Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Dzienny budżet na podróż po Nepalu wynosi niespełna 30 zł. Za niewiele więcej można zwiedzić Wietnam, Maroko, a nawet Rumunię czy Kolumbię. Takich krajów, w których można wypocząć za grosze jest więcej i to na każdym kontynencie. Sprawdziliśmy, które państwa świata są najtańsze dla podróżujących. 

paszport i pieniądze na stole - przygotowanie do wyjazdu
Porównaj ceny

Co roku różne serwisy i blogi podróżnicze tworzą zestawienia najtańszych krajów na świecie. Na podstawie najnowszych raportów przygotowanych przez Thrillophilla Blog, Skyscanner, Student Universe i Wanderlust Movement wybraliśmy po trzy kraje z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Przeanalizowaliśmy, ile faktycznie kosztuje podróż do tych krajów pod kątem cen noclegów, wyżywienia i transportu publicznego.

Jakie są najtańsze kraje w Europie?

W zestawieniach dotyczących krajów europejskich, po których podróżowanie jest tanie pojawiają się głównie państwa ze środkowej i południowej Europy, z Bałkanów oraz terenów dawnego bloku wschodniego. Wbrew pozorom są to kraje atrakcyjne dla turystów, zwłaszcza dla tych ceniących sobie podróżowanie bez tłumów. Wśród najczęściej pojawiających się w takich raportach krajów znalazły się Rumunia, Węgry oraz Bułgaria.

Ile kosztuje podróż do Rumunii?

Ojczyzna Draculi, piękne zamki i nietknięta turystycznym kiczem infrastruktura – tak w skrócie można opisać Rumunię. Turyści najczęściej odwiedzają Transylwanię słynącą z urokliwych zamków oraz górzystego krajobrazu. Liczne plaże i kurorty rozsiane wzdłuż Morza Czarnego są idealnym miejscem na letni wypoczynek. 

Podróżowanie po Rumunii jest bardzo tanie – wystarczy 50 zł dziennie. Na tę cenę składa się nocleg (od 23 zł dwuosobowy pokój w prywatnej kwaterze),całodniowe wyżywienie (koszt śniadań i obiadów to zaledwie 27 zł) oraz koszt transportu publicznego (od 9 zł).

Co warto zobaczyć:Transylwania, najgłębszy kanion w Europie – Bicaz, miasta: Bukareszt, Maramuresz, Konstanca z kąpieliskiem Mamaja, Sighisoara, Jaskinia Scarisoara, Wesoły Cmentarz.

Bezpieczeństwo: W okolicach większych miast, zwłaszcza na dworcach kolejowych, placach targowych czy w środkach komunikacji miejskiej należy zachować ostrożność – często dochodzi tam do kradzieży kieszonkowych. Rumunia leży też na terenach aktywnych sejsmicznie.

Cena ubezpieczenia: 5,04 zł/dzień

Ile kosztuje podróż do Węgier?

Niesamowite katedry, imponujące zamki, liczne place, parki sprawiają, że coraz więcej turystów z całego świata wybiera się do Węgier. Budapeszt to idealne miejsce na city break. Balaton zwany węgierskim morzem przyciąga miłośników malowniczego i spokojnego wypoczynku. Puszta w Hortobagy o statusie parku narodowego to największy step na terenie Europy. Odwiedzający Węgry cenią je sobie także ze względu na atrakcyjne ceny. 

Dzienny budżet opiewa na kwotę 70 zł – nocleg w budapesztańskim hostelu można znaleźć  już od 24 zł, koszt jedzenia na mieście nie przekracza 30 zł, a na przemieszczanie się wewnątrz kraju wystarczy 19 zł dziennie.

Co warto zobaczyć:miasta: Budapeszt, Tokaj, Szentendre, Eger, kompmelsk basenów i term Széchenyi gyógyfürdő, park narodowy Hortobágy, jezioro Balaton, Jaskinie w Aggtelek, półwysep Tihany.

Bezpieczeństwo: Nie ma zagrożenia przestępczością, chociaż w większych miastach może dochodzić do kradzieży kieszonkowych.

Cena ubezpieczenia: 4,41 zł/dzień

Ile kosztuje podróż do Bułgarii?

Ten kraj położony nad Morzem Czarny jest szczególnie popularny wśród Polaków – co roku pojawia się wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Doceniamy szerokie i piaszczyste plaże, czyste, ciepłe morze, bałkańską kuchnię i gościnność oraz liczne zabytki. Warto zobaczyć klifowe wybrzeże z licznymi jaskiniami w Kaliakrze. W Nesebyrze nie brakuje skarbów architektury wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a góry Pirin zachęcają do spacerów. Węgry kuszą także niskimi cenami. 

Zorganizowane wyjazdy wakacyjne można znaleźć już w okolicach 500 zł. Na dzienny budżet samodzielnie zaplanowanej podróży wystarczy 60 zł. Nocleg można znaleźć  hostelu od 24 zł. Na dzienne wyżywienie wystarczy nieco więcej, bo 26 zł. Transport publiczny kosztuje około 10 zł/dzień.

Co warto zobaczyć:rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani, półwysep Kaliakra, niebieskie skały w Sliven, Nesebyr, Góry Strandża, miasta Sozopol, Warna, Zagrzeb, Monastyr Rylski.

Bezpieczeństwo: W większych miastach i kurortach nadmorskich może dochodzić do kradzieży pieniędzy i dokumentów. Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Cena ubezpieczenia: 4,30 zł/dzień

Jakie są najtańsze kraje w Azji?

W zestawieniach najtańszych krajów dla podróżujących królują głównie kraje azjatyckie. Nie ma w tym nic dziwnego – w większości są to państwa rozwijające się. Turystyczna infrastruktura jednak stoi w nich na odpowiednim poziomie i przyciąga miłośników podróży z całego świata. Wśród takich najtańszych z najtańszych krajów znajdują się Nepal, Wietnam i Bhutan.

Nepal

Ten niewielki kraj leżący w cieniu Himalajów i Mount Everestu przyciąga swoją tajemniczością i potężną na każdym kroku naturą. Odwiedzają go nie tylko himalaiści zdobywający kolejne ośmiotysięczniki, lecz i zwykli turyści. Nepal oferuje malownicze widoki ośnieżonych szczytów najwyższych gór świata, przeplatające się kultury hinduizmu i buddyzmu oraz wspaniałą architekturę. 

Choć koszt lotu pod Himalaje, a także ekstremalne atrakcje, jak trekking po górach czy lot nad Everestem nie należą do najtańszych, to sam koszt pobytu w Nepalu jest bardzo niski. Dzienny budżet zamknie  się niespełna w 30 zł – nocleg można znaleźć już od 8 zł za dobę, wyżywienie kosztuje raz więcej (koszt obiadu i śniadania to 16 zł). Po miasteczkach można podróżować za 3 zł dziennie. 

Co warto zobaczyć:stolica i cała Dolina Katmandu, Park Narodowy Chitwan, trekking w rejonie Annapurny, trekking do bazy pod Everestem, rafting na rzece Marsyangdi.

Bezpieczeństwo:Sytuacja wewnątrz kraju jest napięta, może dochodzić do zamieszek i niepokojów społecznych. Poza tym często w Nepalu zdarzają się drobne kradzieże. Kraj leży też w strefie aktywnej sejsmicznie. W Nepalu nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc  w razie problemów może być ograniczona.

Cena ubezpieczenia: 9,84 zł/dzień

Ile kosztuje podróż do Wietnamu? 

Ten położony na Półwyspie Indochińskim kraj jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki niskobudżetowej. Oferuje wiele atrakcji, a jedynym większym wydatkiem z jakim trzeba się liczyć to koszt przelotu z Polski do Wietnamu. Stragany i liczne restauracje serwujące azjatycką kuchnię w Hanoi idealnie oddają klimat Wietnamu. Zatoka Ha Long gwarantuje malownicze widoki, niczym z folderów biura podróży. W Hoi An, Hue i Da Nang nie brakuje zabytków. 

Dzienny budżet zamknie się w 26 zł. Pokój w domku letniskowym można wynająć za zaledwie 4 zł dziennie! Ekskluzywne pokoje w hotelach kosztują około 40 zł za dobę. Na dzienne wyżywienie wystarczy 17 zł, a transport po kraju kosztuje około 5 zł na dzień.

Co warto zobaczyć:Hanoi, plaże w Phu Quoc, Zatoka Ha Long, pola ryżowe w Tam Coc, jaskinie w Phong Nha-Kẻ Bàng, miasto lampionów w Hoi An, wodospady Ban Gioc.

Bezpieczeństwo: W większych miastach dochodzi do kradzieży kieszonkowych i wyrywania torebek przez motocyklistów. Niebezpiecznie jest także na drogach – motory często są przyczyną wypadków. Wietnam jest zagrożony tajfunami. 

Cena ubezpieczenia:6,59 zł/dzień

Ile kosztuje podróż do Bhutanu?

Królestwo Bhutanu przez długie lata było odizolowane od reszty świata. Dopiero od niedawna można je odwiedzać. Turystów przyciągają malownicze krajobrazy i tereny nieskażone cywilizacją. Na terenie Królestwa znajduje się wiele zachwycających parków narodowych i rezerwatów. Buddyjskie klasztory, ośnieżone szczyty gór i zwiedzanie kraju z prywatnym przewodnikiem to wystarczające powody, by odwiedzić Bhutan. 

Koszt takiego wyjazdu (poza oczywiście lotem) nie będzie zbyt wysoki -  na dzień wystarczy około 80 zł. Za nocleg w eleganckim hotelu zapłacimy 52 zł za dobę. Na wyżywienie starczy 24 zł dziennie. Podróżowanie po kraju to zaledwie 5 zł na dzień.

Co warto zobaczyć:historyczne miasto Paro, Dolina Ha  z licznymi świątyniami i zabytkami, Tygrysie Gniazdo, czyli klasztor Taktsang Palphug

Bezpieczeństwo: Bhutan to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata, zagrożenie przestępczością jest minimalne. Kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie. W Bhutanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc w razie kłopotów może być ograniczona. 

Cena ubezpieczenia: 10,22 zł/dzień

Jakie są najtańsze kraje w Afryce?

Afryka, podobnie jak Azja to w większości kraje rozwijające się. Na Czarnym Lądzie można znaleźć więc wiele kierunków, które można określić jako niskobudżetowe. Wśród nich znajdują się zarówno państwa położone w basenie Morza Śródziemnego, jak i te wciśnięte w głąb lądu. Do najtańszych krajów Afryki pod kątem podróżujących możemy zaliczyć Ghanę, Egipt i Maroko.  

Ile kosztuje podróż do Ghany?

Turystów do tego kraju położonego nad Oceanem Atlantyckim przyciągają przede wszystkim malownicze, zatrzymane  w czasie wioski afrykańskie, parki narodowe oraz rezerwaty gwarantujące spotkania dzikich zwierząt w terenie oraz barwny, zróżnicowany krajobraz. W miastach Elimin i Akra można zapoznać się z zabytkami, pozostałością po kolonizatorach z Portugalii. W Kakum National Park można podziwiać dziką naturę z punktów widokowych i wiszących mostów. 

Wszystko to oczywiście w ramach niskobudżetowego wyjazdu – wystarczy 62 zł dziennie. Nocleg w hostelu kosztuje niespełna 30 zł. Za 25 zł można zjeść obiad i śniadanie. Na transport wystarczy przeznaczyć 9 zł dziennie. 

Co warto zobaczyć:jezioro Bosumtwi, wodospady Wli, parki narodowe Kakumb i Mole, rezerwat Bobri, Sanktuarium Małp w Boabeng-Fiema.

Bezpieczeństwo:Na terenie kraju występuje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą. Występują problemy z przemieszczaniem się po kraju. W Ghanie nie ma też polskiej placówki dyplomatycznej, co może spowolnić udzielnie pomocy w razie kłopotów.

Cena ubezpieczenia: 10,75 zł/dzień

Ile kosztuje podróz do Egiptu?

Egipt cieszy się popularnością wśród turystów z Polski, co roku trafia na wysokie miejsca w rankingach najczęściej wybieranych miejsc wakacyjnych. Mimo niepewnej sytuacji politycznej, co roku ten kraj odwiedzają miliony turystów. Malownicze plaże, gwarancja słonecznej pogody, piramidy w Dolinie Królów i liczne zabytki (Luksor, klasztor św. Katarzyny),działają jak magnes. Najchętniej odwiedzane kurorty to Hurghada, Marsa Alam czy Szarm el Szejk.

Wbrew pozorom Egipt nie jest drogim krajem, zwłaszcza gdy podróż planuje się samodzielnie. Dzienny budżet to 38 zł, w jego skład wchodzi nocleg (od 12 zł w hostelach lub na polu namiotowym),wyżywienie (obiad i śniadanie to kosz około 21 zł) oraz transport (około 5 zł dziennie).

Co warto zobaczyć:Dolina Królów, rejs po Nilu, świątynie w Luksorze, Abu Simbel i Tebach, klasztor św. Katarzyny na górze Synaj.

Bezpieczeństwo: Polskie MSZ odradza podróże na Półwysep Synaj, Pustynię Zachodnią, do tzw. Trójkąta Halaib oraz nie zaleca wyjazdu do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu, do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkami) oraz do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). Na pozostałych terenach należy zachować ostrożność – w Egipcie wprowadzony jest stan wyjątkowy, co wiąże się z kontrolami w miejscach publicznych. Należy unikać zgromadzeń masowych i samotnego podróżowania czy oddalania się poza kurorty.

Cena ubezpieczenia: 6,51 zł/dzień

Ile kosztuje podróż do Maroko?

Maroko również cieszy się dużą popularnością wśród turystów, zwłaszcza z Polski. To bardzo malowniczy kraj (wiele marokańskich miast i miejscowości jest znanych z planów najsłynniejszych filmowych produkcji),z gwarancją dobrej pogody (ponad 300 słonecznych dni w roku) i leżący zaledwie 14 km od Europy.To egzotyka na wyciągnięcie ręki. Złote plaże, w tle masyw gór Atlasu, orientalna kuchnia sprawiają, że warto odwiedzić Marakesz, Merzouga, Asni czy Imil. Warto zobaczyć też na własne oczy lokalne targi, karawany wielbłądów czy liczne parki narodowe. 

Samodzielnie zorganizowany wyjazd do Maroka (poza biletem lotniczym, choć i ten można upolować od 340 zł) nie jest dużym wydatkiem. W ramach dziennego budżetu wystarczy 45 zł - 16 zł na nocleg w hostelu, 20 zł na wyżywienie i 9 zł na poruszanie się komunikacją publiczną.

Co warto zobaczyć: miasta: Marrakesz,  Merzouga, Asni, Taroudant czy Imil, Dolina Dades, Wąwóz Todra, wydmy Erg Chebbi, Park Narodowy Souss-Massa.

Bezpieczeństwo: Polskie MSZ zaleca zachowanie ostrożności wszystkim podróżującym do Maroka, jednocześnie odradzając wyjazdy na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią oraz na pogranicze z Algierią. Samotne kobiety mogą być zaczepiane przez obcych mężczyzn, zdarzają się też napady rabunkowe. Zaleca się podróżowanie w grupie, nigdy po zmroku. Należy uważać na naciągaczy, zwłaszcza oferujących wycieczki po okolicy. Trzeba również na bieżąco śledzić komunikaty polskiego MSZ odnośnie bezpieczeństwa w Maroku.

Cena ubezpieczenia: 5,46 zł/dzień

Jakie są najtańsze kraje w Ameryce?

Ameryka to nie tylko Stany Zjednoczone, Kanada czy luksusowe kurorty na Karaibach. Praktycznie cała Ameryka Południowa to kraje rozwijające się i choć w większości popularne wśród podróżników, to i tak bardzo dostępne cenowo. Jedynym większym wydatkiem, na jaki trzeba się przygotować jest zakup biletu lotniczego. Wśród najtańszych krajów obu Ameryk możemy wymienić Kolumbię,  Argentynę oraz Meksyk.

Ile kosztuje podróż do Kolumbii?

Większości ten kraj kojarzy się z kartelami narkotykowymi i postacią Pablo Escobara. Tymczasem to prawdziwy raj dla spragnionych dzikiej natury - majestatyczne szczyty And, z jednej strony Ocean Spokojny, z drugiej Atlantycki, nieodkryta Puszcza Amazońska czekają na odważnych podróżników. Do tego należy dodać prawdziwą gościnność Kolumbijczyków i kolonialne zabytki i mamy przepis na idealny wyjazd. 

Choć za bilet trzeba zapłacić ponad 1000 zł, to sam pobyt w Kolumbii jest bardzo tani. Nocleg można znaleźć już od  8 zł za noc w domkach przeznaczonych dla turystów. Na wyżywienie w lokalnych restauracjach wystarczy 21 zł dziennie, a po mieście można poruszać się komunikacją miejską, co kosztuje około 10 zł. Budżet dzienny na wyjazd do Kolumbii zamknie się więc w kwocie 39 zł. 

Co warto zobaczyć: miasta: Bogota, Medellin, Cartagena de Indias, plantacje kawy w Perreira, rezerwat przyrody w Rio Claro, plaże w Parque Tayrona, Wulkan Azufral.

Bezpieczeństwo: Polskie MSZ odradza wyjazdy do  Arauca, Cauca oraz Chocó y Norte de Santander. Na pozostałych terenach kraju zaleca zachowanie ostrożności. Podróżnicy powinni korzystać tylko z bezpiecznych i sprawdzonych środków transportu i usług turystycznych - zdarzają się porwania oraz kradzieże, zwłaszcza w taksówkach, przy bankomatach i centrach handlowych. Lepiej zabrać ze sobą kopię dokumentów. 

Cena ubezpieczenia: 8,18 zł/dzień

Ile kosztuje podróż do Argentyny?

To bardzo duży i różnorodny kraj, prawdziwa frajda dla miłośników zwiedzania. Ojczyzna tanga i piłkarskich sław to połączenie dzikiej natury z zabytkowymi, kolonialnymi miastami, miks luksusowych kurortów z slumsami. W Buenos Aires czy Cordobie można podziwiać liczne zabytki, uliczną sztukę, zapisać się na kurs tanga. W Patagonii zachwycają majestatyczne Andy, stepowa Pampa, nizina la Platy, wybrzeże Atlantyku oraz  przylądek Horn. Można też wybrać się na sam kraniec Argentyny, by zobaczyć lodowce lub nawet wybrać się na Antarktydę. Taka bogata w atrakcje i wrażenia podróż nie musi być wcale droga. 

Na zwiedzanie Argentyny wystarczy 49 zł dziennie - nocleg w prywatnych kwaterach można znaleźć już od 12 zł. Obiad i śniadanie to koszt około 30 zł, a na komunikację publiczną wystarczy 5 zł dziennie. Jednym większym wydatkiem będzie zakup biletu - ceny lotu w obie strony zaczynają się od 1700 zł. 

Co warto zobaczyć: miasta: Buenos Aires, La Boca, Park Narodowy Los Glaciares, najwyższy szczyt Ameryki Południowej - Aconcagua, lodowiec Perito Moreno, wodospady Iguazu, rejon Patagonii, plaże w Pinamar oraz Mar del Plata.

Bezpieczeństwo:Największym zagrożeniem w Argentynie jest przestępczość pospolita. Bardzo często dochodzi do kradzieży i napadów. Przechodniom wyrywane są torby z rąk, niedopilnowane bagaże natychmiast padają łupem złodziei. Należy wystrzegać się osób, które proponują pomoc lub organizację wycieczek po Argentynie. 

Cena ubezpieczenia: 8,18 zł/dzień

Ile kosztuje podróż do Meksyku?

Choć Meksyk znajduje się w Ameryce Północnej, to mentalnością, kolorytem i egzotyką bliżej mu do południowców. Co roku miliony turystów odwiedzają ten kraj, by podziwiać liczne postkolonialne zabytki, poszukiwać śladów Azteków i Majów czy oglądać na własne oczy piękne wodospady, wybrzeża i formacje skalne. Szczególną popularnością cieszy się nie tylko Mexico, czyli stolica państwa, ale i Cancun, Campeche, liczne kurorty rozsiane wzdłuż wybrzeża Morza Karaibskiego, jak również parki narodowe i dawne miasta Indian. I podobnie jak w przypadku Argentyny i Kolumbii największym wydatkiem będzie lot (ceny zaczynają się od 1400 zł w obie strony). 

Na dzienne podróżowanie po Meksyku wystarczy 48 zł. Nocleg można znaleźć w hostelach już od 12 zł za dobę. Na wyżywienie (śniadanie i obiad) trzeba przygotować około 30 zł dziennie, a za poruszanie się po kraju zapłaci się około 7 zł za dzień.

Co warto zobaczyć: miasta: Mexico, Zacatecas, Cancun, Campeche, ruiny miasta Majów Mayan Port City Ruins, ekopark archeologiczny Xcaret Park, piramida El Castillo, skały wapienne na Półwyspie Jukatan, ośrodek religijny Majów Chichén Itzá, Kryształowa Jaskinia w górach Naica, podwodne muzeum w Cancun.

Bezpieczeństwo: Należy unikać obszarów znanych z aktywnego działania karteli narkotykowych. W Meksyku dość często dochodzi do rozbojów i kradzieży. Paszport oraz bilet lotniczy najlepiej przechowywać w miejscu zakwaterowania. Należy zachować szczególną ostrożność w środkach komunikacji publicznej. Od listopada do lipca sporym zagrożeniem w Meksyku są huragany - należy więc na bieżąco śledzić doniesienia meteorologiczne.

Cena ubezpieczenia: 8,61 zł/dzień

Ubezpieczenie na podróż do najtańszych krajów świata - ile kosztuje?

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę kraje, które są najtańsze dla podróżujących. Nie zawsze idzie to w parze z tanią służbą zdrowia. Jedynie w Afryce i Azji doba w szpitalu kosztuje poniżej 100 zł. W pozostałych państwach te kwoty są dużo wyższe. Oznacza to, że na podróż do najtańszych krajów świata nie wystarczy najtańsze ubezpieczenie turystyczne

Wybraną polisę należy  dopasować kosztami leczenia, nie można zapomnieć też o dodatkowych elementach, jak ubezpieczenie NNW, ochrona bagażu w razie kradzieży i opóźnienia lotu, OC w życiu prywatnym, rozszerzenie dla aktywności sportowych. Poniżej prezentujemy średnie ceny polis dostępnych w naszym kalkulatorze na wyjazdy do najtańszych krajów świata.

Optymalne ubezpieczenie turystyczne można znaleźć w naszym kalkulatorze. Wystarczy wypełnić krótki formularz, dopasować ochronę pod kątem swojego wyjazdu i opłacić składkę. Polisę otrzyma się w formie elektronicznej. Dzięki takiemu wsparciu podróż do najtańszych krajów świata faktycznie będzie tania, bez wysokich rachunków za leczenie poza granicami kraju. 

Co warto wiedzieć?

  1. W Europie najtańsze kraje dla podróżujących to Węgry, Bułgaria i Rumunia.
  2. W Azji na niskobudżetowe wakacje warto pojechać do Nepalu, Bhutanu lub Wietnamu.
  3. Z  kolei najtańsze kraje w Afryce pod podróżowania to Egipt, Maroko i Ghana. 
  4. W Ameryce najtaniej wyjdzie zwiedzanie Kolumbii, Argentyny i Meksyku. 
  5. Warto pamiętać, że nie zawsze niskie koszty noclegu, wyżywienia i transportu idą w parze z niskimi kosztami leczenia.
  6. Lepiej więc wybrać ubezpieczenie dopasowane do danego kraju.