Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu jest konieczne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Podpowiadamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie remontowe dla mieszkania i domu, ile zapłacisz za taką polisę i co możesz chronić podczas wizyty ekipy budowlanej.

Przykładowa cena polisy mieszkaniowej
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   RankoPomoc Prawna  
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Generali
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   Pakiet medyczny   RankoPomoc Prawna  
Wiener
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   Przedmioty szklane   Powódź   All Risk   RankoPomoc Prawna  
Proama
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   Przedmioty szklane   All Risk   RankoPomoc Prawna  
Link4
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   OC w życiu prywatnym 50 000 zł   All Risk   RankoPomoc Prawna  
INTER Polska
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   OC w życiu prywatnym   All Risk   RankoPomoc Prawna  
Przykładowa cena polisy mieszkaniowej
mtu24.pl
Cena roczna
153,00 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
Cena roczna
157,00 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance RankoPomoc Prawna
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
161,24 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
Generali
Cena roczna
236,00 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja Pakiet medyczny RankoPomoc Prawna
Wiener
Cena roczna
302,00 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja Przedmioty szklane Powódź All Risk RankoPomoc Prawna
Proama
Cena roczna
336,00 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja Przedmioty szklane All Risk RankoPomoc Prawna
Link4
Cena roczna
341,40 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja OC w życiu prywatnym 50 000 zł All Risk RankoPomoc Prawna
INTER Polska
Cena roczna
407,00 zł
Nieruchomość
400 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja OC w życiu prywatnym All Risk RankoPomoc Prawna

Kalkulacja dla mieszkania 60 m2 wybudowanego w 2016 roku.

Czy potrzebna jest ci polisa remontowa? Okazuje się, że tak. Z jednej prostej przyczyny – po każdym remoncie wartość nieruchomości wzrasta, a ewentualne zdarzenie losowe jak pożar, dewastacja czy kradzież spowoduje stratę finansową powiększoną o środki zainwestowane w remont. 

Remont domu i mieszkania w Polsce 2024

Inflacja daje o sobie znać także w branży budowlanej, co przekłada się na wzrost cen remontu mieszkania i domu, w tym zarówno materiałów budowlanych, jak i samej robocizny. Przed rokiem trzeba było zapłacić za generalny remont mieszkania 50 m2 ok. 94 tys. zł – wynika z analizy portalu rynekpierwotny.pl. Stąd też wiele osób decyduje się na kredyt pod remont mieszkania, który maksymalnie wynosi 250.000 zł.

Sprawdziliśmy, jak wygląda koszt poszczególnych prac remontowych w 2024 r. i co właściwie składa się na coraz bardziej słony rachunek do zapłacenia przez lokatorów decydujących się na remont. Dla porównania wzięliśmy pod uwagę maksymalne stawki brutto w dwóch województwach – tańszym podlaskim i droższym mazowieckim, na podstawie danych serwisu kb.pl.

Porównanie kosztów prac remontowych w 2024 r.

TANIEJ
woj. podlaskie

DROŻEJ
woj. mazowieckie

55,80 zł – skuwanie płytek/m2 – 67 zł

47,10 zł – położenie gładzi gipsowej/m2 – 50,80 zł

21,50 zł – malowanie (3 warstwy)/m2 – 22,30 zł

92 zł – postawienie ścianki działowej/m2 – 103 zł

108 zł – układanie płytek/m2 – 126 zł

40,70 zł – układanie paneli podłogowych/m2 – 46,50 zł

90,30 zł – układanie parkietu/m2 – 97,60 zł

177 zł – instalacja elektryczna/punkt – 203 zł

771 zł – instalacja wodno-kanalizacyjna/punkt – 866 zł

238 zł – instalacja grzewcza/punkt – 272 zł

468 zł – montaż kabiny prysznicowej/szt – 486 zł

175 zł – montaż WC/szt – 200 zł

45,70 zł – montaż okien/mb – 50,40 zł

168 zł – podwieszanie sufitu/m2 – 185 zł

Źródło: kb.pl, wybrane szacowane stawki brutto w 2024 r.

Według ostatniego raportu iSPRZĘT „Jak Polacy remontują i ile wydają” najczęściej na prace remontowe decydują się lokatorzy Białegostoku, Gdańska i Łodzi, gdzie co piąty ankietowany wskazał, że przeprowadza remont raz w roku lub częściej. Jednak najwięcej wszystkich respondentów (43,1 proc.) remontuje rzadziej, raz na 3 lata. Z kolei w Krakowie, Warszawie i Katowicach najchętniej korzysta się z usług fachowców.

Bez względu na sposób przeprowadzania remontu - samemu, z pomocą rodziny czy znajomych bądź zlecając prace fachowcom - powinieneś zakładać przekroczenie budżetu remontowego o 10-15 proc. od początkowo zakładanej sumy. Aby końcowy rachunek za remont nie okazał się powodem kłopotów finansowych, pomyśl też o polisie mieszkaniowej. Wystarczy już podstawowa wersja za 100-200 zł rocznie. Za niewiele więcej obejmiesz ochroną wszystkie elementy remontowanego mieszania, w tym ściany, drzwi, okna, jak i meble. Dzięki temu nie musisz martwić się o przeciekającą rurę, zwarcie w instalacji albo zalanie sąsiedniego mieszkania.  Poniżej sprawdzisz, jak działa i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na czas remontu.  

Co oznacza remont dla ubezpieczyciela?

Remont jest na tyle oczywistym pojęciem, że nie każdy ubezpieczyciel załącza w OWU jego definicję. Przykładowo, w OWU polis mieszkaniowych Proama, Generali i Inter Polska nie znajdziesz wyjaśnienia tego terminu. 

Remont oznacza wykonanie prac polegające na zamontowaniu, wbudowaniu lub demontażu stałych elementów i instalacji, a także prac mających na celu odtworzenie stanu pierwotnego stałych elementów (Link4). Ubezpieczyciel wyłącza natomiast z definicji bieżącą konserwację.

Jeśli posiadasz już polisę mieszkaniową lub dopiero planujesz jej zakup z myślą o remoncie, warto sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności w OWU. Najczęściej znajduje się tam zapis w rodzaju:

ochroną nie są objęte straty powstałe w związku z budową, przebudową, rozbudową, montażem, remontem lub rozbiórką miejsca ubezpieczenia, z wyjątkiem drobnych prac remontowych nie naruszających instalacji, konstrukcji nośnej, dachu lub jego elementów

To oznacza, że w przypadku drobnego remontu wystarczy polisa mieszkaniowa jak dla nieruchomości zamieszkanej, a w przy poważniejszych pracach konieczne będzie wykupienie wariantu ubezpieczenia budynku w budowie. "Poważniejsze prace" oznaczają ingerencję w konstrukcję nośną mieszkania lub domu.

Jakie zdarzenia groźne podczas remontu mieszkania?

Prace remontowe mogą spowodować różnego typu zniszczenia na murach, elementach stałych, a także ruchomościach domowych. Mało tego, uszkodzone może zostać również mienie osób trzecich, czyli należące do sąsiadów lub administracji budynku. 

Wśród zdarzeń, do których najczęściej dochodzi podczas remontu, trzeba wymienić:

 zalanie – generalnie to najczęściej spotykana przyczyna wypłat odszkodowań w ramach polis mieszkaniowej. W trakcie remontu przecieki mogą powstać i w skutek poważnych prac, jak wymiana rur i w trakcie podłączania takich urządzeń, jak pralka;

• przepięcie – skoki napięcia podczas prac remontowych zdarzają się bardzo często, a stąd już tylko krok do uszkodzenia różnego typu urządzeń zasilanych prądem;

• stłuczenie – może dotyczyć zarówno ruchomości domowych (np. szklane elementy mebli, ozdoby czy akwaria), jak i elementów stałych (płyta indukcyjna, kabina prysznicowa, szyby okienne i drzwiowe, itd.);

• kradzież – w trakcie remontu często zapomina się o ryzyku kradzieży, pozostawiając otwarte drzwi i okna czy też zostawiając materiały budowlane na klatce schodowej. Złodzieje mogą też wykorzystać fakt, że w remontowanym mieszkaniu czasowo nikt nie mieszka i dokonać kradzieży nocą;

• wandalizm – intruzi mogą nie tylko ukraść nasze mienie, ale i je zniszczyć, a w trakcie remontu mogą mieć do niego ułatwiony dostęp.

Nie możemy także zapominać o czynnikach atmosferycznych. Jeśli remontujemy dach, to nawet silny wiatr może stanowić zagrożenie, nie mówiąc już o huraganach, trąbach powietrznych, ulewach czy gradobiciach. Prace prowadzone zimą, które wymagają wyłączenia ogrzewania, sprzyjają z kolei pękaniom mrozowym.

Jak ubezpieczyć mieszkanie na czas remontu? 

Ubezpieczyć mieszkanie i dom podczas remontu możesz w porównywarce online dostępnej 24h na dobę. Wykupiona ochrona będzie ważna najwcześniej już następnego dnia od opłacenia składki. W formularzu dołączonym do kalkulatora wskaż tylko, czy nieruchomość jest w remoncie - zaznacz w polu "Nieruchomość w budowie" TAK lub NIE. Przy czym odpowiedź TAK dotyczy mieszkania czy domu, w którym prace remontowe dotyczą konstrukcji nośnej budynku.

PORÓWNAJ CENY

Pamiętaj, że zakres ochrony w polisie jest podstawowy i rozszerzony, Podstawowa polisa to ochrona murów i ewentualnie elementów stałych przed kilkoma bądź kilkunastoma zdarzeniami losowymi. W kontekście remontu warto takie ubezpieczenie poszerzyć o wyposażenie mieszkania i domu, a także kilka innych dodatków typu:

• przepięcie – pamiętajmy, że część ubezpieczycieli rozróżnia przepięcie będące skutkiem uderzenia pioruna i mające inną przyczynę;

• ryzyka kradzieżowe – konkretnie chodzi o kradzież z włamaniem i kradzież zwykłą. W pierwszym przypadku mówimy o zdarzeniu, podczas którego złodziej pozostawił na miejscu zdarzenia wyraźne ślady, np. wyłamany zamek lub zbitą szybę. Kradzież zwykła dotyczy natomiast sytuacji, w których takowych śladów nie ma, a intruz dostał się do lokalu np. przez otwarte drzwi;

• OC w życiu prywatnym – odnosi się do zniszczeń powstałych na mieniu osób trzecich, czyli sąsiadów, przechodniów czy administracji budynku. Najczęściej przydaje się przy zalaniu, ale i w trakcie remontu może mieć zastosowanie do zniszczeń powstałych chociażby na klatce schodowej podczas przenoszenia mebli i innych sprzętów;

• stłuczenie elementów szklanych – odnosi się i do elementów stałych, i do mienia ruchomego. Zabezpiecza różnego typu oszklenie, od akwariów i terrariów, przez kabiny prysznicowe, po panele fotowoltaiczne;

 ochrona prawna – może się przydać np. w sytuacji, w której zaistniał spór prawny pomiędzy nami a firmą budowlaną;

• pakiet Home Assistance– to rozszerzenie może okazać się kluczowe po zakończeniu prac remontowych, kiedy trzeba będzie usunąć drobne usterki i niedoróbki. W ramach Assistance możemy uzyskać darmowe wsparcie od takich specjalistów, jak hydraulicy, ślusarze, murarze czy elektrycy. 

WAŻNE!
Większe prace remontowe są przez ubezpieczycieli traktowane na równi z budową. Wtedy konieczne może okazać się zakupienie polisy dla budynku w budowie. Taki produkt ma nieco węższy zakres ochrony, obejmuje mury i elementy stałe od zdarzeń losowych. Ubezpieczenie dla budynku w budowie możesz rozszerzyć o ryzyka kradzieżowe, powódź czy home assistance, jednak w odniesieniu do materiałów i narzędzi budowlanych.

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim

Ubezpieczenie mieszkania na czas remontu warto mieć w przypadku lokalu w stanie deweloperskim. To sytuacja, kiedy mieszkanie znajduje się w nowo oddanym do użytkowania budynku, ale mieszkanie nie jest jeszcze urządzone i należy je wykończyć.

Bez odpowiedniej polisy mieszkaniowej za ewentualne zalanie, akt wandalizmu, kradzież materiałów budowlanych, przepięcie czy stłuczenie nie dostaniesz odszkodowania, a koszty zakupu mieszkania wzrosną.

W takim przypadku wystarczy polisa mieszkaniowa uwzględnieniem stanu deweloperskiego. Po wprowadzeniu się do mieszkania należy tylko o tym fakcie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, które przekształci przedmiot polisy na lokal zamieszkały.

PAMIĘTAJ!
Dla mieszkania w stanie deweloperskim nie musisz wykupywać ubezpieczenia na czas remontu, tylko standardową polisę z adnotacją o braku zamieszkania w ubezpieczanym lokalu. Chyba że w mieszkaniu prowadzone są prace polegające na przebudowie konstrukcji nośnej – wtedy należy wykupić polisę remontową.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania w czasie remontu?

Przypomnijmy, że dla ubezpieczyciela znaczenie ma zakres prac remontowych. Jeśli remont mieszkania związany jest z drobnymi pracami typu położenie tapet, skucie kafelek czy cyklinowanie podłogi, wtedy wystarczy zwykłe ubezpieczenie (sama podstawa lub podstawa z rozszerzeniami). Jeśli natomiast remont obejmuje np. wstawianie czy burzenie ścian nośnych, a tym samym narusza konstrukcję budynku, to należy wykupić ubezpieczenie nieruchomości w budowie.

Koszt polisy mieszkaniowej sprawdzisz w porównywarce, a w przypadku poważniejszego remontu wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe w formularzu dołączonym do porównywarki.

Załóżmy, że ubezpieczasz na czas drobnego remontu mieszkanie 50 m2 w Lublinie. Mieszkanie jest z 2000 r. i kosztuje 480 000 zł. Ubezpieczasz stałe elementy na kwotę 80 000 zł, a wyposażenie na 40 000 zł. Ryzyko to zdarzenia losowe i kradzież z włamaniem.

Warto pamiętać, że polisa mieszkaniowa obejmująca drobne prace remontowe jest ważna co najmniej 12 miesięcy.

Koszt ubezpieczenia mieszkania - drobne prace remontowe

Towarzystwo

Zawartość polisy

Cena polisy

Generali

home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
pakiet medyczny

242 zł

Proama

home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
All Risk

340 zł

Generali 

home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
OC w życiu prywatnym 100 000 zł
NNW psa i kota
All Risk

380 zł

Link4

home assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja

464 zł

Benefia

home assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
All Risk

890 zł

Źródło: rankomat.pl na podstawie kalkulacji 10.01.2024 r.

PORÓWNAJ CENY

Ile odszkodowania za zdarzenie podczas remontu?

Zasady naliczania odszkodowania za szkody zaistniałe podczas remontu są takie same, jak w innych przypadkach. Na wysokość rekompensaty wpływają dwa czynniki: wielkość zniszczeń i sumy ubezpieczenia (SU) przyjęte dla danego mienia lub ryzyka. Czasami wysokość odszkodowania może być ograniczona przez dodatkowe limity odpowiedzialności, ale te są zawsze podane w OWU polisy.

Sumy ubezpieczenia, czyli maksymalne wysokości odszkodowania, ustala się odrębnie dla murów, elementów stałych, mienia ruchomego oraz OC w życiu prywatnym. Ich wysokość musi być jak najlepszym odzwierciedleniem wartości mienia, którego dotyczą. W innym wypadku możemy albo uzyskać zbyt niskie odszkodowanie (niedoubezpieczenie), albo niepotrzebnie przepłacić za polisę (nadubezpieczenie).

Zdarzają się sytuacje, w których jako ubezpieczony możesz uzyskać odszkodowanie niższe od oczekiwanego. Masz wtedy kilka możliwości odwołania od tej decyzji:

 • w formie reklamacji na stronie TU,
 • odwołanie do Rzecznika Finansowego,
 • w ostateczności skierowanie sprawy na drogę sądową.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z polisy?

Lista wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których nie przysługuje nam odszkodowanie, znajduje się w OWU każdej polisy i za każdym razem jest nieco inaczej skonstruowana. Poniżej kilka przykładów standardowych wyłączeń, jakie stosują towarzystwa:

 • prace budowlane przebiegające niezgodnie z obowiązującym prawem budowlanym;
 • usługi świadczone przez niewykwalifikowanych robotników, jeśli istnieje obowiązek posiadania przez nich udokumentowanych kwalifikacji (np. elektryk nie posiadający uprawnień);brak obowiązkowych przeglądów technicznych;
 • niewłaściwa konserwacja;
 • nieprawidłowe podłączenie urządzeń;
 • szkody wyrządzone umyślnie;
 • szkody wyrządzone w skutek rażącego niedbalstwa;
 • zniszczenia dokonane przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych;
 • pękania mrozowe;
 • osuwanie i zapadanie się ziemi powstałe w skutek prac budowlanych i remontowych.

Gdzie kupisz ubezpieczenie mieszkania na czas remontu? 

Już od dłuższego czasu standardem jest zakup polis mieszkaniowych całkowicie za pośrednictwem sieci, czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Najprościej i najszybciej zrobimy to korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy tylko wprowadzić dane o nieruchomości, którą ma objąć polisa oraz o pożądanym zakresie ochrony, co zajmie nam dosłownie kilka minut. Z poziomu kalkulatora można już przejść bezpośrednio do zakupów. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego i przejrzystego zestawienia ze sobą konkurencyjnych produktów, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie mieszkania w remoncie - wybrane TU 

Towarzystwo

Cechy charakterystyczne polisy

Proama

mienie zakupione na potrzeby remontu zaliczane do ruchomości domowych

infolinia remontowa

z ochrony wyłączone budowane lub remontowane nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza

Generali

mienie zakupione na potrzeby remontu zaliczane do ruchomości domowych

wyłączone szkody powstałe w skutek osuwania, zapadania i przesuwania się ziemi, jeśli ich przyczyną był remont lub budowa

z ochrony wyłączone budowane lub remontowane nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Link4

wyłączone szkody powstałe w związku z budową, przebudową, rozbudową, montażem, remontem i rozbiórką nieruchomości – dla ochrony w takich sytuacjach potrzebna jest polisa dla domu w budowie

polisa chroni tylko na wypadek szkód powstałych w trakcie drobnych prac remontowych, które nie naruszają instalacji, konstrukcji nośnej, dachu lub jego elementów.

Inter Polska

infolinia remontowo-budowlana

tylko polisa dla domu w budowie chroni przed szkodami powstałymi w trakcie: budowy, montażu, rozbudowy, przebudowy, prowadzenia prac naprawczych, remontowych i konserwacyjnych.

Mtu24.pl

remont tożsamy z budową

Warta

mienie zakupione na potrzeby remontu zaliczane do ruchomości domowych

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

Ważne informacje

1. Po każdym remoncie wartość nieruchomości wzrasta, a ewentualne zdarzenie losowe jak pożar, dewastacja czy kradzież spowoduje stratę finansową powiększoną o środki zainwestowane w remont

2. W przypadku drobnego remontu wystarczy polisa mieszkaniowa jak dla nieruchomości zamieszkanej, a w przy poważniejszych pracach konieczne będzie wykupienie wariantu ubezpieczenia budynku w budowie

3. Dla mieszkania w stanie deweloperskim nie musisz wykupywać ubezpieczenia na czas remontu, tylko standardową polisę z adnotacją o braku zamieszkania w ubezpieczanym lokalu. Chyba że w mieszkaniu prowadzone są prace polegające na przebudowie konstrukcji nośnej – wtedy należy wykupić polisę remontową

4. Kluczowym rozszerzeniem z perspektywy planowanego remontu jest OC w życiu prywatnym, kiedy samemu spowodujesz szkodę za sąsiednim mieszkaniu, a w razie szkody z winy ekipy budowlanej, odpowiada firma, której zleciłeś remont

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nieruchomości mieszkania na czas remontu

 1. Czy ubezpieczenie w czasie remontu dotyczy też błędów ekipy remontowej?

  Za straty powstałe z winy pracowników budowlanych odpowiada ich pracodawca, ewentualnie jego ubezpieczyciel. Pamiętajmy, że pociągnięcie tych podmiotów do odpowiedzialności finansowej lub przymuszenie do naniesienia poprawek jest utrudnione, jeśli nie podpisaliśmy z nimi odpowiedniej umowy.

 2. Czy mogę ubezpieczyć piwnicę na czas remontu?

  Przez ubezpieczycieli piwnica jest traktowana jako pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Jeśli więc posiadamy polisę mieszkaniową, to automatycznie chroni ona piwnicę i to w takim samym zakresie, jak mieszkanie. Dotyczy to również czasu, w którym prowadzone są prace remontowe. Zaznaczmy, że wykupienie ubezpieczenia dla samej piwnicy jest niemożliwe – musi być to połączone z polisą dla domu lub mieszkania.

 3. Czy muszę zgłosić remont ubezpieczycielowi?

  Rozpoczęcia prac remontowych nie musimy zgłaszać swojemu ubezpieczycielowi. Pamiętajmy jednak, że remont kapitalny czy rozbudowa nieruchomości mogą być przez towarzystwo traktowane nieco inaczej i w przypadku podjęcia prac na szeroką skalę może być wymagana nie zwykła polisa mieszkaniowa, a polisa dla domu w budowie.

 4. Co jeśli podczas remontu u sąsiada zostanie zniszczone nasze mienie?

  Jeśli sąsiad, który przyczynił się do powstania szkody na naszym mieniu, posiada polisę mieszkaniową, to przysługuje nam odszkodowania w ramach jego OC w życiu prywatnym. Oczywiście, brak ubezpieczenia nie zwalnia go z odpowiedzialności i powinien pokryć naszą stratę lub ewentualnie usunąć ją własnym sumptem.

 5. Co jeśli podczas remontu klatki powstaną szkody na naszym mieniu?

  W takiej sytuacji odpowiedzialność leży po stronie zarządcy budynku, czyli spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i właśnie temu podmiotowi powinniśmy zgłosić nasze roszczenia. Jeśli administrator nie będzie poczuwał się do odpowiedzialności, mamy prawo zgłosić sprawę do sądu.

 6. Czy można wykupić polisę mieszkaniową tylko na czas remontu?

  Polisę mieszkaniową wykupuje się najczęściej na rok lub więcej. Towarzystwa niechętnie podchodzą do krótkich, czyli kilkumiesięcznych okresów ubezpieczenia, co sprawia, że ubezpieczenie lokalu wyłącznie na czas remontu, który w założeniu ma trwać krócej niż pół roku, jest raczej niemożliwe.