Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Jak nie stracić pieniędzy odwołując wyjazd - ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Nie zawsze wszystko w naszym życiu układa się tak, jak to sobie zaplanujemy. Czasami mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje. I tak na przykład musimy zrezygnować z od dawna planowanego wyjazdu. Choroba, kłopoty rodzinne, problemy finansowe – nieważne, co się stało, ważne, żeby być przygotowanym na wypadek takich sytuacji. W jaki sposób? Wystarczyć wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży.

Czym jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Wyobraźmy sobie, że musimy zrezygnować z wyjazdu, nie jesteśmy w stanie wyjechać z przyczyn od nas niezależnych. Organizator wycieczki, biuro podróży, przewoźnik samolotowy czy zarządca hotelu ma prawo do potrącenia sobie ustalonej wcześniej w umowie kwoty za rezygnację z usług. To w konsekwencji sprawi, że nie odzyskamy całości wpłaconej za wyjazd sumy i nie ma znaczenia, czy były to pełne koszty wyjazdu, jedynie zaliczka bądź jedna rata. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły produkt, który pozwoli się uchronić przed nieprzyjemnymi skutkami zmiany planów. Tym właśnie jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które pokrywa sumę, która jest potrącana w razie rezygnacji z usług.

Najważniejsze aspekty ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży

W skład takiej polisy mogą wejść różne elementy – wszystko jest ustalane indywidualnie, dopasowywane do każdego klienta i to jeszcze przed podpisaniem umowy. W zakres ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży najczęściej wchodzi

  • rezygnacja z podróży 100%,
  • rezygnacja z wycieczki / imprezy turystycznej,
  • rezygnacja z wycieczki / imprezy turystycznej w trakcie jej trwania,
  • anulowanie biletów na podróż (samolotowych, kolejowych, autokarowych, promowych),
  • rezygnacja z noclegów.

Polisa może zawierać wszystkie te elementy lub może dotyczyć tylko jednego, wszystko zależy od zapisów w umowie i OWU.

Jaki jest koszt ubezpieczenia rezygnacji z podróży?

Nie da się wskazać jednej, ogólnej lub choćby uśrednionej kwoty. A to dlatego, że koszt ubezpieczenia od rezygnacji z podróży jest zależny od wielu czynników – cen, jakie określają hotele, przewoźnicy czy same biura podróży, a także od liczby uczestników wyjazdu (im ich więcej, tym większe koszty rezygnacji). Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe przeliczają całą wartość wyjazdu, określają też ryzyko rezygnacji i ustalają koszt ubezpieczenia. Polisę można wykupić oddzielenie lub jako rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego.

Kiedy i jak, czyli oblicz koszt ubezpieczenia od kosztów rezygnacji w kalkulatorze

W przypadku tego ubezpieczenia bardzo ważny jest czas, w którym się go kupuje. Trzeba to zrobić wcześniej. Dokładne terminy określa każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W niektórych firmach polisę taką można wykupić najpóźniej na trzy dni przed wyjazdem, w innych można to zrobić tydzień przed planowaną podróżą. A jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie? U góry strony znajduje się nasz kalkulator, który pozwoli na porównanie kilku, a nawet kilkunastu ofert różnych ubezpieczycieli i wybranie najkorzystniejszej z nich. Możesz zdecydować się na całość zwrotu kosztów bądź tylko na jeden z elementów ubezpieczenia. I nie musisz martwić się, że zmiana planów będzie Cię drogo kosztować.

logo innowacyjna gospodarka
RANKOMAT.PL SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Leszno 14 informuje o realizacji projektu "Wdrożenie platformy B2B optymalizującej procesy agencyjne" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2013 - 2015
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego