Dzienny budżet na podróż po Nepalu wynosi niespełna 30 zł. Za niewiele więcej można zwiedzić Wietnam, Maroko, a nawet Rumunię czy Kolumbię. Takich krajów, w których można wypocząć za grosze jest więcej i to na każdym kontynencie. Sprawdziliśmy, które państwa świata są najtańsze dla podróżujących. 

Co roku różne serwisy i blogi podróżnicze tworzą zestawienia najtańszych krajów na świecie. Na podstawie najnowszych raportów przygotowanych przez Thrillophilla Blog, Skyscanner, Student Universe i Wanderlust Movement wybraliśmy po trzy kraje z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Przeanalizowaliśmy, ile faktycznie kosztuje podróż do tych krajów pod kątem cen noclegów, wyżywienia i transportu publicznego.

Czy obecnie można podróżować?

Obecnie można podróżować do większości krajów na świecie, jednak w przypadku niektórych z nich, procedury związane z przekraczaniem granicy mogą być nieco utrudnione. Najczęściej utrudnienia te oznaczają konieczność wykonywania testów na obecność COVID-19, także w trakcie pobytu, oraz kwarantannę. 

Władze wielu krajów wymagają także od turystów posiadania szczepień. Najczęściej osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, mogą podróżować bez dodatkowych niedogodności. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty są honorowane na świecie. Podobnie jeśli chodzi o potwierdzenie szczepienia - choć w większości przypadków certyfikat covidowy wystarczy, czasami niezbędne będą dodatkowe dokumenty.

W niektórych regionach świata ruch turystyczny został natomiast całkowicie wstrzymany. 

Jakie są najtańsze kraje w Europie?

W zestawieniach dotyczących krajów europejskich, po których podróżowanie jest tanie pojawiają się głównie państwa ze środkowej i południowej Europy, z Bałkanów oraz terenów dawnego bloku wschodniego. Wbrew pozorom są to kraje atrakcyjne dla turystów, zwłaszcza dla tych ceniących sobie podróżowanie bez tłumów. Wśród najczęściej pojawiających się w takich raportach krajów znalazły się Rumunia, Węgry oraz Bułgaria.

Ile kosztuje podróż do Rumunii?

Ojczyzna Draculi, piękne zamki i nietknięta turystycznym kiczem infrastruktura – tak w skrócie można opisać Rumunię. Turyści najczęściej odwiedzają Transylwanię słynącą z urokliwych zamków oraz górzystego krajobrazu. Liczne plaże i kurorty rozsiane wzdłuż Morza Czarnego są idealnym miejscem na letni wypoczynek. 

Podróżowanie po Rumunii jest bardzo tanie – wystarczy 50-60 zł dziennie. Ceny dwuosobowego pokoju z łazienką, w prywatnej kwaterze, zaczynają się już od 25 zł, całodniowe wyżywienie, czyli koszt śniadań i obiadów to niecałe 30 zł, a komunikacją miejską można jechać już za 4 zł. 

Co warto zobaczyć:Transylwania, najgłębszy kanion w Europie – Bicaz, Bukareszt, Maramuresz, Konstanca z kąpieliskiem Mamaja, Sighisoara, Jaskinia Scarisoara, Wesoły Cmentarz.

Bezpieczeństwo: W okolicach większych miast, zwłaszcza na dworcach kolejowych, placach targowych czy w środkach komunikacji miejskiej należy zachować ostrożność – często dochodzi tam do kradzieży kieszonkowych. Rumunia leży też na terenach aktywnych sejsmicznie.

Cena ubezpieczenia: 3,74 zł/dzień

Aktualne obostrzenia sanitarne: wszyscy podróżni muszą wypełnić formularz lokalizacyjny na 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Przydatny będzie także Europejski Certyfikatem COVID, w wersji papierowej lub elektronicznej, który stanowi dowód szczepienia. Honorowane są preparaty zaakceptowane przez EMA. Greenpassy są ważne 10 dni kalendarzowych po przyjęciu ostatniego szczepienia. 

 • Osoby zaszczepione: nie muszą wykonywać testów na obecność COVID-19 przed i po przyjeździe. Są zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny. 

 • Osoby niezaszczepione: Muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu max 72h przed przekroczeniem granicy, aby uniknąć kwarantanny. Osoby bez testu muszą przejść 5-dniową kwarantannę przed przyjazdem. Testy po przyjeździe nie są wymagane. 

Ile kosztuje podróż do Węgier?

Niesamowite katedry, imponujące zamki, liczne place, parki sprawiają, że coraz więcej turystów z całego świata wybiera się do Węgier. Budapeszt to idealne miejsce na city break. Balaton zwany węgierskim morzem przyciąga miłośników malowniczego i spokojnego wypoczynku. Puszta w Hortobagy o statusie parku narodowego to największy step na terenie Europy. Odwiedzający Węgry cenią je sobie także ze względu na atrakcyjne ceny. 

Dzienny budżet opiewa na kwotę 60 zł – nocleg w budapesztańskim hostelu można znaleźć  już od 34 zł, koszt jedzenia na mieście nie przekracza 30 zł, a na przemieszczanie się wewnątrz kraju wystarczy 5 zł dziennie.

Co warto zobaczyć:miasta: Budapeszt, Tokaj, Szentendre, Eger, kompmelsk basenów i term Széchenyi gyógyfürdő, park narodowy Hortobágy, jezioro Balaton, Jaskinie w Aggtelek, półwysep Tihany.

Bezpieczeństwo: Nie ma zagrożenia przestępczością, chociaż w większych miastach może dochodzić do kradzieży kieszonkowych.

Cena ubezpieczenia: 3,74 zł/dzień

Aktualne obostrzenia sanitarne: obecnie przy wjeździe na Węgry drogą lądową nie ma dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią. 

 • Osoby zaszczepione: turyści podróżujący samolotem muszą jednak okazać certyfikat odporności lub Unijny Certyfikat Covid. Samo potwierdzenie przyjęcia szczepienia nie wystarczy. Na Węgrzech uznawane są szczepionki dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, te dopuszczone przez węgierskie władze, a także preparaty z listy WHO.  

 • Osoby niezaszczepione: podróżując samolotem, muszą okazać negatywny wyniku testu molekularnego SARS-CoV-2 PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wjazdem

Ile kosztuje podróż do Bułgarii?

Ten kraj położony nad Morzem Czarny jest szczególnie popularny wśród Polaków – co roku pojawia się wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Doceniamy szerokie i piaszczyste plaże, czyste, ciepłe morze, bałkańską kuchnię i gościnność oraz liczne zabytki. Warto zobaczyć klifowe wybrzeże z licznymi jaskiniami w Kaliakrze. W Nesebyrze nie brakuje skarbów architektury wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a góry Pirin zachęcają do spacerów. Węgry kuszą także niskimi cenami. 

Zorganizowane wyjazdy wakacyjne można znaleźć już w okolicach 400 zł. Na dzienny budżet samodzielnie zaplanowanej podróży wystarczy 7 zł. Nocleg można znaleźć  hostelu od 30 zł. Na dzienne wyżywienie wystarczy nieco więcej, bo 26 zł. Transport publiczny kosztuje około 10 zł/dzień.

Co warto zobaczyć:rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani, półwysep Kaliakra, niebieskie skały w Sliven, Nesebyr, Góry Strandża, miasta Sozopol, Warna, Zagrzeb, Monastyr Rylski.

Bezpieczeństwo: W większych miastach i kurortach nadmorskich może dochodzić do kradzieży pieniędzy i dokumentów. Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Cena ubezpieczenia: 3,74 zł/dzień

Aktualne obostrzenia sanitarne: 

 • Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed i po przyjeździe ani odbywać kwarantanny. Muszą jednak złożyć w sanitarnej kontroli granicznej deklarację, w której zobowiązują się do przestrzegania obostrzeń wprowadzonych w Bułgarii zarządzeniem Ministra Zdrowia. 

 • Osoby niezaszczepione przed wjazdem do Bułgarii muszą wykonać test PCR (nie wcześniej niż 72 godziny) lub test antygenowy (nie wcześniej niż 48 godzin). Po przyjeździe wykonanie testu nie jest możliwe. Osoby, które nie okażą na granicy negatywnego wyniku, zostaną poddane kwarantannie. Muszą również wypełnić wspomnianą deklarację. 

Jakie są najtańsze kraje w Azji?

W zestawieniach najtańszych krajów dla podróżujących królują głównie kraje azjatyckie. Nie ma w tym nic dziwnego – w większości są to państwa rozwijające się. Turystyczna infrastruktura jednak stoi w nich na odpowiednim poziomie i przyciąga miłośników podróży z całego świata. Wśród takich najtańszych z najtańszych krajów znajdują się Nepal, Wietnam i Bhutan.

Ile kosztuje podróż do Nepalu?

Ten niewielki kraj leżący w cieniu Himalajów i Mount Everestu przyciąga swoją tajemniczością i potężną na każdym kroku naturą. Odwiedzają go nie tylko himalaiści zdobywający kolejne ośmiotysięczniki, lecz i zwykli turyści. Nepal oferuje malownicze widoki ośnieżonych szczytów najwyższych gór świata, przeplatające się kultury hinduizmu i buddyzmu oraz wspaniałą architekturę. 

Choć koszt lotu pod Himalaje, a także ekstremalne atrakcje, jak trekking po górach czy lot nad Everestem nie należą do najtańszych, to sam koszt pobytu w Nepalu jest bardzo niski. Dzienny budżet zamknie  się niespełna w 35 zł – nocleg można znaleźć już od 14 zł za dobę, wyżywienie kosztuje raz więcej (koszt obiadu i śniadania to 15-18 zł). Po miasteczkach można podróżować za 3 zł dziennie. 

Co warto zobaczyć:stolica i cała Dolina Katmandu, Park Narodowy Chitwan, trekking w rejonie Annapurny, trekking do bazy pod Everestem, rafting na rzece Marsyangdi.

Bezpieczeństwo:Sytuacja wewnątrz kraju jest napięta, może dochodzić do zamieszek i niepokojów społecznych. Poza tym często w Nepalu zdarzają się drobne kradzieże. Kraj leży też w strefie aktywnej sejsmicznie. W Nepalu nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc  w razie problemów może być ograniczona.

Cena ubezpieczenia: 5 zł/dzień

Aktualne obostrzenia: 

 • Osoby zaszczepione: muszą mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi negatywny wynik testu RT-PCR (wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem). Muszą też wykonać test antygenowy w ciągu 24 godzin od zameldowania w hotelu oraz test antygenowy co 72 godziny. Dla osób zaszczepionych z negatywnym wynikiem nie ma obowiązku kwarantanny. Konieczne będzie także wypełnienie formularza lokalizacyjnego. 

 • Osoby niezaszczepione: muszą posiadać przetłumaczone na język angielski zaświadczenie od lekarza, stwierdzające negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem. Poddawane są również badaniu antygenowemu po przylocie (na własny koszt). Osoby z negatywnym wynikiem odbywają 5-dniową kwarantannę, natomiast te, u których wynik był pozytywny, podlegają obowiązkowej hospitalizacji (wszystko na własny koszt). 

Ile kosztuje podróż do Wietnamu? 

Ten położony na Półwyspie Indochińskim kraj jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki niskobudżetowej. Oferuje wiele atrakcji, a jedynym większym wydatkiem z jakim trzeba się liczyć to koszt przelotu z Polski do Wietnamu. Stragany i liczne restauracje serwujące azjatycką kuchnię w Hanoi idealnie oddają klimat Wietnamu. Zatoka Ha Long gwarantuje malownicze widoki, niczym z folderów biura podróży. W Hoi An, Hue i Da Nang nie brakuje zabytków. 

Dzienny budżet zamknie się w 30 zł. Pokój w domku letniskowym można wynająć za zaledwie 8 zł dziennie! Ekskluzywne pokoje w hotelach kosztują około 30-40 zł za dobę. Na dzienne wyżywienie wystarczy 17 zł, a transport po kraju kosztuje około 5 zł na dzień.

Co warto zobaczyć:Hanoi, plaże w Phu Quoc, Zatoka Ha Long, pola ryżowe w Tam Coc, jaskinie w Phong Nha-Kẻ Bàng, miasto lampionów w Hoi An, wodospady Ban Gioc.

Bezpieczeństwo: W większych miastach dochodzi do kradzieży kieszonkowych i wyrywania torebek przez motocyklistów. Niebezpiecznie jest także na drogach – motory często są przyczyną wypadków. Wietnam jest zagrożony tajfunami. 

Cena ubezpieczenia:5 zł/dzień

Aktualne obostrzenia sanitarne: od 22 marca 2020 r. obowiązuje zakaz wjazdu turystów do Wietnamu. Zakaz nie dotyczy poszczególnych kategorii osób, m.in. dyplomatów, ekspertów, menadżerów czy pracowników wysoko wykwalifikowanych. Ci jednak muszą posiadać negatywny wynik testu oraz poddać się kwarantannie. 

Ile kosztuje podróż do Bhutanu?

Królestwo Bhutanu przez długie lata było odizolowane od reszty świata. Dopiero od niedawna można je odwiedzać. Turystów przyciągają malownicze krajobrazy i tereny nieskażone cywilizacją. Na terenie Królestwa znajduje się wiele zachwycających parków narodowych i rezerwatów. Buddyjskie klasztory, ośnieżone szczyty gór i zwiedzanie kraju z prywatnym przewodnikiem to wystarczające powody, by odwiedzić Bhutan. 

Koszt takiego wyjazdu (poza oczywiście lotem) nie będzie zbyt wysoki -  na dzień wystarczy około 85 zł. Za nocleg w eleganckim hotelu zapłacimy 50 zł za dobę. Na wyżywienie starczy 25-30 zł dziennie. Podróżowanie po kraju to zaledwie 5 zł na dzień.

Co warto zobaczyć:historyczne miasto Paro, Dolina Ha  z licznymi świątyniami i zabytkami, Tygrysie Gniazdo, czyli klasztor Taktsang Palphug

Bezpieczeństwo: Bhutan to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata, zagrożenie przestępczością jest minimalne. Kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie. W Bhutanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomoc w razie kłopotów może być ograniczona. 

Cena ubezpieczenia: 5 zł/dzień

Aktualne obostrzenia: 

 • Osoby zaszczepione: przed przyjazdem muszą otrzymać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR wykonanego max. 72 godzin przed wylotem. Konieczny będzie także test po przylocie i 14-dniowa kwarantanna. Turyści powinni wypełnić także deklarację dot. stanu zdrowia. 

 • Osoby niezaszczepione: co do testów przed i po przyjeździe do Bhutan, zasady są takie same jak dla zaszczepionych. Osoby bez szczepienia podlegają jednak dłuższej, bo 21-dniowej kwarantannie po przylocie. 

Jakie są najtańsze kraje w Afryce?

Afryka, podobnie jak Azja to w większości kraje rozwijające się. Na Czarnym Lądzie można znaleźć więc wiele kierunków, które można określić jako niskobudżetowe. Wśród nich znajdują się zarówno państwa położone w basenie Morza Śródziemnego, jak i te wciśnięte w głąb lądu. Do najtańszych krajów Afryki pod kątem podróżujących możemy zaliczyć Ghanę, Egipt i Maroko.  

Ile kosztuje podróż do Ghany?

Turystów do tego kraju położonego nad Oceanem Atlantyckim przyciągają przede wszystkim malownicze, zatrzymane  w czasie wioski afrykańskie, parki narodowe oraz rezerwaty gwarantujące spotkania dzikich zwierząt w terenie oraz barwny, zróżnicowany krajobraz. W miastach Elimin i Akra można zapoznać się z zabytkami, pozostałością po kolonizatorach z Portugalii. W Kakum National Park można podziwiać dziką naturę z punktów widokowych i wiszących mostów. 

Wszystko to oczywiście w ramach niskobudżetowego wyjazdu – wystarczy 62 zł dziennie. Nocleg w hostelu kosztuje niespełna 35 zł. Za 25 zł można zjeść obiad i śniadanie. Na transport wystarczy przeznaczyć 9 zł dziennie. 

Co warto zobaczyć:jezioro Bosumtwi, wodospady Wli, parki narodowe Kakumb i Mole, rezerwat Bobri, Sanktuarium Małp w Boabeng-Fiema.

Bezpieczeństwo:Na terenie kraju występuje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą. Występują problemy z przemieszczaniem się po kraju. W Ghanie nie ma też polskiej placówki dyplomatycznej, co może spowolnić udzielnie pomocy w razie kłopotów.

Cena ubezpieczenia: 5,22 zł/dzień

Aktualne obostrzenia:

 • Osoby zaszczepione: pełnoletnie muszą okazać na granicy dowód pełnego zaszczepienia oraz wykonać test PCR w ciągu 72 godzin przed przylotem do Ghany. Konieczne jest zarejestrowanie się przed podróżą na stronie: https://trustedtravel.panabios.org oraz wypełnienie deklaracji zdrowia. Po przylocie do Ghany turyści są poddawani obowiązkowemu testowi na Covid-19, który trzeba opłacić online (150 USD). Osoby z negatywnym wynikiem nie muszą poddawać się kwarantannie. 

 • Osoby niezaszczepione: osoby bez ważnego szczepienia nie mają prawa wjazdu do Ghany. 

Ile kosztuje podróż do Egiptu?

Egipt cieszy się popularnością wśród turystów z Polski, co roku trafia na wysokie miejsca w rankingach najczęściej wybieranych miejsc wakacyjnych. Mimo niepewnej sytuacji politycznej, co roku ten kraj odwiedzają miliony turystów. Malownicze plaże, gwarancja słonecznej pogody, piramidy w Dolinie Królów i liczne zabytki (Luksor, klasztor św. Katarzyny), działają jak magnes. Najchętniej odwiedzane kurorty to Hurghada, Marsa Alam czy Szarm el Szejk.

Wbrew pozorom Egipt nie jest drogim krajem, zwłaszcza gdy podróż planuje się samodzielnie. Dzienny budżet to 38 zł, w jego skład wchodzi nocleg (od 12 zł w hostelach lub na polu namiotowym), wyżywienie (obiad i śniadanie to kosz około 21 zł) oraz transport (około 5 zł dziennie).

Co warto zobaczyć:Dolina Królów, rejs po Nilu, świątynie w Luksorze, Abu Simbel i Tebach, klasztor św. Katarzyny na górze Synaj.

Bezpieczeństwo: Polskie MSZ odradza podróże na Półwysep Synaj, Pustynię Zachodnią, do tzw. Trójkąta Halaib oraz nie zaleca wyjazdu do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu, do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkami) oraz do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). Na pozostałych terenach należy zachować ostrożność – w Egipcie wprowadzony jest stan wyjątkowy, co wiąże się z kontrolami w miejscach publicznych. Należy unikać zgromadzeń masowych i samotnego podróżowania czy oddalania się poza kurorty.

Cena ubezpieczenia: 3,92 zł/dzień

Aktualne obostrzenia:

 • Osoby zaszczepione: nie muszą wykonywać testów przed i po przylocie. Nie obowiązuje także kwarantanna. W samolocie wypełnić trzeba natomiast wypełnić formularz lokalizacyjny. 

 • Osoby niezaszczepione: muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność COVID-19 (w j. angielskim lub arabskim). Jak informuje MSZ, osoby wyjeżdżające do Hurghady, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taby, muszą wykonać test. Przy wyniku pozytywnym konieczne jest odbycie 10-dniowej kwarantanny. Na pokładzie samolotu trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny. 

Ile kosztuje podróż do Maroko?

Maroko również cieszy się dużą popularnością wśród turystów, zwłaszcza z Polski. To bardzo malowniczy kraj (wiele marokańskich miast i miejscowości jest znanych z planów najsłynniejszych filmowych produkcji), z gwarancją dobrej pogody (ponad 300 słonecznych dni w roku) i leżący zaledwie 14 km od Europy.To egzotyka na wyciągnięcie ręki. Złote plaże, w tle masyw gór Atlasu, orientalna kuchnia sprawiają, że warto odwiedzić Marakesz, Merzouga, Asni czy Imil. Warto zobaczyć też na własne oczy lokalne targi, karawany wielbłądów czy liczne parki narodowe. 

Samodzielnie zorganizowany wyjazd do Maroka (poza biletem lotniczym, choć i ten można upolować od 340 zł) nie jest dużym wydatkiem. W ramach dziennego budżetu wystarczy 45 zł - 16 zł na nocleg w hostelu, 20 zł na wyżywienie i 9 zł na poruszanie się komunikacją publiczną.

Co warto zobaczyć: miasta: Marrakesz,  Merzouga, Asni, Taroudant czy Imil, Dolina Dades, Wąwóz Todra, wydmy Erg Chebbi, Park Narodowy Souss-Massa.

Bezpieczeństwo: Polskie MSZ zaleca zachowanie ostrożności wszystkim podróżującym do Maroka, jednocześnie odradzając wyjazdy na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią oraz na pogranicze z Algierią. Samotne kobiety mogą być zaczepiane przez obcych mężczyzn, zdarzają się też napady rabunkowe. Zaleca się podróżowanie w grupie, nigdy po zmroku. Należy uważać na naciągaczy, zwłaszcza oferujących wycieczki po okolicy. Trzeba również na bieżąco śledzić komunikaty polskiego MSZ odnośnie bezpieczeństwa w Maroku.

Aktualne obostrzenia:

 • Osoby zaszczepione: muszą przed przyjazdem wykonać test PCR (wykonany max 48h przed odprawą). Po przyjeździe obowiązuje szybki test oraz wybiórcze testy PCR. W zależności od objawów, osoby z pozytywnym wynikiem muszą odbyć kwarantannę. 
 • Osoby niezaszczepione: obowiązuje zakaz wjazdu. 

Cena ubezpieczenia: 3,74 zł/dzień

Jakie są najtańsze kraje w Ameryce?

Ameryka to nie tylko Stany Zjednoczone, Kanada czy luksusowe kurorty na Karaibach. Praktycznie cała Ameryka Południowa to kraje rozwijające się i choć w większości popularne wśród podróżników, to i tak bardzo dostępne cenowo. Jedynym większym wydatkiem, na jaki trzeba się przygotować jest zakup biletu lotniczego. Wśród najtańszych krajów obu Ameryk możemy wymienić Kolumbię,  Argentynę oraz Meksyk.

Ile kosztuje podróż do Kolumbii?

Większości ten kraj kojarzy się z kartelami narkotykowymi i postacią Pablo Escobara. Tymczasem to prawdziwy raj dla spragnionych dzikiej natury - majestatyczne szczyty And, z jednej strony Ocean Spokojny, z drugiej Atlantycki, nieodkryta Puszcza Amazońska czekają na odważnych podróżników. Do tego należy dodać prawdziwą gościnność Kolumbijczyków i kolonialne zabytki i mamy przepis na idealny wyjazd. 

Choć za bilet trzeba zapłacić ponad 1000 zł, to sam pobyt w Kolumbii jest bardzo tani. Nocleg można znaleźć już od  8 zł za noc w domkach przeznaczonych dla turystów. Na wyżywienie w lokalnych restauracjach wystarczy 21 zł dziennie, a po mieście można poruszać się komunikacją miejską, co kosztuje około 10 zł. Budżet dzienny na wyjazd do Kolumbii zamknie się więc w kwocie 39 zł. 

Co warto zobaczyć: miasta: Bogota, Medellin, Cartagena de Indias, plantacje kawy w Perreira, rezerwat przyrody w Rio Claro, plaże w Parque Tayrona, Wulkan Azufral.

Bezpieczeństwo: Polskie MSZ odradza wyjazdy do  Arauca, Cauca oraz Chocó y Norte de Santander. Na pozostałych terenach kraju zaleca zachowanie ostrożności. Podróżnicy powinni korzystać tylko z bezpiecznych i sprawdzonych środków transportu i usług turystycznych - zdarzają się porwania oraz kradzieże, zwłaszcza w taksówkach, przy bankomatach i centrach handlowych. Lepiej zabrać ze sobą kopię dokumentów. 

Cena ubezpieczenia: 5,22 zł/dzień

Aktualne obostrzenia: 

 • Osoby zaszczepione: osoby podróżujące do Kolumbii muszą posiadać szczepienie. Konieczne będzie zaświadczenia o odbyciu szczepienia przeciwko COVID-19 (ostatnia dawka max 14 dni przed podróżą). Przy niepełnym szczepieniu wymagany będzie dodatkowo test PCR wykonany 72h przed wylotem. 

 • Osoby niezaszczepione: zakaz wjazdu dla turystów bez szczepienia. 

Ile kosztuje podróż do Argentyny?

To bardzo duży i różnorodny kraj, prawdziwa frajda dla miłośników zwiedzania. Ojczyzna tanga i piłkarskich sław to połączenie dzikiej natury z zabytkowymi, kolonialnymi miastami, miks luksusowych kurortów z slumsami. W Buenos Aires czy Cordobie można podziwiać liczne zabytki, uliczną sztukę, zapisać się na kurs tanga. W Patagonii zachwycają majestatyczne Andy, stepowa Pampa, nizina la Platy, wybrzeże Atlantyku oraz  przylądek Horn. Można też wybrać się na sam kraniec Argentyny, by zobaczyć lodowce lub nawet wybrać się na Antarktydę. Taka bogata w atrakcje i wrażenia podróż nie musi być wcale droga. 

Na zwiedzanie Argentyny wystarczy 60 zł dziennie - nocleg w prywatnych kwaterach można znaleźć już od 25 zł. Obiad i śniadanie to koszt około 30 zł, a na komunikację publiczną wystarczy 5 zł dziennie. Jednym większym wydatkiem będzie zakup biletu - ceny lotu w obie strony zaczynają się od 2 000 zł. 

Co warto zobaczyć: miasta: Buenos Aires, La Boca, Park Narodowy Los Glaciares, najwyższy szczyt Ameryki Południowej - Aconcagua, lodowiec Perito Moreno, wodospady Iguazu, rejon Patagonii, plaże w Pinamar oraz Mar del Plata.

Bezpieczeństwo:Największym zagrożeniem w Argentynie jest przestępczość pospolita. Bardzo często dochodzi do kradzieży i napadów. Przechodniom wyrywane są torby z rąk, niedopilnowane bagaże natychmiast padają łupem złodziei. Należy wystrzegać się osób, które proponują pomoc lub organizację wycieczek po Argentynie. 

Cena ubezpieczenia: 5,22 zł/dzień

Aktualne obostrzenia:

 • Osoby zaszczepione: polscy turyści powinni mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR (wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem) lub antygenowego (wykonany w ciągu 48 godzin przed podróżą). Trzeba posiadać także ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19. Po przyjeździe testy nie są wymagane. Kwarantanna również nie jest konieczna. W ciągu 48h przed podróżą trzeba jednak wypełnić formularz lokalizacyjny. 

 • Osoby niezaszczepione: aby wjechać do Argentyny, muszą uzyskać specjalne zezwolenie. Turyści muszą dodatkowo przedstawić negatywny wynik testu PCR (wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem) lub antygenowego (wykonany w ciągu 48 godzin przed podróżą), ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19. Wymagana jest 7-dniowa kwarantanna (od dnia wykonania testu przed wyjazdem) i wypełnienie formularza lokalizacyjnego. 

Ile kosztuje podróż do Meksyku?

Choć Meksyk znajduje się w Ameryce Północnej, to mentalnością, kolorytem i egzotyką bliżej mu do południowców. Co roku miliony turystów odwiedzają ten kraj, by podziwiać liczne postkolonialne zabytki, poszukiwać śladów Azteków i Majów czy oglądać na własne oczy piękne wodospady, wybrzeża i formacje skalne. Szczególną popularnością cieszy się nie tylko Mexico, czyli stolica państwa, ale i Cancun, Campeche, liczne kurorty rozsiane wzdłuż wybrzeża Morza Karaibskiego, jak również parki narodowe i dawne miasta Indian. I podobnie jak w przypadku Argentyny i Kolumbii największym wydatkiem będzie lot (ceny zaczynają się od 1400 zł w obie strony). 

Na dzienne podróżowanie po Meksyku wystarczy 55 zł. Nocleg można znaleźć w hostelach już od 17 zł za dobę. Na wyżywienie (śniadanie i obiad) trzeba przygotować około 30 zł dziennie, a za poruszanie się po kraju zapłaci się około 8 zł za dzień.

Co warto zobaczyć: miasta: Mexico, Zacatecas, Cancun, Campeche, ruiny miasta Majów Mayan Port City Ruins, ekopark archeologiczny Xcaret Park, piramida El Castillo, skały wapienne na Półwyspie Jukatan, ośrodek religijny Majów Chichén Itzá, Kryształowa Jaskinia w górach Naica, podwodne muzeum w Cancun.

Bezpieczeństwo: Należy unikać obszarów znanych z aktywnego działania karteli narkotykowych. W Meksyku dość często dochodzi do rozbojów i kradzieży. Paszport oraz bilet lotniczy najlepiej przechowywać w miejscu zakwaterowania. Należy zachować szczególną ostrożność w środkach komunikacji publicznej. Od listopada do lipca sporym zagrożeniem w Meksyku są huragany - należy więc na bieżąco śledzić doniesienia meteorologiczne.

Cena ubezpieczenia: 5,22 zł/dzień

Aktualne obostrzenia: Nie ma konieczności wykonywania testów przed wyjazdem i po przyjeździe. Nie ma również obowiązku odbywania kwarantanny (chyba że miejscowe władze zasądzą inaczej). Nie jest to obowiązek, ale polskie MSZ zaleca wykupienie przed podróżą ubezpieczenia, które zagwarantuje ochronę w razie zachorowania na COVID-19. 

Ubezpieczenie na podróż do najtańszych krajów świata - ile kosztuje?

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę kraje, które są najtańsze dla podróżujących. Nie zawsze idzie to w parze z tanią służbą zdrowia. Jedynie w Afryce i Azji doba w szpitalu kosztuje poniżej 100 zł. W pozostałych państwach te kwoty są dużo wyższe. Oznacza to, że na podróż do najtańszych krajów świata nie wystarczy najtańsze ubezpieczenie turystyczne

Wybraną polisę należy  dopasować kosztami leczenia, nie można zapomnieć też o dodatkowych elementach, jak ubezpieczenieNNW, ochrona bagażu w razie kradzieży i opóźnienia lotu, OC w życiu prywatnym, rozszerzenie dla aktywności sportowych. 

 

Obecnie każda kompleksowa polisa turystyczna na wyjazd do krajów Europy i świata chroni ubezpieczonego w razie zachorowania na COVID-19 w czasie podróży. Najczęściej ochrona zawarta jest w ramach kosztów leczenia. To, jaki zakres ochrony zagwarantuje polis i jakie są jej sumy gwarantowane w przypadku zakażenia, leczenia, kwarantanny lub izolacji, zależy oczywiście od ceny ubezpieczenia. Nie bez znaczenia pozostaje jednak także długość i kierunek wyjazdu oraz wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Dlatego tym ważniejsze jest, by polisa była kompleksowa, a więc - najczęściej - nieco droższa. Choć ubezpieczyciele gwarantują bowiem ochronę w przypadku leczenia COVID-19, nie każda polisa pokryje koszty związane z odbywaniem kwarantanny, izolacją, czy powrotem. Te natomiast mogą być bardzo wysokie. 

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Optymalne ubezpieczenie turystyczne można znaleźć w naszym kalkulatorze. Wystarczy wypełnić krótki formularz, dopasować ochronę pod kątem swojego wyjazdu i opłacić składkę. Polisę otrzyma się w formie elektronicznej. Dzięki takiemu wsparciu podróż do najtańszych krajów świata faktycznie będzie tania, bez wysokich rachunków za leczenie poza granicami kraju. 

Co warto wiedzieć?

 1. W Europie najtańsze kraje dla podróżujących to Węgry, Bułgaria i Rumunia.
 2. W Azji na niskobudżetowe wakacje warto pojechać do Nepalu, Bhutanu lub Wietnamu.
 3. Z  kolei najtańsze kraje w Afryce pod podróżowania to Egipt, Maroko i Ghana. 
 4. W Ameryce najtaniej wyjdzie zwiedzanie Kolumbii, Argentyny i Meksyku. 
 5. Warto pamiętać, że nie zawsze niskie koszty noclegu, wyżywienia i transportu idą w parze z niskimi kosztami leczenia.
 6. Lepiej więc wybrać ubezpieczenie dopasowane do danego kraju. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak tanio podróżować?

  Aby zaoszczędzić na podróżach po świecie, przede wszystkim warto zaplanować podróż wcześnie. Zakup biletów z wyprzedzeniem, rezerwacja noclegu online, czy zakup polisy przez Internet - wszystko to pozwoli obniżyć koszty podróżowania. Sposobem na oszczędność są także wyjazdy poza sezonem i korzystanie ze zniżek. ​​​​​​

 2. Gdzie szukać tanich lotów i noclegów?

  Tanich lotów i noclegów najlepiej szukać na specjalnych stronach, które gromadzą wiele ofert i umożliwiają rezerwację online. Warto odwiedzić na przykład booking.com, kayak.pl, czy skuscanner.pl. 

 3. Na czym nie oszczędzać, planując podróż?

  Planując podróż, zwłaszcza na inny kontynent, nie powinniśmy oszczędzać na ubezpieczeniu. Nieszczęścia i choroby zdarzają się wszędzie, a koszty leczenia za granicą mogą być naprawdę ogromne. Wypadek poza Polską może wiązać się z wydatkami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.