokument

3. Wniosek wraz z potwierdzeniem wniesienia opłaty złóż w oddziale CIKW lub wyślij do niego pocztą

4. Dokument możesz odebrać w oddziale CIKW lub listownie, o ile zaznaczyłeś to we wniosku i podałeś adres korespondencyjny

Źródło: www.gov.pl (stan na: 16.05.2023 r.).

Ile zapłacę za akt własności domu?

Musisz wiedzieć, że samo przeglądanie treści ksiąg wieczystych online jest darmowe. Opłaty obowiązują tylko za wystawienie dokumentów przez CIKW.

Koszt uzyskania dokumentu zależy od dwóch czynników: od rodzaju tego dokumentu oraz sposobu, w jaki chcesz go uzyskać. Tańsza jest ścieżka internetowa, ale ogólnie opłaty nie są wysokie – wynoszą od 5 do 60 zł.

Uzyskać możesz odpisy KW (zwykły i zupełny), wyciągi z poszczególnych działów oraz zaświadczenie o zamknięciu KW. Szczegółowe informacje o kosztach pozyskania tych dokumentów umieszczamy w poniższej tabelce.

Koszty pozyskania dokumentów z ksiąg wieczystych

Rodzaj dokumentu

Elektronicznie
(samodzielny druk)

Tradycyjnie
(przesłanie pocztą)

Odpis zwykły KW

20 zł

30 zł

Odpis zupełny KW

50 zł

60 zł

Wyciąg z jednego działu KW

5 zł

15 zł

Wyciąg z dwóch działów KW

10 zł

20 zł

Wyciąg z trzech działów KW

15 zł

25 zł

Wyciąg z czterech działów KW

20 zł

30 zł

Zaświadczenie o zamknięciu KW

5 zł

10 zł

 Źródło: www.gov.pl (stan na: 16.05.2023 r.).

Gdzie złożyć wniosek o akt własności nieruchomości?

Przypomnijmy, że wniosek możesz złożyć na trzy sposoby: elektronicznie na stronie ekw.ms.gov.pl, listownie lub osobiście udając się do jednego z oddziałów CIKW.

CIKW, czyli Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych, swoją główną siedzibę ma w Warszawie, na ulicy Czerniakowskiej 100. Pozostałe oddziały CIKW znajdują się przy wydziałach ksiąg wieczystych sadów rejonowych. Wniosek o uzyskanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia możesz złożyć w dowolnym z tych miejsc. Pożądany dokument, po uiszczeniu opłaty, możesz uzyskać na miejscu. Również online dokumenty generowane są od razu. Na dostarczenie drogą pocztową urząd ma do 30 dni od złożenia wniosku.

Musisz wiedzieć, że dokumenty wystawiane przez CIKW mają moc dokumentów wystawianych przez sąd.

Ile zapłacę za ubezpieczenie domu jako właściciel?

Najczęściej, żeby ubezpieczyć dom właściciel nie musi przedkładać towarzystwu ani odpisu księgi wieczystej, ani innego dokumentu potwierdzającego jego prawa do lokalu. Współcześnie zakup polisy mieszkaniowej jest więc bardzo prosty i odbywa się bez zbędnych formalności, o czym szerzej piszemy w kolejnym akapicie.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie domu, podstawowe, czyli obejmujące tylko mury i elementy stałe, które są chronione przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi. Kalkulację przeprowadziliśmy dla konkretnej nieruchomości, którą jest wolnostojący dom o powierzchni 150 mkw. i wartości rynkowej 500 000 zł. 

Minimalny koszt takiego ubezpieczenia w wariancie od ryzyk nazwanych wynosi 284 zł, maksymalny 622 zł. Wariant od ryzyk wszystkich jest nieco droższy, tutaj składki rozpoczynają się od 393 zł, a kończą na 979 zł. Wszystkie podane liczby odnoszą się do roku obowiązywania ubezpieczenia, a poszczególne oferty różnią się od siebie w minimalny sposób, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

Polisa byłaby tańsza, gdyby dotyczyła inwestycji budowlanej, czyli tzw. domu w budowie, ponieważ węższy byłby wówczas zakres ochrony. Ze zwyżką składki mielibyśmy do czynienia w przypadku zwiększenia zakresu o dodatkowe ryzyka, jak powódź, kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. Składki zawsze trzeba więc liczyć dla konkretnej nieruchomości, wybranego zakresu i innych, dodatkowych okoliczności, jak chociażby budowa domu

Małgorzata Przybyszewska ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie domu przez właściciela – porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

284 zł

Benefia

Home Assistance

313 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

381 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

441 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

444 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

520 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

529 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

622 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

393 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

423 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

539 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

686 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane

771 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

957 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

979 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 16.05.2023 r.).

Gdzie ubezpieczę własny dom?

Najszybciej i najtaniej ubezpieczysz dom online, np. za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń. W ten sposób można objąć ochroną mury, elementy stałe oraz wyposażenie, ubezpieczając je od licznych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem czy stłuczenia przedmiotów szklanych. W kalkulatorze można również wybrać dodatki w postaci rozszerzeń dedykowanych lokatorom, jak np. OC w życiu prywatnym. Porównywarka oferuje polisy od ryzyk nazwanych i od ryzyk wszystkich, a znajdują się w niej oferty od takich towarzystw, jak Proama, Generali, Link4, Inter Polska, mtu24.pl, Benefia, TU Europa czy Wiener.

PORÓWNAJ CENY

Kalkulator ubezpieczeń to darmowe i intuicyjne narzędzie, za pomocą którego ubezpieczysz swój dom w dosłownie kilka minut, a ochrona może zacząć działać nawet od następnego dnia roboczego. W kalkulatorze musisz zaznaczyć podstawowe informacje o nieruchomości oraz interesującym cię zakresie ochrony. Po ich zatwierdzeniu na ekranie ukaże się uporządkowana tabela z kilkunastoma lub nawet kilkudziesięcioma ofertami. Każdą z nich będziesz mógł dokładnie przeanalizować. Po wybraniu najatrakcyjniejszej wystarczy tylko podać dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji oraz wybrać najwygodniejszą formę opłacenia składki.

Podsumowanie

1. Formalnie akt własności domu nie istnieje, a więc nie wystawia go żaden funkcjonujący w Polsce urząd

2. Wszystkie informacje prawno-formalne o nieruchomości zawiera księga wieczysta

3. Księgi wieczyste można przeglądać za darmo na oficjalnej stronie rządowej

4. Odpis księgi wieczystej można wygenerować online od ręki, a opłata to maksymalnie 60 zł

FAQ – najczęściej zadawane pytania o akt własności domu

 1. Skąd wziąć akt własności domu?

  Formalnie w polskim prawie nie ma w ogóle takiego dokumentu, jak akt własności domu. Wszelkie prawno-formalne informacje dotyczące nieruchomości znajdują się w przypisanych im księgach wieczystych, które można przeglądać m. in. za pośrednictwem Internetu. Za odpis, wyciąg lub zaświadczenie z ksiąg wieczystych pobierane są opłaty rzędu kilkudziesięciu złotych.

 2. Ile kosztuje odpis aktu własności domu?

  Uzyskanie odpisu księgi wieczystej nieruchomości kosztuje od 20 zł do 60 zł. Koszt zależy od rodzaju odpisu oraz formy uzyskania go. Tańsze są odpisy wygenerowane online: 20 zł za odpis zwykły, 50 zł za odpis zupełny. Tradycyjną drogą za owe dokumenty zapłacimy odpowiednio 30 zł i 60 zł.

 3. Co jest dowodem własności nieruchomości?

  Kluczowe są zapisy księgi wieczystej przyporządkowanej do danej nieruchomości. Znajdują się tam m. in. informacje o właścicielu lub współwłaścicielach, hipotece czy obciążeniach finansowych.

 4. Jak odzyskać zgubiony akt własności domu lub mieszkania?

  Chcąc uzyskać dokument potwierdzający prawo do nieruchomości powinno się zgłosić z tą sprawą do sądu, konkretnie do działu ksiąg wieczystych w celu uzyskania odpisu księgi wieczystej przyporządkowanej do danej nieruchomości. Kosztuje to maksymalnie 60 zł.

 5. Czy akt własności i akt notarialny to ten sam dokument?

  Akty notarialne to szersza grupa dokumentów, ale oczywiście występują też akty własności nieruchomości w formie aktu notarialnego. Niemniej jednak takie dokumenty są tylko potwierdzeniem stanu rzeczy opisanego w księgach wieczystych – to treść tych ksiąg przesądza o własności.

 6. Czego można dowiedzieć się z księgi wieczystej?

  Księga wieczysta zawiera wszystkie kluczowe informacje o nieruchomości. Można się z niej dowiedzieć m. in.: kto jest właścicielem tejże nieruchomości, czy istnieją jakieś roszczenia dotyczące jej, czy posiada ona hipotekę i jakie obciążenia finansowe jej dotyczą.